220 Shares 3915 views

Spódnice – co to jest? Rosyjski spódnice: opis zdjęcia

Ożywienie zainteresowania tradycji narodowych, które można zaobserwować w ostatnich latach przyciąga uwagę na ubrania ludzi minionych wieków, zwłaszcza, że wiele szczegółów już dawno zniknął z użycia. Na przykład, spódnice – spódnica dla kobiet, który był integralną częścią stroju kobiet słowiańskich, a teraz prawie o tym zapomniał.


Co to jest spódnice

Właściwa dźwięk słowa „ponova”, a na niektórych obszarach i powiedział „ponyava”. Jego pochodzenie jest teraz zapomniane. Ale większość historycy i językoznawcy uważają, że spódnice – szmatki, kawałek tkaniny, zasłony, a gdy nie jest to tak zwane ubrań i tkanin. Chociaż istnieje inna interpretacja, co podnosi nazwą „spódnice” ze słowem „narzeczona” lub, bardziej precyzyjnie, „ponevesta”. Być może był to zdanie jest poprawne, ponieważ huśtawka spódnica noszona przez kobiety zamężne lub dziewcząt zaręczonych. Jest noszony na podkoszulku i miały długość do kostki, łydki, a czasami nawet do wykazania haft na dolnej kurtki.

Trochę historii

Huśtawka, zebrane na osłonie pasa ma bardzo starożytne pochodzenie. Gdzieś w odległej przeszłości, pierwszy odzież była skóra zwierzęcia, a następnie – kawałek materiału owinięty wokół bioder.

W dawnych czasach, na poły narodów słowiańskich jest niezbędnym atrybutem odzieży damskiej, a niby symbol losu żonatym żony. Pierwsze spódnice dał matce, a często to był specjalny rytuał, rodzaj inicjacji, symbolizujące wejście dziewcząt w życiu dorosłym. W niektórych obszarach spódnicy wprowadzenie na rytuał wykonywany dziewczyną dziewcząt i czasami brata.

Ale później, gdzieś w XV wieku, spódnice zaczęły liczyć wyłącznie chłopskie ubranie, a słowo „ponevnitsa” w kręgach szlachty, a zwłaszcza kupcy zaczęli pogardliwie zwane kobiety o niskich narodzin i selyanok.


Aw XIX spódnice zakładanie nawet we wsiach było całkowicie symboliczny. Dziewczęta podczas zalotów lub bezpośrednio po jej nosić tę spódnicę, ale w życiu codziennym jest rzadko używany.

Prostota i wygoda

Wyglądało to jak spódnice? Zdjęcie dobrze pokazuje, że był to prosty prostokątny kawałek materiału. Jest owinięty wokół ud i sznurowadła Tie – Gashnikov (lub Gasnikov) z przodu lub z boku. Końce spódnice mógłby schować, na przykład, podczas pracy w polu lub pochwalić bogaty haft na koszuli. Taki sposób noszenia spódnice zwane „worek”.

Rosyjski spódnice jest prosty i funkcjonalny. Z jednej strony, do jego produkcji nie wymaga specjalnych umiejętności i talenty. Z drugiej – jest to bardzo wygodne ubranie. Zszywanych obrzeże wykonane z grubego materiału, często wełny. Choć czasami wełniany wątek wykorzystywane wyłącznie do wątków, a dla bazowej podjęte konopi lub lnu. W tych ubrań było ciepło, co jest ważne w zimnym klimacie. Ale nieskomplikowany prostota kroju skąpane bogato zdobione, które służyły nie tylko ozdoba, ale również miał złożoną symboliczne znaczenie.

Znaki

W przeszłości, życie ludzi zostało wypełnione różnymi symbolami. Ważne dla człowieka znaków sakralnych stosowanych do naczynia, wyryte na domy prichelinah, haftowane na ręcznikach. Na biżuterię, amulety i talizmany mógł zrozumieć, status społeczny danej osoby, należy do rodziny, stan cywilny, a nawet życia.

Nie mniej symboliczny i tradycyjny strój. Spódnice – jest ważnym elementem odzieży damskiej, była ozdobiona symbolami życia i płodności, znaki słonecznych i ornamenty.

