764 Shares 9599 views

Rerih Światosław Mikołajewicz. Życiu i twórczości Roerich

obrazy Svyatoslava Reriha można zobaczyć w muzeach w Belgii, Bułgarii, USA, Francji, Indiach, Rosji. umiejętność artysty zdobył uznanie na całym świecie. Złożoność kompozycji, harmonijny dźwięk kolory, wyraziste linie – jego praca jest równoznaczne z arcydzieł sztuki.


Wspaniałe obrazy, książki filozoficzne pozostawił Roerich. Svetoslav – pedagog, organizator, figura publiczna – główną częścią jego życia w Indiach. Honorowe wyróżnienia w wielu krajach świadczą o jego wielki wkład w rozwój kultury ludów i przyjaźni.

Jego działalność wielopłaszczyznowe obejmują architekturę, teatr, malarstwo, grafika, ilustracją książkową, ornitologia, archeologia. Znany jest fakt, że epidemia dżumy płucnej w Indiach nie mógł powstrzymać oficjalną medycynę. Svetoslav self-made szczepionka receptury. Szczepienia na jej podstawie zostały zapisane wiele istnień ludzkich.

rodzina Roerich

Nawet pod Piotra I, przodka rodziny Roerich Szweda z urodzenia, przeniósł się do Rosji. Jego nazwa w języku rosyjskim języku oznacza „bogate w chwale”. Ta rodzina słynie publicznych, pisarzy, artystów, filozofów.

  • Nicholas Roerich (1874-1947) – akademik Rosyjskiej Akademii Sztuki. Dzięki niemu, nie było społeczeństwo w celu ochrony i zachowania zabytków dzieł sztuki w Rosji. W USA, stworzył stowarzyszeń kulturalno-oświatowych i społecznych. Jego podróże w Himalaje, Tybet, Ałtaj, Mongolia, a później – na Mandżurii i Chinach są odzwierciedlone w informacji podróży i zachwycających obrazów. Skończył ziemską podróż w Indiach, pozostawiając ponad 7000 obrazów.
  • Helena (1879-1955) – jego żona, młodzież talenty muzyczne świeciły. Recitale jako pianista. Uczestniczył w ekspedycji żona była inspiracją i towarzysz jego twórczych planach. On jest autorem „Wprowadzenie do buddyzmu”, „Cryptogram Wschód”, „sztandarem św Sergiusza z Radoneża”.
  • Jurij Nikołajewicz (1902-1960) – ich najstarszy syn, ma niesamowite umiejętności językowych. Dziesiątki języków znał doskonale. Był dyrektorem Instytutu Naukowego Himalayan Studies „Urusvati”, wykładał na Uniwersytecie Kalimpong (Indie). W Moskwie prowadził sektor religii i filozofii Indii w Instytucie Orientalistyki Akademii Nauk ZSRR.

Svetoslav Roerich. krótki biografia

Svetoslav Roerich (1904-1993) – najmłodszy syn Mikołaja i Helena. Dorastanie wśród utalentowanych ludzi, sam miał wiele możliwości. Od dzieciństwa uczył się malarstwa, nauki języków obcych. Ojciec wziął Svyatoslav archeologiczną podróż, gdzie studiował historię starożytnych miast.

Po ukończeniu Uniwersytetu Columbia (USA), ilustrowanych książek, grafiki. Od 1923 roku na czele Międzynarodowego Centrum Sztuki „Korona Mundi” w Nowym Jorku, założonej przez jego ojca.

Później przeniósł się z rodzicami w Indiach, że poświęca swój czas na twórczości artystycznej. Tworzy krajobrazy, portrety, posiada wystawy indywidualne. Stopniowo, wprowadzenie do religii i filozofii Indii, kierowany przez School of the Arts w Bangalore. Jego żona stała Devika Rani, indyjska aktorka filmowa.

Rerih Światosław Nikołajewicz zainicjował powstanie w 1989 roku w Roerich Fundacji Radzieckiego, co dało rodzicom archiwów i brata. Przyczyniły się do wzmocnienia przyjaznych więzi pomiędzy Rosją i Indiami. Został odznaczony najwyższą kolejność na wschodzie kraju – „upadły Bhushan”.

Devika Rani

Devika Rani od najmłodszych lat wychowywał się w rodzinie kuzyna, laureat Nobla pisarz Rabindranath Tagore. Wysoka kultura jego otoczenia, zamiłowanie do sztuki – wszystko to doprowadziło do rozwoju doskonałych cech aktorskie. Devika Rani ukończył Royal Academy of Dramatic Arts i Royal Academy of Music w Anglii.

