870 Shares 8542 views

Storyboard jest co? Jak utworzyć storyboard?

Wielu z nas z pewnością chciałoby angażować się w profesjonalny film, ponieważ laurowy sławnych twórców czasami nie odpoczywa. Filmowanie nie jest tak proste. A tutaj nie wystarczy mieć tylko profesjonalne kamery i mikrofony do nagrywania dźwięku. Wstępny etap, zwany preprodukcja, będzie wymagał storyboardu. Jest to jeden z głównych punktów, bez którego nie można w pełni utworzyć koncepcji filmu, animacji, reklamy lub pojedynczej sceny.


O tym, co to jest i jak wykonać takie działania, pójdziemy dalej. Nawiasem mówiąc, nie ma znaczenia, czy wiesz, jak narysować dobrze, czy nie. W tym sensie storyboard może być tworzony nie na papierze, ale przy pomocy specjalnych programów komputerowych, chociaż można używać najbardziej prymitywnych metod. Dalej, będzie zrozumiałe dlaczego.

Storyboard: co to jest?

Według oficjalnych i szanowanych źródeł pojęcie storyboardu sprowadza się do tego, że początkowo tworzona jest pewna sekwencja obrazów z obrazami postaci i dialogów, z uwzględnieniem kąta, z którego aparat fotografuje tę scenę lub tę scenę.

Tak więc storyboard to graficzna ekspresja pojęcia filmu lub filmu wideo z uwzględnieniem aspektów technicznych związanych z grą aktorów i pracą operatora. W każdym razie nie można utworzyć dobrego filmu bez takich działań przygotowawczych. Prawie wszyscy nowi reżyserzy wykorzystują pełnoboardową storyboard. Jednak pytanie, jak zrobić scenopis, warto zacząć rozważyć historię swojego wyglądu i wprowadzenia do kinematografii.

Historia koncepcji

Z historii kinematografii wiadomo, że pierwszą osobą, która zasugerowała taki system, była Webb Smith.

W tym przypadku mówimy o filmie fabularnym "Przeminęło z wiatrem", który został zastrzelony w odległej 1939 roku.

W filmie fabularnym była to innowacja rewolucyjna. Warto jednak zauważyć, że w latach 20. XX wieku podejście animacyjne zostało po raz pierwszy wykorzystane w animacji do animowania koncepcji komiksu. Dopiero pod koniec 20 – na początku 30 lat. Taka recepcja otrzymała powszechne przyjęcie w studio Walta Disneya. Więc były dwa krótkie filmy animowane, które były w pełni raskadrirowany ("Steamer Willy" i "Mad Airplane"). Od tego czasu koncepcja ta zaczęła się rozprzestrzeniać na pozostałe studia i jest używana w filmie fabularnym.

Jak utworzyć storyboard?

Zdecydowałeś się więc przedstawić graficzną reprezentację tej historii. Ale jak utworzyć storyboard filmu, jeśli nie możesz narysować?

Ogólnie rzecz biorąc, rysowanie tutaj nie jest najważniejsze. Możesz zachowywać się jak zwykłe dziecko, które potrafi rysować na poziomie "ramion, nóg, ogórka – to człowiek, który wyszedł". Tutaj główną uwagę przywiązuje się nie do poziomu artystycznego rysunków i postaci, ale do tego, jak będzie wyglądać w przyszłości, jakie dialogi będą wymawiane przez aktorów.

W związku z tym ważną rolę odgrywa współpraca z operatorem. Na przykład sceny akcji bitwy w większości przypadków są usuwane z perspektywy ogólnego planu, aby pokazać skalę działania. Ale kiedy usunięto jakąś scenę dramatyczną, operator wykorzystuje przybliżoną perspektywę, tak aby widza w pełni docenia doświadczenia postaci.

Storyboarding (przykłady tego będzie podane poniżej) również zakłada graficzną reprezentację efektów specjalnych stosowanych w przyszłości.

Bardzo indykatywne w tym względzie jest rysunek walki Neo i Morfeusza w pierwszej części trylogii Matrix. Po pierwsze, cała scena została zamontowana w postaci rysunków na komputerze, a następnie dwóch doublerów głównych ról wykonywało walkę w rzeczywistości, a dopiero po tym, że ich obrazy zostały zastąpione przez aktorów Keanu Reeves i Lawrence Fishburne.