Sam materiał musi posiadać na spódnice rysunku – komórek o różnych kolorach. Przecięcie linii pionowych i poziomych tworzących kwadraty lub diamenty – starożytne rolny płodność symbol, znak zasiane pole. Często widać w biżuterii i odzieży damskiej haftem.

Spódnice bogato ozdobione warkocz. Jest szyte na dole i po bokach czasami w kilku rzędach. Ona haftowany kwiatowy wzór i symbol solarny w formie krzyża klamra i ptaków. Czasami taśma została wykonana z płótna Brande, który jest tkany z wzorami. To była kwestia dumy, ponieważ wszystko odbywa się ręcznie.

Starsze kobiety zdzierać swoje spódnice kolorowe plecionki, pozostawiając wąski pasek.

Typy spódnice

spódnice spódnica miała cztery typy w zależności od rodzaju cięcia.

  1. Trzy pola składający się z trzech nieusieciowanych wstęgi mocuje pasa Gashnikov. Jak twierdzą historycy kombinezon, spódnica była początkowo, gdy urządzenie z krosna nie wolno splot szeroki płótno.
  2. Swing, przez ludzi „raznopolkami” o nazwie takiej. W tym przypadku trzy kawałki tkaniny zszywane razem w jednej prostokątnej płótna. Te były noszone spódnice wycięte z boku lub z przodu.
  3. Wygaszania – trzy kawałki tkaniny zszywane „w ciemno”, czyli spódnice przekształcony zwykłej spódnicy.
  4. Głuchy z proshvoy. Proshva – jest to czwarty kawałek materiału, zazwyczaj wykonany z innego materiału i innej barwy. To jest zwykle umieszczona w przedniej części spódnice, krótszych zleceń i został ozdobiony warkocz lub koronką. Okazało się, coś jak fartuch. Czasami proshvu pokryta haftem.

Farbowanie i jego znaczenie

Spódnice – to nie jest prosta spódnica. Kolor materiału i komórki mógł zrozumieć genezę kobiet. Tak więc, w prowincji Tula, Ryazan i Tambov, gdzie w dawnych czasach żyli plemię wiatycze korzystne spódnice w ciemny niebieski, a na północ od Riazaniu – czarny. Pasek tworząc komórki, tkana z kolorowych lub biały. Ale w miejscowości obszarze Kasimov zdominowany przez czerwone spódnice w kolorze niebieskim klatce. Te same kolorowe spódnice noszone w regionach Orel, Smolensk i Woroneżu.

Paski barwnej komórek może być różny, ale zawsze obecny biały, czarny i czerwony paski – trzy główne Czcigodnych Słowianie koloru.

Spódnice własnymi rękami

W przeszłości każda kobieta umiała uszyć spódnicę, wzór dla niej to nie było wymagane. Rzeczywiście, co może być wzór tradycyjnego prostokąta, nawet jeśli kompozyt, szmatka? Jedynym, a następnie mały trick – włożenie paska-Gashnikov górnej osłony. Wynik był rodzajem vzderzhka.

Takie pasy mogą być wykonane z wełny lub bawełny skręconych nitek w postaci cienkiego sznurka lub taśmy ozdobione szczotkami.

Jeśli nadal nie rozumiem, jak wyciąć spódnice, zdjęcia będą zrozumieć. To pokazuje wzór dwóch rodzajach: spódnice z proshvoy i łatwe huśtawka. W pierwszym przypadku, ukośne krzyże oznaczone proshva i włożony przez udar pasa Gashnikov.


Ozdobić spódnice dopasowanie i haft i koraliki, i mieć pewność, na taśmę lub koronki, mimo że wcześniej w tych spódnice są rzadko stosowane: było zbyt drogie dla rolników i ich tkania koronek wszędzie.

Pomimo faktu, że spódnice były głównie dorywczo ubrania, występowała i funkcje estetyczne. Zróżnicowane hafty, wzorzyste tkaniny i jasne połączenie czerwonych, niebieskich, zielonych i białych kolorach zrobić to spódnica prawdziwe dzieło sztuki i rzemiosła.