883 Shares 3050 views

Pas planetoid opis układu słonecznego. planetoid pasa głównego

Opis układu słonecznego zawiera nie tylko informacje o ośmiu planet i Plutona, ale kilka struktur, w tym dużej liczby ciał kosmicznych. Są to taśmy Kuiper, rozproszone Disc Oorta chmurą internetową jak również planetoid pas. Te ostatnie są opisane poniżej.


definicja

Określenie „asteroida” został dostosowany przez William Herschel kompozytora Charlza Berni. Słowo jest pochodzenia greckiego i oznacza „jak gwiazda”. Zastosowanie takiego terminu jest związane z faktem, że badanie przestrzeni przestrzeni przez asteroidy teleskop zdawała podobna do gwiazdy: wyglądało punktu przeciwieństwie planet przypominających koła.

Jako takie, nie ma definicji terminu dzisiaj. Główną cechą charakterystyczną asteroidy obiektów Pasa i podobnych struktur – rozmiar. Dolna granica – 50 m średnicy mniejszej powierzchni ciała. – Jest Meteor. Górna granica – średnica tej planety karłowatej Ceres, prawie 1000 km.

Lokalizacja i niektóre funkcje

Pas asteroid znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Obecnie istnieje ponad 600.000 swoich obiektów, z czego ponad 400.000 posiadają własny numer, a nawet nazwę. Około 98% w ostatnim – przedmioty planetoid pasa, odległy od słońca na odległość od 2,2 do 3,6 AU. Największym spośród nich ciało – Ceres. Na spotkaniu MAC w 2006 roku, wraz z Plutonem i kilka innych podmiotów otrzymał status planety karłowatej. O następujących rozmiarach Westa Pallas i Giga wraz z Ceres stanowi 51% całkowitej masy pasa asteroid.

kształt

Ciało kosmiczne, stanowiący pas, oprócz wymiarów jeszcze kilka kluczowych cech. Wszystkie z nich są skaliste obiekty, będące przedmiotem obrotu na swoich orbitach wokół Słońca. Obserwacje wykazały, że asteroidy, co do zasady, są one nieregularny kształt i spin. Zdjęcia wykonane przez sondę, przelecieć przez pas asteroid w Układzie Słonecznym, potwierdzają te założenia. Według naukowców, ta forma – wynik częste kolizje planetoid ze sobą i innymi przedmiotami.

struktura

Do tej pory astronomowie zidentyfikowali trzy klasy asteroid według głównych substancji w ich skład:

  • węgla (klasa C);
  • krzemian (klasa I) z przewagą krzemu;
  • metali (klasa M).

Pierwszy stanowią około 75% wszystkich znanych planetoid. Klasyfikacja ta jednak, niektórzy badacze nie są uważane za dopuszczalne. Ich zdaniem, istniejące dane nie jasno powiedzieć, który element dominuje w kosmicznych ciał pasa asteroid.

W 2010 roku zespół astronomów dokonał interesującego odkrycia na temat składu asteroid. Naukowcy odkryli, na powierzchni Themis wystarczająco duży obiekt tej strefy, wody i lodu. Znalezisko potwierdza pośrednio hipotezę, że jednym ze źródeł wody na młodej Ziemi były planetoidy.

Inne funkcje

Średni kurs, w którym obiekty krążą wokół słońca tej dziedzinie jest 20 km / s. W tym przypadku jeden obrót głównego pasa asteroid spędzić trzy do dziewięciu lat ziemskich. Dla większości z nich charakteryzuje się lekkim nachyleniem orbity do płaszczyzny ekliptyki – 5-10º. Jednakże istnieją obiekty, których trajektoria tworzy z płaszczyzną uziemienia obrotu wokół światła bardziej imponujące kątem do 70º. Funkcja ta stała się podstawą do klasyfikacji asteroidy na dwa podsystemy: płaskie i kuliste. Pochylenie orbit obiektów typu pierwszego jest mniejsza niż lub równa 8º, drugi – większej od określonej wartości.

powstanie

W XIX wieku społeczność naukowa została szeroko omówiona hipotezę o zmarłym Faetonie. Odległość od Marsa do Jowisza imponująca, i nie mógł przejść orbitę innej planety. Jednak takie pomysły dzisiaj jest uważany za przestarzały. Współcześni astronomowie stosować wersję, że miejsce, w którym pas asteroid, planety występują po prostu nie mógł. Powodem tego w Jupiter. Gazowy gigant jest wciąż na wczesnym etapie jej powstawania ma grawitacyjny wpływ na obszar, leżący bliżej słońca. On przyciąga część istoty tej strefie. Nie schwytany przez organy Jupiter były rozproszone w różnych kierunkach, protoasteroidov zwiększona prędkość, zwiększenie liczby kolizji. W rezultacie, nie tylko one zbudowane masę i objętość, ale nawet coraz mniejszy. W trakcie takich przekształceń prawdopodobieństwo planet między Jowiszem a Marsem stał zero.

stały wpływ

Jupiter i dziś „nie zostawić” pas planetoid. Jego potężny grawitacja powoduje zmiany orbit niektórych organów. Pod jego wpływem były tak zwane no-go obszary, w których praktycznie nie ma asteroidy. Ciało latać tutaj z powodu kolizji z innym obiektem, zostanie wypchnięty z tej strefy. Czasem orbita zmienia się tak, że pozostawia pas planetoid.

Dodatkowe pierścienie

Główny pas asteroid, nie jest sam. Na zewnętrznej krawędzi umieszczone są dwa podobne wykształcenie jeszcze mniej imponujące. Jeden z tych pierścieni znajduje się bezpośrednio na orbicie Jowisza i jest reprezentowany przez dwie grupy obiektów:

  • „Grecy” naprzód gazowy gigant około 60º;
  • „trojany” za tę samą liczbę stopni.

Charakterystyczną cechą tych jednostek jest stabilność ich ruchu. Jest to możliwe ze względu na położenie planetoidy w „punktach Lagrange'a”, które są równoważone przez wszystkich grawitacyjnego wpływu na tych obiektach.

Mimo stosunkowo niewielkiej odległości od Ziemi, planetoida pasa jest niedostatecznie zbadane i posiada wiele tajemnic. Pierwszy z nich, oczywiście, jest pochodzenie małych ciał Układu Słonecznego. Jest propozycja w tym zakresie, chociaż brzmią na tyle przekonujące, że nie otrzymali jeszcze wyraźnego potwierdzenia.

Budzą wątpliwości i pewne cechy struktury planetoid. Wiadomo na przykład, że nawet przedmioty związane pas pod pewnymi względami różni się od siebie. Badanie charakterystyk asteroidy, a ich pochodzenie jest niezbędne zarówno dla zrozumienia wydarzeń poprzedzających powstawania Układu Słonecznego, jakim go znamy, a do budowy teorii na temat procesów zachodzących w odległych częściach kosmosu, w systemach innych gwiazd.