825 Shares 5716 views

Opóźnienie lotu: prawo pasażerów do odszkodowania

Zawsze były i będą różne okoliczności siły wyższej, które zmieniają plany ludzi. Odnosi się to również do opóźnień lotów. Nie możesz winić przewoźnika za niekorzystne warunki meteorologiczne, na wykonanie nakazów agencji bezpieczeństwa państwa lub w celu sprawdzenia, czy statki powietrzne są przyczyną awarii technicznych. Jeśli jednak linia lotnicza nie była w stanie udowodnić swojej własnej niewinności w opóźnieniu lotu z powodu czynników zewnętrznych, wypłaca odszkodowanie osobowe w wysokości określonej kodem lub statkiem transportu lotniczego. W każdym razie pomimo faktu, że to było powodem, linia lotnicza powinna dostarczyć pasażerowi szereg bezpłatnych usług.


Opóźnienie lotu: prawa pasażera "Aeroflot"

Na wstępie należy wyjaśnić, że w przypadku opóźnienia lotu nie dłużej niż sto dwadzieścia minut nie jest odpowiedzialność linii lotniczych za wypłatę odszkodowania lub świadczenie jakichkolwiek usług. W takim przypadku pasażerowie powinni mieć cierpliwość i czekać na kolejny lot.

Od 2007 r. Linie lotnicze "Aeroflot" wprowadziły niektóre obowiązkowe usługi, które są uwzględnione w prawach pasażera w przypadku opóźnienia lotu.

Jeśli samolot nie wyjeżdżał na czas i przebywa ponad dwie godziny, ludzie mają prawo swobodnie korzystać z pomieszczeń i pomieszczeń dla pasażera z dzieckiem w wieku poniżej siedmiu lat.

Prawa pasażerów do bezpłatnego posiłku

W przypadku opóźnienia lotu prawa pasażerów przewidują otrzymanie napojów bezalkoholowych i gorących posiłków. Można również wykonać dwie rozmowy telefoniczne kosztujące nie więcej niż dziesięć euro lub wysłać dwie wiadomości e-mailem.

Prawo do pokoju hotelowego, bezpłatne posiłki w restauracji i transfer

W przypadku opóźnienia lotu prawa pasażerów przewidują bezpłatny pokój w hotelu, jeśli minęło więcej niż osiem godzin od odwołania lotu lub sześć w nocy. Ponadto, linia lotnicza musi zapłacić nie tylko pokój, ale również jedzenie w restauracji i transfer. Należy wyjaśnić, że noc zaczyna się o 22:00, a poranek zaczyna się o 6:00.

Usługi świadczone przez różne linie lotnicze

W przypadku opóźnienia w locie prawa pasażerów różnych linii lotniczych mogą się nieznacznie różnić. Na przykład Aeroflot, oprócz bezpłatnego pokoju hotelowego, zapewnia pasażerom bezpłatny transport bagażu na lotnisku. Inna firma, KrasAir, opłaca nie tylko liczbę i dostawę pasażerów, ale również trzy posiłki dziennie.

Rekompensata gotówkowa

W przypadku opóźnienia w locie prawa pasażerów przewidują rekompensatę w wysokości dwudziestu pięciu procent za każdą godzinę oczekiwania na kolejny lot. Aby otrzymywać pieniądze, musisz mieć specjalną notatkę dotyczącą biletu o odwołaniu lotu. Możesz otrzymać ten stempel od pracownika linii lotniczych.

W przypadku nieplanowego opóźnienia w locie na lotnisku prawa pasażera przewidują również otrzymanie wszystkich powyższych usług, z wyjątkiem trzygodzinnego posiłku, za darmo.

Nie czekaj!

Nie myśl, że przedstawiciele linii lotniczych będą biegać za każdym pasażerem, przepraszając za opóźnienie w locie i dostarczając pełen zakres bezpłatnych usług. Jeśli nie chcesz spędzać dnia, a nawet więcej, na lotnisku bez normalnej żywności i komfortowych warunków, powinieneś podjąć pewne działania w przypadku opóźnienia lotu:

  • Znajdź administratora na lotnisku i zabieraj z niego dokument, który wskazuje powód wycofania lotu i opatrzony datą rozpoczęcia podróży.
  • Obserwuj czas: po czterech godzinach linie lotnicze muszą dostarczyć Ci ciepłe posiłki, a jeśli lot będzie opóźniony o ponad osiem godzin – pokój hotelowy i transfer. Jeśli przedsiębiorstwo lotnicze odmówi świadczenia tych usług, zapłać za wszystko, ale w żadnym przypadku nie rzucaj czeków.

Opóźnienie lotu: prawa pasażera. Spory sądowe

Po poczekaniu na następny lot i przybyciu do miejsca przeznaczenia napisz zgłoszenie linii lotniczych, dołączając jako dowód wszystkie kontrole i dokumenty potrzebne do zapłaty odszkodowania. W przypadku, gdy linie lotnicze ignorują zgłoszone roszczenia, prawa pasażera obejmują złożenie wniosku do sądu. Jak pokazuje praktyka sądowa, jeśli wszystkie kontrole są nadzwyczajne, poniesione z powodu opóźnienia w locie, niezależnie od tego, czy jest to żywność, medycyna, niezdolność do wstępnych wypłat czy złamane spotkanie biznesowe, zostanie wypłacona jako odszkodowanie kwota, która w pełni pokryje koszty . Masz wystarczająco dużo czasu, aby wysłać roszczenia i złożyć wniosek do sądu – sześć miesięcy. W tym samym czasie rozpatruje roszczenia, aw przypadku umowy wypłaca odszkodowanie. Roszczenie ze wszystkimi dokumentami, kontrolami i fotokopiami jest lepsze w dwóch egzemplarzach.

