338 Shares 1632 views

Przedni i tylny tamponada nosa: wskazania i opis procedury

Tamponada nosa jest stosowana w traumatologii i otorynolaryngologii w celu zatrzymania krwawienia z nosa w różnych etiologiach. A jeśli czołowa tamponada jest dosyć częstą procedurą, to plecy są wykonywane tylko przez "wybranego". Ci, którzy nie chcą zatrzymywać krwi pod żadnym pretekstem, lub tych, których uszkodzenie jest poważniejsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.


Krwawienie z nosa

Nasal nazywa się krwawieniem z jamy nosowej, gdy płyn płynie przez nozdrza do twarzy, lub przez choana na tylnej ściance gardła. Istnieją dwa rodzaje krwawienia: z przodu iz tyłu. W niektórych przypadkach krew wchodzi do kanału nosolakrysowego (ze względu na efekt ssania) i przepływa przez orbitę. Może to być mylnym świadkiem tego zjawiska i lekarzy, którzy udzielają pierwszej pomocy.

Świeża krew i jej skrzepy mogą przechodzić przez przełyk do żołądka, powodując uczucie mdłości, a nawet wymioty. Bardzo rzadko krwawienie z nosa może prowadzić do śmierci. W literaturze wspomina przywódcę Attilę, który utracił krew we śnie w noc poślubną.

Tamponada nosa jest potrzebna do zatrzymania krwawienia z nosa. Być może utrata płynu podczas tego i małego, ale obecność powikłań sprawia, że ten stan pilnie.

Przyczyny

Wybór procedury (przedniej lub tylnej tamponady nosa jest wymagany dla pacjenta) zależy od tego, które naczynia są uszkodzone. To jedyne kryterium. Ale istnieje wiele czynników, które mogą powodować krwawienie. Są podzielone na lokalny i systemowy.

Lokalne obejmują:

  • Uraz w nosie;
  • Ciała obce;
  • Zapalenie i obrzęk błony śluzowej nosa.

Są to trzy najczęstsze czynniki, które powodują krwawienie z nosa. Są też bardziej egzotyczne:

  • Deformacje anatomiczne;
  • Wdychanie leków;
  • Procesy onkologiczne w jamie nosowej;
  • Zimne i suche powietrze;
  • Nadużywanie kropli od przeziębienia;
  • Barotrauma i interwencja chirurgiczna.

Czynniki systemowe obejmują alergie, stały wzrost ciśnienia krwi, występowanie przeziębienia. Ponadto krwawienie z nosa jest możliwe w wyniku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, picia alkoholu, mających problemy z układem krzepnięcia, niedoboru witamin K i C, ogólnoustrojowych chorób autoimmunologicznych.

Patofizjologia

Aby otworzyć krwawienie, musisz uszkodzić ścianę statku. Błona śluzowa nosa jest bardzo dobrze unacjonizowana, więc nawet niewielkie użycie siły wystarcza, aby przepływ krwi był wystarczający.

Najczęściej krwawienie z nosa występuje u dzieci w wieku poniżej 10 lat i u osób w wieku powyżej sześciu lat, co do zasady, u mężczyzn.

Na tle wysokiego ciśnienia krwi krwawienie zachodzi samorzutnie i może być wystarczająco długie, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki. U osób w podeszłym wieku błonę śluzową jest tak cienka, że nawet podstawowe procedury higieniczne mogą powodować pęknięcia naczynia.

W 95% przypadków źródłem krwawienia jest przednia część przegrody nosa. Jest tak zwany Kisselbach Plexus. Są też "sygnalizujące" krwawienia. Charakteryzują się spontanicznością, krótkim czasem trwania i bogactwem. Epizody mogą być spowodowane uszkodzeniem dużego naczynia na twarzy, pęknięciem tętniaka lub rozpadającym się guzem.

Przedni tamponada nosa

Często stosuje się tamponadę nosa z krwawieniem. Taka "miłość" lekarzy do tej procedury jest spowodowana faktem, że w zdecydowanej większości przypadków uszkodzenie naczyń przednich w jamie nosowej i nie ma potrzeby stosowania innych metod.

Z reguły takie krwawienie nie jest niezależną chorobą. Są to tylko objawy bardziej globalnych zmian w organizmie. Dlatego przy częstym nawracającym krwawieniu należy zastanowić się nad innymi zmianami w zdrowiu i czy ma jakiś powód, aby szukać lekarza.

Etiologia

Istnieją traumatyczne przyczyny krwawienia. Obejmują urazy o dowolnym pochodzeniu, w tym interwencje chirurgiczne. Są też objawowe powody związane z objawami chorób ogólnoustrojowych w anatomicznej integralności nosa.

U kobiet występuje jednocześnie (tzn. Bieganie równocześnie z miesiączką) i krwawienie zastępcze (tzn. Miesiączkowe). Mechanizm ich powstawania nie został wystarczająco zbadany.

Niezależnie od przyczyny pojawienia się krwi z kanału nosowego, konieczne jest zatrzymanie jego wygaśnięcia.

