536 Shares 5665 views

"Citroen-Universal C5": jazda próbna, recenzje kierowców

Jednym z najbardziej popularnych francuskich firm motoryzacyjnych jest Citroen. "Universal C5" jest ich słynnym i znanym samochodem od wielu lat. Chciałabym porozmawiać o nim.


Wygląd

C5 został wprowadzony do użytku publicznego w Paryżu w 2000 roku. Następnie nowy samochód "Citroen" zastąpiono dwoma modelami. To XM i Xsara. Samochód zaczął być produkowany naraz w dwóch wariantach – co było już możliwe do zrozumienia, wagonu i hatchbacka. Były trzy opcje pakowania – X, SX i "Exclusive".

Ten samochód był łatwy do rozpoznania w szarym potoku miejskim. Jego charakterystycznymi cechami są owalna forma podszewki chłodnicy i dużego chromowanego godła. Zwrócono także uwagę na duże skośne światła, silnie pochyloną maskę i duże pochylenie przedniej szyby. Ogólnie wygląd był bardzo interesujący i indywidualny. Twórcy próbowali sławić.

Projekt wnętrza

"Citroen-Universal C5" może pochwalić się nie tylko atrakcyjnym wyglądem. Ma również bardzo dobrze urządzone wnętrze. Po pierwsze, panel przedni, wykonany w formie krzyżowanych łuków, wpada w oczy. Pochodzą z dolnych narożników szyby. Ich skrzyżowanie zdaje się wskazywać centralną konsolę. I na tym, w rzeczywistości, są deflectors dmuchanie. Trochę niższe eksperci postanowili umieścić radiowy magnetofon. Panel sterujący klimatyzacji znajduje się bezpośrednio pod nim. Bardziej deweloperzy wyposażyli nowość w potężny system audio z 6 głośnikami. A w segmencie SX była również zmieniarka CD na sześć dysków.

Samochód ma bardzo przestronny bagażnik, który nie jest zaskakujący, ponieważ każdy wagon musi mieć tę cechę. Ale nawet w kabinie znajduje się duża rękawiczka. W konfiguracji "ekskluzywnej" (jak w wersji SX) znajduje się wiele miejsca na rzeczy pod siedzeniami. A nawet w środkowym tylnym podłokietniku.

Cechy pierwszego pokolenia

Nawet pierwszy samochód Citroën-Universal C5 mógłby pochwalić się dobrą listą wyposażenia i różnych systemów. W tym modelu na raz w kompletnym zestawie udał się парктроник, a także system pomiaru ciśnienia w oponach. Inna maszyna wyposażona w automatyczne wycieraczki szyby przedniej i czujniki deszczu. Ze względu na przekazywane przez nich sygnały aktywowano nie tylko dozorców. Kres został automatycznie zamknięty i szyby okienne wzrosły.

Ponadto, model posiada zawieszenie hydropneumatyczne. Ma dwa tryby – "wygodne" i "sportowe". Jak mówią właściciele tego samochodu, to zawieszenie doskonale zapobiega zginaniu się rowków, a także "wstrząsom" podczas hamowania i przyspieszania. Nawet kosztem jej ciała jest obniżony podczas jazdy z dużą prędkością. Tak więc oporność aerodynamiczna jest zminimalizowana.

Nadal ten samochód "Citroen" ma następujące cechy: luz drogowy ma cztery poziomy. Pierwszy to "H", najwyższy. Wymienia gniazdo, gdy trzeba wymienić koło. Druga to "P", 20 centymetrów. Przeznaczony do ruchu po złamanych drogach przy małych prędkościach. Trzeci to "N", 16 centymetrów. Normalna, standardowa. I wreszcie "B" – 14,5 centymetrów. Minimalny jest przeznaczony do jazdy z dużą prędkością. Ciekawe, że informacje na temat aktualnego prześwitu w samochodach są wyświetlane na wyświetlaczu wielofunkcyjnym widocznym nad konsolą centralną.

Bezpieczeństwo i komfort

Ważne zalety. "Citroen-Universal C5" pierwszych lat uwalniania różni się od "inteligentnego" systemu sterowania. Wielu kierowców mówi o tym szczegółowo. I to, co mówią: system analizuje stan drogi i jaki styl jazdy kierowca jest za kierownicą. Opierając się na obliczonych danych, automatycznie zmienia właściwości amortyzatorów i elementów sprężystych. Dzięki temu systemowi i zawieszeniu maszyna odznacza się wysokim poziomem komfortu i doskonałą obsługą.

