555 Shares 4940 views

Nowy Jedwabny Szlak: trasa, schemat, koncepcja

Przez ostatnie dwie dekady szybkiego wzrostu gospodarczego w Chinach przekształcił go w supermocarstwa. Wraz z nadejściem nowego kierownictwa kierowanego przez Xi Jinping, Chiny zatrzymany ukrywa swoich ambicji w zakresie polityki zagranicznej. Projekt na utworzenie nowego Jedwabnego Szlaku – jest logiczną kontynuacją polityki Chin w ostatnich latach. Pierwsze kroki do realizacji marzenia zostały już podjęte: zapewnienia środków finansowych, wypracowane umów z kluczowymi krajami. Plan ma kilka wrogów wśród największych światowych potęg. Realizacji projektu, Chiny zadecyduje nie tylko liczbę problemów wewnętrznych, ale również wpływa na globalny obraz ekonomiczną świata. Jak będzie New Silk Road?

wielki plan

Nie tak dawno temu, minister spraw zagranicznych Wang Yi zdefiniowała pojęcie polityki zagranicznej Chin „jeden pas – jedno marzenie”, zgodnie z którym planowana budowa Nowego Jedwabnego Szlaku z Azji do Europy. Na początku 2014 roku, szef Chin Xi Jinping przedstawił plan utworzenia Jedwabnym Szlaku. Oczekuje się, że projekt przyniesie ogromne jedną strefę ekonomiczną, składającą się z infrastruktury w wielu krajach. zdać nowy Silk Road poprzez Azji Środkowej, Rosji, Białorusi, Europa. Trasa będzie przebiegała morze w Zatoce Perskiej, na Morzu Śródziemnym i Oceanie Indyjskim. Rozważaliśmy opcję z trasami krajów afrykańskich.

Chiny zamierza zainwestować w projekt ponad 40 miliardów dolarów ze specjalnego funduszu. 50 $ mld już przydzielone do Azjatyckiego Banku Rozwoju. Środki zostaną zainwestowane w budowę linii kolejowych, portów oraz innych obiektów, rozwoju stosunków między krajami uczestniczącymi. Zasób Wantchinatimes pochwalił łączne inwestycje Chin w 22 bilionów dolarów.

Próby ożywienia Silk Road została podjęta Europie i USA. Chiny odwołał się do tego pomysłu w najmniejszym stopniu, ale o wiele więcej zrobić, aby je wdrożyć. Dzięki imponujących środków finansowych i „miękkie agresja ekonomiczna” będzie w stanie stworzyć bezpieczny tranzyt, które mają być używane przez wiele krajów. Dziś Chiny aktywnie omawiania projektów budowy infrastruktury z krajów uczestniczących. Bardziej szczegółowy schemat nowego Jedwabnego Szlaku, a wynik długotrwałych negocjacji zostaną ogłoszone pod koniec marca na Forum Boao (południowa chińskiej prowincji Hainan).

Koncepcja Jedwabnym Szlaku

Dziś Chiny dostarcza na rynek światowy maszyn, urządzeń, elektrycznych i produktów high-tech. Linie kolei dużej prędkości o długości (16 000 km), kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Starożytny Jedwabny Szlak był jedyny chiński korytarz transportowy. Dziś Chiny ogłasza ustanowienie międzynarodowego obszaru gospodarczego.

Inicjatywa zjednoczenia „strefy ekonomicznej” i «XXI Century Morskiej Silk Road” realizowany jest w ramach «jeden pas – w jedną stronę programu». Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku jest realizacja planu z pomocą pięciu powiązanych ze sobą elementów:

 • pojedyncza infrastruktura;
 • spójność polityczna;
 • Przepływy pieniężne i finansowe;
 • Stosunki handlowe;
 • komunikacja humanitarny.

Na tej podstawie i przenoszenie pełnej współpracy, zwiększenia wzajemnego zaufania między państwami rozwijać integrację gospodarczą i tolerancji kulturowej. Realizacja projektu jako całości została zaplanowana na trzech trasach:

 • „Chiny – Azja Środkowa – Rosja – Europa”.
 • „Chiny – Azja Środkowa i Zachodnia”.
 • „Chiny – Azja Południowo-Wschodnia Azja – Południe”.

