129 Shares 8912 views

Rak skóry – że o nim wiemy?

Rak skóry – zwiększa wzrost nowotworów złośliwych skóry. Rak skóry zwykle tworzy się na powierzchownej warstwy skóry, gdzie mogą być wyraźnie widoczne, dzięki czemu może być łatwo wykryta we wczesnym stadium.


rak skóry, w przeciwieństwie do innych nowotworów generalnie nie śmiertelne, ale mimo to stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Podstawową przyczyną raka skóry jest ekspozycja słoneczny.

osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na rozwój raka skóry. Co do zasady, osoby te mają jasny kolor oczu (niebieski lub zielony), blond włosy i skórę tan źle ustanawia, to znaczy, że będzie szybko „spalić”.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania raka skóry jest ochrona przed słońcem:

Unikać bezpośredniego światła słonecznego od 11:00 do 16:00, kiedy promienie UV są najbardziej intensywne. Jest to czas, kiedy twój cień jest krótszy niż ty;

Nosić lekkie kolorowe ubrania i kapelusz;

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej ze współczynnikiem ochrony słonecznym (SPF – Sun Protection Factor), co najmniej 15; Numer SPF wskazuje, ile razy dłużej dana osoba może opalać.

Osoby z lekkim zabarwieniu skóry zazwyczaj oparzenia słoneczne w ciągu 20 minut stosując filtry słoneczne SPF 15, słońce może być dłuższy niż 15 razy (20 minut * 15 = 300 minut).

Istnieją dwa rodzaje raka skóry:

Rak podstawnokomórkowy (rak podstawnokomórkowy) – najbardziej rozpowszechnioną formą raka na świecie. Częściej niż rak podstawnokomórkowy rozwija się na twarzy i szyi (85%), w otwartych obszarach ciała na słońcu, ale raka podstawnokomórkowego komórki mogą rozwijać się w innych częściach ciała. Rak podstawnokomórkowy może wyglądać inaczej. Okazuje się najczęściej jako małe, Pearl-białe kulki, które można zobaczyć malutkie różowe naczynia krwionośne. Rak podstawnokomórkowy może również występować w postaci niewielkich owrzodzeń ze skórką, która charakteryzuje się rozwojem cyklicznym, czyli wrzody mogą krwawić, gdy obejmuje skorupę, to może wydawać się nawet, że ból jest uzdrowiony, ale po krótkim czasie uszkodzenia skóry pojawia się znowu – to wszystko zaczyna się początek. Rzadko, rak podstawnokomórkowy, który pojawia się w kolorze białym lub żółtym blizny.

Jest to stosunkowo łagodny rodzaj nowotworu skóry, rośnie stosunkowo powoli i rzadko daje przerzuty.

Jednakże, jeśli nie jest leczone, może to prowadzić do wielu lokalnych uszkodzeń.

Zabiegi bazliomy (lekarz dobiera)

  • usunięcie chirurgiczne;
  • Cryodestruction (obróbki ciekłego tlenu)
  • zniszczenie laser;
  • Naświetlanie promieniami X;

Rak płaskonabłonkowy – drugi najczęstszy rodzaj raka skóry. Zasadą jest, że pojawi się na uszy, twarzy lub głowy, jednak rak płaskonabłonkowy może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele – na wargach, w jamie ustnej i na narządach płciowych.

Płaskonabłonkowego raka skóry zwykle pojawia się jako czerwony drażliwego plamy na skórze. Zazwyczaj ten typ raka skóry tworzy lokalne uszkodzenia destrukcyjny. Nieleczony, powoduje uszkodzenia otaczających tkanek do takiego stopnia, że pacjent może stracić ucha lub nosa. Komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych i innych narządów (przerzuty) w taki sposób, że staje się zagrożeniem życia. Podstawową metodą leczenia raka płaskonabłonkowego jest chirurgiczne usunięcie.

Dobrą wiadomością jest to, że wczesne wykrycie raka może być skutecznie leczone. Szybka i niezawodna diagnostyka nowotworów pigmentowych przeprowadzono przy użyciu dermatoskopu. Dermoscopy to bardzo prosta procedura, która często trwa kilka minut. Podczas procedury, specjalista ocenia, czy istnieją podstawy do obaw. Jeśli rak jest wykryty wcześnie, to często wystarczające działanie, w którym zmiany chorobowe skóry i tkanki otaczającej wycięto i przesłano do badania w laboratorium. Zawarcie w laboratorium stanowi ostatni etap diagnostyczny, co potwierdza obecność albo nieobecność raka skóry.

Najnowsze metody diagnostyki i leczenia raka skóry można uzyskać w Niemczech, w klinikach onkologicznych, które specjalizują się w leczeniu raka skóry. Niemcy od dawna słynie z jakości, które stosuje się w medycynie też.