381 Shares 7621 views

Historia klasztoru Joseph-Volokolamsk. Prawosławny męski klasztor cenobitic stauropigia

Celem tego artykułu będzie historia i rozwój klasztoru Joseph-Volokolamsk. Ten starożytny klasztor prawosławny, który jest nadal w efekcie dzisiaj, przyciąga nie tylko turystów, ale także wielu pielgrzymów. Zamki W regionie moskiewskim. Ale z powodzeniem zastąpić obronny, niezdobytą z klasztorów umysłu. Taki jest cel pielgrzymek i turystyki. Klasztor Joseph-Volokolamsk zbudowany jako cytadeli. Jest on otoczony grubymi murami wytrzymywać kilkumiesięcznej oblężenie wroga. Po klasztor wzniesiono w porywający i chaotycznych czasach. Ale dziś, mnisi z klasztoru powita pobożnych pielgrzymów i ciekawskich turystów. Niestety, druga wojna światowa spowodowała ogromne szkody dla zabytkowych budynków klasztoru. Ale po trochu jest przywrócona. Weźmy na wirtualną wycieczkę klasztoru Joseph-Volokolamsk i jednocześnie słuchać jego ciekawej historii.


Podstawa klasztoru

Wszystko zaczęło się od tego, że pewna Ivan Sanin poczuła powołanie zakonne. Był tonsured do mnichów Pafnutiem Borovskim i przyjął zakonne imię Joseph. Który umarł dla świata Sanin poświęcił się służbie Bogu i tak sukces w tym, który stał się następcą św Paphnutius jak Igumen. Jako szef gminy, Joseph starał się wprowadzić go obschezhiteyny Kartę. Ale bracia kategorycznie przeciwny do tego. Wtedy asceta Józef i inny starzec Gerasim poszedł do wędrować przez pustelni i klasztorów. Ale przez 1478, Joseph wrócił do ojczyzny, i poprosił o zgodę na Boris Vladimirovich, księcia Volokolamsk, ustanowienie klasztoru. W „pochwała”, opracowanej przez jego bratanka Ivan Sanin Dosifey Toporkov, brzmi następująco: „To miejsce dla klasztoru stwierdzono powyżej. Wirowano kolumnę pyłu, a następnie zmielony uderzenia pioruna w jasnym niebie. Tam wielebny i położyć kres. " Tak więc w 1479 roku, został założony przez Józefa z Volokolamsk klasztoru.

Life of St.

Konieczne jest, aby powiedzieć kilka słów na temat pochodzenia ascety. Dlaczego miał konfliktu z braćmi i, co najważniejsze, w jaki sposób znalazł świecką pełne wsparcie (w tym finansowe) do budowy klasztoru Joseph-Volokolamsk? Sanin arystokratyczną rodzinę wioskę Yazvische i był w służbie specyficzny Volotsk księcia Borysa. Ivan nie był jedynym synem. W wieku 20 lat, postanowił wziąć zasłonę, aw 1459 udał się do Tverskoy Savvin klasztoru. Ale siedliskiem nędzy nie przyszło mu do gustu, i udał się do Borowsk. Ten klasztor jest pod kierunkiem Paphnutius słynął z bogactwa. W tym klasztorze ascety spędził 18 lat. Klasztor dawniej należał do Nowogrodu diecezji. Łapanie wielkie pragnienie uchwycenia książę Iwan III sąsiednie ziemie, opat Józef konflikt z arcybiskupem Serapiona Nowogrodzie. Zatem siedziba wchodzi diecezję, która powoduje szmer braterstwo. Pomimo patronatem władz świeckich, Joseph postanowił odejść i założyć własną klasztor. Był ojcem chrzestnym jego syna Borisa Volotskogo, Ivana Ruzskogo i spowiednika udziału księcia.

