427 Shares 9068 views

Afryka: współrzędne punktów ekstremalnych. Geografia Afryki

Jest to chyba najbardziej tajemniczy kontynent, ziemia wielkich kontrastów, z którą geografia studiuje z zainteresowaniem. Afryka – najgorętszy kontynent na świecie i najwyższy. Na jego terytorium znajduje się wiele plemion i narodowości, z których każdy mówi swoim własnym językiem.

W tym artykule skupimy się na Afryce, jej naturze i populacji.

Afryka: współrzędne punktów ekstremalnych

Jest to drugi co do wielkości kontynent na naszej planecie. Obejmuje obszar 30 milionów kilometrów kwadratowych. Z Eurazją, Afryka jest połączona wąskim Przesmykiem Sueza.

8000 km – właśnie na tej odległości rozciągała się od północy na południe kontynent afrykański. Współrzędne skrajnych punktów kontynentu są następujące:

  • Na północ znajduje się Cape Ras Engel (37,21 stopnia na północ szerokości geograficznej).
  • Południowy – Cape Agulhas (34.51 stopni południowej szerokości geograficznej).

7,5 tys. Km – odległość między wschodem zachodnim i wschodnim tego kontynentu jak Afryka. Współrzędne skrajnych punktów kontynentu są następujące:

  • Zachód – przylądek Almadi (17.33 stopni długości geograficznej zachodniej).
  • Eastern – Cape Ras-Gafun (51,16 stopni długości geograficznej wschodniej).

Linia brzegowa kontynentu wynosi 26 tysięcy kilometrów. To jest bardzo małe dla kontynentu tego rozmiaru. Powodem jest bardzo słabo rozwinięta linia brzegowa Afryki.

Należy również zauważyć, że kraje Afryki mają inne nazwy. Cape Agulhas jest czasami nazywane Cape Agulhas. A Cape Ras-Engel jest czasami nazywany Cape Blanco. Dlatego też w literaturze naukowej można znaleźć te toponimy.

Położenie geograficzne Afryki jest niepowtarzalne. Faktem jest, że równik przekracza ten kontynent prawie w środku. Fakt ten prowadzi do dwóch ważnych konsekwencji:

  1. Po pierwsze, kontynent otrzymuje dużą ilość promieniowania słonecznego, ponieważ znajduje się pomiędzy dwoma tropikami.
  2. Po drugie, jeśli chodzi o cechy naturalne, Republika Południowej Afryki jest symetryczna (lustro) podobne do Afryki Północnej.

Geografia: Afryka – najwyższy kontynent planety

Afryka jest często nazywana wysokim kontynentem, ponieważ jest zdominowana przez wysokie formy ulgowe. Do takich geomorphologów należą płaskowyż, wyżyny i równiny, a także pozostałości po górach. Co ciekawe, te formy pomocy wydają się graniczyć z kontynentem, a równiny znajdują się w jego centralnej części. Innymi słowy, Afryka może być wyobrażona jako niezbyt głęboki spodek.

Najwyższym punktem kontynentu jest wulkan Kilimanjaro (5895 metrów). Jest w Tanzanii, a niezaprzeczalne pragnienie zdobycia tego szczytu jest dla wielu turystów. Ale najniższy punkt to mały kraj Dżibuti. To jezioro jest Assal o absolutnej wysokości 157 metrów (ale ze znakiem minus).

Zasoby mineralne Afryki

W Afryce zbadano niemal wszystkie znane zasoby mineralne. Szczególnie bogate w różne minerały Afryka Południowa (to diamenty, węgiel kamienny, nikiel i rudy miedzi). Co do zasady, firmy zagraniczne są zaangażowane w rozwój depozytów.

Bogaty w głębi Afryki i rudy żelaza. Wiele zakładów metalurgicznych w Europie i Ameryce Północnej pracuje nad rudą.

Afryka Północna jest znana z licznych pól naftowych i gazowych. Kraje, w których się znajdują, są bardzo szczęśliwe – żyją całkiem dobrze. Przede wszystkim zauważamy Tunezję i Algierię.

Klimat i wody wewnętrzne

Na terytorium Afryki najdłuższa rzeka na świecie to Nil. Inne główne rzeki kontynentalnej to Kongo, Niger, Zambezi, Limpopo i Orange. W tutejszych wadach Afryki Wschodniej powstały głębokie jeziora – Nyasa, Tanganyika i inni. W stanie Chad jest największym słonym jeziorem na kontynencie o tym samym nazwisku.

Afryka, jak wspomniano powyżej, jest najgorętszym kontynentem na Ziemi. Ze względu na jego położenie, powierzchnia kontynentu otrzymuje dużo energii słonecznej i jest bardzo gorąca.

W Afryce Środkowej, jak również na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej, spada duża ilość opadów. W regionach na południu i północy pory klimatyczne są już wyraźnie zaznaczone – sucha zima i pora deszczowa latem. Jeszcze dalej na północ i południe od opadów jest niewiele, co prowadzi do powstania pustyń. W Afryce jest największa pustynia na planecie – Sahara.

Ludność "czarnego" kontynentu

W Afryce przeważa czarna populacja. I granica warunkowa, która dzieli pasmo Negroid i Caucasoid to Sahara.

Do tej pory w Afryce mieszka prawie miliard mieszkańców. Jednocześnie populacja kontynentu rośnie w szybkim tempie. Zgodnie z prognozami naukowców do 2050 r. Żyje już około 2 miliardów ludzi.

Jeśli uważnie przyjrzysz się politycznej mapie Afryki, możesz zobaczyć jeden interesujący szczegół. Faktem jest, że granice między wieloma stanami są rysowane wzdłuż linii prostej. Jest to rodzaj dziedzictwa kolonialnej przeszłości Afryki. Takie niedbałe działanie granic (bez uwzględnienia etnicznych cech regionów) prowadzi dziś do wielu konfliktów między plemionami i narodami.

Średnia gęstość zaludnienia w Afryce wynosi 30 osób na kilometr kwadratowy. Poziom urbanizacji tutaj jest również niski i wynosi tylko 30%. Jednak jest wystarczająco dużo dużych miast z milionową populacją. Największym z nich jest Kair i Lagos.

Afryka mówi tysiącami języków! Rdzenni (czysto afrykański) to Swahili, Fula i Kongo. W wielu krajach na kontynencie języki urzędowe to angielski, portugalski i francuski. Jeśli mówimy o religijnych preferencjach populacji afrykańskiej, to większość mieszkańców kontynentalnego wyznawania islamu i katolicyzmu. Oto wiele kościołów protestanckich.

Podsumowując …

Afryka jest najgorętszym kontynentem na naszej planecie. Powodem tego jest szczególne położenie geograficzne kontynentu.

Współrzędne geograficzne Afryki są następujące: kontynent znajduje się pomiędzy 37 stopnią szerokości geograficznej północnej a 34 stopni szerokości geograficznej południowej. Tak więc, równik dzieli Afrykę niemal połowę, tak że jej powierzchnia otrzymuje ogromną ilość promieniowania słonecznego.

Teraz znasz główne cechy naturalne kontynentalnej Afryki, współrzędne skrajnych punktów swojego terytorium.