234 Shares 5128 views

Największe jezioro śródlądowe w Eurazji. Największe jezioro w głębi lądu na świecie

Na Ziemi, znajduje się pięć milionów jezior. Zajmują one 1,8% ogólnej powierzchni lądowej. Największe jezioro w głębi lądu na świecie, znany jako Morza Kaspijskiego. To przyciąga uwagę naukowców i turystów z całego świata.


położenie geograficzne

Na pytanie „Co jest największym jeziorem na terenie”, odpowiedź może być niejednoznaczne. Jedną z opcji jest nazywany Górny, Wiktoria, Huron, ale właściwą odpowiedź może być tylko Morze Kaspijskie, zwany morze tylko z powodu swych historycznych korzeni i olbrzymich rozmiarów.

Morze Kaspijskie znajduje się w Eurazji na skrzyżowaniu dwóch kontynentów – Europy i Azji. Łączna powierzchnia zbiornika wynosi 321 000 kilometrów kwadratowych. Oprócz wody, oto wyspy (350 km kwadratowych) i półwysep. Największy z nich – to Uch-Kos (Dagestan), Tub-Karagan (Kazachstan), Aszuradeh (Iran), Coeur dashi (Azerbejdżan) i inni.

Pięć państwa mają pełny dostęp do wód Morza Kaspijskiego. To jest Rosja, Azerbejdżan, Iran, Kazachstan i Turkmenistan. Najdłuższa linia brzegowa wynosi około 2320 km i należy do terytorium Kazachstanu. Dla porównania, linia brzegowa Federacja Rosyjska najniższe spośród wszystkich krajów – tylko 695 kilometrów.

tykiem wyróżnia się niską pozycją i gładkiej fakturze. Jedynym miejscem, gdzie można spotkać elewację znajdujący się na zachodzie. Jest to dość kręta brzegu.

Największe jezioro w głębi lądu nie ma związku z oceanów, mimo że biegnie około 130 rzek. Największy z nich – rosyjska Wołga.

Na wschodnich wybrzeżach Morza Kaspijskiego znajduje Salt Lake Kara Bogaz Goł, co było wody morskiej laguny z małym cieśniny do 1980 roku. Potem zbudowali tamy i zapory, ale jezioro było suche i szybko powrócił do miejsca cieśniny.

Miasta takie jak Baku, Turkmenbaszy (Krasnowodska), Avaz, Aktau, Derbent osłonięte na jego brzegach, największym jeziorze w Eurazji.

fizjografia

Objętość Morza Kaspijskiego wynosi około 44% rezerw wód jeziornych na całym świecie. Jego powierzchnia waha się w zależności od poziomu wody, która zmienia się często, ale średnia wynosi 321 000 kilometrów kwadratowych.

Głębokość Morza Kaspijskiego dość nierówny. W północnej części stawu jest bardzo płytkie, a od powierzchni do dna zaledwie czterech metrów. Ale istnieje również Południowej Morza Kaspijskiego, z których najniższy punkt leży na około 1025 metrów.

Temperatura wody zmienia się, a także w zależności od lokalizacji. Najcieplejsze czas Morza Kaspijskiego jest w sierpniu, gdy zbiornik wodny ogrzewa się do 26 ° C Jednak na południu i płytkiej ziemi i mogą dorastać do 32 ° C

Największe jezioro i okolicach – słone. Ale ma specyfikę, która pozwala woda być różne w składzie od oceanu. Przede wszystkim jest to spowodowane jego spływania kontynentalnym. Rzeki niosą ze sobą duże ilości Kaspijskiego węglanów wapnia i siarczanów. zwiększa się poziom zasolenia od ujścia Wołgi do Południowo-Wschodniej.

Dno topografia dzieli północnej, środkowej i południowej Kaspijskie za pomocą progów (Mangyszłaku, Absheron). Jest to przede wszystkim pylastej powierzchnię, piasku z muszli i fundament w niektórych miejscach (najgłębszy).

