259 Shares 8327 views

Niedowidzenie – co to jest? Niedowidzenie u dzieci: zakres i leczenie

Według ostatnich statystyk, niedowidzenie stwierdzono u 2% osób dorosłych w naszym kraju, ale u dzieci sytuacja jest nieco inna, o czym świadczy częste odwołania do oka lub klinikach specjalistycznych placówek medycznych. Zdaniem ekspertów, większość młodych rodziców nie wie, co jest niedowidzenie u dzieci, a nie jest świadomy nie tylko jej objawy, ale również o możliwych konsekwencjach. Dlatego odpowiedź na to pytanie i jest dedykowany do dzisiejszego artykułu.


Co jest niedowidzenie

To patologia, która nazywa się „leniwe oko”, charakteryzuje się odwracalnym zmniejszeniu widzenia w jednym lub obu oczach mniej. Wynika to z różnych zaburzeń funkcjonalnych, takich jak zez, patologii dna oka zaćmy. Z tego powodu zakłócenia transmisji i odpowiednią percepcję obrazu. W rezultacie, jeden widzi dwa bardzo różne obrazy zamiast jedną masę, dzięki czemu praca z jednym okiem zaczyna być tłumione i ostatecznie ulec pogorszeniu. Jak wiadomo, jeśli co najmniej jeden organ nie działa u ludzi, będzie zanikać w miarę upływu czasu. Tak więc leczenie rozpoczyna się szybciej, tym większe szanse na całkowite wyleczenie dziecka. Ale to jest w porządku.

Typy niedowidzenie

Odpowiadając na pytanie, niedowidzenie – co to jest, to trzeba powiedzieć, że choroba może być mylone z innymi patologiami, które również prowadzą do spadku ostrości wzroku. Dlatego, aby uniknąć tego błędu, należy rozważyć typy niedowidzenie.

Odróżnić formy pierwotne i wtórne. Do pierwotnej należą:

 1. Załamania niedowidzenie, który pojawia się u dzieci z opóźnionym refrakcyjnej korekcji błędów. Przeznaczyć jednostronne, dwustronne, symetryczne i asymetryczne.
 2. Strabismic niedowidzenie. Jak można się już domyślić, na podstawie choroby jest zaburzenie widzenia obuocznego, który wywołał zeza i braku terminowego leczenia. Jak pokazuje praktyka, to patologia objawia się wyraźniej w oku, że mruży.
 3. Mieszane guzki, które są wyrażone zarówno w postaci form refrakcji i strabismic.
 4. Histeryczny niedowidzenie. Obniżenie to ma miejsce w przypadku zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej przyczyną może być uraz psychologiczny.

O niedowidzenie wtórny powinien wiedzieć, że przyczyną tej choroby może być patologia narządu wzroku, który został pomyślnie rozwiązany. Ale z tego powodu mogło się zdarzyć i slajdu.

Obejmuje on:

 1. Niedowidzenie niejasnego pochodzenia, która pojawiła się w wyniku wizualnej choroby narządu, zapobiega powstawaniu obrazów na siatkówce. Wśród najczęstszych przejawów samodzielnie zaćma wrodzona lub nabyta. Formy niejasnych może pojawić się jako jeden lub obu oczach.
 2. Neurogenny niedowidzenie. Przyczyną może być choroba nerwu wzrokowego. Przypadki całkowitego wyleczenia są stałe dzisiaj. Należy zauważyć, że leczenie tej choroby zaczyna się po zabiegu.
 3. Makulopaticheskuyu. Jest on przesunięty po rozwinięciu chorób ośrodkowego i paracentral obszarów siatkówki.
 4. Nystagmic niedowidzenie. Nazywany jednocześnie zmniejszając okres pobytu w obrazie centralnej części siatkówki.
 5. W połączeniu niedowidzenie. Przejawia się kombinację tych form.

Zez w niedowidzenie

Ale ze wszystkimi różnych przyczyn niedowidzenie, panuje wśród nich nadal zeza. Jak wiadomo, w zwykłych mięśni oka poruszają się razem, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ale w przypadku wadliwego działania co najmniej jednego mięśnia występuje problem z zarządzaniem ruchem, który rozwija się zeza, po czym oka niedowidzenie i tam. Tak więc, można powiedzieć, że zeza i niedowidzenia – to dwie strony tego samego medalu.

