107 Shares 4567 views

Miatlinskaya HPP: opis, historia i ciekawostki

Miatlinskaya HPP dotyczy Sulanskomu hydroelektrycznych. Stacja znajduje się na rzece Sulak w Dagestanie, w pobliżu wsi Miatli. Wykonuje trzy główne funkcje – do wytwarzania energii elektrycznej, jest konrregulyatorom Chirkeyskaya HPP (znajduje się powyżej), dostawy wody ze zbiornika w Machaczkała (stolicy Dagestanu). Stacji, w porównaniu do wielu obiektów tego typu, jest niewielki rozmiar, ale jedyne w strukturze i złożoności konstrukcji. W ramach modernizacji całego kompleksu energetycznego Rosji jest zrekonstruowany na stacji.

Rozpoczęcie pracy

Podczas budowy Chirkeyskaya HPP wykazały, że ilość odprowadzanych wody musi być regulowana, więc w 1973 roku zdecydowano się rozpocząć budowę kolejnej stacji. Wszystkie prace prowadzono w trudnych warunkach gór. Pierwszym kierownikiem projektu był najlepszym ekspertem od tamy arch DA Shandalov, który opuścił kraj wkrótce po rozpoczęciu pracy, nie widząc jak Miatlinsky elektrownia zostanie uruchomiona.

Historia budowy stacji była dość skomplikowana. W 1976 zatonięcie drogi rozpoczęto, co doprowadziło do zmian w stoku i pojawienie się osuwisk na prawym brzegu rzeki, gdzie było kilka obiektów przyszłej stacji. Eksperci próbowali poprawić sytuację z pomocą konstrukcji inżynierskich, ale ryzyko upadku jest zachowana.

Przenoszenie budowa

Aby zapewnić bezpieczeństwo przyszłego zakładu znaleźli się dwa kilometry poniżej zapory. Zmiany te doprowadziły do komplikacji całego systemu zajęło kopalni budowy zbiornik wyrównawczy (o średnicy 25 m, głębokość – 76 m), przewód przekierowania (1700 m), przeciągania avtotunnelya (1500 m) po lewej stronie.

Nakładające wyrównanie rzeki Sulak wystąpił w 1980 roku, które zostało przekształcone przepływ wody na wykopanym tunelem przekierowania. Na cześć budowniczych to fakt budowy złożonych struktur arch zapory w jednym sezonie. Kiedy to zostało opanowane nowa technologia warstwowych konkretną pracę, pierwsze napełnianie odbyło się w 1983 roku, w tym samym czasie odbyła się sboyka avtotunnelya. Ruch samochodowy na autostradzie i most został otwarty w 1984 roku.

pierwsze premiery

W 1985 roku rozpoczęła montaż pierwszego zespołu, planowany zalanie zbiornika odbyło się pod koniec roku. Miatlinskaya HPP uruchomił pierwsze urządzenie hydrauliczne w grudniu 1985 roku, w styczniu 1986 roku, dał prąd przemysłowej, w lecie na dworcu rozpoczęły drugą jednostkę hydrauliczną, która była początkiem pełnego stacji ładowania.

wodnej zbiornik został napełniony do planowanego poziomu 154 km w 1987 roku. Zbiornik wyrównawczy Miatlinskaya HPP o długości około 15 km na szerokości co najmniej 300 metrów, aż do głębokości 60 metrów. Przełom w ujścia zajmuje objętość 13,3 km. cc., a na miejscu około 14 m 3, o łącznej pojemności użytkowej powierzchni zlewni 16,2 do 32,7 km. cu. Strata przepływu wody przez budowli 3000 m3 / s przy maksymalnym obciążeniu. Podczas budowy pod zalaniem zbiornika hit 151 ha użytków rolnych.