Metody zatrzymania krwawienia z nosa

Do tej pory istnieje wiele sposobów na powstrzymanie krwawienia. Wybór zależy od dużej wagi i przyczyny tego stanu. Niekoniecznie jako główna metoda powinna być tamponada noska. Algorytm zatrzymania krwawienia składa się z następujących etapów:

1. wykryć krwawienie.
2. Ustal przyczynę.
3. Określ uszkodzony statek.
4. Zatrzymaj krwawienie w najbardziej wygodny i najszybszy sposób.
5. Monitoruj stan pacjenta.

Samookreślenie łagodnego krwawienia z nosa można wykonać w następujący sposób:

1. Tamponada nosa. Technika jest prosta: w łyżce muszli donosowej umieszcza się bawełniany lub gazowany tampon impregnowany 3% nadtlenkiem wodoru.

2. Wstępnie zwilż turundium bawełny w kroplach skurczowych, a następnie włóż do kanału nosowego, z którego przepływ krwi.

3. Poproś pacjenta, aby wziął głęboki oddech w nosie, wydech przez usta, a jednocześnie kładł lód na moście nosa i szyi.

Podczas każdego zabiegu pacjent powinien siedzieć lub zajmować pozycję pół-siedzącą i skierować się do przodu. Ma to zapewnić, że krew nie dostanie się do tylnej części gardła do żołądka.

Przednia technika Tamponade

Jeśli wszystkie powyższe metody są nieskuteczne, wykonuje się przednią tamponadę nosa. Jego technika jest dość prosta w realizacji. Przede wszystkim lekarz powinien zająć miejscowe znieczulenie jamy nosowej roztworem lidokainy lub nowokainy (oczywiście uprzednio przeprowadzone badania alergiczne). Następnie lekarz wstrzykuje do krwawienia sterylną gazę zwilżoną hemostazy lub maść wazelinową. Długość gazy może wynosić około siedemdziesiąt centymetrów, ale szerokość wynosi tylko półtora. Turundu jest układany w akordeonie tak, że jamę nosową jest całkowicie wypełniona.

Taki tampon pozostawiony jest prawie przez trzy dni, a po upływie tego okresu. Ze szczególnie ciężkim krwawieniem można pozostawić gazy przez siedem dni, ale w tym przypadku należy ją zwilżyć roztworami antybiotyków i kwasem aminokapronowym.

Powody tylnej tamponady

Przedni tamponada nosa może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Lub źródło krwawienia może być dalsza niż początkowo sądzono. W takich przypadkach stosuje się bardziej pracochłonną, ale skuteczną metodę.

W celu zatrzymania krwawienia z nosa wykonuje się tylną tamponadę nosa, jeśli:

1. Pacjent miał bezpośredni udar mózgu w nosie lub obce ciało dostało się do kanału nosowego.
2. Jeśli krwawienie jest spowodowane przedłużonym przebiegiem nieżytu nosa lub zapaleniem zatok.
3. W przypadkach, gdy wysokie ciśnienie krwi układowej nie pozwala na upadek ścian naczynia i zapobiega powstawaniu skrzepliny.
4. Przyczyną krwawienia jest rozpadający się guz.
5. Pacjent ma choroby krwi.

Technika wykonywania tamponady nosa

Wykonaj tę manipulację jest w stanie przeszkolonym tylko specjalistą, nie próbuj samodzielnie przeprowadzać samoleczenia w domu. Oprócz lekarza biorą udział w tych działaniach dwóch lub nawet trzech osób. Jeden z nich jest potrzebny w celu utrzymania prawidłowej pozycji głowy pacjenta. Drugie podaje tampony i pomaga je naprawić, a trzecia przygotowuje nowe sterylne tampony, jeśli jest to konieczne.

Przed rozpoczęciem procedury pacjentowi podaje się środek uspokajający, aby go zrelaksować i zmniejszyć odruch gagowy. Następnie do jamy ustnej wprowadza się przez nos nosek miękkiego cewnika, rozmazanego sterylnym olejkiem wazelinowym. Pod koniec tej tuby dołączony tampon gazy o odpowiedniej wielkości. Na tamponie są trzy nici: dwa przymocuj je do cewnika, a jeden pozostaje w ustach, a następnie przymocowany do policzka przy pomocy pasma. Następnym krokiem jest usunięcie cewnika przez nos. Jednocześnie tampon zostaje dociśnięta do gardła i całkowicie zamyka nosogardło. Następnie wykonaj przednią tamponadę i połącz dwa pozostałe przód. Usuń wymazówkę w ciągu dwóch lub trzech dni.

Powikłania

Tamponada jamy nosowej, podobnie jak inne manipulacje, może powodować powikłania. Wśród nich takie zjawiska jak martwica błon śluzowych nosa. Wynika to z długotrwałego ściskania naczyń krwionośnych i nerwów podczas ekspozycji na turundę. Drugi problem może być zaostrzeniem lub rozwojem ropnych chorób zatok nosowych (zapalenie zatok, zapalenie zatok), ponieważ krew i gazy są dobrym środowiskiem do reprodukcji bakterii.

W trudnych przypadkach, tylna tamponada może prowadzić do deformacji nosów i przegrody nosowej. Ponadto, terapia może powodować powstawanie krwiaka lub septycznej fuzji przegrody z powodu przyłączenia wtórnego zakażenia.