269 Shares 2323 views

Wymiennik ciepła z rękami. wymiennik jazdy

Mało kto by polemizować z faktem, że jest o wiele bardziej przyjemne żyć w dobrze wentylowanym domu, a nie w budynku, w którym powietrze jest stagnacja. Ponadto regularne wietrzenie pozytywnego wpływu na zdrowie gospodarzy. Jednak wraz z tym może być problem: często ciepło właśnie wychodzi z pomieszczenia przez otwory wentylacyjne. Aby rozwiązać ten problem, zawsze można użyć tego urządzenia jako wymiennik ciepła powietrze. Urządzenie to zapewnia niezawodne ogrzewanie w całym domu i zapomnieć o problemie utraty ciepła. Nabyć taki mechanizm jest zawsze możliwe w każdym sklepie specjalności, ale oszczędności finansowe byłoby znacznie lepiej, aby wymiennik ciepła w dłoniach. To właśnie w tym procesie, a także od specyfiki tego rodzaju urządzeń jest konieczne, aby zatrzymać się w sposób bardziej szczegółowy.

Ogólna koncepcja rekuperacji

Sam mechanizm odzyskiwania jest powrót części energii cieplnej. A jeśli mówić bezpośrednio o powietrze tutaj jest przeznaczona ogrzanie napływającego zimnego strumienia w pokoju z wydechu pomoc w usuwaniu ciepła. Podobne projekty są obecnie dość powszechne. Ich pełny tytuł – urządzenie wentylacyjne lub wymiennik ciepła dostaw.

Co ważne jeden punkt: zmieszanie przychodzącego i wylotowy powietrza nie występuje. W tym przypadku, należy przeprowadzić pełne odzyskanie nie będzie działać, nawet z najbardziej nowoczesnych urządzeń (współczynnik ocieplenia waha się od 60 do 80%). Zwykle, optymalny parametr ciepłego powietrza przepływającego od temperatury zewnętrznej jest równa 100 ° C

Zasada działania wymiennika ciepła

Jak wspomniano powyżej, urządzenie działa poprzez wymianę przepływu ciepła. W bardziej prosty sposób, w zimnych porach roku w wysokiej temperaturze wewnątrz bezpośrednio wpływa powietrze pochodzące z zewnątrz, a latem proces jest odwrócony. W celu realizacji tych procedur i specjalne urządzenie zwane systemem odzyskiwania ciepła został utworzony.

To działa w następujących punktach:

 • poruszające się powietrze z pomieszczenia wzdłuż rury o kwadratowym przekroju poprzecznym;
 • Strumienie porotwórcze są przesuwane w kierunku poprzecznym do niego;
 • mieszania gorącego i zimnego powietrza nie występują, ponieważ pomiędzy nimi, są zaprojektowane specjalnie do tego podziału w postaci płyt.

Rodzaje wymienników ciepła powietrze

W celu prawidłowego wytwarzania wymiennika ciepła dla domu własnymi rękami, konieczne jest przede wszystkim do badania rodzajów tych urządzeń. Najczęstszymi z nich są następujące mechanizmy:

 • Płytowy wymiennik ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, można się domyślać, że jego konstrukcja składa się ze specjalnych płyt, które są połączone w jeden jednoczęściowy sześcianu. Strumieni powietrza występujących wymiany temperaturę bez mieszania. Urządzenie ma niewielkie wymiary i jest powszechne ze względu na jego prostotę.
 • Mechanizm obrotowy. Tego typu wymiennik ciepła wymaga źródła energii elektrycznej. Cylindrze wyposażony w człon obrotowy, obracający się bez przerwy między odbieranych kanałów i odpowietrzania. Wymiary tego urządzenia są dość duże, tak że jego rozprzestrzenianie otrzymał głównie w zakładach przemysłowych. Niemniej jednak, jego wydajność ma bardzo wysoką stawkę – o 87%.

