234 Shares 8797 views

Soja: wynikiem inżynierii genetycznej lub użyteczny produkt dietetyczny?

Początkowo jako pokarm ubogich w gęsto zaludnionych krajach azjatyckich, soja w ciągu ostatnich kilku dekad stał się modny produkt dietetyczny. Roślina ta zastąpiła wielu mięsnych (wegetarian, tych, którzy starają się jeść zdrowe lub nie mogą sobie pozwolić na zwierzętach żywności ze względu na jego wartość), z produkować wiele różnych potraw, stosowanych jako uzupełnienie białka i źródło białka roślinnego.

Soja prawie połowa składa się z białek, jest również bogata w tłuszcze, błonnik, izoflawonów występujących w niej, podobnie do hormonów żeńskich, więc fasola może zapobiec niektórych form raka. Produkty z tej rośliny cholesterolu surowy sygnał wyjściowy z organizmu i mają masę innych użytecznych właściwości. Ze względu na to, soja i ich pochodne są zalecane dla osób z nadciśnienia, chorób układu pokarmowego, alergii. Dieta oparta na białku roślinnym jest pokazany w wielu innych chorób.

Z drugiej strony, jest jednym z pierwszych sojowy poddano modyfikacji genetycznej. Jako strategiczny produktu globalnego, w celu zwiększenia wydajności i odporności na herbicydy, otrzymała transgenicznej odmiany, który ukazał się na rynku światowym w latach 70-tych ubiegłego wieku. Pomimo faktu, że kultura ta jest uprawiana głównie w Ameryce (USA i Argentynie) na rynku europejskim, jest ona również znaleźć.

Zwykły soja nie jest zawsze i nie każdy może być przydatna. Wynika to z jego składu, a także własności wchłonąć wszystkie szkodliwe substancje z atmosfery i gleby. Ziarna te często rosną w miejscach o trudnych warunkach środowiskowych, tak że nie są ołowiu i rtęci i innych szkodliwych składników w ich skład.

Produkty sojowe (nawet jeśli są one przyjazne dla środowiska i nie-GMO) jest bezwzględnie przeciwwskazane dla osób z zaburzeniami hormonalnymi, z kamicy, jak i dzieci. Badania wykazały, że stałe stosowanie tej rośliny w żywności może prowadzić do zmniejszenia wagi ciała, przedwczesnego starzenia, choroby Alzheimera. Inne badania wykazały, że soja może spowolnić proces starzenia u kobiet w wieku powyżej 40 lat. Okazuje się, że mogą one być zarówno pomocne i szkodliwe. Ważne jest, aby zakupić produkt wysokiej jakości, nie transgeniczna i używać go z umiarem.

Kupować produkty sojowe nie jest trudne. Są one sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością, w Internecie, a nawet w części diety żywności w supermarketach. Niektóre gospodynie soi nabyć wyłącznie w postaci ziaren, produkując własne mleko, jogurt i ser. Inni kupić gotowy produkt. Recepty, jak włączyć soi do mleka, a następnie – w ser lub twaróg, sporo, są proste i jasne. Ale sos i mięso, aby w domu, najprawdopodobniej nie będzie działać.

Zajmuje szczególne miejsce w japońskiej kulturze żywności sojowej. Bez niego, lub jego pochodnych, to kuchnia jest po prostu nie do pomyślenia. I podczas gdy Japończycy słyną dobrym zdrowiu, to jest w tym kraju większość stulatków. Tak więc, być może, korzystanie z tego produktu jest znacznie więcej niż złego. Pojawi się nowy „plusy” i „minusy” jego stosowania, nie ma wątpliwości. Wszakże zainteresowanie soi tylko zwiększa, a więc badania są w toku.