A "Citroen C5", którego charakterystyka zostanie szczegółowo zbadana, ma doskonały system bezpieczeństwa. Samochód ma przednie i boczne poduszki powietrzne. Są nawet nadmuchiwane zasłony. Każda poduszka ma dwa poziomy rozszerzalności. Który jest aktywny – zależy od siły uderzenia.

Każdy pas spełnia wymagania zgłoszone przez EuroNCAP. Blokada blokady przedziału bagażnika jest automatycznie blokowana, gdy tylko rozpocznie się ruch. Drzwi są również zablokowane, jeśli pół minuty po odblokowaniu nikt nie otworzył.

Silniki

Ten temat powinien być wyjaśniony tak szczegółowo, jak to możliwe. Niezależnie od roku produkcji, niezależni krytycy i właściciele wybrali sześć silników, kiedykolwiek zainstalowanych pod maską C5, uważanych za najlepsze i najbardziej niezawodne.

Pierwsze miejsce – 1,8-litrowy 127-jednostka silna. "Kwartet" rangi i plików, MKPP. Zadeklarowany koszt wynosi 5,2 litra paliwa na 100 kilometrów wzdłuż trasy. W mieście – około 9.

Następny jest silnik o pojemności 143 KM o pojemności 2 litrów. Teraz jest uważane za trochę przestarzałe, ale silnik jest jednym z najlepszych, ponieważ jest badany w czasie. Ponadto, jest napędzany automatyczną skrzynią biegów, która ma również swoje zalety.

138-hp 2.0 HDi jest również uważany przez wielu właścicieli Citroën za dobry silnik. W Rosji jest połączony tylko z 6-pasmowym "automatycznym". I dość popularny wśród nas jest taki "Citroën C5". Diesel 2.0 HDi jest bardzo ciasny i pozwala osiągnąć znaczne prędkości.

Popularne i 173-silne 2,2 HDi. Działa równolegle z "mechaniką". Nadal cieszy się popyt na samochód z 3-litrowym silnikiem V6 o mocy 215 KM. Właściciele mówią, że ten silnik jest niezwykle żarłoczny. Ale z nim pod maską samochód po prostu leci – i to jest plus.

I wreszcie jeden silnik – 210-silny, na 2,7 litrach. Diesel "sześć". Maszyny z tym urządzeniem pod maską są droższe od benzyny V6, ale bardziej ekonomiczne. Wszędzie ich niuanse.

Zmiany w połowie 2000 roku

W 2004 r. Firma zdecydowała się nieco zmienić swój model. Zaktualizowany "Citroen C5" otrzymał bardziej nowoczesną część przednią nadwozia z odświeżonym zderzakiem, kratką chłodnicy i optyką. Za nimi pojawiły się nowe światła. Tworzywo plastikowe części ciała zmieniło się, a tylny zderzak nieco się zmienił. Ogólnie rzecz biorąc, stało się jasne, jak rozszerzyła się tylna część. Dzięki temu wygląd okazał się bardziej harmonijny. Plus 15 litrów w bagażniku – również dobra poprawa.

W salonie też coś się zmieniło. Zastosowano nowe materiały wykończeniowe. Części zamienne Citroëna stały się bardziej jakościowe i silne. Pojawił się nowy automatyczny system kontroli klimatu, który ma osobną kontrolę (zarówno dla lewej, jak i prawej strony kabiny). A fasada centralnej konsoli została "urządzona" za pomocą wbudowanego systemu audio.

Ze zmian technicznych możemy zwrócić uwagę na nowe zawieszenie wodne i system ESP najnowszego generacji, który po 2004 r. Zaczął wyposażyć każdy "Citroen C5". Nowy samochód miał również trójwarstwową szybę (lepsza ochrona przed hałasem).