Nowy Jedwabny Szlak. trasa

Skala projektu są imponujące nie tylko pod względem inwestycji, ale także z punktu widzenia geografii. Cała „ścieżka” jest podzielony na dwie trasy (drogą lądową i morską). Ziemia zaczyna się w Xi'an (Shaanxi prowincja), przechodząc przez całych Chin, należy do miasta Urumczi, krzyże są kraje Azji Środkowej, Iranu, Iraku, Syrii, Turcji. Ponadto, przez Bosfor się w Europie Wschodniej, w Rosji. Nowy Jedwabny Szlak, trasa będzie przechodzić przez kilka krajów europejskich postępować z Rotterdamu do Włoch.

Nie mniej imponująca droga morska rozpoczyna się w mieście Quanzhou (prefektura Fuztsyan), powinna ona być przez dużą południowej miasta, przez Cieśninę Malakka, dochodząc do Kuala Lumpur. Przeprawa przez Ocean Indyjski, zostaje zatrzymany w Kalkucie (Indie), Kolombo (Sri Lanka), Malediwy, przychodzi do Nairobi (Kenia). Następnie trasa przebiega przez Morze Czerwone Dżibuti przez Kanał Sueski być Ateny (Grecja) w Wenecji (Włochy) i łączy się z ziemią przez jedwabiu.

Problemy gospodarcze „ścieżka”

Jako największy eksporter China jest w dużej mierze pod wpływem globalnej gospodarce. Według prognoz, w ramach Silk Road oczekuje 21 bilionów dolarów obrotu rocznie, co może zwiększyć udział Chin w światowym PKB do 50%.

Oczekuje się, że Nowy Jedwabny Szlak, którego budowa już trwa, przekieruje strumień eksportu towarów i kapitału w regionie pozostają jeszcze do niedawna za handel międzynarodowy. W ostatnich dziesięcioleciach Chiny aktywnie współpracuje z krajami azjatyckimi. Inwestycje przeznaczone do chińskich przedsiębiorstw państwowych są w wielu krajach rozwijających się, prawie jedyną możliwością utrzymania niezależności między wielkimi mocarstwami.

Z ekonomicznego punktu widzenia, rentowność projektu dla Chin jest obniżenie kosztów logistycznych. Dla państw członkowskich na Jedwabnym Szlaku – w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy. Przykładem takiej współpracy na podstawie inwestycji w Chinach jest projekt iHavan na Malediwach (w przyszłości jest jednym z najważniejszych punktów na mapie morskiej Silk Road).

wyzwania regionalne

obecność Chin w Azji Środkowej i Afryce nie jest natury czysto ekonomicznej. Na poziomie regionalnym dla ChRL pozostaje priorytetem stabilność polityczna i gospodarcza regionów przygranicznych: Wschodniej, Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Główną przeszkodą w rozprzestrzenianiu się chińskiego fenomenu gospodarczego stał się czynnikiem „zagrożenie Chinach”. Zmniejszyć zagrożenie „nie” planowane jest za pomocą strategii „soft power”, wzmocnienie wpływu kulturowego Chin. Liczba uczniów w regionie Azji, studentów chińskich uniwersytetów, odzwierciedla stopień penetracji chińskiej kulturze.

bezpieczeństwo energetyczne Chin zależy od jego kontrolą morskiego i lądowego Silk Road. Jako największy na świecie importer energii, Chiny są w 100% zależna od dostaw morskich. zagrożenie „embargo olej” nieustannie wisi nad moc. US Taktyka ta została użyta przeciwko Japonii przed wojną.

Nowy Jedwabny Szlak zgromadzi wielu krajów, w tym USA przeciwników (Rosja, Pakistan, Iran). Państwa-Strony do ścieżki może być groźne siły politycznej. Ważne zadanie związane z tworzeniem Jedwabnym Szlaku, jest ochrona chińskich inwestycji. Poprzez pozycji handlowych kontrolowanych przez ChRL, to może być realizowane nie tylko handlowych, ale również do celów antyterrorystycznych. Od czasu do czasu pojawia się informacja w mediach o prowadzeniu negocjacji w celu ustalenia chińską sieć baz wojskowych „sznur pereł” na Oceanie Indyjskim.

Wpływ projektu na polityce wewnętrznej Chin

Duże projekty międzynarodowe stały się priorytetem w polityce wewnętrznej Chin. Nowy Jedwabny Szlak pomoże rozwiązać wiele problemów wewnętrznych.

