297 Shares 9161 views

Moczenie u dziecka: co robić?

Często rodzice mają do czynienia z problemem, jak moczenie nocne u dzieci. Jest to powszechne zaburzenie, które wiąże się z nietrzymania moczu (zazwyczaj w ciągu nocy).


Na początek warto zauważyć, że istnieje kilka odmian tej choroby. Na przykład, stwierdzono trwałe moczu – jest rzadką chorobą, co jest związane z naruszeniem nerwowego regulacji funkcji pęcherza moczowego. Ale bardziej powszechne jest moczenie nocne, gdy dziecko po prostu nie obudzić się podczas oddawania moczu. Ten problem może mieć powody zarówno fizjologicznych i psychologicznych.

Co jest moczenie?

Moczenie – zaburzenia związane z niekontrolowanego wycieku moczu. Z reguły, do 3 – 4 lat dla mechanizmu kontroli pęcherza jest w pełni uformowane. U niektórych dzieci, problem pozostaje, a nawet 12 lat. Tylko 1% ludzi tolerują ten stan w okresie dojrzewania. Warto zauważyć, że chłopcy cierpią na takie zaburzenia są dwa razy częściej niż dziewczęta.

Moczenie u dziecka może przybrać dwie formy:

  • Podstawowym moczu – dzieci z tym problemem nie nauczyli się kontrolować oddawanie moczu, więc obudzić regularnie mokro;
  • Wtórne moczenie występuje w przypadku, gdy po upływie trzech lat dziecko ma obudzić w nocy pójść do łazienki, ale dla jednej lub innego powodu utracili kontrolę nad oddawaniem moczu.

Zabieg jest bardzo ważne, aby ustalić przyczyny nietrzymania moczu – jedynym sposobem na znalezienie optymalnych metod leczenia.

Moczenie u dziecka: co jest przyczyną?

Jak już wspomniano, nietrzymanie moczu może być spowodowane zaburzeniami fizjologicznymi i stanu zdrowia psychicznego.

  • Najnowsze badania wykazały, że dzieci z moczenia zaburzenia wydzielania hormonu antydiuretycznego – wazopresyny. Substancja ta jest uwalniana układ podwzgórze-przysadka. To zmniejsza objętość moczu w nocy. U dzieci z nietrzymaniem wydzielania tej substancji hormonalnych złamane.
  • W niektórych przypadkach choroba jest prawdopodobnie związane z niedotlenieniem płodu podczas ciąży – w takich przypadkach nie jest opóźnienie ośrodkowego układu nerwowego, a w konsekwencji regulacji centrów moczu.
  • Przyczyny można przypisać częstotliwością lub przewlekłych chorób układu moczowego.
  • Zauważono, że mimowolnego oddawania moczu zaostrzonym podczas chorób zapalnych i zakaźnych, jak i przechłodzenia.
  • Niemniej jednak często jest to choroba związana ze stanem psychicznym dziecka. Wszelkie urazy emocjonalne może powodować moczenie nocne u dzieci. Może to być, na przykład, przenoszenie, zmiana środowiska (nowe przedszkole, szkoła), rozwód rodziców, brakujące zwierzątko, napiętej sytuacji w rodzinie, etc.

Jak leczyć moczenie nocne?

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny problemu. Jeśli moczu jest spowodowane zmianami fizjologicznymi i niektórych chorób, jest on przypisany do przyjmowania leków. Niektórzy lekarze również polecić wyraźnie monitorować ilość oddawania moczu, ograniczenie ilości pić płynów w godzinach wieczornych.

Jest to o wiele trudniejsze do radzenia sobie z tym problemem, jeśli moczenie nocne jest spowodowane przez stan emocjonalny dziecka. W takich przypadkach konieczne jest, aby dowiedzieć się dziecko delikatnie powodować niezadowolenie, dyskomfort lub lęk. Czasami jest to niezbędne sesje z psychologiem. Ale zawsze pamiętać, że nietrzymanie moczu – bardzo bolesny temat dla dziecka, a więc w żadnym wypadku nie karcić go lub wstyd, jako dodatkowy ciężar psychologiczny jest mało prawdopodobne, aby pomóc w leczeniu.