381 Shares 7693 views

Jak propagować aloes w domu?

Aloe – bardzo częstym roślin, które można znaleźć w prawie każdym domu. Posiada unikalną moc uzdrawiania, która może walczyć z różnymi dolegliwościami. Według legendy, sok z aloesu nieodparte piękno Kleopatry. Cudowne recepty, główny składnik, który jest tej rośliny są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Rosnąć roślina jest łatwe, jeśli wiesz jak propagować aloesu. Więc uważają ten proces.


Jak propagować aloes?

Od czasów starożytnych, roślina jest ceniony za swoje właściwości lecznicze. Jest on stosowany w wielu różnych schorzeń, w tym zapalenia stawów, choroby wrzodowej, cukrzycy i zaparcia.

Roślina jest szeroko stosowany w celu zwalczania chorób przewlekłych. A to, jak wiadomo, to długi proces. Niestety, jedna roślina często nie wystarcza na tak długiej terapii. Więc pytanie gwałtownie wzrasta: w jaki sposób propagować aloes w domu?

Kilka metod. Po przeanalizowaniu każdego z nich, można wybrać najlepszą.

Tsvetovody wyjaśniając, jak propagować aloes przytoczyć następujące metody:

 • Procesy początkowych;
 • nasiona;
 • sadzonek;
 • górne pędy.

Co jest jednym ze sposobów?

Powielanie kiełków

Ludzie nazywają ich „dzieci”. Kiełków – to młode pędy. Może pojawić się nawet przy stosunkowo niedojrzałych roślin. „Dzieci” są nowe pędy, które mają delikatne listki. Oni mają niewielkie lub żadne ciernie, ale wyróżniają się systemu korzeniowego. Jak propagować aloes w domu z pomocą „dzieci”?

Do sadzenia materiału muszą być usunięte z terenu zakładu. Młode pędy są starannie oddzielone od matki. Teraz możemy przejść do lądowania.

Początkowo przygotowanie podłoża.

Mieszaninę gleba składa się z:

 • Arkusz lub torf ziemia;
 • piasek rzeczny (główny);
 • węgiel drzewny;
 • małe wióry cegły.

Ponadto niezbędne do zainstalowania systemu drenażowego. Zaleca się umieścić na dnie garnka średnie warstwy gliniec 2-3 cm. puli muszą zawierać wiele otworów, które umożliwiają swobodny odpływ wody.

Ta metoda reprodukcji jest uważany za najbardziej wiarygodne. Po bardzo szybko ukorzeniania pędów. Ich dalszy rozwój praktycznie nie sprawia kłopotów.

propagacji sadzonek

Metoda ta jest również bardzo popularny wśród ogrodników.

Zastanów się, jak propagować sadzonek aloesu:

 1. Najlepszy czas dla tego procesu – początek wiosną i wczesnym latem. Jest to czas aktywnego roślinności.
 2. Aby dostać sadzonki należy odciąć boczną strzelać. Zaleca się, aby oddzielić ją niemal w pobliżu bazy.
 3. 3-5 dni podvyalivayut łodygi w cieniu. Umieść cięcia powinny być traktowane z węgla drzewnego.
 4. Pula jest umieszczony w dolnej części warstwy drenażowej. Na szczycie 2/3 wypełnione ziemią. Najlepiej jest użyć specjalnego gleby do sukulentów. Pozostała jedna trzecia puli (1/3) – wylewa dużą mokry piasek.
 5. Dzielenie konieczne pogłębić w glebie około 1-1,5 cm.
 6. Doniczki z rośliną przenosi się dobrze wentylowanej jasności. Temperatura powietrza powinna wynosić około 25 ° C Przy pielęgnacji rozpylające powinno być w sposób ciągły nawilżania piasku. Jak tylko nowe liście zaczynają się pojawiać, pożądane jest, aby zwiększyć podlewania.
 7. Po 2-3 tygodniach młode rośliny są gotowe do przesadzania.

