282 Shares 8948 views

Pomniki Krasnojarska. Zabytki Krasnojarskiego

Krasnojarsk jest jednym z najstarszych miast na Syberii. Jego atrakcje można wymienić od dawna: są to przepiękne fontanny, unikalne parki przyrody, starożytne budynki i liczne muzea.


Zabytki Krasnojarskiego są jednym z głównych atrakcji dumy miasta. Taka różnorodność i ilość może być zazdrosna przez wiele miejscowości. Jest wrażenie, że stworzenie ciekawych miejsc w Krasnojarsku zostało wprowadzone na prąd! Humorystyczne i poważne, innowacyjne i tradycyjne – pomniki Krasnojarskiego odzwierciedlają najszerszy zakres tematów, wydarzeń, uczuć …

Idąc ulicami tego miasta, możesz spotkać rzeźbiarskie inkarnacje postaci kreskówek, postacie mitologiczne, przedstawicieli różnych zawodów, a także wiele innych … Lokalni mieszkańcy w zdobnictwie miasta wiedzą wiele. W tym artykule rozważymy najciekawsze zabytki miasta Krasnojarsk.

Pomnik Andrei Dubensky

Przyjeżdżając do Krasnojarsku, najpierw powinieneś zobaczyć pomnik swojego założyciela – Andreiego Dubensky'ego, który był instalowany nad Yenisei na górze Pokrovskaya. Według legendy, po obejrzeniu tego miejsca, Andrei Dubensky postanowił założyć tu więzienie, nazywając go czerwonym jarem. Od 2002 roku rzeźba wojewody stworzona przez architekta Mikhaila Merkulova i rzeźbiarza Vladimira Giricha ma nocne oświetlenie, co oznacza, że pomnik jest dostępny do oglądania przez całą dobę.

Pomnik żołnierzy-internacjonalistów

Krasnojaniejczycy zachwycają pamięć swoich bohaterów, którzy zginęli w wojnach. Wskazuje to pomnik, który został zainstalowany na Poklonnaya Hill w 1994 r. Na pieniądze ludzi. Jego autorami byli rzeźbiarz Boris Musat i architekt Sergey Gerashchenko. W centrum kompleksu jest rzeźba młodego faceta w odzieży żołnierza, nad którym jest pomnik pamięci. W pobliżu można zobaczyć pomnik-opancerzony personel, a na tablicach pamiątkowych widać nazwiska mieszkańców Krasnojarsk, którzy zginęli w Tadżykistanie, Afganistanie, Karabachu i Czeczenii.

Pomnik A.G. Później

Mieszkańcy miasta pamiętają także swoich rodaków, jak mówią pomniki Krasnojarsk, pośród których wspomina się Andriej Pozdneev. Brązowy rysunek tego utalentowanego artysty pojawił się w 2000 roku na Mira Avenue. Jej autorami byli rzeźbiarz Yuri Zlotya i architekt Michaił Merkulov. Przedstawiają artystę idąc ulicą składaną parasolką i sztalugiem. Ciekawe, że uchwyt tego parasola, jak i noska mistrza, jest potarnięty, aby świecić, ponieważ studenci miasta są pewni: po wycieraniu rzeźby w tych miejscach, zdobędą szczęście w egzaminie! Goście tego miasta wierzą w ten znak. Nawiasem mówiąc, nos jest przetarł i kolejna rzeźba miasta – klauna.

Klaun

Ta rzeźba jest w 2008 r. Zbudowanym wokół cyrku Krasnojarskiego w pełni szczytowym człowieku i jest przeznaczona dla artystów cyrku. Nawiasem mówiąc, w mieście powstało wiele pomników różnych osób. Tak więc pomnik fotografa znajduje się naprzeciwko rzeźby Pozdneeva.

Pomnik fotografa

Ta rzeźba jest zbiorowym obrazem ludzi w tym zawodzie. Pomimo tego, że rzeźba została zamówiona przez salon Kodak, fotograf przedstawia Michaił Merkulov (architekt) ze starą kamerą. Chociaż jest to niewiele osób zakłopotanych.

Pomnik budowniczy

W mieście jest pomnik budowniczego, zainstalowany w 2009 roku w zakresie nowych budynków. Według Dmitrija Shavlygina pomnik powinien pokazać osiągnięcia branży budowlanej w mieście, pochwalić zabytki architektury Krasnojarsk. Ale miejscowi mieszkańcy już nazwali rzeźbę "pomnikiem goszczących pracowników". Ironicznie, oczywiście, ale istotne.

Master-producent mebli

W mieście wieża ma trzy metrowy posąg producenta mebli. Ten posąg z brązu przedstawia specjalistę z drewna: opiera się dłonią na krześle, z drugiej strony trzyma młot.

Zabytki Krasnojarska: wuj Yasha i stażysta

Ta oryginalna rzeźba pojawiła się w kanale wodnym w 2003 roku. Zaskakująco, kompozycja ta powstała w oparciu o słynny żart i został w 2005 roku zwycięzcą konkursu "Zabawny Pomnik", który odbył się w całej Rosji.