Warunki klimatyczne na Morzu Kaspijskim jest określana stref kontynentalnych strefy umiarkowanej i subtropikalnych. W związku z tym, najniższa temperatura w obszarze zatrzymał się w pobliżu – 8 ° C, najwyżej o 26 ° C Stwierdzono również nagrany oryginalny zapis + 44 ° C, w południowej części jeziora.

Świat zwierząt

Największy obszar jeziora Ziemi w porównaniu do innych stawów nie jest szczególnie bogate w gatunki, których jest około 1800. Spośród nich tylko 101 gatunków należy do ryb. Morze Kaspijskie jest siedliskiem cennych ryb komercyjnych, w tym jesiotra. Chociaż Morze Kaspijskie jest uważany za płytkie jezioro i jego mieszkańcy mają znaczne rozmiary. Tak więc, ryby Bieługa osiąga długość do 4 metrów.

Największe jezioro śródlądowe w Eurazji jest odizolowane od oceanów, więc nie spotka typowe mięczaki morskie, meduzy, polipy, i tak dalej. N. Ale to jest domem dla uszczelnienia Kaspijskiego (uszczelnienie), która znajduje się na skraju wyginięcia. Zima to czeka na lodzie Kaspijskiego Morza Północnego, a latem można wybrać się w podróż do górnym biegu Wołgi i Uralu.

Świat roślinny

W sumie 728 gatunków flory, zamieszkuje Morza Kaspijskiego. Podstawą glonów i fitoplanktonu.

Caspian roślinny świat jest całkowicie zgodne z jego naturą płytkiej wody. Od rozkwitu rosną tam tylko dwóch przedstawicieli. To Zostera i Rupp. Nazwa drugi Zostera – trawa morska. To bylina o długich liści jasnym kolorze zielonym. Kwiat wygląda jak ucho.

Rupp lubi słonawą, tak świeża woda nie napotkano. Przez jego wygląd roślina ta przypomina proliferacji kłącza. Na powierzchni wody pojawia się tylko w czasie kwitnienia, preferując reszta spoczywa na dnie. Rupp rozmnażane wegetatywnie, a przez ryby i ptaki, które jedzą swoje owoce.

Zatem, co do wielkości jezioro w głębi lądu na świecie jest bogaty w faunę i florę. Głównie małe populacje są związane z działalnością gospodarczą ludzi i ogólnego stanu środowiska w regionie.

zasoby naturalne

Największą powierzchnię jeziora ma duże rezerwy ropy naftowej i gazu. Pierwsze próby wydobycia należą do odległego 1820 roku. To było wtedy, że pierwszy odwiert u wybrzeży Baku.

Już pół wieku później nie było oleju w ilościach handlowych. Do tej pory, rezerwy ropy naftowej na Morzu Kaspijskim szacuje się na dziesięć milionów ton.

Poza tymi dwoma złotymi przewodów, Caspian dzieli zapasy soli, gliny, piasku i kamienia wapiennego.

Ze względu na obecność leczniczych wód mineralnych i błota z Morza Kaspijskiego stał terapeutyczny teren rekreacyjny. Jednak to tylko rozprzestrzenił się w Azerbejdżanie. Iran i Turkmenistan są nieco odizolowana od branży turystycznej. Zbyt duża konkurencja na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Największy obszar jezioro przyciąga uwagę wędkarzy. Tu wydobywa się prawie 90% światowego połowu jesiotra. Często nielegalne.

bezpieczeństwo ekologiczne

problemy środowiskowe, przed którymi stoją tym regionie od początku produkcji ropy. Wiercenie, środki transportu i bardziej zagrożone przez zanieczyszczenie środowiska morskiego i jego częściowej zmiany.

W listopadzie 2003 roku, stany Kaspian podpisała Konwencję ramową, która ma na celu ochronę Morza Kaspijskiego, ochrony środowiska i monitorowanie zasobów biologicznych.

Szczególnym problemem jest kłusownictwo, który obniża poziom stad ryb i fok i umożliwia pełny uzasadniony zdobycz.