634 Shares 3409 views

Intel Xeon 5440 Procesor: opis, funkcje i opinie

Xeon 5440 – to rozwiązanie procesora serwera do tworzenia wysokiej wydajności systemów komputerowych. Opinia o tym modelu procesora, jego cechy, jak również właściciele opinie o tym chipie półprzewodników będą dalej omawiane w artykule.


Nis jednostki przetwarzającej

Główny procesor Xeon 5440 aplikacja – serwer. Procesor, w rzeczywistości, jest bardzo uniwersalny w roztworze i może być stosowany w systemie komputerowym poziomu początkowego, jak i części wysokiej jakości nośnika w sieci komputerowej, a nawet klasy jakości. W pierwszym przypadku ma ona zastosowanie tylko jeden taki chip, środkowy serwer tier, – 2, a komputer musi być premia raz taki procesor 4, i jest to maksymalna dopuszczalna dla danego modelu konfiguracji procesora.

Możliwe rodzaje kompletów. Że zawarte z producentem?

BOX – jest najczęściej znaleźć w cennikach sprzętu możliwego Xeon 5440. Charakterystyka CPU w tym przypadku zostały wymienione na opakowaniu. Sam układ znajdował się w opakowaniu ochronną wykonaną z przezroczystego tworzywa sztucznego. Również w wykazie dostaw producenta autorskiego systemu chłodzenia (która zawiera związek chłodnicy i cieplnej), kartę gwarancyjną oraz, oczywiście, w instrukcji obsługi. Rzadko w ofertach handlowych można znaleźć wariant dostarczania TRAIL. To brakowało autorski system chłodzenia, a koszt jej z tego powodu był znacznie niższy.

Architektura układów scalonych

Harpertown – to nazwa kodowa dla architektury, która jest na podstawie Intel Xeon 5440. charakterystyka jednostki przetwarzającej wskazuje, że zawiera cztery pełne rdzenie fizyczne. Są one wykonane w technologii 45nm procesu. Wsparcie dla wielordzeniowych logicznego zastrzeżonej technologii w tym chipie brakuje. W rezultacie, na poziomie oprogramowania, możemy uzyskać wszystkie te same cztery logicznego przetwarzania przepływu informacji.

W przeciwieństwie do nowoczesnych procesorów, produkt ten serwer na płytce krzemowej nie należą do żadnego mostka północnego chipsetu lub zintegrowany układ graficzny. I jeżeli brak ten nie jest tak krytyczna dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych tego powodu, że jest to konieczne w takiej sytuacji tylko kartę graficzną, to oddzielny most na północ znacznie zmniejsza wydajność komputera z powodu, że wymiana danych z pamięci RAM nie jest tak dużo, zbyt szybko.

częstotliwość

Ten procesor nie obsługuje tej technologii jednego z „Intel” AS „TurboBust”. W związku z tym częstotliwość zegara nie ulega zmianie podczas pracy w systemie komputerowym, to nie ma wpływu ani temperatury chipu półprzewodnikowego, ani poziom złożoności kodu wykonywalnego. Rzeczywista częstotliwość magistrali dla tego zespołu procesora 333 odpowiada MHz (wartość ta jest skuteczna 1333), i producent czynnik ustalono na 8,5. W rezultacie, w trybie nominalnym, procesor może pracować tylko z częstotliwością 2,83 GHz.

Cash: organizacja i liczby

Kolejną istotną wadą w porównaniu z nowoczesnych urządzeń do przetwarzania, jest organizacja pamięci podręcznej w Xeon 5440. Ostatnia generacja procesora obowiązkowo wyposażone w układ buforuje się z 3 poziomów. Ta organizacja szybkiej pamięci może znacznie poprawić wydajność. W tym tylko CPU cache 2 poziomu.

Pierwszy ma pojemność 256 kb, które są podzielone na 4 segmenty o 64 kb. Szczególnie segment może bezpośrednio komunikować się tylko z określonej jednostki przetwarzania. Ponadto, segmenty 64 kb do 32 kb. Jeden przechowuje dane, a drugi – kod.

Drugi etap składa się z 2 klastrów 6 MB. Oznacza to, że w ilość pamięci podręcznej drugiego poziomu wynosi 12 MB. Również należy zauważyć, że każdy z klastrów może komunikować się tylko z pewnej pary rdzeni.

Trzeci poziom cache, jak wspomniano wcześniej, jest nieobecny w tej jednostce przetwarzania.

RAM. kontroler RAM

Procesor xeon 5440 był wbudowany kontroler pamięci RAM. Jak wcześniej wspomniano, ten składnik systemu komputerowego zawarte w chipsecie.

Trzy chipsety serii zwolniony „Intel” dla gniazda procesora LGA771:

  • G3X.

  • G4X.

  • R4H.

Wszystkie z nich zostały zaostrzone przez wykorzystanie pamięci DDR2. Zalecana częstotliwość pracy modułu wynosi 1066 MHz. Maksymalna samą konfigurację pamięci RAM dla pojedynczego procesora jest 16 GB.

Pobór mocy. Temperatura szczególności CPU. efektywność energetyczna

Wartość zużycia energii jest ustawiony przez producenta na około 80 watów. Biorąc pod uwagę fakt, że pamięć podręczna zawiera tylko 2 poziomy, a kryształ została wykonana w technologii 45 nm – uzyskać kompletne dopasowanie wydajności procesora i jego paczkę termiczną.

