433 Shares 5122 views

„Finanse i Kredyt”: recenzje i problemy

„Ukraińska Commercial Bank” został założony w 1991 roku. 4 lata później został przemianowany na „Finanse i Kredyt”. Przez długi czas funkcjonowała instytucja kredytowa bez problemów. W 2013 roku Bank wziął 13 miejsce na liście NBU pod względem aktywów. Głównym udziałowcem jest firma "Ascania" (45,92%), CHAO F & C nieruchomości (41,58%), a beneficjent – biznesmen Konstantin Zhevago. Od 2014 roku rating banku, „Finanse i kredyt” spadły z powodu problemu z wypłacalnością.


wyniki finansowe

W pierwszym kwartale 2015 roku aktywa banku wzrosły o 21,2% w wyniku wzrostu depozytów (przy 3.310 mld USD.). Jednocześnie, strata wyniosła 715,7 mln UAH., Czyli 13 razy więcej niż w poprzednim roku. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju, wielu klientów nie mogą spełnić swoich zobowiązań wobec banku. Dlatego suma w kosztach rezerw wzrosła 3-krotnie od 211,9 do 688.4 mln USD.

Bank „Finanse i Kredyt”: problemy z depozytów

Ostatni rok był bardzo trudny dla Ukrainy w ogóle, a zwłaszcza sektora bankowego. Po upadku Ukrgas przez instytucje „” Rodovid „” Brokbusiness «i» Nadra «do ukraińskiego rynku może zniknąć Bank» Finanse i Kredyt”. Opinie niespokojny deponentów fora i trwa strajk przed budynkiem NBU tylko pogorszyć sytuację.

Przez długi czas akcjonariusze udało się ukryć trudną sytuację finansową organizacji. Problemy rozpoczęły się, kiedy dolar zniknęły z wymienników. „Finanse i Kredyt” (Ukraina) przestał płacić składki do klientów, powołując się na brak waluty w gotówce. W odpowiedzi na wszelkie uwagi ze strony personelu oferowane do przyłączenia się do kolejki na emisję dolarów. Maksymalna czego klient może oczekiwać – to szansa, aby dostać 100 $. Nie pieniądze, ale tylko możliwość. W tym pierwszym depozytów walutowych Banku „Finanse i Kredyt” wraca do klienta w UAH według oficjalnego kursu NBU. Różnica w stosunku do kursu rynkowego był ogromny, więc wiele osób nie zgadza się z takim systemem. Potem zatrzymał się, by dać depozytów. Jak hrywny i walucie obcej.

pomoc z zewnątrz

Wszystko oficer klient odpowiedział, że spodziewane refinansowania banku „Finanse i Kredyt”, i zaproponował, że oddzwoni w ciągu kilku dni. Według Banku Centralnego, negocjacje w sprawie dokapitalizowania miała miejsce od 2014 roku. Ale wtedy głównym beneficjentem odmówił pompują pieniądze w instytucji.

Ale w lutym 2015 roku NBU dała organizacja kredytu stabilizacyjnego $ 700 mln UAH. z terminem zapadalności 2 lata w trakcie prac konserwacyjnych – integralną kompleks nieruchomości. Podjęto decyzję, aby zwiększyć w czerwcu 2015 roku na nadzwyczajnym zgromadzeniu kapitału docelowego poprzez umieszczenie dodatkowych udziałów o łącznej wartości 1, 972 miliardów USD. Prawo pierwszeństwa do zakupu prawa korporacyjne są głównymi udziałowcami, „Askania” CHAO LLC oraz F & C Realty.

