236 Shares 8152 views

Jak sprawdzić końcówki kierownicy w domu

Jednym z najważniejszych elementów w samochodzie – mechanizmu kierowniczego. Składa się z kilku elementów, w tym linków i wskazówek. Od stanu tych mechanizmów nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo jazdy. Dlatego układ kierowniczy musi być okresowo sprawdzane i monitorować stan jego konfiguracji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak sprawdzić czubki przeciągów kierowniczych i na co zwracać uwagę.


cecha

Porady – to część kierownicy samochodu. Ten człon zapewnia obrót i mobilność na koła w żądanym kątem. Konstrukcja wskazówka opiera się na przegubie kulowym. Element ten jest zamocowany do drążka kierowniczego z jednej strony, a z drugiej strony jest podłączony do zwrotnicy.

Zależnie od rodzaju układu kierowniczego może być stosowane w pojazdach o 4 do 6 takich mechanizmów w widoku z określonych miejscach (na nadkola) stale narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Są one wolne od brudu, wodą, śniegiem, kurzem i tak dalej. Elementy danych, źródło może różnić się znacznie od warunków stosowania. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić końcówki kierownicy. VAZ-2110 wyposażony jest również w tej strukturze. Dobrze, przejdźmy do badania.

Jak sprawdzić końcówki kierownicy? oględziny

Jeśli okresowo sprawdzać jednostki kierujące mogą awansować do zapobiegania i eliminowania stłuczeniu. oględziny nie zajmie dużo czasu i wysiłku. Jak sprawdzić końcówki kierownicy? Co trzeba zrobić?

Ponieważ dysze zamontowane na kierownicy spodu samochodu, musimy pit widokową lub kozioł. Jeśli nie jest to możliwe, podpieranie przód pojazdu z jednej i drugiej strony.

  • Najpierw przetrzyj element z kawałkiem szmaty.
  • Po usunięciu nadmiaru zanieczyszczeń sprawdzić za wady. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na ryku – części, które najczęściej nie powiedzie się (złamania, pęknięcia).
  • W następnym kroku sprawdzamy mechanizm rozliczania. Zadaj asystent skręconych kół po obu stronach. W tym czasie konieczne jest, aby obserwować mechanizmy pracy. Jeżeli końcówka jest luźno wzdłuż osi sworznia więcej niż dwa milimetry, więc doszła w ruinę.
  • Sprawdzanie mechanizmu jednokierunkowe, przechodząc. Operacje podobne do tych, które opisano wcześniej.

zdrowa rada

Badając stan dyszy kierownicy, zwrócić uwagę na inne szczegóły dotyczące zawieszenia (że tak powiem, na miejscu). Sprawdzić luz kierownicy projektu. Sprawdzenie stanu szyny pylników. To nie powinno przeciekać. Przed sprawdzać końcówki kierownicy, sprawdzić stan łożyska koła, kołysać się w przód iw tył (o ile nie zostały jeszcze zdjęte). Głównym objawem – luz. Jeśli przedmiot ma duży, bezpłatny wyciąg, to należy pilnie wymienić.

o portalu

Jak już wspomniano wcześniej, końcówki kierownicy nie mają określoną żywotność. W niektórych są one przeznaczone dla 40 tysięcy kilometrów, inne zmiany z indeksem 200 tys. Pod wieloma względami zależy od warunków pracy, jakości nawierzchni drogi, stylu jazdy.

Różne sole, woda i zanieczyszczenia niekorzystnie wpływają na stan elementów gumowych. I dotyczy to nie tylko porady, ale także szereg innych elementów samochodu – Łożyska kulkowe, pylników szyny, cichych wahaczy blok.

Rozwiązywanie problemów „na słuch”

Jak sprawdzić końcówki kierownicy (WHA włącznie) bez rozpatrywania ich wizualnie? Wszystkie usterki mogą wystąpić w trakcie ruchu. Zatem główną cechą – pokwitowanie w salonie nienormalnych dźwięków. Jeżeli uszkodzenie pylników brud osadza się na stawach. Przy prędkości można usłyszeć ich wydajność wyraźnie, że w normalnym stanie powinno być cicho.

Należy słuchać tych dźwięków. Nie jest zalecane, aby opóźnić napraw „na później”. Po tym wszystkim, problem będzie rozprzestrzeniać się do innych elementów sterujących i zawieszenia.

Jak inaczej można sprawdzić serwisowania końcówek kierowniczych? Inną charakterystyczną cechą – drgania kierownicy. Jeśli istnieje mechanizm luz, zostanie ona podana do kierownicy, szczególnie podczas jazdy na nierównych drogach. Oczywiście, takie wibracje mogą wynikać z innych elementów (na przykład, hamulec tarczowy lub krzywej niesymetryczne koła). Ale w każdym przypadku obcego dźwięku – jest to pierwszy sygnał, że zgłasza potrzebę diagnostycznego.

Jak wymienić końcówki? instrumenty

Jeśli wskazania usterek zostały potwierdzone, konieczne jest, aby nie opóźnić problem z mechanizmem wymiany. Aby zainstalować nowe wskazówki kierownicy, będziemy potrzebować następujące narzędzia:

  • klucz do kół.
  • Młotek lub specjalny ściągacz.
  • Klucz dynamometryczny.
  • Szczypce.
  • Jack.
  • "17" klucze i "19".

Pierwsze kroki

Pierwszą rzeczą, łamiemy śruby koła. Następnie podnieść samochód na podnośniku i wyjąć płytę. Znajdziemy naszą końcówkę. On będzie w błocie (nawet po wytrzeć go szmatką), więc traktować część skrzyżowaniu uniwersalnego smaru WD-40. Aby ułatwić usunięcie końcówki wstrząsających kierownicę do pozycji końcowej, aż się zatrzyma.

Następny kluczem odkręcić cały mechanizm. Przy pomocy szczypiec wyciągnąć zawleczkę od śrub zawiasów. Następnie odkręcić śrubę blokującą. Poprzez naciśnięcie striptizerka lub zamontować na drążku tak, że wierzchołek jest przesuwany w górę. Więc śruba wyjdzie z fotela. Po tym, odkręcić zawias z projektem kierownicy. Ważne jest, aby pamiętać, liczbę obrotów wykonanych w prawo (więc nie rób wyrównania). Następnie wziąć ręce nową końcówką i kręcić go w lewo. Liczba obrotów powinna być taka sama jak ta z usuniętymi składnikami. Że orzechy dokonać siłą 50 Nm. Po tym, możemy ustawić w miejscu zawleczkę i zamontować koło.

Wyjeżdżamy na małą jazdę próbną. Jeśli nie domyślił od liczby obrotów, samochód doprowadzi drogę. W tym przypadku lepiej jest iść do trasowania jak losowych kątów wystawa będzie bardzo długa.

wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak sprawdzić końcówki kierownicy, i jak je wymienić samodzielnie. Że wina nie zostanie znaleziony Ci na drodze, ważne jest, aby regularnie wykonywać oględziny. W przypadku nieautoryzowanego zapukać koniecznie zdiagnozować elementy luzów.