Z najczęstszych przyczyn, które prowadzą do osłabienia mięśni, wydaniu:

 1. Nadwzroczność.
 2. Naruszenia w psychice.
 3. Uszkodzenie oczu.

symptomatologia

Do najczęstszych objawów tej choroby należą:

 1. Zmniejszenie ostrości wzroku w jednym lub obu oczach.
 2. Częste zawroty głowy związane ze złym postrzeganiem obiektów trójwymiarowych.
 3. Trudności podczas szkolenia.
 4. Odchylenie od oczu w kierunku przeciwnym do kierunku wzroku.

diagnostyka

Jak wspomniano powyżej, odpowiedź na pytanie, niedowidzenie – co to jest, i będzie poświęcona tym artykule. Więc przejdźmy do historii diagnostivanii tej choroby. Tak, dzieci robić różne sposoby.

Viziometriya

Co do zasady, w każdym wieku dziecko ma charakterystyczny pasek ostrości wzroku. Ale okulista zadaniem powinno być zidentyfikowanie najwyższą ostrość wzroku bez korekcji i regulacji. Szczególne cechy viziometrii u dzieci obejmują:

 1. Wyjaśnienie przed badaniem, czy dziecko jest zaznajomiony ze zdjęciami, które są pokazane w tabeli.
 2. Geodezja ze stałym nahvalivaniyami dziecka, jeżeli odpowiada on prawidłowo.
 3. W identyfikacji najniższy poziom ostrości wzroku zaleca się powtórzenie badania w ciągu kilku dni, należy zacząć od tego oka, które pokazały najgorszy wynik.

Ważnym aspektem badania jest uważna obserwacja dziecka w celu utrzymanie go przed ewentualnym mrużąc oczy.

refraktometria

Jest w stanie pokazać, że jest niedowidzenie u dzieci czy nie. Występuje taki przesiewanie przy użyciu refraktometru lub keratofraktometra. Ważną rolę w przeprowadzaniu diagnozy dziecka odgrywa prawidłowe rozmieszczenie elementów urządzenia. Należy pamiętać, że parametry przyrządów pierwotne mogą się nieznacznie różnić od następnego, więc diagnoza jest zalecany do przeprowadzania powtarzane kilka razy, aby potwierdzić diagnozę „niedowidzenia oczu.”

stopni

Do tej pory lekarze są następujące stopnie niedowidzenie:

 1. Bardzo niski stopień – ostrość wzroku 0,8-0,9.
 2. Niski – 0,5-0,7.
 3. Niedowidzenie umiarkowany – 0,3-0,4.
 4. Wysoka – 0,05-0,2.
 5. Bardzo wysoka – ostrość poniżej 0,05.

bardzo Niedowidzenie zwykle towarzyszy upośledzenie widzenia obuocznego.

Niedowidzenie u dzieci: Leczenie

Kiedy diagnoza „niedowidzenia”, leczenie może być zarówno zachowawcze i operacyjne.

Ważne! Wskaźnik ostrości wzroku po stopnia chirurgii vliyaeyut niedowidzenie.

Więc, co zrobić, gdy zdiagnozowano niedowidzenia u dzieci? Leczenie rozpoczyna się zwykle z okluzji, korekcji optycznej i wizualnej terapii penalizacji.

korekta optyczna

Przy diagnozowaniu dziecka dla niedowidzenie, któremu towarzyszą wady refrakcji oka, warunkiem skutecznego leczenia jest powołanie stałego zużycia okularów lub soczewek. Szczególną uwagę w obecności wysokich stopniach refrakcji powinna być możliwość wyboru wysokiej jakości soczewki asferyczne, pożądane, ponieważ te soczewki są niezwykle skuteczne strefa optyczna, która jest ważna w leczeniu niedowidzenia.

Użycie okluzję

Korzystanie okluzji jest zdecydowanie standardem w świecie medycyny. Niedrożność jest:

 1. Direct (normalnie zamknięty widząc oko).
 2. Tyłu (gdy oko jest zamknięte, w którym ostrość wzroku jest mniej).
 3. Przemiennego (alternatywna zamknięcie oczu).