„Finanse i Kredyt”: opinie klientów

Chociaż w ramach programu refinansowania instytucji kredytowej otrzymał pewną kwotę pieniędzy, aby przywrócić płynność, klienci wciąż mają problemy. Fundusze osób prawnych są w stanie zamrożonym, bez żadnego ruchu. Osoby nie mogą być usunięte z sumy, która przekracza 2 tys. UAH. dziennie. Jednocześnie poinformował, że została ona płaci odsetki od lokat bankowych „Finanse i Kredyt”. opinie klientów potwierdza, że pieniądze rzeczywiście zaczęli przychodzić do rachunku karty. Ale szczęście to nie wszystko, ale tylko tych, którzy zgodzili się na przedłużenie okresu obowiązywania umowy. Ale o swoich dłużników bank nie zapomni. organizacja kredytowa nie spędzają dużo czasu, aby sprzedać prawo do żądania komorniczych, a ona złożyła pozew. W rezultacie, klienci muszą płacić ogromne kwoty kredytów przeterminowanych i grzywien, które czasami przekracza kwoty głównej.

Porady ekspertów: Jak zwrócić pieniądze

Brak płynności przeżywa nie jest tylko jeden bank, „Finanse i Kredyt”. problemy z wypłacalnością dotknęły dziesiątki najważniejszych instytucji w kraju. Ale eksperci twierdzą, że można zwrócić pieniądze bez wychodzenia na dwór.

Sposób pierwszy: do wymiany depozyt do kredytu

Program ten działa tylko wtedy, gdy oba produkty są urządzone w tym samym banku. Ale niuanse muszą być omawiane bezpośrednio z instytucją kredytową. Kilka lat temu, system wymiany oferowany osobom trzecim. Właściciel depozytu do kredytobiorcy przepisał swoje wkłady. Beneficjent stosuje się do banku „Finanse i Kredyt” (Ukraina) z prośbą o zaliczenie oszczędności w punktacji kredytowej. Następnie kredytobiorca w gotówce wypłacone deponenta kwoty długu na pożyczki. W rezultacie pierwszy pozbycie się długu, a drugi otrzymał gotówkę. Rabat może wahać się pomiędzy 20-50%. Ale nawet z taką różnicą, że ludzie mogą spłacić kredyt z 500 tys. UAH., Płatne gotówką połowę tej kwoty. Ale brak regulacji prawnej tych relacji pozwala każdej ze stron postępowania sądowego zakwestionować transakcję.

Sposób drugi: napisać skargę do NBU

Jeżeli instytucja kredytowa ceni swoją reputację i nie chce eskalacji stosunków z regulatorem, to takie działania są motywowane do zwrotu środków do klienta.

Przeliczania wpłat na akcje

bank państwowy, „Finanse i Kredyt” jest niezadowalająca i wymaga dodatkowych zastrzyków. Dlatego twórcy postanowili zwiększyć kapitał własny w drodze emisji akcji. Narodowy Bank niedawno zaoferowane inwestorom w celu wymiany ich depozytów na akcje organizacji kredytowej. Wielki entuzjazm dla tej propozycji nie jest spowodowany przez ludność. Dlaczego warto zwykły obywatel korporacyjne papiery banku? Nawet na Cyprze, gdzie sektor był dobrze rozwiniętym przed kryzysem, taka oferta postrzegana negatywnie. Na Ukrainie, ze źle funkcjonującym giełdzie takich wiadomości może doprowadzić jedynie do dodatkowego odpływu kapitału.

Trial jako wyjście

Nie wielu klientów zgadzają się pozwać. Zwłaszcza jeśli koszty przekraczają kwoty depozytu. Praktyka sądowa wskazuje, że rozwiązanie w większości przypadków dokonuje się na korzyść klienta. Rzeczywiście, brak zwrotu kaucji z naruszeniem art 382 kodeksu karnego Ukrainy. A dziś jest to najbardziej skuteczna metoda windykacji.

Prawnicy powinni przygotować się do niego z góry i rozpocząć proces komunikowania się z bankiem tylko w formie pisemnej. Najpierw trzeba złożyć wniosek z prośbą o rozwiązaniu skutków umowy depozytowej (opóźnienia w uzyskaniu to podano w dokumencie). Oświadczenie należy wysłać listem poleconym lub za pośrednictwem poczty lub pisać w dwóch egzemplarzach. Na sekundę musi być liczba przychodzących, data dokumentach rejestracyjnych. Jeżeli instytucja kredytowa po zakończeniu umowy nie dają pieniądze, powołując się na różne przyczyny, należy skontaktować się ze skargami do Prezesa Banku i NBU. Następnie należy zwrócić się do sądu.