W razie potrzeby skorzystaj z bezpłatnych usług

Oczywiście, jeśli nie było opóźnienia w locie, a linia lotnicza jest przyzwoita i nie rezygnuje z obowiązków, masz prawo zamówić co najmniej luksusowy pokój i kolację w najdroższej restauracji, ale wtedy będzie to dla ciebie w sądzie, aby udowodnić, że był to środek konieczność Przewoźnik. Dlatego najlepiej jest zarządzać najbardziej zwyczajnym pokojem hotelowym i niedrogą restauracją. W każdym razie, ale możesz zmienić takie oszustwo z numerem apartamentu tylko wtedy, gdy samo linie lotnicze nie zorganizują pobytu w hotelu i posiłków dla wszystkich pasażerów z przewożonego lotu. Inaczej nikt nie będzie płacił swoich zachcianek.

Loty czarterowe

Uważamy, że powyższe zasady mają zastosowanie tylko do regularnych lotów. Wcale nie. Często jest opóźnienie w locie czarterowym. Prawa pasażera w tym przypadku są takie same, jak w przypadku opóźnienia regularnego lotu: bezpłatne korzystanie z miejsc odpoczynku, przekąski i gorące posiłki, dwa darmowe połączenia lub dwie wiadomości e-mailem, przechowywanie bagażu na lotnisku, bezpłatny pokój w hotelu i transfer , Wypłata odszkodowania pieniężnego. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone: tam pasażerowie nie płacą opłat czarterowych i drobnych grzywien samolotów.

Zasadniczo opóźnienie w lotach czarterowych wynika z faktu, że linie lotnicze nie mają wystarczającej liczby zapasowych statków powietrznych w celu wysłania pasażerów, więc ludzie muszą poczekać na lot.

Przekładanie

Dla wielu nie jest już tajemnicą, że linie lotnicze sprzedają o pięć procent więcej biletów niż dostępne miejsca na pokładzie. Jest to z jednego powodu: tego samego pięciu procent pasażerów, którzy zarezerwują miejsca nie pojawiają się na samolocie – w ostatniej chwili biorą bilet lub są spóźnieni. Dlatego, aby nie wysłać samolotu na pół pustego, linie lotnicze idą do podobnego oszustwa. Jednak zdarza się odwrotnie: czasem wszyscy pasażerowie, którzy zarezerwowali miejsca, pojawiają się na raz. W tym przypadku przewoźnik szuka tzw. Ochotników, którzy zgodzą się przelecieć następnym lotem, a firma dostarczy im kupon lub premię. Ponadto, przewoźnik może dostarczyć kupon bezpłatnego numeru hotelowego, transferu i posiłków, w zależności od czasu oczekiwania na lot.

W przypadku, gdy w następnym locie nie było ochotników podczas lotu, ci, którzy zarezerwowali miejsca później, zmuszeni są wylądować z samolotu. W Stanach Zjednoczonych pasażerowie ranni przez przeładowanie są kompensowane, których wysokość zmienia się od ceny biletu do trzystu dolarów. Kraje Unii Europejskiej z nadmierną rezerwacją zapewniają pasażerom takie same usługi, jak w przypadku opóźnienia lotu.

Jeśli przebywasz w obcym kraju ze względu na problem z lotem, ale ze względu na nadmierną wizę nie możesz dostać się do miasta, skontaktuj się z administratorem z prośbą o zadzwonienie do biura imigracyjnego i uzyskanie "wizy w trybie awaryjnym". Jest wydawane przez czterdzieści osiem godzin w specjalnym działaniu siły wyższej. Trudno to zrozumieć, ale warto.

Problemy z bagażem

Po powiadomieniu o odwołaniu lotu administrator lub pracownik linii lotniczych zabiera pasażerów do wyjścia i podaje instrukcje: rozmawia o żywności, w razie potrzeby rozlicza się w hotelu, bezpłatnie rozmawia przez telefon i inne kwestie techniczne. Jeśli potrzebujesz swojego bagażu, ponieważ sam wybierasz się do hotelu lub po prostu opuszczasz lotnisko, poinformuj o tym przedstawiciela linii lotniczych. Zwykle bagaż jest wysyłany do taśmy, gdzie można go łatwo podnieść. Gdyby na terenie przylotów nie było rzeczy, najprawdopodobniej przewoźnik już wysłał ich do następnego lotu. Znowu skontaktuj się z przedstawicielem linii lotniczych w celu wyjaśnienia tego nieporozumienia i uzyskania bagażu. Jeśli okaże się, że stracone, linie lotnicze będą wypłacać odszkodowanie w wysokości pełnego kosztu.

Czy zwrot pieniędzy za pokój w hotelu?

Wielu pasażerów ma całkowicie logiczne pytanie: czy dzienny koszt zakwaterowania w hotelu zostanie zwrócony, pokój, w którym został zamówiony z wyprzedzeniem i nie został wykorzystany z powodu odwołania lotu. Odpowiedź: tak. Po przyjeździe do hotelu można poprosić o zwrot pieniędzy za noc w pokoju.