Otrzymał dyplom w dziedzinie architektury. Zagrał w filmach reżyserowanych przez jej pierwszego męża. Nie tylko w Indiach, ale również w Europie, filmy były wielkim sukcesem. Następnie Devika Rani sama stała się projektant i reżyser (sztuka ta studiowała w Niemczech).

Indian lojalność wobec rodziny, edukacja europejska, wiele talentów i piękno nie zostawili nikogo obojętnym Roericha. Poznali się podczas pracy nad swoim nowym filmem. Svetoslav Roerich początkowo odmówił zgodne z producentem filmowym zamówienie Rani. Lubiła obrazy artysty. Ona zaplanowana w tym samym stylu, aby stworzyć scenografię do jego filmu. Devika poszedł na prywatne spotkanie z Roerich, nie wiedząc, że wkrótce będzie to jej życiowy partner.

Roerich biografia który jest ściśle spleciona z życiem Devika Rani Roerich, na pierwszy rzut oka zakochał się w swojej przyszłej żony. Pisał liczne portrety żony. Jego rodzice docenili walory duchowe młodej, wysokiej kultury i edukacji.

Obrazy Svyatoslava Reriha

Liczne podróże od najmłodszych lat, fascynacja różnych kultur i języków odcisnęły swoje piętno na twórczości Svetoslav Roerich. On stworzył piękne obrazy na orientalnym motywem. Uczestniczył z ojcem w tworzeniu dekoracji do opery „Sadko”, „The Snow Maiden”, „Kniaź Igor”.

Wszechstronność i kolorowe indywidualizm wycenia swoje obrazy życia artysty. wystawy indywidualne odbyły się z wielkim sukcesem. Były to portrety znanych osób, czasu, himalajskich krajobrazów, szkiców rodzajowych z życia Indian.

Dużo uwagi poświęca się badaniu kolorów Roerich. zdjęcia Indian malowanie nie jest napisane olejem. Sposób rysowania obrazy tempera (w wodzie) zwrócił Roericha. Lokalni artyści starannie przechowywać swoje sekrety. Ich kolory były jasne i żywe po wiekach.

Wielki wpływ na pracę Światosław Roerich miał ojca. obrazy stworzony Nikolaem Konstantinovichem, głęboko symboliczne. Jednocześnie są one dokładne i udokumentowane (w poszczególnych pasm górskich Himalajów). Krajobrazy Światosław – bardziej miękkie, bardziej miękkie. Jego ton wyciszanie części lekko rozmyte i zachmurzone.

Wszystkie obrazy Roerich z nazwami nie znajdują się w muzeach w reprodukcji lub w postaci elektronicznej. Pisał niewiele ponad 4000 obrazów, z których wiele jest w zbiorach prywatnych w różnych krajach.

krajobrazy

Roerich malowidła Opis niemożliwe jasno przekazać. płótna artysty składają się z kolorowych kontrastów, płynie spokojna atmosfera. Wydawali się przepojona indyjskiego światła słonecznego lub ściemniania niebieskawe cienie zmierzchu. W element filmu „Big deszcz” siła chwyta widza, czerpie swoją moc z deszczem.

„A my zbliżamy” – nad rzeką i głazy spacyfikować wielkość. Białe szczyty przypominają Himalajów. Roerich malowanie wypełniona wyraźny rytm rzeki, puls życia w przeciwieństwie do ośnieżonych szczytów wieczności.

„Girnar” – monumentalna góra, wygładzone miękkość chmury i światło zachodzącego słońca. „Wiosna w Kullu” usiane rozowy kwitnących drzew. „Kanchenjunga” – to niemal mistyczne splotu chmury, góry, światło i różne odcienie. „Damodar Kund” pokazuje nam, jak przejrzystość wody odzwierciedla zieleń drzew, wysokie nieba, tym sielankowym życiu.

Portrety

kreatywność Roerich jest nierozerwalnie związana z portretów sławnych ludzi, polityków, krewnych artysty. Portrety ojca, matki, żony, napisany z miłości i nieskończonego szacunku. „Pandit Dzhavaharlal Neru” tworzy obraz mądrego, szlachetnego człowieka.

„Portret Lama”, „Portret starej tybetańsku” – Indian portrety zwykłych ludzi (kowal, siostry, Maharaja dziewcząt), są one napisane realistycznie, jasny, piercing.

Roerich artysty w swoich obrazach Podkreśla uniwersalne ideały – mądrość, wytrwałość, odwagę, zaufanie, życzliwość, troskę. Jego portrety są eleganckie, zwięzłe, niewypowiedzianie piękne.