Reklamacja powinna wskazywać nie tylko wymóg zwrotu kwoty depozytu i odsetki, ale także domagać się zapłaty kar za naruszenie warunków (zazwyczaj jest to 0,001%, maksymalnie 10% kwoty depozytu). Nie zapomnij o szkody moralne, grzywny za zwłokę. Jest szansa, aby odzyskać 3% sumy opóźnionego i pokrycie inflacji.

Postępowanie sądowe może trwać bardzo długo (od kilku miesięcy do kilku lat) oraz pieniędzy. Koszty sądowe obejmują opłaty regulacyjne (1% kwoty roszczenia, maksymalnie 3654,00 UAH.). Koszty pomocy prawnej, jeżeli zakres cen bardzo duży, można odzyskać od pozwanego.

Top menedżerowie są odpowiedzialni

Najbardziej zdesperowani klienci serwowane petycję zrobić odpowiedzialny urzędnik ogranicza się do wyjazdu za granicę, aby doprowadzić go do wymiaru sprawiedliwości, a skonfiskować własność hrabiego wybitnych depozytów. Ten system wymaga długiego postępowania przygotowawczego, podejmowania decyzji i egzekwowania kary. Problem polega tutaj na tym, że pozwany może po prostu nie mają wystarczających zasobów, aby spłacić dług wraz z odsetkami od depozytów. Druga sprawa: powód musi koniecznie udowodnić, że top menedżerów celowo uchybiło decyzji sądu. To trwa miesiące. Jednak prawnicy twierdzą, że ta metoda jest wiarygodna walka o depozyty i deponenci mają szansę wygrać pozew.

Wiarygodność banku, „Finanse i kredyt” gwałtownie spadła. Najbardziej dotknięte klientów z Donbasu i na Krymie. Pomimo wygrania pozew, aby powrócić fundusze swojego klienta nadal nie mogę.

Otwarcie sprawie karnej przeciwko naczelnego dyrektora nie gwarantuje otrzymanie depozytu wraz z odsetkami. Ale to na pewno zmusi banki do słuchania problemów ludzi i rozpocząć ich rozwiązywania. Jeśli nie robić nic w ogóle, wówczas płatność może być albo nie czekaj, lub w celu uzyskania środków z Funduszu Gwarancji Depozytowych.

Kto powinien pozwać

Refinansowanie „Finanse i Kredyt” oczekiwanych wyników Banku nie została jeszcze podana. Im dłużej NBU opóźnia wprowadzenie tymczasowej administracji, tym trudniej będzie uzyskać pieniądze. Klienci, którzy kwota depozytu nie przekracza gwarantowane przez państwo 200 tysięcy. UAH., Pieniądze dostaną. Pytanie tylko kiedy. Jednak największy wkład powinien spieszyć się z procesu i pozwać do wprowadzenia tymczasowej administracji.

wniosek

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w kraju w ciągu ostatniego roku z rynku zajęło 5 dużych instytucji. Następnym krokiem, „Finanse i Kredyt” Bank. opinie klientów potwierdzają, że w ostatnich latach stało się bardzo trudne do uzyskania wymaganego depozytu i zainteresowanie nim. Klienci, wyjaśnił, że czas nie działa z powodu braku pieniędzy w banku, aby powrócić oszczędności. Eksperci doradzają w takich przypadkach albo do wymiany depozyt na kredyt, lub złożyć reklamację i przygotować się do długiego postępowania sądowego i dodatkowych kosztów finansowych. W tym przypadku, jeżeli kwota depozytu przekracza 200 tys. UAH., A następnie próba lepiej nie zwlekać.