512 Shares 6562 views

Maria I Stuart: biografia. Historia królowej Marii Stuart

Szkocki Queen Mary Stuart żyła wspaniałe życie. Jej tragiczny los wciąż przyciąga uwagę.


Dzieciństwo i wczesne lata

Mary Stuart – Queen of Scots od niemowlęctwa, władca Francji (jako żona Franciszka II) i jednego z pretendentów do tronu Anglii, urodziła się 8 grudnia 1542 w Pałacu Linlithgow, ulubionej rezydencji władców z dynastii Stuartów.

córka księżnej Marii De Guise i szkocki króla Jakuba V, mały dziedziczki do kilku dni po urodzeniu, straciła ojca. Zmarł młodo, w wieku 30 lat. Powodem tak wczesnej śmierci był ciężki i bardzo upokarzająca porażka Szkocji w konflikcie zbrojnym z Wielkiej Brytanii, zdradzie baronów, podszedł do wroga, a śmierć dwóch synów.

Ponieważ bezpośrednie i legalnych spadkobierców po Jacob lewo, tylko rodzi się jego córka została uznana za nowy władca Szkocji.

Ze względu na wiek Maria I Stuart, nie mogła wykluczyć, został mianowany regentem. Stały się one jej najbliższy krewny, Dzheyms Gamilton.

konflikt zbrojny z Anglii

Historia Queen Mary Szkocji jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jej ojciec szukał sojuszu z Francją i była w stanie wojny z rządem brytyjskim. Regent Dzheyms Gamilton, przeciwnie, zaczął realizować politykę pro-brytyjskiej. Zgodzono Mary żoną następcy brytyjskiego tronu Edwarda. W tym czasie miała jej koronacji.

Wobec tych planów była Królowa Matka, służąc z grupą szkockich szlachciców nowego sojuszu z Francją. Ich działania, a także wymóg Henryka VIII natychmiast wysłać mu trochę Mary, doprowadziły do gwałtownego zmiany sytuacji w kraju. Zwolennicy doszedł do władzy we Francji i Anglii zareagował natychmiast do niego. Zaczął wtargnięcia do Szkocji wojsk brytyjskich. Zniszczyli wsie i miasta, i zniszczył kościół. Aktywnymi zwolennikami protestantyzmu propagowanie zbliżenia z Anglii. Wszystko to doprowadziło do tego, że władze szkockie zaapelował o pomoc do Francji. Umowa o małżeństwie Maryi i następcy tronu francuskiego, Francis został podpisany. Po tym pięcioletnim Queen of Scots został przewieziony do Francji.

Życie na dworze Henryka II

W lecie 1548 Little Mary z małą świtą przybywa do Paryża. Dostała bardzo ciepłe powitanie na dworze francuskiego króla. Tam otrzymał znakomite wykształcenie: nauczyć się kilku języków, nauczył się grać na lutni i śpiewać.

10 lat po przybyciu do Francji Koroleva Mariya Szkotów i Francis byli małżeństwem. Ten sojusz, jednym z warunków, z których była Francja, w przypadku transmisji Szkocji bezdzietne Queen, gniew w jej domu.

Koroleva Mariya Szkoci i Francis byli razem tylko dwa lata. Po wstąpieniu na tron w 1559 jego kraju faktycznie rządzić Ekaterina Medichi, matka króla. Słabe zdrowie Francis zmarł w 1560 roku. Jego śmierć oznaczała powrót Mary Stuart domu.

Regency matka

Historia Queen Mary Szkocji jest niczym tragicznym powieści. Od dzieciństwa była przeciągnięty do gier politycznych tronów, żył poza ojczyzną wielu lat i wyklucza się krótkotrwały okres sześciu lat.

W tych latach, kiedy mieszkał we Francji, zamiast jej kraj rządzony przez matkę, Mariya De Guise. To był trudny czas dla Szkocji. Arystokraci byli niezadowoleni z warunków ich małżeństwa królowej, protestanci coraz bardziej zintensyfikować efekt, który doprowadził do rozłamu w społeczeństwie. Inne problemy pojawiły się przy wniebowstąpieniu do tronu Anglii Elżbiety I. Była nieślubnym i Maria I Stuart, miał większe prawo do dziedziczenia korony Anglii. To idzie w następujący sposób: nie kolidują z Elizabeth wstąpić na tron, ale nie oficjalnie zrzec się swoich praw do niego. Ale podczas gdy Maria popełnia czyn wysypka że zawsze zepsuć stosunki między władcą. Ona stawia na swoim herbie korony Anglii, co oznacza, że jest prawowitym spadkobiercą.