Miatlinsky elektrownia: przegląd

Opis struktury stacji:

  • Arch zapory. Projekt realizowany przy stacji, jest jednym z unikalnych i skomplikowane. Arch tamy zbudowane tylko trzy w ZSRR – Meatlinskaya HPP Chirkey HPP Gunibskaya HPP. Wysokość zapory wynosi 86,5 m, długość 179 metrów.
  • Budowie tunelu.
  • Budowy elektrowni wodnych na brzegach rzeki Sulak.
  • Zbiornikiem wyrównawczym.
  • Zastawki.
  • Chodzenie z tunelu dam przekierowania.

Miatlinskaya stosunkowo małe stacji hydroelektrycznych, jego ilość wynosi 220 MW, produkuje rocznie prawie 700 milionów kW / h. Zamontowane na dwóch wodnej turbiny wodnej, siła, z których każda ma 110 MW w głowicy wody 46 metrów na sekundę. Stacja inżynierska zaangażowany Instytutem „Lengidroproekt”.

Problemy z turbin wodnych

Miatlinsky elektrownia na rzece Sulak w 2014 roku jest w trakcie przebudowy. Od początku pracy stało się jasne, że na łopatkach turbin hydraulicznych szybko pęknięcia, z powodu których wymagane ciągłe naprawy. Turbina hydrauliczny zainstalowany na jakość nie odbiega od pozostałych pracujących na innych stacjach, ale warunki, w jakich żyli, extreme, prędkość wody wynosi 46 metrów na sekundę, dlatego ostrze można łatwo uszkodzić.

Ponadto, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne potrzebują powstał mocy wyjściowej. W ramach kompleksowej modernizacji firmy Program „RusHydro” podpisała umowę z austriackim producentem Voith Hydro na dostawę i wymianę wirników obu zespołów hydraulicznych.

rekonstrukcja

W 2015 roku, rekonstrukcja pierwszej turbiny hydraulicznej, gdzie zgodnie z planem przeprowadzono nastąpiła wymiana wirnika. Jest ona wyposażona w siedem ostrzy o zwiększonej wytrzymałości (ponad 2 ton na każdym ostrzu), ogólny ciężar koła osiągnie 128 ton. Aby zapewnić bezawaryjną pracę zwiększono ciśnienie oleju układu regulacyjnego do 63 atm (wynosił 40 atm.), Etap ten może zmniejszyć ilość oleju zużytego i poprawić skuteczność ochrony środowiska. Środki podjęte zapewnić wzrost wydajności, a w przyszłości obiecuje więcej mocy.

Poza kołem turbiny wodnej, była wymiana systemu sterowania, osłona ochrona generator elektryczny i turbiny wodne. Turbina moc wzrosła do 113 MW. Druga turbina było przejść tej samej fazie przebudowy, ale praca jest opóźniona.

planowane prace

W miejscu, gdzie elektrownia Miatlinsky odnosi się do skalistego terenu oraz rzeki Sulak często „kapryśna”, tak aby przeprowadzić zaplanowanego skanowania, naprawy i czyszczenie kanału przekierowania jest niezbędna dla funkcjonowania elektrowni wodnych. Prewencyjna praca jest wykonywana raz na trzydzieści lat, czyli to, co wydarzyło się w październiku 2016 roku.

Od stacji uruchomić derywacyjnej tunel nigdy suszu, jego wysokość wynosi 12 metrów, a szerokość około 15 metrów, długość 1,7 km. W celu odprowadzenia przewodu wody wymagane aby zejść do wody i przygotować układ klap tylnych i śmieci, zamknąć część i przejść do kanału ściekowego. Zamknięcia wzrosły o żurawiu, stanowią one strukturę multi-tonowy w ruchu, które jest możliwe tylko za pomocą technologii.

Kontrola przeprowadzona przez tunel skaningu laserowego oraz konwencjonalny sposób – przez personel kontroli. Światowych problemów (pęknięcia, pory) wykryto i grubości monolitycznego wylewania betonu nie jest naruszone w jednym miejscu. nadal potrzebne drobne naprawy. Wypełnienie linia woda była rutynowo – Bramy migawki otwarte przez zaledwie 15 centymetrów, ale to wystarczy, aby ton wody zaczęły się do systemu. Dziś Miatlinsky elektrownia pracuje normalnie.