Hamowanie

Na wszystkich kołach Citroen znajdują się hamulce tarczowe. A jeśli kierowca ostro naciska na pedał hamulca, aktywowany jest system zwany Emergency hamowanie assistance. Pomaga z awaryjnym zatrzymaniem. Automatycznie zmobilizuj wszystkie siły hamulców. Nawet w przypadku, gdy osoba siedząca za kołem nie ściska pedału do końca. Maszyna zatrzymuje się jak najszybciej – dzięki systemom optymalnego rozkładu siły hamowania na obu osiach, a także z powodu ABS.

Warto również zauważyć, że ogranicznik prędkości wprowadził listę standardowych urządzeń. Ten system, po aktywacji, zaczyna monitorować zgodność z ustalonym trybem prędkości. Osoba może prowadzić samochód, nie myśląc o tym. Sam system będzie monitorował przestrzeganie dopuszczalnego limitu. Ponadto system daje możliwość szybkiego zwiększenia prędkości, na przykład w przypadku wyprzedzania.

2007

W 2007 r. Firma Citroen przedstawiła całkowicie nową generację C5. Po tym roku samochód zaczął się produkować tylko jako kombi i sedan. Był nowy projekt. Zupełnie inaczej! Ponieważ poprzednia jest nieaktualna. Jednak cechy, które przyciągały nabywców, pozostały. Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć, co stało się tym samochodem.

Deweloperzy zwracali większą uwagę na poziom komfortu. Wszystkie części i elementy Citroen są wykonane z wysokiej jakości drogich materiałów. Nie trzeba dodawać, że wewnątrz są szczotkowane aluminium! Okna boczne były całkowicie laminowane.

Nawet po 2007 r. Nabywcy mieli możliwość wyboru typu zawieszenia. Albo hydropneumatyczne lub sprężynowe – dwie opcje. Silniki były różne – moc zmieniała się od 100 do 208 litrów. Z.

Lista urządzeń wzrosła – 7 (lub 9 w zależności od konfiguracji) poduszek powietrznych, ESP, optyk bi-ksenonowych, zaawansowanych czujników parkowania, automatycznej regulacji siedzenia. W niektórych przypadkach modyfikacja krzesła jest nawet wyposażona w funkcję masażu.

Najnowsze wersje

Modele, które zostały wyprodukowane w ostatnich latach, można uznać za techniczną doskonałość Citroëna. Wewnątrz modeli jest wszystko. Radio samochodowe, telefon, ograniczniki prędkości, sterowanie tempomotem (przyciski sterujące są umieszczone na kierownicy), szeroki kolorowy wyświetlacz multimedialny, podświetlenie … Jest to tylko niewielka lista!

Reflektory zostały wyposażone w diody LED, system satelitarny eTouch pojawił się w środku (przydatne w razie konieczności skontaktowania się z centrum serwisowym lub zadzwonienia do ratowników w przypadku awarii), zostały wyprodukowane modele o nowym 110-litrowym silniku wysokoprężnym. Z. (Wyposażona w turbosprężarkę, generator elektryczny, "robot" EGS6 i system "start-stop"). Ogólnie rzecz biorąc, było wiele zmian. Nawiasem mówiąc, testowy samochód Citroën C5 (kombi) pokazał, że ten model w takim silniku może trwać ponad sto kilometrów, wykorzystując tylko 4,6 litra oleju napędowego. I emisja szkodliwych substancji do atmosfery będzie wynosić tylko 120 g / km.

I jeszcze jedna rzecz – 173 silne 2.2 HDi stały się bardziej wydajne. Po restylacji zaczął produkować 204 litrów. Z. Silnik jest wyposażony w 6-biegową "automatyczną" i przyspiesza jazdę do "stu" w zaledwie 8,3 sekundy. Ograniczenie prędkości wynosi 230 km / h. I zużycie w mieszanym cyklu wynosi zaledwie 6,1 litra na 100 km!

Koszt

Ogólnie rzecz biorąc, to nie na nic, że ten samochód był tak lubi ludzi. Faktycznie twierdzą, że jeszcze silniejszy, bezpieczny, dynamiczny i wygodny francuski kombi nie istnieje. Ponadto jest to niedrogie! C5 z 1,6-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 150 KM w 2010 r. Będzie kosztował około 600 tysięcy rubli! Z tym, że będzie w idealnym stanie. Warto przyznać: biorąc pod uwagę obecne ceny, jest to nadal bardzo skromny koszt.