Pragnienie Roericha do portretu objawia się wcześnie. Nie miał jeszcze 20 lat, kiedy talent był widoczny i zażądał wszystkie nowe próbki dla kreatywności. Górale, tybetańskich lamów i dzieci – w całym widzialnym jasność obrazów, popularnej mądrości i beztroskiej zabawy.

portrety kobiet są przepojone miłością, podziw zewnętrznej urody, w połączeniu z bogactwem i mocą ducha. Staranne litery Realizm nałożony subiektywne postrzeganie artysty.

szkice AGD

Często wracają do pracy zwykłych ludzi w swoich obrazach Roerich. Svetoslav guileless prostota, nasycone barwy wypełnia obraz, pochodzą one do życia w oczach publiczności.

„Moi sąsiedzi” – wiejskim sceny. W palącym słońcu spoczywającej dwie kobiety obok leniwym psem załamał. Rytmiczny wzór jego kombinacji sjesty, i przemija postać kobiety z koszem na głowie.

„House of the Potter” oznacza szałas Sprzedawca ceramiki. Stos doniczkach, liści palmowych dom i dwa kształty – prosty fascynującą kompozycję.

Obraz „Race” pokazuje, jak młoda dziewczyna i trochę zaniedbany świnia, ledwie dotykając ziemi. I usłyszał śmiech skacząc Indian, łatwo podniósł rąbka jej ubraniu.

"Daughters of the Sea" – malarstwo poświęcone rybaczki. Idą do morza, połowu ryb i procesowego. Brąz ciało, energia z tych kobiet są pełne wewnętrznej siły i integralności.

obrazy religijne

życie Roerich wiąże się z Indii, jego epopei. Legendy Kryszny jest często używany w swoich obrazach Svetoslav Roerich. Jego „Sacred flet” – młody Kriszna gra na flecie. Błękit nieba, ciemna postać młodego mężczyzny, samotna chmura i złota liści – łagodny dźwięk fletu odbywa się na pustyni.

Przed nami „Jacob i anioł.” Chrześcijańskie motywy przeplatają się obraz z odrobiną mistycznego nieba i błyszczącymi skrzydłami anioła. „Chrystus z uczniami” – tradycyjna, niemal ikona malarstwo obraz ludzi i niesamowite kolorowe niebo. „Udając się do jogi,” spokój figura nie zakłócają spokój błękitnych gór, całkowitą pacyfikację okolicy.

Odwieczne ideały piękna, duchowości odzwierciedlenie w tryptyku „Ukrzyżowany ludzkości” malowidła „życie wieczne”, „Wieczny połączeń”, „Feat”.

zajęcia na świeżym powietrzu

Rerih Światosław Nikołajewicz zainteresowana znalezieniem piękno, najwyższą osobą duchową. Wierzył, że prawo wychowanie promuje rozwój harmonijnej osobowości. Duża część wziął w szkole dzieci w Bangalore. Powstał na podstawie indyjskiego myśliciela Ghosh filozofii.

Nawet Nikolay Rerih zainicjował utworzenie Paktu Roericha, traktatu o ochronie niszczenia zabytków sztuki i architektury. Wiele wysiłku musiał zrobić i Svetoslav Roerich, aby rząd Indii podpisał dokument. Indie przystąpiły do Paktu w sierpniu 1948 roku.

Za wkład w przyjaźń między Rosją i Indiami, wzmocnienie więzi kulturalnych Rerih S. N. Otrzymał tytuł George. Nehru Award „Padma Bhushan” laureata Międzynarodowej Nagrody, nagrody rządowych na całym świecie.

W 70-80-tych XX wieku, Światosław Nikołajewicz Rerih, którego biografia jest pełen pobożnych czynności, przedstawił narodu rosyjskiego obraz ojca, opublikował swoją książkę. Nestle Roerich czytać. Później, po spotkaniu z Gorbachevym M. S., przy wsparciu Rady Ministrów ZSRR, Svetoslav Roerich zainicjował utworzenie Roerich Fundacji Radzieckiego i Muzeum Mikołaja Roericha. Po rozpadzie ZSRR fundusz został przemianowany na Międzynarodowe Centrum Roericha.

Artystycznego i kulturowego dziedzictwa rodziny zawiera zdjęcia, osobiste listy, książki, eseje, biblioteka rodzinne, pamiątki i rzeczy osobiste. Wszystkie treści (masa ładunku wynosiła 4 tony) musiał udać się do centrum-Museum, jednego z pokoi, z których nosi nazwę Svetoslav Roerich. Wykłady muzealne, odbywają się wystawy, wieczory tematyczne.