Klasztor Joseph-Volokolamsk (dzielnica Volokolamsk, Moskwa Region)

Wspieranie władz cywilnych pozwoliło odbudować ascetyczne Pierwszy drewniany kościół klasztoru zaledwie dwa miesiące latem 1479. Pięć lat później został zastąpiony przez kamienną katedrą. Klasztor szybko staje Kremla, otoczony grubymi murami. Było tam więzienie dla dysydentów. Opat Joseph, zbudowany przez prawosławia do rangi mnicha, był gorliwym prześladowcą Judaizers i bronił zasadności posiadania klasztorów ziemskie bogactwa, w tym kraju. Pisał, że „… niewierni i heretycy powinni nie tylko do potępienia i nienawiści, ale również przynieść swoją klątwę, i zastosować je rannych, uświęcania rękę … to świeckie władze muszą dostosować je do okrutnej kary.” Joseph zachowane listy, kwestionując z Niezachłanni (w szczególności z Neilem Sora), że mnisi unseemly do własnej ziemi i do dekoracji Golden Temple. Opat zmarł w 1515 roku. Kanonizowany w 1579 roku. Jego zwolennicy, Josephites, w XVII wieku, zaciekle walczyli o zajęcie gruntów i zniewalające chłopów. W 2009 Patriarh Kirill ogłoszony patronem Iosifa Volotskogo działalności w rosyjskim prawosławiem.

Kreml

Budynki Joseph-Volokolamsk Klasztor widziane z daleka. Shine złote kopuły kościołów, zaglądające zza białych ścian z otworami strzelniczymi. Wokół klasztoru stawy zostały złamane. Oni nie tylko zablokowała drogę ewentualnym najeźdźcą, ale również w celu uzupełnienia mnichom refektarz pyszne ryby. Mury miejskie, cytadela klasztor był wielokrotnie przebudowywany. Siedziba powodzeniem wytrzymał oblężenie armii polsko-litewskiej w 1612 roku. Ścianki są wykonane jako dalekiego zasięgu i zwarciu. Ich przeplatana wieża. Każdy z nich – unikalny arcydzieło architektury obronnej. Najpiękniejsza z nich jest Germanova. Przyjedziemy bliżej i zobaczyć wejście ustawiony w 2009 roku pomnik św Iosifu Volotskomu. Za nim widać było bardzo dobrze ubrany Brama Kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Został zbudowany w 1679 roku w stylu teremkovom Moskwie. Chodźmy przez bramę.

Wbudowany wewnątrz klasztoru. Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej

Podczas życia Wielebny opat Joseph-Volokolamsk klasztoru, w 1486 roku, został zbudowany na miejscu drewnianego kościoła z kamienia. Dla jej malarstwa została zaproszona do słynnego artysty i czcigodnego Dionizego. Kiedy było już moda na moskiewskim baroku, kościół rozbudowany i przekształcony w kościele katedralnym. Jego budowę datuje się na lata 1688-1696. To pięć kopułą świątyni jest uderzające w jego piękno i wspaniałość. Nie spiesz się wejść do środka. Po pierwsze, należy przejść wokół katedry. Poza jego ściany ozdobione są płytki, które zostały wykonane w XVII wieku w pracowni artysty Stepan Polubes. Teraz przejdź do wnętrza świątyni. Ikony, pisane przez Dionizego, nie zniknęły. Można je zobaczyć w świątyni. Prawdziwy klejnot w kościele jest pięć-tier rzeźbiony ikonostas, lśniące złoto. Informacje dla pielgrzymów: w tym kościele wystawiony siłę i łańcuchy św. Ponadto, klasztor znajduje się grobowiec książąt Volotsk Jan i Teodora.

