570 Shares 9688 views

Fibrynogen – norma i patologia

W badaniu układu krzepnięcia krwi, wskaźnik ten jest określany niekoniecznie. Jest to ważne dla różnych sytuacji. Przed operacją, w ramach przygotowania do porodu, układu sercowo-naczyniowego i zapalne choroby krwi zawsze określić fibrynogen. Norma nie była taka sama dla dorosłych i dla dzieci. Dla kobiet w ciąży, górna granica jego znacznie wyższa. Ale skupić się na standardach trochę później. Po pierwsze, porozmawiajmy o tym, co jest na ogół oznacza fibrynogenu.


W zależności od ich budowy chemicznej, to jest – białko. Nazywa się to również inne czynniki krzepnięcia I. biorącego udział w ostatnim etapie krzepnięcia krwi, a mianowicie – na tworzeniu skrzepu krwi. U zdrowego ludzkiego fibrynogenu we krwi występuje w stanie rozpuszczonym.

W przypadku aktywacji układu krzepnięcia w pierwszym etapie pod wpływem innych czynników krzepnięcia utworzonych trombiny.

W drugim etapie pod wpływem krzepnięcia fibrynogenu i trombiny odcinana przekształcane w nierozpuszczalną fibrynę, która stanowi podstawę do skrzepu krwi skrzepliny. Polega ona na zatrzymanie krwawienia. Stąd staje się jasne, co oznacza, że organizm ma do fibrynogenu. Norma tej substancji dla osoby dorosłej zdrowej odpowiada 2-4 g / l. U noworodków, wskaźnik jest mniejszy – 1,25-3 g / l. Ale wzrasta podczas ciąży do 6 g / l. Jest to zrozumiałe. Po tym wszystkim, organizm kobiety przygotowuje się do porodu, które są zawsze związane z krwawieniem. Tak więc okazuje się, stopa fibrynogenu we krwi nie jest taka sama dla wszystkich. jest znacznie wyższa dla kobiet w ciąży.

„Tak, ale skąd ona pochodzi?” – pytasz. Okazuje się, że ten czynnik krzepliwości krwi jest wytwarzana w wątrobie i komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego. W związku z tym, w chorobach wątroby, takich jak marskość wątroby i ciężkiego fibrynogenu, który standard – nie mniej niż 2 g / l, często zmniejsza się do bardzo małych ilościach. Może to prowadzić do rozmaitych krwawienia krwawienie skóry i błon śluzowych. Stosowanie niektórych leków (androgeny, steroidy anaboliczne) może również zmniejszyć poziom. W niektórych przypadkach istnieją wrodzone błędy czynnika edukacja I. To się nazywa afibrinogenemia lub hypofibrinogenemia.

Ostry spadek fibrynogenu obserwuje się w drugim i trzecim etapie dessiminirovannogo zespołem krzepnięcia wewnątrznaczyniowego. Ten ciężki stan patologiczny, często kończące się obfitym krwotokiem z powodu powstawania małych naczyń rozrzucone skrzepy fibryny. Ich jest tak dużo, że fibrynogen wyczerpania zapasów. Ostra fibrynolizy proces, który wiąże się ze wzmocnieniem rozpuszczania fibryny towarzyszyć zmniejszenie fibrynogenu. Zmniejsza to z przewlekłej białaczki szpikowej z niedoborem witaminy B12 w organizmie i S.

W niektórych chorobach, wręcz przeciwnie, istnieje zwiększone fibrynogenu. Norma największa wartość koagulacji czynnik równy 4 g / l. Ale reumatyczne, choroby zakaźne, procesy zapalne, nowotwory, zawały i zakrzepica czynnik I poziom może być zwiększona o 1,5-2,5 razy. Fibrynogen jest także nazywany białkiem ostrej fazy, ponieważ jego wzrost towarzyszy ostrej choroby zapalnej. Poziom tego białka z urazami, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i estrogenów po zabiegu.

Istnieją dowody na to, że podwyższony poziom fibrynogenu może poprzedzać pojawienie się udaru i zawału serca. wyraźny związek między tymi chorobami i poprzedniego podwyższonym poziomie stwierdzono w badaniach.

Aby określić poziom fibrynogenu, należy zdać czczo krew z żyły. Krew jest pobierane do probówki z antykoagulantem.