814 Shares 4540 views

Olbrzymie pająki – fikcja czy prawda życia?

Wszystkie znane pająki żyją nie tylko na wolności, ale także osiedlają się w domach i mieszkaniach miejskich. Występujące w mieszkaniu człowieka, niektóre powodują strach i przerażenie, inni – niesmak i wstręt. Największe pająki osiągają prawdziwie wielkie rozmiary. Ujawniono przypadki, w których gigantyczne pająki wzrosły do 3,5 metra. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zaszkodziły osobie. Latem 2012 roku w Indiach kilka osób zmarło z powodu ataku tych potworów. O tym, jak olbrzymie pająki zabójcy wyglądają i jedzą, omówimy ten artykuł.

Największy pająk

Niewiarygodną wielkością pająka jest kraba Macrocheira kaempferi. Jego długość z wydłużonymi kończynami może wynosić 330 cm. Te olbrzymie pająki zamieszkują Pacyfik, w pobliżu wysp Kyushu i Honshu. Z tak imponującym rozmiarem ciało jest tylko 60 cm. Główne menu gigantów: skorupiaki, mięczaki, małe ryby. Dla ludzi nie stwarzają zagrożenia, wręcz przeciwnie. Młodzi ryby są złowione i dość z powodzeniem sprzedawane do restauracji. Ich mięso jest cennym przysmakiem, za które ludzie wydają dużo pieniędzy. Ale starzy przedstawiciele tego gatunku (pająk żyją około 50 lat) idą do terrariów jako próbki wystawiennicze. Bać się takich mieszkańców Oceanu Spokojnego, nie jest to konieczne, znacznie straszniejsze i trujących na ich ziemskich krewnych.

Olbrzymie pająki

Największe egzemplarze należą do rodziny Sparassidae, w której znajduje się 83 gatunki, z których jeden jest przedstawiony na zdjęciu. Olbrzymie pająki zamieszkują tropikalną dżunglę, często jednak pełzną w domach i przerażają swoich mieszkańców. Pora deszczowa zmusza całe kolonie do migracji w poszukiwaniu odpowiedniego domu. Wielkość spider-hunera jest imponująca: dorosła samica osiąga 2,5-3 metra. Ten gigant nie musi być mylony z kraba, choć na zewnątrz są one bardzo podobne. Kolorowanka drapieżnego pająka – od jasno szarego do ciemnobrązowego. Na głowie w dwóch rzędach są cztery pary oczu, ciało jest czasami pokryte czerwonymi plamkami. Całe ciało pokryte jest włosami, a stopa jest wysadzana. Tutaj, gdzie naprawdę jest piekielny widok! Pomimo bojowego wyglądu, olbrzymie pająki nie atakują ludzi i kręgowców. Ich głównym diety są owady i małe bezkręgowce. Eksperci twierdzą, że te giganty są w pewnym sensie wykorzystywane, niszcząc dużą ilość szkodliwych owadów: karaluchów i chrząszczy.

Ataki drapieżników pająków w Indiach

Lato 2012 roku będzie pamiętne przez mieszkańców wschodu Indii, stanu Asam. W mieście Sadia pojawiły się liczne kolonie drapieżnych pająków. Na zewnątrz wyglądały jak pająk tarantula, ale naukowcy opowiadali o tym przez długi czas. Zdaniem świadków, drapieżniki nie tylko ugryzły człowieka, ale dosłownie atakowały ludność cywilną. Uroczystości religijne odbywały się na centralnym placu, a niczego nie podejrzewano ludzi. Dwóch osób zmarło, około dziesięciu pacjentów hospitalizowano. Jak wykazało badanie, trucizna tych drapieżników była o wiele bardziej toksyczna niż we wspólnych tarantula. Nadal istnieją spory o przyczyny tego zachowania pająków potwora.