 • Sprzęt działający na zasadzie recyrkulacji wody. Jego charakterystyka techniczna przypomina typ modelu płyty, ale mechanizm ten jest samo urządzenie jest znacznie bardziej skomplikowane, z główną różnicą jest to, że niektóre z jego elementów konstrukcyjnych mogą być w różnych miejscach. Jako czynnik chłodzący w obiegu wymuszonego wyłącznie za pomocą energii elektrycznej, nie ma wody albo zapobiegający zamarzaniu.

 • Dach wymiennik ciepła. Model ten nie nadaje się do pomieszczeń i wykorzystywane wyłącznie do celów przemysłowych. Wydajność wynosi od 55 do 68%, przy czym urządzenie takie mechanizmy nie wymagają znacznych nakładów finansowych.

Najprostszy w obsłudze i podłączyć, a najtańszy jest płytowy wymiennik ciepła, w związku z tym łatwiej będzie po prostu samemu.

Zalety i wady wymienniku płytowym

Jak wspomniano wcześniej, mechanizm ten będzie najlepszym rozwiązaniem dla konstrukcji budowlanych. Zalety wymiennika ciepła typu zazwyczaj określane w następujący sposób:

 • wysoka skuteczność (40-65%);
 • brak jakichkolwiek trudności w konstrukcji urządzenia (urządzenie nie posiada ruchomych części, co znacznie wydłuża jego żywotność);
 • Brak części kosztów pieniężnych, ponieważ energia elektryczna nie jest potrzebne do jego funkcjonowania.

Jednakże, jest to praktycznie niemożliwe, aby znaleźć urządzeń mechanicznych, które nie mają absolutnie żadnych negatywnych aspektów. Tak więc, wadą z tworzywa sztucznego wymiennika ciepła zakłada się, że określenia:

 • Urządzenie nie ma funkcji wymiany wody, i możliwe jest tylko do przesyłania ciepła;
 • Sprzęt ma tendencję do stawienia się na lodzie go w zimnej porze roku. Ale ten problem jest rozwiązany: aby zapobiec urządzenie zamrażania, można wyłączyć lub wyposażyć go w specjalny zawór dalej obwodnicy;
 • Budowa takiego wymiennika ciepła, przepływa pomiędzy rurą;
 • aby uniknąć instalacji tych elementów nie będzie działać, ale proces ten jest dość łatwe.

Sprzęt dla produkcji tworzyw sztucznych DIY wymiennika ciepła

Niezależnie plastycznych wymiennika ciepła w domu, to wymagane są następujące materiały:

 • 4 m² dachowych żelaza traktowane cynku, albo tę samą ilość blachy aluminiowej, miedzianej płycie, MICARTA;
 • Korek technicznych, o grubości 0,2 cm, wykonując funkcję rozpórek między płytami rekuperatora. Do tych celów można również użyć listew drewnianych impregnowanych olejem lnianym;
 • Typowe spoiwa na bazie silikonu;
 • cyny, metalu lub sklejki skrzynki, przeznaczone do osłony;
 • Kołnierz 4 z tworzywa sztucznego, odpowiednie parametry rur oddechowych;
 • Czujnik wykazujące różnice ciśnień;
 • rogu rozpory urządzenia;
 • Materiał izolacyjny (wełna mineralna);
 • układanki elektryczny;
 • sprzętu.

W obecności wszystkich urządzenie może rozpocząć produkcję wymiennik ciepła ręcznie.

Proces tworzenia rekuperatora

Algorytm jest następujący:

