837 Shares 3322 views

Jezioro Aydykul – Region Moon Lake Czelabińsk

Yuzhnyy Ural słynie z niepowtarzalnych krajobrazów – to lasy, góry i rzeki, i jezior. Tylko jedna z regionu Czelabińsk istnieje ponad trzy tysiące jezior, których łączna powierzchnia przekracza 2000 km 2. W tym obszarze najbardziej lustrzanym mniej niż 0,5 km 2. Ural jeziora są tradycyjnie uważane za ulubione miejsce do rekreacji i wędkowania zarówno dla mieszkańców i turystów.


Jednym z takich miejsc, które słynie z regionu Czelabińsk – Jezioro Aydykul (na niektórych mapach jest również określana jako Alakul). Znajduje się w obszarze Kunashaksky Czelabińska regionie, około 100 km na północ od Czelabińska i 150 km na południe od Kamenska Ural, spadł z północy na południe i 8,3 km ze wschodu na zachód przez 4,5 km. Bezpiecznikami i jezior Aktubinsk Mamynkul, obszar Adykulya lustro jest więcej niż 25 km 2. Średnia głębokość – około 3-4 metrów (maksymalne – 5 m). Woda w Aydykule gorzki-słony, zasadowy. Korzystnie dolna piasku, szlamu z niewielkim zanieczyszczeniem. W niektórych miejscach są miejsca z zupełnie błotnistym lub kamieniste dno. Woda w Aydykule raczej pochmurny (widoczność w zimie jest zwykle 1,5-2 metrów w lecie – nie więcej niż pół metra). Wybrzeże jeziora mokradła z trzciny.

Znajduje się na jednej z gałęzi starożytnych Scytów ścieżce łączącej Azję z Europą, jezioro Aydykul rzekomo otrzymał swoją nazwę od dwóch słów scytyjskich „piekła” – stop i „cul” – mokre łąki, mokry łąka, staw, staw jezioro. Którzy osiedlili się tu w XVIII wieku Baszkirów aylinskie zaczęli nazywać go Aylinskoe lub Lunar jezioro (od słowa „Ai” – Księżyc).

Podobnie jak inne Czelabińska jeziora Aydykul słynie z połowów. Głównym ryby – karp i karaś (tam są tzw złoto i srebro). Karp są małe – średnio waży około 300 g, poddaje się karpie do 2 kg. W jednym sezonie letnim zbiera około 170 ton karpia. Również Aydykule znajdują siei ripus, Peled szczupak.

Aby dostać się do jeziora Aydykul potrzebne na trasie Moskwa-Jekaterynburg dostać się włączyć n. n. Kunashak (około 140 km od Jekaterynburgu lub 60 km od Czelabińska), skręca w kierunku północnym i przesunąć w kierunku Uelgi jeziora. Na skrzyżowaniu przed n. n. Tahtali trzeba iść na wschód, w kierunku n. n. Khalitova. Po minięciu wsi, około 6-7 km w ruchu, jeśli można nazwać to droga kraj i tam jest jezioro Aydykul. Najlepiej jest poruszać się wzdłuż leśnej drogi, która biegnie wzdłuż głównej.

Aby zatrzymać znajduje się centrum rekreacji na zachodnim brzegu. Jezioro jest dzierżawione, a zatem dla ryb, będą musieli kupić bilet, wskazane jest, nie ograniczając się do połowu. Na wjeździe do parkingu i bierze opłatę.

Weekend nad brzegiem Aydykulya udających się do wielu miłośników wędkarstwa. Praktycznie każdy płaski kawałek ziemi jest przekształcony w miasteczku namiotowym lub parkingu. Na wodzie, ponieważ nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Łódź rybacka prowadzona jest głównie w odległości 100 metrów od brzegu. W tym przypadku, podobnie jak jeden złapany w trzcinach, a drugi – do czystej wody.

Przechodzenie do jeziora Aydykul, drewno jest lepiej zabrać ze sobą, jak na miejscu, aby znaleźć je dość trudne.