564 Shares 6513 views

Historia prawosławia. Wprowadzenie patriarchatu w Rosji

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii prawosławia było wprowadzenie patriarchatu w Rosji. Wzrost i wpływ Kościoła rosyjskiego w świecie chrześcijańskim jest najbardziej wyraźnie oznakowane do końca XVI wieku. Gleba stworzony Ferrara-Florencja Unii, która zawarta w XV wieku bizantyjskiego kościoła z Watykanem, po którym został metropolita rosyjski niezależnie wybiera pierwszy hierarcha. Ponadto, w 1453 roku, Patriarchat Konstantynopola był w zupełnej zależności od tureckich sułtanów. W ten sposób było nie zobaczyć wielką Opatrzności: Rosja stała się jedynym niezależnym państwem prawosławnym.


Historia wprowadzenia patriarchatu w Rosji

Sama idea powstania Patriarchatu Moskiewskiego jest bardzo ściśle związana z ustanowieniem autokefalii Kościoła rosyjskiego. Po archidiecezja Moskwa otrzymał status niezależności od Greków, cały świat prawosławny uznaje wyjątkową wartość ROC jako najmocniejszy i liczne.

Stało się to nie tylko zdobyć świadectwo o wartościach duchowych Rosji, ale także w umacnianiu wiary przyszłych badaniach trudne czasy kłopotów. Rosyjski Kościół utworzy jeden potężny ducha i władzy ludowej, która wejdzie w walce z obcymi najeźdźcami i agresji katolickiego.

Wszyscy rozumieli, że w krótkim czasie zostanie ogłoszony patriarchalny tron w Moskwie. W związku z tym nie było napięcia z Patriarchatu Konstantynopola, który tak urażony Rosji ze względu na przejście do stanu Autokefalicznego i nie chce się do tego przyznać.

Jednak bez zgody patriarchów wschodnich Metropolitan samozwańczym rosyjskiego patriarchy będzie kwestia niedopuszczalne i nielegalne. W stolicy, król łatwiej legitymizacji władzy, ale ustanowienie patriarchatu, bez pozytywnej decyzji Prymasowskim wydziałów było nierealne.

Okoliczności historyczne tylko jeszcze silniejszy wpływ na administrację patriarchatu w Rosji za panowania Fiodora Iwanowicza (syn Ioanna Groznogo). Fedor panował (wszystko przez większość czasu spędzał na modlitwie, jego chrześcijańskie wychowanie nie chciał pogodzić się z trudnych realiów życia politycznego, w rezultacie, jego nazwa została kanonizowana) i Borys Godunow (brat żony króla Fedor Irina Godunow) wykluczyć.

Borys Godunow

Bardzo ambitny człowiek był Borys Godunow. Jednocześnie był to wielki mąż stanu, który stworzył program zreformowania państwa rosyjskiego, co zwiększyłoby jego siłę i prestiż. Niestety, to przedsiębiorstwo Godunow miał silny fundament duchowy, a często jego rozkazy były wykonywane za pomocą niedopuszczalne moralnie (i wszystko został oskarżony o zabójstwo carewicza Dymitra, chociaż nie ma bezpośrednich dowodów). Ponadto Rosjanie znacznie zubożała w duchowym i moralnym sensie po opriczninie i dlatego był daleko od wszystkich wspaniałych planów swoich władców.

Niemniej Godunow chciał widzieć w Rosji jako wielkiego mocarstwa i był w stanie wnieść sprawę zatwierdzenia patriarchatu do końca.

początek

Pierwszy etap szkolenia rozpoczął się od wizyty w Moskwie w 1586 roku patriarcha Antiochii Joakima. Ten aktywnie dbał „Godunow” dyplomatów. Ale zanim to odwiedził poza zachodniej Rosji i widział atak katolickiej Rzeczpospolitej, który prawie zrujnował życie Kościoła Kijowskiego Metropolis (w przeddzień Unii Brzeskiej). Regal Moskwa, ujrzał prawdziwą wielkość i chwałę Trzeciego Rzymu. Joachim patriarcha spotkał się z wielką czcią i szacunkiem, przybył także o jałmużnę, a jego wydział miał dług osiem tysięcy złota. Godunow skorzystał z tej chwili i zaczął realizować swój plan – wprowadzenie patriarchatu w Rosji.

Moskwa Metropolita Dionizy

Po przybyciu Joakim nie dać się znany Moskwa Metropolitan Dionizy. Najprawdopodobniej był w zmowie z Godunowa i grał scenariusz. Patriarcha wysłany do katedry Wniebowzięcia Kremla. Tam przed nim w całej okazałości w luksusowe szaty pojawiła się w Metropolitan kultu Dionizosa, który był pierwszym błogosławieństwem patriarchy Antiochii, ale nagle powątpiewali. Jałmużna poszukiwacz Wykazano, kto jest prawdziwym prymas wielkiego Kościoła.

Tutaj wchodzi w grę Godunowa, który zaczyna prowadzić tajne negocjacje z Joachimem, głównym tematem, który – wprowadzenia patriarchatu w Rosji. Data tego wielkiego wydarzenia był już bardzo blisko. Joachim nie była gotowa do rozmowy, ale obiecał skonsultować się z patriarchów wschodnich. Moskwa na tym etapie został spełniony.

walka

Ostateczne słowo było dla Konstantynopola (Stambuł). Rozwinęła dramatyczne wydarzenia. Jeden po drugim obala patriarchów, świątynie zostały splądrowane przez Turków, wszystkie fundusze sprzeniewierzył. Środki pieniężne i litery władcy Moskwy gdzieś zgubić.

Patriarcha Konstantinopolskiy Ieremiya zaczął przywracać nowego patriarchę, ale pieniądze za to zrobił. I postanowił działać jak Joachim i również udał się do Moskwy z wyciągniętą ręką. Jednak nie wiedział o wcześniejszych rozmów o utworzeniu Patriarchatu Moskiewskiego. A wszystko zaczęło się od nowa: ten sam scenariusz został rozegrany, a także z jego poprzednikiem. Jeremiasz był prawie rok w areszcie domowym w luksusowym otoczeniu w białym kamieniu.

patriarcha Praca

W ogóle, to spotkanie było brzemienne w skutki dla Kościoła rosyjskiego. Trudna sytuacja Patriarchatu Konstantynopola odegrał pozytywną drogę do wprowadzenia patriarchatu w Rosji.

W Moskwie, w tym czasie, jak również w Stambule, nastąpiły pewne zmiany. Godunow obalony Metropolitan Dionizy w 1587 roku w związku z bojarów konspiracji, rebelianci zażądał rozwodu car Fedor z żoną Irinoy Godunovoy z powodu niepłodności.

Dionizy odbyła Rostów abp zadanie, w wyniku 23 stycznia (2 lutego), 1589 , stanie się on pierwszym patriarchą Wszechrusi. Nawet w naszych czasach, w 1989 roku, jego nazwa zostanie kanonizowany.

W 1721 roku Piotr I zniósł patriarchat: zostanie ona przywrócona dopiero w 1917 roku na posiedzeniu Rady Lokalnej i wybranych patriarcha Tichon św. To będzie trudne dla rosyjskiego okresie Kościół bolszewickiej. Po śmierci Tichon raz katedra nie została przeprowadzona. Tylko w 1943 roku stało się to możliwe, a Prymas Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego został Sergiusz (Starogorodskiy). Patriarcha Cyryl został 16. patriarchą w rzędzie Rosja.

Tym samym oficjalne wprowadzenie patriarchatu w Rosji (rok 1589) odbyła się w 16 wieku.