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę

Ponieważ storyboard jest ogólnym pojęciem, trzeba bardzo go podejść. Wielu współczesnych reżyserów tego etapu w tworzeniu filmów i reklam reklamowych okazało się niepodobne. W końcu, poza pracą z operatorem, scenarzystami będą musieli być zaangażowani w bezpośrednią współpracę (ponieważ dialogi wciąż muszą być przepisane).

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na specjalistów odpowiedzialnych za tworzenie i nakładanie efektów specjalnych, bez których prawie dziś film nie może zrobić. Wreszcie, a wygląd aktorów nie jest najmniejszy. Przyda się do makijażu makijażu i oświetlenia, aby wykonawcy ról wyglądali w ramce z najbardziej korzystną stroną.

Uproszczone pakiety "animatic"

Teraz bezpośrednio o tworzeniu początkowego projektu. Wielu ekspertów, którzy nie wiedzą, jak rysować lub używać specjalnego oprogramowania komputerowego, zaleca się pobieranie tak zwanych uproszczonych szablonów. Co to jest?

W rzeczywistości jest to jakiś rodzaj pustej makiety, jak te, które widzimy w komiksach. Istnieje kilka pól rysowania znaków, tła lub krajobrazu oraz oddzielnie renderowanych obszarów tekstu. Innymi słowy, otrzymasz szorstki szkic (przy okazji ta technika nazywana jest scenogą ze szkicu).

Często używane programy

Niemniej jednak powyższa metoda nie wydaje się wystarczająco skuteczna, ponieważ nie można dokładnie określić, kiedy i gdzie znajdzie się dokładnie kamera operatora i jak wygląda scena podczas fotografowania.

W tym przypadku przydatne są programy do tworzenia obrazów 2D i 3D. Pierwszy typ jest często używany przy tworzeniu dwuwymiarowych kartek, drugi jest używany w bardziej złożonych animacjach i kinach.

W przypadku szkiców 2D możesz używać takich aplikacji, jak Springboard, ArtRage, Toon Boom Storyboard, StoryBoard Quick i Storyboard Artist lub niektóre programy Adobe.

Aby tworzyć obrazy 3D, można używać programów takich jak SketchUp Pro i FrameForge 3D Studio, a później do późniejszej obróbki grafiki (lub do tworzenia obiektów animowanych), oprogramowanie Lightwave 3D, D Studio Max, Maya, Blender 3d itp. Będzie przydatne.

Oczywiście, nie wszystkie programy są bezpłatne, a niektóre z nich są dość drogie (cena może zaczynać się od stu dolarów i wyżej). Niemniej jednak, jeśli potrzebujesz inteligentnego programu do scenariuszy, musisz trochę wypchać.

Czy można zrobić film bez scenariusza?

Kwestia wykorzystania szkiców scenograficznych nazywa się dość kontrowersyjną. Oczywiście możesz oczywiście opuścić storyboard i odmówić. Uważa się, że jest to szczególnie przydatne tylko dla kreatywnych filmowców, którzy w trakcie kręcenia filmu lub filmu nie boją się śmiałych eksperymentów i polegają na improwizacji (i ich własnych, operatora i aktorów).

Myślę jednak, że bez zrozumienia ogólnej koncepcji filmu lub filmu, trudno jest usunąć coś wartego uwagi. Dlatego warto przynajmniej przybliżać sobie jakąś minimalną liczbę szkiców. Jest to podobne do faktu, że bez skryptu film nie jest usuwany. Storyboard – jest to praktycznie ten sam scenariusz, ale wykonywany tylko graficznie.

Nawiasem mówiąc Stanisławski z powodzeniem zastosował opisaną technikę spektakli w Moskiewskim Teatrze Artystycznym. W szczególności, przy użyciu planszy scenicznej zagrała w 1989 r. Gra "Mewa" Antoniego Czechowa.

Wnioski

NaleŜy mieć nadzieję, Ŝe dany materiał da przynajmniej początkowe wyobrażenie storyboardu i jego istoty. Ci, którzy będą produkować filmy, tworzyć szkice, nawet na pewnym poziomie prymitywnym, nadal muszą opanować. Przy okazji, jest potwierdzone przez wielu autorytatywnych reżyserów. A tutaj mówimy o animacji, reklamie i grami, a nie o dokumentach.