408 Shares 3033 views

Stanislaw Lem i jego powieść „Solaris”

1961 th cechował nie tylko pierwszy lot człowieka w przestrzeń, ale także fakt, że powieść „Solaris” został po raz pierwszy opublikowany w roku. Autor tego fantastycznego produktu był polski pisarz żydowskiego pochodzenia Stanisława Lema. „Solaris” został się stać nie tylko najbardziej znanych dzieł pisarza, ale również zostawić niezatarty ślad w literaturze fantastycznej świata.


Stanislaw Lem – autor powieści „Solaris”

Stanislaw Lem, lub jak nazywają go w ojczyźnie Stanisław Lem urodził się w ukraińskim Lwowie, który w tym czasie należał do Polski. Dzieciństwo przyszłego pisarza przeszedł tam. Po ukończeniu szkoły średniej, młody Stanisław zawodzie lekarza i udał się na studia medyczne na Uniwersytecie Lwowskim. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej, Lem był zmuszony opuścić szkołę i dostać pracę jako spawacz.

Pisarz i jego rodzice byli Żydami. Jednak udało im się uniknąć deportacji i uwięzienia w obozach koncentracyjnych z powodu sfałszowanych dokumentów.

Po wojnie, Lwów stał się częścią ZSRR, a Lem, Polak, został zmuszony do opuszczenia swojego rodzinnego miasta i przenieść się do Krakowa. Tu kontynuował studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ciężkie powojenne zarobki okres od Stanisława Lema były małe. Aby zarobić dodatkowe pieniądze w swoim wolnym czasie, urzędnik praca, zaczął pisać opowiadania fiction. Wkrótce Lem talent został doceniony, dodatkowa część stała się jego głównym zadaniem.

W 1951 roku pisarz publikuje swoje pierwsze poważne dzieło – fiction powieść „astronautów”. Ta praca sprawia, że Lem znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. „Astronaut” jest tłumaczony na inne języki i często publikowane.

W kolejnych latach, to pozostawia wiele pisarza. Powieści „Obłok Magellana”, „dochodzenie”, „Eden”, „Powrót z gwiazd”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Invincible”, „Głos Pana”, „Katar” i inne. Cykl humorystycznych opowieści o „Dzienniki gwiazdowe,” Przygody astronautów, zbiór esejów, „Dialogi”, zabawna historia „Inwazja z Aldebaran”. Seria „Opowieści robotów” historie „Cyberiada”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „absolutna pustka” i wiele innych. Wśród dzieł autora jako autobiograficznej powieści o dzieciństwie we Lwowie „Wysoki Zamek” i najbardziej znanym w świecie filozoficznym fiction powieści „Solaris”.

Pisarz zmarł w marcu 2006 roku, z chorobami serca i został pochowany w Krakowie.

Streszczenie powieści „Solaris”

W niedalekiej przyszłości ludzkość aktywnie rozwija miejsca. Ponad sto trzydzieści lat przed planety Solaris narracji została odkryta przez naukowców. Początkowo ludzie myśleli, że to była niezamieszkana. Wkrótce jednak dowiedział się, że ludzkość kiseleobrazny ocean, pokrywając całą powierzchnię planety – żywej istoty. Lud radował się i zaczął szukać sposobu, aby kontakt z tą myślą. Ale ubiegłego wieku, i zrobić to tak, i nie.

Na stacji badawczej na Solaris przychodzi nowy pracownik – psycholog Chris Kelvin. Zachowanie innych pracowników stacji – Snauta i Sartorius – wydaje się bardzo dziwne. Ponadto, trzeci o nazwie oficer Gibaryan krótko przed przybyciem Chris popełnił samobójstwo.

Kelvin nie miał czasu, aby przetrawić wszystkie wiadomości, nie wiadomo gdzie jego ex-dziewczyna pojawia Hari. Jednak to nie może być to, jak ona kiedyś popełnił samobójstwo. Wszystkie próby pozbyć Chris Hari nieudana – wraca ponownie i ponownie. Wkrótce odkrywa, że psycholog każdy członek załogi ma podobny nieproszony „guest” z przeszłości. Okazuje się w czasie, gdy ludzie studiować Solaris, planeta też zaczął prowadzić „eksperymentów” na swoich badaczy. Aby to zrobić, to materializuje przedmioty gorzkich i wstydliwych wspomnień osób przebywających na planecie.

Calvin i jego towarzyszy niedoli aktywnie szuka sposobu, aby pozbyć się ich „gości”, zwane zjawy. Jednak nie udało się. Tymczasem Chris zaczyna przywiązywać się do Hari, która jest coraz bardziej ludzkim i wkrótce ona odgadnie o ich pochodzeniu. Zdając sobie sprawę, że ona jest, ona próbuje się zabić, ale ona nie wyjdzie.

Kelvin szybko przestaje szukać sposobu, aby pozbyć Hari. Ale jego towarzysze z dziewczyną potajemnie kontynuować badania. Udaje im się osiągnąć sukces i zniszczyć wszystkie duchy na stacji, w tym Hari.

Chris jest bardzo zdenerwowany z powodu tej straty. Jego współpracownicy obawiali się, że zrobi coś wysypka – wysadzić planetę lub popełnić samobójstwo. Ale poważnie przemyśleć ten incydent, Kelvin decyduje się pozostać na Solaris i dalszych badań.

Historia pisze powieść

Powieść „Solaris” nie była pierwszą główną dzieła fiction Lema. Jednak zaczął oddalać się od pisarza utopijnych obrazów przyszłości, typowych dla jego wcześniejszych robota.

Główną część „Solaris” został napisany w lecie 1959 roku, kiedy Stanislaw Lem wakacjach w południowej części Polski. Ale gdy wrócił do domu, pisarz rzucił niedokończony rękopis przez prawie rok. W 1960 Lem decyduje się jeszcze zakończyć powieść „Solaris”. W związku z tym, że kończy się ostatni rozdział, a także edycję wcześniej napisany tekst. W 1961 roku powieść opublikowana w Polsce, aw kolejnych latach są to zaczynają się przekładać na inne języki.

Jak później pisał w swoich autobiograficznych książkach Lema wiele rzeczy w swojej powieści „Solaris” był niezrozumiały dla niego. Podczas pracy nad powieścią, pisarz czasami wydawało się, że ktoś mówi mu, co i jak pisać.

ekranizacja

W 1963 roku został przeniesiony do języka rosyjskiego „Solaris”. Powieść była tak zadowolona z radzieckich czytelników, że zaledwie pięć lat po opublikowaniu jego motywów został nakręcony program telewizyjny z udziałem Vasiliem Lanovym.

W 1972 roku, Andriej Tarkowski wziął pełny film na powieści Lema z Donatas Banionis jako Kelvin. Tymczasem autor powieści jest dość negatywnie zareagował na przemyślenia „Solaris” Tarkowskiego, mówiąc, że to świetny reżyser nie zrozumieć jego plan.

Na początku dwutysięcznej Stanislaw Lem oferowane sfilmować swoją powieść w Hollywood. Po niepowodzeniu Tarkowski pisarza zawahał się, ale się zgodził. Aw 2002 roku na ekranach spośród trzeciej adaptacji powieści „Solaris”. Niestety, okazało się jeszcze bardziej odległe od oryginalnego filmu, a nie 1972.

W 2016 roku oznacza 55 lat od publikacji książki Stanislava Lema „Solaris”. Powieść z biegiem lat nie traci swoje znaczenie i nadal pobudzają umysły coraz to nowe pokolenia czytelników.