680 Shares 2340 views

„Kolega” – kto to jest? Koledzy w pracy i poza nią. Ironiczne znaczenie słowa „kolega”

„Kolega” – to słowo, które natychmiast przypomina człowiekowi o pracę. Czy tego rodzaju stowarzyszenia jest ważne, będziemy analizować dzisiaj. Oczywiście, bez żadnych kosztów i krótki rys historyczny.

pochodzenie

Jak można zrozumieć, „kolega” – słowo nie jest słowiańska i Łacińskiej. Dla nas, w Rosji, to pochodzi z języka polskiego w czasie, gdy Peter aktywnie pożyczonych nie tylko technologię, ale również zagraniczne buzzwords zagranicznych. Jednakże istnieją różne opinie, a niektórzy eksperci twierdzą, że słowo „kolega” przyszedł do nas bezpośrednio z łaciny. Tak to jest „co-elekt.” Innym ciekawym faktem jest to, że w starożytnym Rzymie „koledzy” – to ludzie, którzy czcili tego samego Boga.

Kto może być kolega?

Jak wspomniano na początku, pierwsze skojarzenie, które to słowo „kolega” oczywiście odnosi się do pracy. Można spotkać kogoś na ulicy i zapytać go: „kolega – kim jest ten” Passer prawdopodobnie nie zawaham się powiedzieć, że nasi koledzy – są to ludzie, z którymi dzieli jeden pokój, na przykład w biurze od 9 do 17. I to jest właściwa interpretacja, ale błędem jest myśleć, że jest wyjątkowy. Oprócz pracy, ludzie mogą komunikować:

  • uczenia się;
  • hobby;
  • interesów;
  • przekonaniami.

I zaskakująco, wszystkie te formy i sfer działalności ludzkiej, które stoją do powyższych definicji, zawiera słowo „kolega”. Ale wiele osób o tym i nawet nie myśleć. Co mogę powiedzieć, to jest wielki i potężny język rosyjski.

O humoru, ironii i znaczeniu tego słowa

Połączenie pomiędzy „kolegi” i „praca” jest tak zakorzeniony w świadomości, że inne wartości są po prostu nie postrzegane przez człowieka. Oznacza to, że większość ludzi rozumie, gdy mówią „kolegów”. Ale jeśli słowo jest podany inny sens, wydaje się, że człowiek szydzi. „Kolega” poza kontekstem pracy wygląda nieco żałosne i nie na miejscu, więc rozdarty od znanym otoczeniu, a słowo wydaje się docinek w stosunku do tego, co, do których jest ona skierowana. Należy uczciwie powiedzieć, że generalnie tak to się dzieje.

Jeśli pamiętacie popularnego talk show, który został przeprowadzony przez Dmitrija Nagiyev, że jest on często nazywany uczestników akcji „kolegów”. Chociaż ich połączenie może być tylko jedno – Mummery. Tak więc, z jednej strony, D. Nagiyev wyraźnie wyśmiewali ludzi zaangażowanych w show, ale z drugiej strony, widz wyraźnie do zrozumienia, że cały spektakl – tym spektaklu.

Kolega – kto to jest?

Gdy stało się jasne, że słowo „kolega” prawie bez dna najmniej, możemy dostrzec więcej frazę że wszyscy używają nawet bez myślenia. Jednak mimo starego zmęczonego wyrazu, nie każdy może być dokładnie jasne, o co chodzi. W tym przypadku mówimy o wyrażenie „współpracowników”. Zwykle, gdy ludzie mówią, mamy na myśli ludzi, którzy są w tym samym pomieszczeniu co 8 godzin dziennie. Na przykład, osoba ludzka pyta:

– A kto to jest?

– To współpracowników.

W umysłach natychmiast rysowanego obrazu jest to, że ludzie pracują w zespole, i są połączone, co do zasady, w „poziomej” związku, to znaczy, że nie różnią się zasadniczo wynagrodzenie i funkcje.

Należy zauważyć, że, na przykład, głowica, możemy trudno nazwać natychmiast, „kolega”, choć technicznie jest to tak. Ale istnieje poczucie dystansu i różnorodności dwóch osób. W tym przypadku, głowica może być dobre i piękne osoba, ale wszyscy w tej samej odległości jest zachowana, ponieważ dana osoba jest uzależniona od przełożonego, jego zdaniem siebie.

Można nawet zrobić dziwne założenie, że somknet z historycznej genezy słowa i wartości bieżącej. Rzymianie byli współpracownicy, mają jednego Boga, do którego modlą. Nowoczesne współpracowników łączy przełożonego, któremu starają się proszę, aby nie stracić stanowisko.

Jeśli wrócimy do formacji językowej, a następnie, ściśle mówiąc, kolegów – tych wszystkich ludzi, którzy dzielą się z osobą swego życia (w całej jego różnorodności), zainteresowania i poglądy. Hierarchia i podporządkowanie są całkowicie niewinni. Kolega – człowiek bliski duchem lub w zawodzie do bliźnich.