438 Shares 1342 views

Chrysanthemum globular: uprawa, reprodukcja, opieka. Sferyczne koreańskie chryzantemy. Jak zachować chryzantemy w zimie

Ogrodnictwo to niezwykle zabawne i estetyczne zajęcie. Przy pielęgnowaniu pięknych roślin kwiatowych nie tylko udekorujesz powierzchnię gospodarstwa domowego, ale również rozwiniesz swoje kreatywne myślenie.


Szczególnym miejscem na liście najpiękniejszych roślin ogrodowych jest chryzantema globularny. Początkujący dosłownie tracą dar mowy po obejrzeniu idealnie okrągłego kształtu i luksusowych, soczystych kolorów. Pomimo stosunkowo małego rozmiaru (wysokość krzaka rzadko sięga 50 cm), jest po prostu oszałamiająco pięknie.

Dlaczego te kwiaty są tak popularne wśród ogrodników?

Ale nie tylko z ich wspaniałym wyglądem kwiaty te zyskały serca ogrodników:

  • W przeciwieństwie do innych odmian, często kwitną nawet pod koniec sierpnia, zachwycając plantatorów jesienią.
  • Ze względu na swoje unikalne właściwości genetyczne i stałą hodowlę, generalnie nie wymagają one przycinania i formowania: krzaczasta forma tuńczyka nabywa całkowicie niezależnie. Ale niektórzy eksperci twierdzą, że lepiej przyciąć szczyty, gdy pojawiają się na porządku czterech par liści. Jednak w 90% przypadków zdarzenie nie jest konieczne, ponieważ niezbędne krzywe chryzantema globular nabiorą bez Twojej interwencji.
  • Oprócz ogrodu i ogrodu, krzaki tej niesamowitej rośliny czują się świetnie, nawet na parapecie, posadzone w doniczkach. Krótko mówiąc, wszędzie są w stanie stać się prawdziwą ozdobą terenu, przyciągając podziwiające spojrzenia.

Jedyną przeszkodą dla przybyszów jest ich zimowanie, które wymaga pewnych warunków i uwagi.

Uprawa i pielęgnacja

Oczywiście to piękno wymaga pewnej troski. By być przerażonym, nie jest konieczne: cokolwiek to fantastyczne rośliny te nie różnią się. Nie wyklucza to wcale jednak , że należy ściśle przestrzegać zasad ich praktyk rolniczych. Więc osiągniesz najbardziej imponujące wyniki.

Gdzie i jak wylądować

Najtrudniejszą rzeczą jest wybranie miejsca: w ogrodzie chryzantemy, kulisty musi być sadzony w słonecznym miejscu z dobrą i luźną glebą, w której nie będzie stagnacji zjawisk.

Sadzonki należy posadzić w najwcześniejszym możliwym czasie, ponieważ jest to warunek ich szybkiego wzrostu i wczesnego kwitnienia. W środkowym paśmie najbardziej optymalny czas lądowania jest początkiem maja (pod warunkiem, że pogoda jest wystarczająco ciepła). Jeśli jest mróz, krzewy powinny być przykryte ciętymi plastikowymi butelkami.

Najlepiej jest, gdy masz możliwość dodania specjalnych nawozów do chryzantema do otworów do sadzenia. Obowiązkiem jest nawożenie w fazie wiązania pąków.

W tym celu należy wybrać nawozy zawierające głównie fosfor i potas (można użyć banalnego superfosforanu). Fani upraw ekologicznych mogą być doradzani najprostszym wlewem popiołu.

Podlewanie

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa globularnych chryzantem zależy w dużej mierze od pogody w tym roku. Szczególnie silnie zależy od tego czynnika podlewania (co nie jest zaskakujące). Jeśli więc lato okaże się suche, wtedy krzewy będą musiały nawadniać codziennie, podczas gdy w porze deszczowej nie potrzebują podlewania.

Gleba w pobliżu korzeni powinna zawsze być umiarkowana wilgotna, ale w każdym przypadku nie należy tolerować stałej wilgotności i stagnacji wody.

Kilka uwag

Jeśli mówimy o południowych regionach, w których chryzantema globularny może się dobrze zbiegać w gruncie, to absolutnie nie zaleca się, aby jego roślinność w jednym miejscu przez więcej niż dwa sezony: rośliny zdegenerowały się i tracą unikatowy kształt okrągły. Oznacza to, że co dwa lata nadal muszą zostać usunięte z podłoża, podzielone i przeszczepione.

Reprodukcja

Powiedzieliśmy już, że nawet najbardziej niedoświadczeni ogrodnicy mogą z łatwością sprostać wymogom, jakie mogą prezentować chryzantemy globularne. Reprodukcja nie jest wyjątkiem.

W kwietniu należy usunąć rośliny z piwnicy (gdzie należy je przechowywać zimą), posypać wodą i poczekać, aż zacznie się kiełkowanie. Kiedy pierwsze młode pąki zaczynają kwitnąć na krzakach, mogą zacząć się dzielić. To podejście jest dobre, ponieważ reprodukcja łączy się z odmłodzeniem krzaka.