 1. Pro-chińskie czasy gospodarczy jest zyskowne projekty inwestycyjne o wysokim zwrotem z inwestycji i długim okresie korzystne.
 2. Przechodząc przez zachodnich Chinach, pas będzie przyczyniać się do rozwiązywania problemów z nierównomiernym rozwoju kraju, integracji kulturowej i gospodarczej regionów zachodnich.
 3. Budowa infrastruktury – źródłem nowych miejsc pracy dla rządu ChRL firm, które mają stałych zasobów ludzkich.

Azja Środkowa i Rosja

Rosja i Azja Środkowa, łącząc Wschód i Zachód są ważne dla Chin arterii tranzytowych. Dziś Chiny – fabryka świata. Pomysł wykorzystania Azji Centralnej w interesie gospodarki, mają uznane odkąd upadku Związku Radzieckiego. Następnie rozpoczął systematyczną pracę w tym kierunku: Szanghajskiej Organizacji Współpracy, podnosząc kwestię współpracy gospodarczej. To było ważne nie tylko do wyrównania sytuacji gospodarczej kraju, ale także przygotować korytarz do Europy Środkowej Azji i Rosji.

Nie tak ważne, gdzie odbędzie się Nowy Jedwabny Szlak: w każdym przypadku będzie to na dużą skalę „shake-up” z Centralnej Azji i infrastruktury znacznie zwiększyć ruch towarowy z Chin. Sukces taktyki unifikacji i stabilności, możliwe tylko na Jedwabnym Szlaku, zostało udowodnione historycznie. Przewrotów, wojen między narodami doprowadziły go do końca, i nawigacji – na brak popytu. Kolejne próby wznowić trasę bez związku na poziomie regionalnym, ani bezskutecznie.

Azja Środkowa zawsze była sferą interesów rosyjskich. Zbieżność Chin i Federacji Rosyjskiej – dość skomplikowane pytanie. Nie jest jasne, jak wpływ Silk Road, na unii celnej i SCO. Wiele zależy od położenia Kazachstanie, regionalnego centrum Azji Środkowej.

Rola Rosji w projekcie

Na starożytnym Jedwabnym Szlaku, Chiny był jedynym eksporterem. Nowoczesny sposób od swojego poprzednika, wyróżnia właśnie przez pragnienie integracji. Na rozmowach w Moskwie, po raz pierwszy Chiny Rosja zaoferowała używać infrastruktury korytarza ekonomicznego dla celów handlowych. Rosja wydaje się mieć dostęp do portów na Nowy Jedwabny Szlak, i weźmie udział w tranzycie towarów. Oczywiście, tak jak Chiny rozwiązuje jeden z najważniejszych zadań – aby dać impuls do rozwoju i włączenia do międzynarodowej gospodarki na ziemiach zachodnich.

Rosja na Nowym Jedwabnym Szlaku, aż pojawi się tylko partnera, dostawca surowców, tranzytu. Dla rozwoju „ścieżka” wymaga całościowej strategii. Rząd, plany gospodarcze dla poszczególnych spółek nie wystarczy, potrzebny jest jednolity plan strategiczny. Dzięki Chinach utworzyli pozytywnego wizerunku projektu, ale tak naprawdę nie wiele pozytywnych rzeczy dla Rosji.

Po rozpadzie ZSRR, posunęliśmy się z Azji Środkowej i rozwiązywania problemów wewnętrznych. Chiny integrują ustanowił Shanghai Organizacja Współpracy. Małe państwa bały Chinach, więc bezpieczeństwo było na porządku dziennym. Chiny podniesione kwestie ekonomiczne związane z wolnym handlem, otwartych granic. SCO byłby monopolistą w regionie, jeśli nie powstanie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, która wykazała, że Rosja ma plany woli i strategiczne dla Azji Środkowej. Dzisiaj, SCO i EWEA jest jedynym projektem w Azji Środkowej, a drugie dalsze perspektywy rozwoju, dlatego Chiny są do negocjacji.

Xi Jinping ogłosił kilka propozycji ujednolicenia przyszłej strefy ekonomicznej i EWEA. Pomysł był wspierany przez Władimira Putina. Prezydent był zdania, że oba projekty razem będzie potężnym bodźcem do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Eurazji. Połączone projekty będą oparte na SCO, która przynosi także Chin pozycję lidera.

Projekty Perspektywy w Rosji

Projekt Nowy Jedwabny Szlak przyczyni się do zwiększenia handlu i rozwoju własnych zarówno lądowych i morskich sieci transportowych Rosji. Aby to zrobić, należy utworzyć infrastrukturę sprzężoną. Dzisiaj, rosyjski rząd uratuje budżetu, w tym cięć tylnych funduszy przeznaczonych na budowę.