Który rozpoczął się w tym czasie rewolucja protestancka w Szkocji zrobiła jej zwolenników, aby poprosić o pomoc Anglii i Elżbieta I wprowadził kraj żołnierzy. Maria I Stuart, nie mógł pomóc matce, bo nie miał wpływu, a Ekaterina Medichi, który rządził we Francji w rzeczywistości nie chciał wejść w konflikt z Wielką Brytanią.

W lecie 1560 roku, Mariya De Guise umarł – ona była ostatnią przeszkodą na drodze do ostatecznego zwycięstwa protestantyzm w Szkocji. Wkrótce potem umiera Franciszek II.

powrót

W 1561 roku, Mary Stuart wrócił do Szkocji. Sytuacja, który uderzył 18-letnią królową, było niezwykle trudne. Zwolennicy zjednoczenia z Francji byli gotowi wspierać go w każdy możliwy sposób. Umiarkowane skrzydło zostanie przeniesiona do niej jedynie pod warunkiem zachowania protestantyzmu i orientacji zbliżenia z Anglii. Najbardziej radykalna część arystokracji protestanckiej królowej zażądał natychmiastowego zerwania z wiary katolickiej i jej małżeństwa z jednym z ich przywódców – Earl of Arran. W takich okolicznościach, musieliśmy działać bardzo ostrożnie.

Zarząd i polityka

Koroleva Mariya Szkoci, co jest niezwykle ciekawą biografię w latach jego panowania, aby być ostrożnym. Protestantyzm ona nie przyjąć, ale również w celu przywrócenia katolicyzmu w kraju nie spróbować. Oparta była na umiarkowanym bloku wpisując na kluczowych stanowiskach w państwie, William Maitland i Jamesa Stewarta, swojego przyrodniego brata. Rodniki próbował zorganizować spisek przeciwko niej, ale nie udało mu się. Królowa oficjalnie uznaną religią protestancką, ale nie zerwał więzi z Rzymem. Ta polityka przyniosła pozytywne rezultaty – za panowania Marii Stuart w kraju była stosunkowo spokojna.

Jeśli problemy w kraju może zrozumieć bez rozlewu krwi, polityka zagraniczna przyniosła wiele więcej trudności. Szkocja Królowa zdecydowanie odmówił uznania Elżbieta I prawowitego dziedzica, chcąc wykonywać swoje prawa do angielskiego tronu. Żaden z nich nie zamierza iść do postępowania pojednawczego.

życie osobiste

Wszelkie portret Marii Stuart, królowej Szkotów, mówi, że była uroczą kobietą. Uczestnicy na ramieniu był ustawiony. Po nagłej śmierci Franciszka II i królowej powrotu do domu kwestię jej nowego małżeństwa był szczególnie dotkliwy. Czynienia w 1565 roku młody Genriha Styuarta, zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia, a tym samym roku wziął ich małżeństwo. To spowodowało silne niezadowolenie nie tylko Królową Anglii, ale także najbliżsi zwolennicy Marii Styuart. Jej małżeństwo oznaczało fiasko polityki zbliżenia z Anglii. Dzheyms Styuart rozpoczął bunt przeciw królowej, ale udało jej się znaleźć wsparcie i był w stanie jechać spiskowców z kraju.

Drugie małżeństwo było nieudane. Jako przeciętny linijki, Henry próbował przejąć kontrolę nad krajem w ręce, tak że Maria opór. Stopniowo rosły od siebie. Królowa coraz powołane pomocą swego sekretarza Davida Richcho, aw odwecie Henry zaprzyjaźnił się z protestantami i brał udział w spisku przeciwko ulubionej żony. Riccio został zamordowany przed królową. Miała do wysiłku, a nawet pogodzić z mężem, aby zniszczyć panujący spisek przeciwko niej. Ale związek z Henry był już całkowicie zepsuty. Tom nie tylko przyczyniła się do brutalnego morderstwa Riccio, ale również nowe hobby Queen – dzielny hrabia Bothwell. A na drodze do jej szczęścia była małżonka. Potrafił rozpoznać ich nowo narodzonego syna Jacoba nieślubnym i pozwól, że to niemożliwe.

Genrih Styuart lord Darnley zginął w eksplozji proszku beczki w domu, w którym przebywał, w nocy z 8 na 9 lutego 1567 roku. Został znaleziony martwy w ogrodzie podczas próby ucieczki.

