831 Shares 2632 views

Zakład terapeutyczny szpitala i polikliniki

Słowo "terapia" ma pochodzenie greckie, aw tłumaczeniu oznacza "leczenie" lub "leczenie". Również w nowoczesnej strukturze opieki zdrowotnej w wielu krajach koncepcja ta odnosi się tylko do dorosłej populacji, czyli do dorosłych obywateli, a sama opieka medyczna polega na konserwatywnym zarządzaniu pacjentami do czasu całkowitego odzyskania lub przed lub po przeniesieniu na metody chirurgiczne. Dlatego oddział terapeutyczny jest dostępny w każdej wielodyscyplinarnej instytucji medycznej i profilaktycznej, niezależnie od tego, czy jest to szpital, czy poliklinika. Rozważmy tę koncepcję bardziej szczegółowo.

Jakie szpitale składają się z

Ogólnie rzecz biorąc, każdy szpital ma w swojej strukturze budynek administracyjny i ekonomiczny, archiwum, salę pogotowia, pomocnicze stacje diagnostyczne (ultrasonografia, sala rentgenowska, metody endoskopowe), a faktycznie wyspecjalizowane skrzydło terapeutyczne (oddział chirurgiczno-terapeutyczny). Placówki macierzyste (szpitale macierzyste, centra okołoporodowe) znajdują się osobno. Jeśli jednak jest to regionalne centrum sanitarne lub małe szpitale, muszą istnieć oddziały chirurgiczne, terapeutyczne i pediatryczne. Innymi słowy, pacjenci z różnymi jednostkami nosologicznymi są usytuowani i sprzątani razem.

Struktura profilu terapeutycznego

Jeśli ta multidyscyplinarna instytucja medyczna o dużym terytorium, oddział terapeutyczny szpitala dzieli się na składniki. Na przykład mogą to być reumatologiczne, endokrynologiczne, gastroenterologiczne, neurologiczne, pulmonologiczne, kardiologiczne i wiele innych. Tak więc pacjenci z chorobami o różnych kierunkach są zlokalizowani i serwisowani oddzielnie. Jest to wygodne zarówno dla personelu administracyjnego, jak i dla samych pacjentów, ponieważ łatwiej jest rozprowadzić wyposażenie dodatkowe, leki, dostarczać żywności i opieki nad pacjentami. Tak więc na przykład w terapeutycznym oddziale szpitala nie ma potrzeby dostarczania narzędzi do interwencji wewnętrznych i szeregu środków dezynfekujących, jak w przypadku chirurgii, gdzie stymulacja jest głównym warunkiem prowadzenia operacji.

W klinice ambulatoryjnej

Jeśli chodzi o poliklinikę, istnieje wiele specjalistów pracujących w instytucjach miejskich o różnych kierunkach, co wymaga odpowiedniego podziału na departamenty i budynki, ponieważ pacjenci z chorobami zakaźnymi przyjdą tu codziennie. Naturalnie konieczne jest zminimalizowanie kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży. Dlatego sekcja terapeutyczna polikliniki jest zazwyczaj zlokalizowana w odrębnym skrzydle zgodnie z sekcjami adresu. Należy również wziąć pod uwagę, że pacjenci z różnymi patologiami, w tym z chorobami zakaźnymi, zwracają się do lekarzy rodzinnych, a zatem w każdym biurze działu musi koniecznie być kwarcową lampą do okresowego leczenia pokoju.

Więcej o terapii

W tej dziedzinie badań medycznych "choroby wewnętrzne" (tzn. Wszystkie jednostki nosologiczne wpływające na narządy ludzkie): ich etiologia, warianty patogenetyczne, warianty kliniczne, schematy diagnozowania, leczenia i zapobiegania. Dział terapeutyczny zawsze współpracuje z laboratoriami i strukturami badawczymi szpitala (endoskopowe, wizualne, promieniowanie), ponieważ potrzebny jest nie tylko prawidłowy wynik diagnozy, ale także jakość i skuteczność leczenia. Ta ostatnia koncepcja obejmuje wyłącznie programy zachowawcze, tj. Leki, fizyczne (UHF, elektroforeza, laser, magnetoterapia itp.) Oraz metody biologiczne (immunoterapia).

Struktura i znaczenie

Każdy oddział terapeutyczny ma pewną liczbę łóżek, zjednoczoną w osobnych, dwu-, trzy- i więcej pokojach, pokój dzienny lekarzy rezydujących, pielęgniarek, osobno – siostrzana gospodyni z zapasem, kuchnia, jadalnia, jednostki sanitarne. Pobyt w szpitalu w zależności od stopnia nasilenia stanu pacjenta może odbywać się przez całą dobę lub w ciągu dnia. W tym ostatnim przypadku dotyczy to wypisanych pacjentów, którzy ubiegają się przed zakończeniem leczenia w odniesieniu do niektórych procedur leczenia, których nie można zapewnić w poradniach ambulatoryjnych w miejscu ich zamieszkania. W obrębie systemu opieki zdrowotnej pacjenci leczeni z polikliników poprzez wyspecjalizowany portal mają prawo do bezpłatnego leczenia szpitalnego przy pełnym badaniu diagnostycznym. Wyjątkiem są leki i procedury, które nie są dostępne w szpitalu, lub jeśli pacjenci chcą otrzymać dodatkowe leczenie, takie jak masaż. Po zakończeniu kursu, w przypadku niektórych wskazań, można odnieść się do środków zapobiegawczych w sanatorii i przychodniach.