Filozofia S. N. Reriha

Wszyscy członkowie rodziny Roerich przestrzegane filozoficznego linii. Etyka życia nazywa swój system wierzeń. Jest to nauka o wszechświecie, jego pochodzenia i ewolucji. Filozoficzna doktryna Żywej Etyki (Agni Jogi) – praca 14-objętość Eleny Ivanovny Rerih. Jest to synteza starożytnej mądrości mistrzów Wschodu.

Ujawniają, wyższą harmonię dźwięku w człowieku lub przedmiotu był główną ideą Svetoslav Roerich. Odżywiają wibracje kosmiczne, bo dusza odpowiedzieć – jedyną drogę do ewentualnego wprowadzenia nowych pomysłów i koncepcji.

edukacja duchowy poprzez wizję piękno natury jest odzwierciedlone w jego pracy. Sztuka może dotknąć duszy człowieka. Tworząc swój własny charakter – długi proces, który przechodzi przez całe życie. Poprzez harmonię sztuki i natury, soul ewentualnego wprowadzenia do kosmicznej świadomości. Które ostatecznie doprowadzi do poprawy stanu pacjenta.

Piękno i harmonia, aby pomóc wyeliminować brzydkie myśli, działania niecne przyczyni się do ewolucji duszy. Artysta jest w stanie obudzić emocjonalną reakcję ludzi. Pomoże to przyjrzeć się świata. Beauty powinna przenikać wszystkie sfery życia ludzkiego. To nie jest abstrakcyjny, ale bardzo realne. Oczyszczona z życia codziennego, aby zobaczyć piękno w życiu każdego MiG – to podstawowa koncepcja Roerich. Jeśli czujesz to wibracja, zmieniając codzienne myśli i działania przyczynią się do zmiany umysłu.

Filozofia w pracach

Opisane w Etyki Życia tematów humanizmu, sprawiedliwości, równości i braterstwa wszystkich narodów są jak czerwona nić przez pracę Światosław Roerich. Pisze swobodnie na każdy temat – religijnej, gospodarstwie domowym. W swoich obrazach widoczne wschodnich nauk i praw chrześcijańskich, mitologia i triumf wiary.

Artystka syntetyzuje obecnych lub przeszłych wieków, różnych kultur i narodowości. Dla niego istnieje krajów i granic. Jego sztuka łączy wszystko, od prostego pasterza do najwyższego figury politycznej.

W swoich obrazach, walka między dobrem a złem wyraźnie nakreślone światło i ciemność. Jego portrety są specyficzne i są w stanie przekazać wewnętrzny stan człowieka. Realizm jest syntetyzowany z prawdziwie kosmicznym kombinacji kolorów.

W sztuce, artysta wyraźnie widać osobowość Roerich swoje wewnętrzne bogactwo. Człowiek w jego obrazach – syn wielbiciela przyrody, niestrudzony pracownik na swoich polach. Uwiecznił na swoich obrazach gór stabilności i mobilności powietrzu, piękno wschodów i księżycowe noce. zewnętrzne formy podlegają wewnętrznej wizji artysty.

wniosek

Roerich artysty Szukał nie tylko do zrozumienia podstaw sztuki indyjskiej. On jest w pełni nasycony istotę filozofii życia Indian. Przez tysiące lat stworzył fundamenty ludzkiej egzystencji w tym kraju. język artystyczny Roericha – fuzja kultury rosyjskiej i indyjskiej.

Reprodukcje Roericha można kupić w sklepach internetowych. Wytwarza się je z 3 do 5 dni. Oryginały jego obrazy znajdują się w studiu w Kullu i Bangalore, Państwowej Galerii Trietiakowskiej, rosyjskiego Państwowego Muzeum w kolekcjach prywatnych i liczne muzea w Indiach.

Osobliwość jego obrazów przyciąga wzrok. Niestandardowe podejście łączone kolor kompozycja wykazuje szereg rozwiązań. Piękne, jasne obrazy Roerich są przepojone dobroć, wiara w świetlaną przyszłość ludzkości. Część z tej samej gliny dźwięk ostrzeżenia – elewacja serca jest ważniejsza niż ciało i umysł. Wskazuje on, że współczucie i miłosierdzie – ścieżka ludzkiego przetrwania w czasach wojny, klęsk żywiołowych, epidemii.

Roerich był zainteresowany w idei ludzkiej jaźni, poszukiwanie piękna w jego duszy i środowiska. Do doskonałości, harmonii, i starał się w swojej pracy. Kosmiczny dźwięk jego obrazów, nasycenie języka artystycznego, niesamowita energia pokazują niewątpliwy talent nauczyciela, działacz społeczny, organizator, artysta, pisarz.