Terminy mogą być:

 1. Stała.
 2. Częściowe.
 3. Minimalny.

Zasada działania tej metody jest to, aby zwiększyć funkcjonalność złej Seeing Eye z wyjątkiem prac zdrowego oka. Jak pokazuje praktyka, skuteczność tej metody u dzieci poniżej 6 roku życia jest znacznie niższy niż starsze. Wynika to z pewnych trudności związanych w większym stopniu z czynników psychologicznych.

Ważnym elementem skutecznego leczenia jest korekta ekscentrycznej fiksacji.

Ale prawo wspomnę o niektórych negatywnych aspektów, które mogłyby prowadzić do metody okluzji. Należą do nich:

 1. Obniżenie widokiem na zdrowym oku. Dzieje się to zazwyczaj z powodu zaniedbań ze strony rodziców i lekarzy.
 2. Rozwój lub wzmocnienie zeza.
 3. Podwójne widzenie (podwójne widzenie obiektów).
 4. Problemy ze skórą.
 5. Różne reakcje alergiczne.

Warto zauważyć, że jedną z głównych przyczyn niepowodzenia w leczeniu zgryzu nazywany przez brak zainteresowania samych dzieci w długie noszenie bandaży.

penalizacja

Penalizacja jest metoda leczenia tej choroby, która powstaje, gdy sztuczne Anisometropia stosując różne kombinacje i korekcję optyczną przegubu (przez lekarza) do stosowania atropiny oka, w którym procent powyżej. Zasada działania atropiny jest stworzenie zacieranie w zdrowym oku po zakropleniu, dzięki czemu praca jest aktywowana oko, które widzi się najgorszego. Metoda ta, w przeciwieństwie do okluzji, bardziej odpowiednie dla dzieci i dużo bardziej skuteczne.

Ale nie zapominajcie, że ma również aspekty negatywne. Należą do nich:

 1. Pojawienie się zaczerwienienia na skórze.
 2. Podrażnienie oczu.
 3. Częste bóle głowy.
 4. Intensywnej opieki medycznej z.

Za pomocą tej metody w przypadku nietolerancji okluzji. Łączy techniki mające na celu przywrócenie lub poprawę wychwytywania i ruch gałki ocznej, postrzeganie w przestrzeni mieszkania. W tym celu szczególnych urządzeń, np sinoptofor może być stosowany. Jedną z zalet tej techniki jest uważane za istotne zmniejszenie okresu leczenia o wystarczająco wysokim poziomie ostrości wzroku.

Leczenie niedowidzenia i zeza

Jak wspomniano wcześniej, leczenie niedowidzenia można rozpocząć dopiero po wyeliminowaniu jego przyczyn. A jeśli niedowidzenie opracowane na tle zeza, najpierw je wyeliminować. Obecnie istnieje kilka możliwości leczenia tej patologii. Jest metody operacyjne i terapeutyczne:

 1. Pleoptika. Leczenie jest wzmocnienie obciążenie na oko, że mruży. Aby osiągnąć ten efekt jest wykorzystywany jako specjalne programy laserowych i PC.
 2. Ortoptyka. W tym przypadku, urządzenia synoptyczne i oprogramowanie komputerowe mające na celu przywrócenie wzroku i wyeliminować zeza.
 3. Diploptika. Przywrócenie wzroku w domu.
 4. Używać specjalnych ćwiczeń mających na celu poprawę funkcjonowania mięśni oka.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z faktu, że zez nie przechodzi z wiekiem, jak niektórzy błędnie uważają. Ponadto, jeśli nie goi się w odpowiednim czasie, może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Pamiętaj, że maksymalny wiek, w którym leczenie jest zez lepszy efekt – 25 lat.

Leczenie domu

Guile Choroba ta polega na tym, że gdy nie ma wystarczającej staranności w trakcie jego leczenia ewentualnych nawrotów. Jest zatem szczególnie ważne, aby wytrwać to rodzice, jak często dziecko zdiagnozowano niedowidzenie, nie rozumie, co to znaczy dobrze zobaczyć, jak to jest dostępny poziom wydaje się normą. Dlatego konieczne jest, aby połączyć zabiegi w opiece zdrowotnej i leczenia niedowidzenia w domu. Po tym wszystkim, tylko wspólna praca całej rodziny może przynieść długo oczekiwany i pożądany wynik jako dobry wzrok. I pomóc w tym specjalny program do leczenia niedowidzenia w domu. Chociaż każdy program i wybrane indywidualnie przez lekarza, ale istnieją pewne ćwiczenia, które są odpowiednie dla każdego.