Inne budynki w klasztorze

Po cieszył się szczególną sławę dzwonnica klasztoru Joseph-Volokolamsk. Został zbudowany w 1511 roku i znajduje się w sąsiedztwie starej świątyni. Następnie dzwonnica zgrabnie „fit” w murach nowej katedry. Mówi się, że w pogodny dzień z jego szczytu można zobaczyć Moskwę. Ale podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wycofujące się wojska radzieckie wysadzili dzwonnicy. Teraz węgielnego i czeka na ich odtworzenie. Co warto zobaczyć w tył Volovets Joseph Monastery? Po pierwsze, brama już wspomniano kościół. Następnie spójrz na wieży Germanov na drugiej stronie. Jest otoczony przez Biały Miód i stodół, a także budynku klasztornym z keliyami. W refektarzu klasztoru sama nie jedliśmy Iosif Volotsky. Zgodnie z planem jest struktura architektoniczna powtarza się obliczach Izby Kremla – kod opiera się na filarze. Znamienny jest również piękny narożnik wieży.

celebryci klasztorne

Niestety, wielka kultura, Christian towarzyszami wśród braci, z wyjątkiem założyciela klasztoru, nie było. Ale oni są w wielu marnieje w więzieniu w klasztorze. Wśród najbardziej znanych można nazwać St. Maxim grecką, pisarz i postacią religijną też kanonizowany przez Kościół prawosławny. Książę Wasilij Patrickeyev, otrzymał zakonne imię Bassion i Basil Kuritsyn i Matthew Bashkin – dyplomatów w służbie cara moskiewskiego – również słaby w więzieniu Józefa Volokolamsk. Oni nie podoba do Wielebnego, który otwarcie mówił o nestyazhatelstva potrzebie. Ich doktryna została ogłoszona w 1504 katedrę herezję „Judaizers”. Volokolamsk, Joseph-Volokolamsk Klasztor stał się więzieniem dla Vasiliya Shuyskogo i znaczącą postacią w rozłamu kościelnego Gerasim Firsov.

Pogrzeb w klasztorze

Wspominaliśmy już, że tam znajduje się grobowiec książąt – bracia Jan i Fedora Borisovichey. Ponadto, po klasztorze w 1989 roku, został przekazany do Kościoła, moc Iosifa Volotskogo zostały znalezione. Jego łańcuchy zostały przeniesione do klasztoru Muzeum „Nowa Jerozolima” w Istrii. Józef z klasztoru Volokolamsk stauropigia stał się miejscem spokoju i ostatni na wygnaniu tutaj Ivanom Groznym Metropolitan Daniel. Również tutaj pochowany arcybiskup Teodozjusz Nowogród. Na cmentarzu są pochowani, a niektóre dobrze znane świecka tożsamość. To maluta skuratow, szef strażników, i ziemianin wieś Yaropolets Goncharova, które stanowiły dla matki-A. S. Pushkinu.

A New History of klasztorze

Raz w klasztorze miał dużą bibliotekę, a od 1777 do 1823 roku, był tam szkoła dla synów kapłanów. Ale przede wszystkim, klasztor był znany jako miejsce odosobnienia. Jej odizolowane położenie, potężne mury wolno używać do klasztoru jako więzienie. Lochy klasztor zawierał nie tylko osobistych wrogów opat Czcigodnego Iosifa Volotskogo. Na początku XVII wieku są przechowywane Polsce, aw 1812 roku – francuskich jeńców wojennych. Po rewolucji październikowej 1917 roku klasztor został zamknięty. Od 1922 do 1989 roku mieściła się tam sierociniec.

Klasztor Joseph-Volokolamsk Jak się tam dostać

Tej atrakcji Moscow Region mieszkańcy stolicy mogą zwiedzić w jeden dzień. Dostać się do Joseph-Volokolamsk klasztoru nie jest zbyt trudne, nawet jeśli używamy podróżować komunikacją miejską. trzeba najpierw dotrzeć do miejscowości Teryaevo. Klasztor Joseph-Volokolamsk jest kilometr od niego. Przed Teryaevo można dojechać na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest dostać się na pociąg do Volokolamsk (kierunek Ryga). Z dworca kolejowego jest autobus numer 31. Muszą dostać się do przystanku „Valuiki” i dalej postępować nawet kilometr na północ od klasztoru. Druga opcja jest prostsza: aby dostać się do dworca kolejowego Chismena a następnie autobusem nr 23 do wsi Teryaevo. Ze wsi powinny przejść kilometr na zachód.