Rosji łączący trasę jako całości zależy od stopnia rozwoju krajowej infrastruktury kolejowej. Zaplanowano, że nowy Silk Road poprzez Rosji trafi do środka, Southern Ural i północnych obszarów regionalnych, gdzie jest budowa północnej równoleżnikowym sposób. Możliwość przedłużenia linii przez linię „Midnight – Ob” do Kazachstanu i Chin. Severnyy Ural mogłyby być włączone do „sposób” na morzu lub na lądzie, ale tylko do spełnienia warunków do modernizacji w / d netto.

Minister transportu Sokolov, kwestia została podniesiona o modernizacji BAM i Kolei Transsyberyjskiej, co spowodowałoby szybki w / d autostrady „Moskwa – Pekin”, ale nie należy spodziewać się pieniądze. W 2015 roku, zgodnie z planem, Trans-Siberian i finansowania Bajkał-Amur Mainline miał być nie mniej niż 21 mld rubli., W rzeczywistości, przeznaczono 16 mld.

Jednym z włączeniem Rosji opcji w Nowym Jedwabnym Szlaku odrzucone wraz z zakończeniem projektu na budowę krymskim porcie. Krym może stać się doskonałym miejscem handlu i nowy punkt szlaku handlowym wezwanie do Europy. Silk Road na ziemi w każdym przypadku będzie przejść przez jeden z krajów europejskich, gdzie jest łatwy do sprowokowania zmiany władzy i tranzytu blokady. Na przykład, ogranicznik przepływu Southern w Bułgarii. Dostępność bazy handlowej w Krymie pozwoli na przekierowanie przepływu towarów za pośrednictwem dowolnego kraju.

Nowy Jedwabny Szlak ominąć Rosję

Ukraina ogłosiła zamiar wzięcia udziału w projekcie „Jedwabnego Szlaku” jako pośrednik dla ładunków z Chin do Europy. Według Micheila Saakaszwilego, przepływy handlowe są bardziej korzystne należy przesłać do portu Iliczewsku logistyki przez to nie więcej niż 9 dni, a w Rosji – 30 dni. Saakaszwili podkreślił, że trwają już prace przy budowie dróg w UE, za pośrednictwem ujścia Dniestru budowany jest duży most.

Chiny już znaczny postęp w realizacji podstawowego wariantu sposób: Kazachstan – Azerbejdżan – Gruzja – Turcja. Z Chin, z pominięciem terytorium Rosji przyszedł pojemnika testu pociąg Nomadexpress, ostatnie 3500 km w ciągu pięciu dni – przez Kazachstan, Morza Kaspijskiego do stacji Kishly (niedaleko Baku). Drugi utwór z Nowego Jedwabnego Szlaku przeszedł przez Iran, trzeci (na terytorium Rosji w Moskwie i Sankt Petersburgu) jest nadal przedmiotem dyskusji. Ostatnia trasa jest bardziej korzystne: jest krótszy niż dwa pozostałe. Ponadto, Rosja, Białoruś i Kazachstan są wliczone w EWEA. Kwestia rosyjskiego udziału w projekcie został rozwiązany przez długi czas, to deklaracja umowy został podpisany w maju 2015 roku.

Wariant z „niezależności” Chin uważa za dopuszczalne. Chiński ambasador powiedział, że chińskie banki są skłonne zainwestować 20 mld $ w infrastrukturze Ukrainy. Czy to znaczy, że nie jest to nowy Silk Road ominąć terytorium Federacji Rosyjskiej? Poczekamy i zobaczymy. Jest oczywiste, że Chiny rozważają różne opcje trasy, jak w przeszłości.

Kierunek „Kazachstan – Rosja – Białoruś najbardziej korzystne dla Chin, ale Rosja nie dołączyła do” „Nowa koncepcja Silk Road i bronić własnych interesów związanych EWEA. Ukraina jest bardzo wygodne dla organizacji transportu, ale nie nadaje się do dużych inwestycji ze względu na jego niestabilność. Gra Chin z „Kwadrat” wzmacnia pozycję Chin w negocjacjach z Federacją Rosyjską. Oczywiście, trasa „Kazan – Moskwa – Petersburg …” na Jedwabnym Szlaku zostaną omówione.