W tym celu tym ważniejsze jest to, że stare rośliny praktycznie tracą właściwości dekoracyjne (o tym pisaliśmy już wcześniej). Nawet jeśli tylko jedna nerka będzie kiełkować na odciętej części, przyniesie pełną roślinę, której piękno spodoba się w ciągu kilku miesięcy.

Bezpośrednio po podziale młode krzewy powinny być posadzone w ziemi lub w doniczkach. Ostatnia jest wykonywana, jeśli chcesz mieć wspaniałe piękne kwiaty w ogrodzie (wspomnieliśmy również o tym).

Zauważ, że sferyczna chryzantema, której zdjęcie znajduje się w artykule, łatwo powiela przy pomocy sadzonek. To po prostu smutne: po cięciu łopatka jest umieszczana w szklance z wodą i oczekuje na pojawienie się korzeni. Można nawet natychmiast umieścić go w ziemi, dbając o lekki zacienienie tego obszaru przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Trochę o "Koreańczykach"

Pomimo ogólnej bezpretensjonalności tej różnorodności roślin kwitnienia, nawet wśród nich znajdują się odmiany, które są szczególnie przydatne do uprawy w naszych warunkach. Jest to globularny chryzantema koreański.

Ta odmiana dotyczy hybryd. Jest podzielony na kilka typów. Pierwsza grupa obejmuje odmiany krawężników, których wysokość nie przekracza 30 cm, są idealne do dekoracji pola powierzchni, ponieważ różnią się one bardzo wcześnie kwitnienia, prawie całkowitym brakiem zakorzenienia i najbardziej kulistym kształtem krzaka.

Drugim rodzajem jest chryzantema średniej wielkości, którego wysokość sięga około 50 cm. Niezwykle dekoracyjne, ponieważ wśród roślin tej grupy są odmiany o bardzo zróżnicowanym kolorze kwiatostanów.

Są świetne do tworzenia różnych kompozycji grupowych. W przeciwieństwie do pierwszej grupy, mogą być używane do cięcia. Dodatkowo można je uprawiać jako rośliny wewnętrzne.

Trzecia grupa obejmuje wszystkie wysokie odmiany. Rozróżnia się później kwitnieniem, dużą kwiatostan. Świetnie sprawdza się na dużych obszarach. Pomimo imponującego rozmiaru, krzak jest dość zwarty.

«Multiflora»

Ta odmiany nie jest tak odporna na mróz, ale ma swoje zalety. Te chryzantemy odnoszą się do odmian o średniej wielkości, rzadko osiągają 50 cm, dzięki czemu mogą być zalecane do projektowania łóżek kwiatowych, a nawet uprawy w domu.

Ogólnie rzecz biorąc, globularne chryzantemy typu "Multiflora" różnią się od inteligentnego wyboru odcieni i stosunkowo szybko rosnącym sezonie (w skrócie rozkwitają szybko). Ponadto "Multiflora" jest najbardziej prawidłowym kształtem globularnym, dlatego te rośliny mogą być bezpiecznie zalecane do tworzenia złożonych kompozycji dekoracyjnych.

Zimowanie

Powtarzaliśmy już wielokrotnie, że to właśnie ten etap może dać początek ogrodnikowi pewne trudności. Tak jest, ale gdy postępujesz zgodnie z najprostszymi regułami i swoją uważnością, nie ma w tym nic złego.

Wspomnieliśmy już, że zimowanie w otwartych warunkach terenowych jest dozwolone tylko w regionach południowych. Nawet na Ukrainie będzie trzeba zorganizować podstawowe schrony, chroniąc rośliny przed możliwymi mrozami.

W warunkach krajowego pasa środkowego konieczne jest wykopanie wyblakłych krzewów w październiku, nie czekając na początek stabilnych przeziębień. Korzenie powinny być przechowywane w drewnianych pudełkach pokrytych ziemią. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5 stopni, tak aby piwnica lub izolowana piwnica była najlepsza.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgoć gleby w pudełkach: powinna być lekko wilgotna, ale nie wilgotna. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej spróbować utrzymać naturalną wilgotność podłoża, ponieważ sferyczny chryzantemy, którego zimowanie się opisuje, w tym przypadku jest lepiej doświadczony przez zimny okres.

Nawet jeśli pielęgnować te kwiaty w pokoju, to jesienią również muszą być przycinane i przechowywane w piwnicy. Dla nich śmiertelne i ciepłe powietrze w apartamentach miejskich jest niebezpieczne.

Ważne! W piwnicy lub w piwnicy, gdzie przechowywane są rośliny zimą, w żadnym wypadku nie powinno być grzybów i pleśni. Aby uniknąć ich pojawienia się, obowiązkowe jest ustanowienie jakościowego systemu wentylacyjnego.

Jeśli ślady grzybów są na ścianach lub na podłodze, należy je zdrapywać, a miejsce poddane działaniu nasyconego roztworu siarczanu miedzi. Jeśli nie, możesz użyć zużytego oleju silnikowego, co również daje dobre wyniki.