Teraz, gdy wiesz, jak propagować liści aloesu. Procedura dość prosta i nie sprawi trudności nawet dla początkujących ogrodników.

Rozmnażanie przez sadzonki macierzystych

Sposób ten jest podobny do opisanego powyżej. Jednak w tym przypadku, uchwyt nie wystaje skrzydło i część łodygi z liśćmi i węzłów. Dla tych celów często korzystają z górnej części rośliny.

Jak propagować aloes w ten sposób?

Kwiaciarnie polecamy:

 1. Cięcie części trzpienia (wierzchołek). Wyjąć 2-3 liści.
 2. Osusz fabrykę w cieniu.
 3. Następnie zaleca się, aby po prostu umieścić go w wodzie.
 4. Miesiąc później, twoje drzewko dać doskonałe korzenie sprężyste. Taka instalacja jest gotowa do sadzenia.

Rosnące z nasion

Jest to rzadka metoda hodowli. Uprawy roślin z nasion – proces pracochłonny i długotrwały. Po tym wszystkim, aloes, posadzone w ten sposób dostanie swój naturalny wygląd dekoracyjny dopiero po 2 latach.

Jednakże, biorąc pod uwagę, w jaki sposób propagować aloes w domu, powinieneś mieszkać na tej metodzie. Poza tym, metoda ta ma swoich fanów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ obserwować etapy rozwoju rośliny jest dość ekscytujące.

Procedura hodowlana nasion jest w sposób następujący:

 1. Sadzenie odbywa się wczesną wiosną. należy zakupić nasiona wcześniej.
 2. Do sadzenia użyć płytki pojemnika. Aloe wymaga specjalnej gleby. Dokonaj gleby zmieszanie równych ilości darni, arkusz ziemi i piasku rzecznego.
 3. Powietrza wewnątrz budynku jest konieczne, aby utrzymać temperaturę około 20-22 ° C Ponadto, konieczne jest dostarczenie dużo światła. Do tego celu lampa jest często stosowane. Nie zapominaj, że aloes jest bardzo swiatlolubny roślin. Koniecznie wody oraz gleby. Najlepiej jest to zrobić za pomocą aerozolu.
 4. Kiedy pędy rośliny powinny nurkować. Siedzą je jeden po drugim do małego pojemnika.
 5. W ciągu 1 roku od małych doniczek z roślinami trzymane w szklarni. Dopiero wraz z nadejściem wiosny, można przeszczepić aloesu do większych doniczek. W trosce o tych roślin, jak zwykle.

Zalecenia dotyczące opieki

Niezależnie od wybranej metody hodowli, należy pamiętać, że roślina potrzebuje odpowiednich warunków:

 1. Aloes jest bardzo lubiący światła. To nie będzie rozwijać się normalnie w cieniu. Należy jednak chronić przed bezpośrednimi promieniami słońca, tak aby nie powodować oparzenia.
 2. Jest to wymagająca temperatury. Ale nie próbuj go na „siły”. Instalacja nie mogą rosnąć w temperaturze poniżej 10-15 C.
 3. Nie zapomnij o podlaniu. W okresie letnim zaleca się nawilżanie gleby 1-2 razy w ciągu 7 dni. W zimie podlewanie wystarcza 1-2 miesięcznie.
 4. Przewietrzyć pomieszczenie. Aloes jest w stanie wytrzymać susze, ale umiera w dusznej atmosferze.
 5. Od kwietnia do września powinno być karmione aloesu. Zabieg ten wykonywany jest 1 raz w miesiącu. Doskonały sos służy jako nawóz dla sukulentów.

Jak widać, propagują aloesu są bardzo zdolne nawet początkujący hodowcy. Co najważniejsze, pokaż dokładności i cierpliwości. W tym przypadku, zespół „lekarze home” będzie zawsze przyjść z pomocą.