325 Shares 4844 views

ZIS-154 – pierwszy samochód krajowy z silnikiem hybrydowym

08 grudnia 1946 został przetestowany pierwszy autobus krajowy ZIS-154, które miały układ wagonowe. I to nie był jego jedyną funkcją. Nowy autobus był pierwszy radziecki samochód z hybrydowym układem napędowym. Który jest spójny system został wdrożony w nim. To wewnętrzny generator spalinowy silnik obraca się, co z kolei zasilane silnikami elektrycznymi, przekazywanie momentu obrotowego do kół napędowych.

Start i prototypy

Prace nad projektem rozpoczęły się wczesną wiosną 1946 r. W maju tego roku, KB wyspecjalizowane autobusy zorganizowano dla VMS, który był zaangażowany w budowę i nowych maszyn. Biuro czele AI Skerdzhiev. Należy zauważyć, że struktura magistrali nie jest tworzony od podstaw. Prototypy nowego modelu były amerykański GMC i Mack. To właśnie te maszyny musiały i wagon ciała, wykonana ze stopu aluminium, które są później wykorzystywane w konstrukcji nadwozia ZIS-154.

Nowy silnik samochodu nie jest oryginalny. Push-pull moc jednostkową pojemność 110 litrów. a. (YAZ-204D), jest w istocie „pirackie” kopia silnika amerykańskim GMC. Moskwa autobusy były do przyjęcia członkostwa nowego samochodu do 800-lecia stolicy ZSRR. Dlatego, żeby nieprzewidzianych sytuacji podczas obchodów rocznicy w pierwszym wydane przez „model” 45 ZIS krajowe odpowiedniki napędowego zastąpił diesel GMC-4-71, uzyskanych w latach wojny przez aliantów na Lend-Lease.

Autobus aluminium

Od ZIS nigdy nie pozwól samochodu z metalowym korpusem monocoque, zdecydowano się zaangażować specjalistów w dziedzinie designu autobusowym Tuszyno fabryki samolotów. W wyniku wspólnego działania dwóch CB mniejszej części powstał, której struktura została zestaw wielu podobnych sekcji siebie, składająca się z ram, staliwa i profili aluminiowych. Także nadwozia ZIS-154 postanowił ujednolicić z ciałem trolejbus MTB-82B i tramwajowego MTW-82. Różnica polega tylko na tym, że została ona wykonana nie przenoszenia tych rodzajów transportu.

Transmisja autobus

Jednostka napędowa jest umieszczona poprzecznie w zwisie autobusu, kanapa pięć osobowym. Diesla YAZ-204 D podłączone do generatora mocy dostarczający prąd stały do silnika, który jest przekazywany za pośrednictwem przegubu obrotowego na osi tylnej. Zmiana kierunku (do przodu i do tyłu) została przeprowadzona za pomocą przełącznika umieszczonego w pobliżu siedzenia kierowcy. Przełączanie pozwolono być wykonywane dopiero po pełnym przystanku autobusu.

Wielkość wymaganej siły trakcyjnej jest regulowana automatycznie, co było plusem elektrycznego przekładniowego. W związku z tym praca kierowcy jest znacznie łatwiejsze. Eliminując potrzebę zmiany biegów, odpowiednio, i ściskając pedał sprzęgła, co było ważne w środowiskach miejskich. Jednak to wymaga dokładnych i wygoda przede wszystkim wykwalifikowana utrzymanie zakładu, który, oczywiście, w tym czasie był duży problem ze względu na nowatorski charakter systemu i braku specjalistów w stanie naprawić.

Ponadto, energia przenoszona z silnika spalinowego do osiągnięcia przez koła przebiegający podwójnej konwersji znacznej utraty wydajności. To prowadzi do większego zużycia paliwa (65 litrów na 100 km). Niemniej jednak, nowe budynki i budowle udał się do serii. Na początku lipca w Moskwie odbyła autobusów w swoich szeregach pierwszych 7 pojazdów wydane przez rośliny. 07 września Fleet dodał kolejne 25 jednostek.

Ku uciesze pasażerów

Budowa pasażerów autobusów pod względem wygody okazał się całkiem udany. Wnętrze zostało zaprojektowane dla 60 osób, a wśród nich – 34 miejsc siedzących. Seat amortyzację Opcje kolorów lub pluszowych. Na zimę ZIS-154 został wyposażony w dobry system ogrzewania, a latem – wentylowane. Komfort i dodać miękkie zawieszenie. Autobus przyspieszony płynnie przeniósł jednolicie, że w porównaniu do poprzednich modeli to był tylko cud samochód. Jednak podczas operacji odkryto znaczącą wadę, która ostatecznie doprowadziła do wycofania maszyny z produkcji.

Dużym problemem nowego autobusu

Cały problem z ZIS-154 był silnik. Oprócz wysokiego zużycia paliwa, YAZ-204D był bardzo głośny. Jednak on bezlitośnie chadil czarne spaliny. Ale nawet nie to było najstraszniejsze. Okresowo diesel autobus, jak mówią, „poszedł do opatrunku”, czyli własne i niekontrolowany pęd wzrosła. Aby go zatrzymać, kierowca został odcięty przewód paliwowy jest konieczne. A jeśli pamiętać, że silnik był w tylnej części maszyny, to naprawdę poważny problem.

„Separacja” stał się prawdziwą plagą ZIS-154. Nawet na bezpiecznych instrukcjach autobusowe kierowcy zatrzymać autobus zostali pouczeni, aby strony i hamulca nożnego. powinien wtedy prosić konduktora lub niektórych pasażerów kontynuować hamowanie i natychmiast udać się do komory silnika i odkręcić przewód paliwowy, co przerywa dopływ paliwa do wtryskiwaczy silników. Rozwiązać ten problem w zakładzie nie mógł, bo nie wiem dokładnie przyczynę tego zjawiska.

Dlatego już w 1950 roku, czyli trzy lata po rozpoczęciu produkcji seryjnej produkcji z ZIS-154 został całkowicie zniesiony. Niemniej jednak w tym czasie zakład został wydany 1165 „cud-bus”, z których parki autobusowe pozbyć się nie przebierając w środkach. Oczywiście, autobus, mimo że był nowością dla jego czasu, ale jest to bardzo niefortunne, a zatem nie otrzymali dalszego rozwoju.