Pomnik projektanta

Biorąc pod uwagę profesjonalne pomniki Krasnojarskiego, których zdjęcia są prezentowane w naszym artykule, można przydzielić pomnik projektanta, który jest zainstalowany w pobliżu drukarni. W kompozycji samego projektanta i nie. Rzeźbiarze twierdzą, że w momencie jego stworzenia zasnął. Jednocześnie jego miejsce pracy otwiera uwagę widzów, gdzie każdy detal ma swoje własne znaczenie: mysz, która osadziła się w procesorze, filiżankę kawy w pobliżu komputera i lampę stołową – to symbol, że trzeba pracować w nocy dla osoby w tym zawodzie.

W Krasnojarsku można zobaczyć inne interesujące zabytki, które stały się punktem orientacyjnym miasta.

Człowiek z psem

Ta oryginalna kompozycja, przedstawiająca pijaka leżącego na słupku, znajduje się na Placu Kochankowie. W ludach rzeźbę nazywano "Wuj Vasya – Alkash".

Ale nowożeńcy Krasnojarskiego, jak kolejny udoskonalony pomnik.

Kompozycja Natali Goncharovej i Aleksandra Puszkina

Pomnik Puszkina w Krasnojarsku i Natalia Goncharova, jego żona, pojawił się w 2008 roku w pobliżu teatru. Puszkina i stał się symbolem rodziny wśród mieszkańców.

Nasze "dziesięć"

Symbol dobrobytu i bogactwa – Krasnojarsk "dziesięć" – pojawił się w mieście w 2011 roku, po tym, jak dziesięć rubli zaczęło wychodzić z obiegu. Ponieważ na tym banknotie były obrazy ich rodzinnego miasta, mieszkańcy Krasnojarsku zdecydowali się na "Dziesiątkę" na zawsze, by zdobyć w formie tak ciekawego pomnika.

Zielony Niedźwiedź

Ten niedźwiedź jest starodystansem w Krasnojarsku, który stał się jedną z najwcześniejszych rzeźb na ulicach miasta poświęconych zwierzętom świata tego regionu.

Obok jest jeszcze jedna atrakcja – lokalny Big Ben, zegar położony na budynku administracyjnym. Bili co godzinę, mierząc czas miasta.

Miejsce widokowe

Badając zabytki architektury Krasnojarskiego, warto podkreślić pokład obserwacyjny, który znajduje się przy drodze z Divnogorsk do Krasnojarsku. Wspaniały widok na majestatyczne góry i potężny Yenisei po prostu fascynuje.

To miejsce często odwiedzają mieszkańcy miasta i turyści. Tutaj, jak zwykle, nowożeńcy mocują słowa wypowiedziane w biurze rejestrującym, wiązając jasne wstążki na drzewach i zostawiając zamki na prętach ogrodzenia. Klucze do nich, jak zwykle, są przekazane Yenisey-ojcu do przechowywania.

Ta witryna istnieje od około trzydziestu lat. Nie tak dawno temu został naprawiony. Dziś jest jeszcze wygodniejsze, piękne i bezpieczne. Nieopodal znajduje się wszystko, co potrzebne do rekreacji: miejsce na ogień, altany.

Ryby cara

W centrum tarasu obserwacyjnego znajduje się pomnik cara-ryby. Bardziej precyzyjnie jest to znak pamięci V.P. Astafiev, urodzony i mieszkał w tym regionie. Jedna z głównych książek autora nazywana jest "car-fish". Ogromnym jesiotrem i otwartą książką – w ten sposób ludzie Krasnojarska uwieczniły pamięć wielkiego rodaka.

Wolf-sportowiec

W Krasnowarsku zabytki, jak widać, są bardzo zabawne. Wśród nich figurą wilków z słynnego filmu animowanego "Dawno temu był pies", który pojawił się w parku fanów miasta w 2008 roku. Lokalny wilk to prawdziwy sportowiec. Opiera się na ławce po trudnym wspinaczce. Ale biedak złamał mu buty. Ma na sobie czapkę, koszulkę i spodenki sportowe, a na brzuchu – medal.

Arcybiskup Łukasz

Na skrzyżowaniu ul. Gorky i św. Pokój w przytulnym, cichym ogrodzie, w pobliżu dawnego domu biskupiego, dzisiejszego kościoła Jana Chrzciciela, w fotelu znajduje się słynny duchowny i lekarz, arcybiskup Łukasz, zapieczętowany rzeźbiarzem Borisa Musata – Krasnojarskiego, odznaczony pracownikiem sztuki.

Pomnik Lenina

Pomnik został stworzony przez rzeźbiarza V. Pinchuk i architektów S. Speransky i G. Yastrebenetsky. Autor wybrał spokojny strój, sylwetka jest absolutnie całkiem. Lenin jest przedstawiony w czapce iw otwartej powłoce. Wydaje się, że zbliżył się na odległość. Stworzenie pomnika Lenina, rzeźbiarz próbował przekazać patos i energię przywódcy rewolucyjnych bitew, zgodny z odległym horyzontem i mocą Yenisei.