W historii Maryi udział w spisku przeciwko jej mąż jest nadal uważane za kontrowersyjne. Darnley i miał poważne wrogów, ale popularna plotka winili królowej. A ona, z jakiegoś powodu, nie wszystko, aby udowodnić swoją niewinność w Scottish przestępstwa zrobić. Wręcz przeciwnie, słowo drażni wszystkich, niecały miesiąc po śmierci męża poślubiła Bothwell.

obalenie

To pośpieszne małżeństwo było tragiczne królowej błędem. Natychmiast straciła poparcie, a jej przeciwnicy natychmiast skorzystał z sytuacji. Zbierając siły, byli przeciwko Marii i jej nowym mężem. wojska królewskie zostały pokonane, królowa poddał, przed który jest w stanie oczyścić drogę ucieczki męża. Zamek Lohvelene musiała podpisać zrzeczenie się władzy na rzecz syna.

Uciec do Anglii. Nieudana próba odzyskania władzy

Nie wszyscy zgadzają się z szlachta byli zmuszeni przemieszczenie jego władcy. Kraj zaczął podniecenia. Maria I Stuart, był w stanie skorzystać z tego i uciekł z więzienia. Próbując odzyskać siły zawiodły. Opozycja armia została pokonana i królowa obalony został zmuszony do ucieczki do Anglii.

Działki przeciwko Elżbiety I

Królowa Anglii był w delikatnej sytuacji. Pomoc na rzecz sił zbrojnych nie może wysłać kuzyna we Francji, za – Maria natychmiast zaczął wysunął roszczenia do angielskiego tronu. Elizabeth otworzył dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci drugiego męża Maryi i jej udziału w nim.

Królowa przeciwnicy przedstawiony liter (z wyjątkiem jej wierszy, były one fałszywe), które rzekomo do zrozumienia, że wie o spisku. W rezultacie sąd i znowu wybuchł w Szkocji niepokojów Maria w końcu stracił nadzieję na odzyskanie władzy.

Podczas zatrzymania, ona działała bardzo niedbale, zaczęła odpowiadające innych domach królewskich. Przeciwko Elizabeth nie przestać próbować zrównoważyć go z tronu, a Maryja pozostała poważny rywal dla niego.

Proces i egzekucja Marii Styuart, królowa Szkotów

Jej nazwa nadana wielu odkrywając spiski przeciwko Elizabeth, ale zawahała się, nie ośmielił się iść do ekstremalnych środków. Tylko wtedy, gdy natknąłem się na konkurencyjnym korespondencji z jednym z liderów spiskowców, królowa Anglii postanowił sąd. Mary Stuart on skazany na śmierć. Elizabeth czekał na mój kuzyn łzowych prośby o ułaskawienie, ale bezskutecznie.

Mary Stuart, królowej Szkotów, historia życia, która nadal dominuje umysły historyków i przedstawicieli sztuki, wstąpił na szafot i został publicznie stracony we wczesnych godzinach porannych w wieku 44 lat, 8 lutego 1587. Ciągle to zaskakująco odważny i wstąpił na szafot, z głową uniesioną wysoko. Stefan Tsveyg znakomicie opisane kary królowej w swojej pracy na tej niesamowitej kobiety.

Szkocki Queen Mary Stuart w sztuce

Jej tragiczny los i okrutna kara były źródłem wielu dzieł artystycznych. Stefan Tsveyg, Friedrich Schiller i inni autorzy poświęcili swoje prace do niej. Egzekucja Marii Styuart, królowa Szkotów, była motywem wielu płócien.

Kino nie jest również z tyłu. Życie, w którym nie były wzloty i upadki, miłość i zdrada, nadzieja i zdrada, znajduje odzwierciedlenie w filmach fabularnych i dokumentalnych.

Nazwa tej niezwykłej kobiety wiąże się wiele fikcyjnych opowieści. W nowej serii, „Królestwo”, autorzy poszedł na zakłócenia prawa historycznego – Koroleva Mariya Szkoci i Sebastian, nieślubnym synem Henryka II i Diana de Poitiers, tu przedstawiony jako kochankowie. W rzeczywistości taki historyczny charakter nigdy nie był.

W 2013 roku został stworzony przez film „Mary – Queen of Scots (Szkocja)”, który opowiada o niezwykłym losie linijce widnieje baner na trzech koron.