Wykonywać lampa elektryczna z

Aby to gęsty czarny arkusz papieru i moc żarówki do 80 W. Następny wziąć, wyciąć kółko papieru o średnicy 8 mm i przykleić go do bańki. Po tym, że dziecko powinno zamykać oka, które widzi lepiej, a przez 30 sekund patrzeć na żarówkę, a następnie na pustym białym arkuszu papieru, wstępnie nagrane na ścianie. Zobacz trzeba cholernie obraz pojawia się na papierze. Ćwiczenia powinny być powtarzane w ciągu 1-2 miesięcy, kilka razy dziennie.

Ćwiczenia z tekstem

Zamknąć dziecko dobry Seeing Eye bandaż. Zabierz ręce uprzednio przygotowanych małą czcionką i doprowadzić ją do drugiej powierzchni maksymalnej odległości, w której dziecko może go odczytać. Po tym, zaczynamy powoli przesunąć tekst do momentu, aż stanie się trudny do odczytania. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Wykonywać lampa elektryczna z większą mocą

Wybierz lampę o mocy bardziej gęsta i czarnym papierem. Cięcia nich kołpak z otworem (o średnicy 6 mm) na środku i umieścić na nim lampy. Następnie zamykania otworu czerwony plenochkoj. Umieścić lampę w odległości przynajmniej 40 cm od dziecka i włącz go. Zadaniem dziecka jest na 3 minuty, bez zwracania uwagi na wszystko patrzeć na lampę, a rodzice mają co 3 sekundy, przełącznik i wyłączanie lampy.

Korzystanie z lampy błyskowej

Trzeba będzie aparat z lampą błyskową i kawałek papieru, na którym można rysować lub liter. Postępuje się w sposób następujący: do wysokości oczu dziecka doprowadza lampy (w odległości nie mniejszej niż 50 cm) i przeprowadza się szereg rac (10). Po każde dziecko musi patrzeć na arkuszu papieru i spróbuj zrozumieć, co jest tam napisane (kawałek papieru umieszczonego wewnątrz metr lub dwa). Zalecana liczba lekcji dziennie do 3 razy na łączną – do 2 miesięcy.

Dobry sprawdzony grzywny dzieło lub gier, które wymagają precyzji.

Kilka porad

W celu uniknięcia konieczności szukać odpowiedzi na pytanie, niedowidzenie – co to jest, należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Wykonywać okresowe badania profilaktyczne u okulisty.
 2. W identyfikacji dziecka, nawet najmniejszego śladu zeza konieczności przynajmniej potwierdzić lub wykluczyć obecność wykonując niezbędne badania w klinice okulistycznej lub wyspecjalizowanej instytucji medycznej.
 3. Nie prowokować rozwój zeza dorosłych zabawek lub jasne obiekty blisko niego.
 4. Odżywiania dzieci i unikać sytuacji stresowych.
 5. Stale zaangażowany w samorozwoju swego.
 6. Kiedy pojawiły się pierwsze oznaki zaburzenia widzenia należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Jak pokazuje praktyka, rokowanie niedowidzenie jest korzystna, gdy czas rozpoczęciem leczenia, ale tutaj ważne jest, co następuje:

 1. Ścisłe przestrzeganie i wdrażanie wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.
 2. Rodzaj niedowidzenie.
 3. Lokalizacja oczy.
 4. Początkowa ostrość wzroku.
 5. Wiek kategorii pacjenta.
 6. Sposoby leczenia.

Najważniejsze jest pamiętanie, że jeśli wy wyznaczasz cel i idź do niego, to nic nie jest niemożliwe na świecie. Należy jednak zauważyć, że nieleczony pacjent może w przyszłości stracić wizję. Dlatego zaleca się zapobieganie rozwojowi tej choroby, aby znać wcześniej odpowiedź na pytanie: "Amblyopia – co to jest?"