 1. Materiał musi być rozszerzony i pokroić kwadratowego kształtu blachy tak, że wielkość krawędzie wynosiła 20-30 cm. Całkowita potrzeba produkować około 70 jednostek wykrojów klastra. pocięty materiał musi być poprzez z wyrzynarki elektrycznej, aby uzyskać doskonały płaski talerz.
 2. Następnie należy przygotować korek lub drewnianych listew, że ich parametry odpowiadają boków kwadratu. Muszą trzymać się po przeciwnych stronach każdego z wykrojów z wyjątkiem ostatniego. Po tym, ważne jest, aby poczekać do całkowitego wyschnięcia kleju.
 3. Ponadto jest to konieczne, aby rozpocząć proces montażu kwadratów w kasecie. Schemat rekuperator dotyczy układania każdego z arkuszy w stosunku do poprzedniego pod kątem 90 °. Ostatnią częścią projektu będzie płyta, na której nic nie zostało wklejone.
 4. Po tym, w przyszłości trzeba wyciągnąć ramę wymiennika ciepła. Nie trzeba korzystać z tego obszaru.
 5. Wszystkie szczeliny ważnym procesem, szczeliwa, bez powodowania korozji metalowej.
 6. Poniższy Wytwarzanie kołnierze mocujące do mocowania na ścianach kasetonowych. Dolna część informacji muszą być wyposażone w specjalne otworu drenażowego, który powinien obejmować przekierowanie przewód skroplin.
 7. Na ścianach obudowy mocowane są szyny wykonane z narożników. Wykonywanie wszelkich prac konserwacyjnych taśmę można zawsze dostać.
 8. Szczegółowy opis jest zamontowany wewnątrz obudowy, której parametry są zbieżne z przekątnej kwadratu.
 9. Produkcji wymiennika ciepła własnymi rękami, ważne jest, aby pamiętać o pakowanie i materiał izolacyjny, który w tym przypadku działa jako wełny mineralnej. Należy wziąć to warstwę izolacyjną o grubości 40 mm i zamocować na wewnętrznej ściany obudowy.
 10. Aby pozbyć się tego problemu występowania lodu, projekt powinien być wyposażony w czujnik ciśnienia musi być zainstalowany w miejscu przejścia ciepłego powietrza.
 11. Sposób instalowania zespołu gotowego wymiennika ciepła w systemie wentylacyjnym.

Zwykle skuteczność tych mechanizmów jest niezależnie wytwarza około 65%, co jest wystarczające do utrzymania w salonie korzystnego mikroklimat.

Jak obliczyć moc wymiennika ciepła?

Gromadzenie takiego urządzenia w postaci wymiennika ciepła, własnymi rękami, to jest bardzo ważne nie tylko sprawnie przeprowadzić wszystkie czynności do jego produkcji, ale również obliczyć moc tego mechanizmu jest prawidłowe.

Aby określić optymalny stosunek energii ciepła, który cyrkuluje między płytami są jako podstawa do podjęcia z następującego wzoru: W 20 x xS * dT. S w tym przypadku wskazuje obszar płyty, mierzoną w metrach.

Obliczyć wydajność urządzeń jest to możliwe za pomocą następującego wzoru:

P (W) = 0,36 * Q (mł / sek.) * ID.

Odszyfrowuje wszystkie zmienne w następujący sposób:

 1. P – energia wydatkowana w celu ogrzewania lub chłodzenia przepływu powietrza. Ten parametr jest obliczony przy użyciu wzoru L x 0,335 x (t CON – t .. nach), gdzie:
  • Natężenie przepływu powietrza mierzone mł / h, – L. Zgodnie z zasadami ustawień, wskaźnik dla jednej osoby powinna wynosić 60 m³ / h;
  • t nach – początkowy wskaźnik temperatury;
  • t CON – parametr otrzymuje się w wyniku wymiany ciepła.
 2. dT – temperatura.

Sposobów, aby poprawić wentylację

Aby urządzenie mogło pracować wygodnie, istnieją pewne możliwości poprawy jego funkcjonowania. Środki te, oczywiście, zwiększy zużycie energii, ale wydajność wzrośnie.

Aby oczyścić wprowadzanych cząstek pyłu rekuperator powietrza, to kanały mogą być wyposażone w specjalne filtry, składającej się z aluminium, z tworzywa sztucznego lub z włókna. Ale te elementy muszą być bezwzględnie przestrzegać i wykonywać wymianę w razie potrzeby.

Unikać wzorów lukier można okresowo wyłączyć silnik dmuchawy. Powoduje to, że płyty wewnątrz mechanizmu będzie ogrzewana za pomocą ciepłego wylotowego powietrza, a co za tym idzie, do rozmrożenia.

Przestrzeganie wszystkich powyższych zaleceń spowoduje wysoką jakość i niezawodność modelu wymiennika ciepła, a proces produkcyjny nie zajmie dużo czasu i wysiłku.