Maksymalna wartość temperatury podstaw krzemu dla danej jednostki procesora – 67 0 ° C w tym samym trybie wiórów nominalnej pracuje w zakresie temperatur od 40 do 55 0 ° C to jest od położenia w tej temperaturze, CPU jest rzeczywiście znaczny margines bezpieczeństwa.

przyśpieszenie

Procesor skromne rozwiązania z perspektywy rosnącej produktywności jest Xeon 5440. Rozproszenie to tylko jest możliwe tylko poprzez zwiększenie prędkości magistrali systemowej płyty głównej. powielacz częstotliwości CPU jest zablokowana na poziomie około 8,5. Nominalna częstotliwość magistrali systemowej w tym przypadku wynosi 333 MHz lub 1333 MHz skuteczne. W przypadku przyspieszenia, w praktyce, wartości te mogą być zwiększone, gdy ilość powietrza chłodzącego odpowiednio do 410 MHz i 1640 MHz. Biorąc pod uwagę współczynnik 8,5 otrzymujemy rzeczywistym procesor 3.5 GHz lub 20-procentowy wzrost wydajności.

Kolejność, w tym przypadku przyspieszenie składa się z następujących etapów:

  1. Częstość występowania wszystkich komponentów systemu komputerowego zmniejsza się (może to być wykorzystywane do BIOS lub specjalistycznego oprogramowania), innych niż magistrali systemowej.

  2. Następnie stopniowo zwiększa częstotliwość magistrali systemowej. Dlatego konieczne jest monitorowanie tego, co inne składniki częstotliwości komputera nie są z linii (np RAM).

  3. Po każdym wzrostem częstotliwości testu magistrali systemowej odbywa się na stabilność systemu komputerowego za pomocą specjalnego oprogramowania.

  4. Następnie, po osiągnięciu marginesu stabilności zwiększa napięcie na CPU, a następnie sprawdza się do stabilności.

  5. Następnie stopniowo zwiększając częstotliwość i napięcie magistrali systemowej do CPU. Gdy napięcie osiągnie 1,35 V otrzymuje się maksymalną wartością zegara CPU.

testy

Porównanie w trybie nominalnym Xeon 5440 vs Core i5 trzeciej generacji wykazują bezwarunkową i całkowitego przewadze tych ostatnich. Jeżeli dostosowanie częstotliwości zegara w obu chipów i porównać ich skuteczność, różnica będzie rzędu 20-30 procent. Jako przykład w tabeli badania syntetycznych pakietu AIDA64 pod uwagę z i5-3750K CPU będą podane poniżej.

Wyniki testów AIDA 64

Nazwa podtestu

E5440, dziesiąte

i5 – 3750K, punkty

Punktacja difference

różnica procentowa

QUEEN CPU

30612

34103

3491

11,4

CPU FOTO

5903

14314

8411

142,5

CPU ZLIB

183,7

234,6

50,9

27,7

HASH CPU

2330

2.924

594

25,5

FPU VP8

4301

5543

1242

28,9

FPU JULIA

9871

17717

7846

79,5

W większości testów, różnica pomiędzy procesorem a badanym przedstawicielem obecnej generacji jednostki obróbki nie przekracza 30%. Wyjątek w tym względzie stanowią tylko CPU i FPU FOTO JULIA. W tym przypadku znacznie przeprojektowana architektura daje o sobie znane i zapewnia znaczne zyski wydajności.

koszt

Początkowo Intel Xeon 5440 oszacowano na $ 700 producent (Opcja TRAIL) i 735 USD za BOX. Ale te metki są istotne dla pierwszego kwartału 2008 roku. Teraz chip, jak pokazują wyniki badań stały się nieaktualne w całości. Nowe państwo nie jest już możliwe, aby kupić go z tego powodu, że od dawna z produkcji, a zapasy wyprzedane już dawno temu. Ale stan używanych jest jednostka przetwarzająca można kupić w różnych internetowych serwisach aukcyjnych. W tym przypadku cena nie przekroczy $ 50, co jest całkowicie zgodne z jego przeznaczeniem.

opinie

Jest godne jednostki przetwarzającej na swoje czasy był Xeon 5440. Mógł przyjść w ilości od 1 do 4 sztuk komputerów serwerowych. Tak więc jeden CPU była podstawą do obliczania systemów poziomu wprowadzania. Gdyby nie było 2 lub 3 – był to serwer klasy średniej. A cztery z mikroprocesorem pozwalają serwery o wysokiej wydajności, aby utworzyć poziom jakości.

Jako część gier PC mogą być wykorzystane Xeon 5440. Karta graficzna w tym przypadku powinna być dyskretna i bardzo wydajne. Jest na to i podkreślają właściciele takiego urządzenia mikroprocesorowego w ich opinie o wszystkich globalnej sieci komunikatu.

wyniki

Nadal rzeczywisty układ jest Xeon 5440. jego specyfikacje sprzętowe nadal pozwalają nam rozwiązać wszelkie problemy. Na co to może być jak oprogramowanie serwera i każdej zabawki. W tym ostatnim przypadku, ustawienia mogą nie być maksymalna, ale podobne oprogramowanie na tym komputerze „żelaza” na pewno będzie działać. Tak że jednostka przetwarzająca nawet dzisiaj jest uniwersalny i pozwala rozwiązać szereg zadań.