609 Shares 1457 views

Piece: typy pieców, cechy konstrukcyjne i eksploatacyjne

Przez wieki piece do ogrzewania były używane do ogrzewania domu, gotowania żywności i wielu innych celów. Do tej pory istnieje wiele podobnych urządzeń, różniących się materiałem do produkcji, przeznaczeniem, konstrukcją i innymi cechami. Mogą być stosowane zarówno do ogrzewania pomieszczenia, jak i do gotowania. Ponadto można spotkać i oddzielić typy pieców, przeznaczone do saun i łaźni.

Jakie są piece wykonane z

Jako materiał do produkcji stosuje się cegłę lub metal. Piec metalowy montowany jest przez spawanie korpusu stali lub żeliwa. W większości przypadków takie budowle znajdują się w łaźni, domkach jednorodzinnych lub domach jednorodzinnych. Do produkcji cegły wykorzystuje się materiał ogniotrwały. Jednym z najlepszych jest cegła ogniotrwała – znacznie zwiększa parametr stabilności cieplnej pieca.

Kamień jest tworzony przy użyciu specjalnego rozwiązania. Istotnym wymogiem jest jego skład, ponieważ stosowanie nieodpowiednich lub niewłaściwych mieszanin może powodować pęknięcia, lumeny i zniszczenie całej konstrukcji. Skład zaprawy do układania cegieł obejmuje piasek kwarcowy i glinę ogniotrwałą. Idealny – jeśli zawiera szamotowy proszek.

Piecy: typy pieca według przeznaczenia

Ciepło wydzielane przez te jednostki skierowane jest zarówno do gotowania, jak i do ogrzewania pomieszczeń. Zgodnie z tą zasadą, niezależnie od komina i kadłuba, są różne piece. Typy pieców są następujące:

 • Ogrzewanie.
 • Kuchenki.
 • Ogrzewanie i gotowanie.

Jednostka grzewcza – rodzaj uniwersalnej kuchenki ekonomicznej, która łączy w sobie dwie funkcje. Taka konstrukcja najczęściej występuje w tradycyjnie rosyjskich wariantach. Oprócz płyty kuchennej ma suszarkę, piekarnik i podgrzewacz wody. Wcześniej był wyposażony w kanapę, usytuowaną na boku sąsiedniego pokoju.

Metalowym piecem dla daczy może być również rodzaj ogrzewania / gotowania. Wykonane z nowoczesnych materiałów, burzhuyka o ulepszonej konstrukcji na jego ciele ma płaską powierzchnię żeliwa, na którym można gotować i podgrzewać potrawy. Kuchenka, w przeciwieństwie, to płyta metalowa lub murowana z piecem. W celu bardziej efektywnego rozprowadzania i wykorzystywania ciepła, przymocowana jest do niego osłona w postaci małej ściany, dzięki czemu można rozgrzewać pomieszczenie.

Cechy konstrukcyjne

Wszystkie piece i typy pieców są takie same w ich konstrukcji: są oparte na piecu, w którym pali się paliwo, niewielka część ciepła i gazu są wypuszczane do komina. Tylko podgrzewany jest kadłub i przewody kominowe, z których ogrzewa się pokój. Pomimo podobieństwa, istnieją różne typy pieców, które mają pewne cechy konstrukcyjne. Wyjaśnia to ich ulepszenia w celu późniejszego, bardziej efektywnego wykorzystania.

Piecy: typy pieców z przewodów spalinowych

W zależności od położenia kanałów wewnętrznych i schematu ruchu przemieszczanych gazów wzdłuż nich wszystkie jednostki dzielą się na:

 • Niewłaściwe czapki dzwonowe.
 • Jednorazowe.
 • Pionowe i poziome wieloobrotowe.

Kanały, przez które przemieszcza się gaz, można budować pionowo, poziomo lub całkowicie nieobecnie, jak widać z nazwisk. W zależności od celu urządzenia (np. Piecyk na domki) wybrano typ kanału. W większości przypadków stosuje się poziome odpowietrzenie, które zwiększa moc cieplną. Ten projekt nie różni się jednak znacznie od innych opcji.

Różnice w paliwie

W zależności od zużytego paliwa projektuje się płetwy. Na przykład piec do drewna dla domu ma specjalną komorę i jej objętość, w przeciwieństwie do podobnych urządzeń do trocin. W pierwszym przypadku wymiary puddusa są nieco większe, w drugim przypadku wielkość samego pieca zwiększa się.

Inny rodzaj pieca to kominek. Ich cechą wyróżniającą jest specjalne urządzenie drzwi, w którym znajduje się specjalny wkład szkła ogniotrwałego do obserwowania płomienia.

Rodzaje kominów

Rury dymne różnią się w materiale produkcyjnym i sposobie ich montażu. W zależności od lokalizacji instalacji komina są podzielone na:

 • Rdzenne – usytuowane z boku muszli i oparte na podłożu.
 • Ściany – zainstalowane wewnątrz ścian budynku, obok pieca.
 • Nasadnye – opieraj się na ciele.

Kominy mogą być cegły i metalu. Najbardziej niszczące i odkształcalne są pierwsze, ponieważ materiał ich wytworzenia jest niszczony pod wpływem kwasów powstających podczas spalania. Metalowy komin charakteryzuje się długą żywotnością, tylko w przypadku, gdy do jego produkcji służy stal kwasoodporna. Często takie rury są wykorzystywane do rozdrabniania, tworząc połączone struktury.

Kruszywa

W zależności od projektu i przeznaczenia trudno jest określić typ pieca. Rodzaje pieców różnią się w pewnych charakterystykach, ale warto wspomnieć o nagrzewnicach w saunie. Używaj ich w saunach lub łaźni. Takie urządzenia różnią się stopniem nagrzania kamieni i wielkości wytwarzanej pary. Konstrukcja tego pieca obejmuje specjalny pojemnik, który zawiera kamienie i jest zainstalowany nad piecem lub przylegającym do ciała.

Materiałem używanym do wyrobu grzejnika jest stal, cegła, żeliwo. Metalowy piec do domów na drewnie lub do kąpieli nie wymaga długiej instalacji. Możesz kupić w sklepie i zamontować go samodzielnie, zgodnie z instrukcjami producenta. W przeciwieństwie do pieców metalowych, kamienia lub cegły wymagają pracy specjalisty, ale różnią się one korzystnie od pierwszego.

Piecy "Bresenaren" ("Boulieran")

Kanadyjska firma Bullerjan zajmuje się produkcją jednostek grzewczych. Po raz pierwszy ich produkty pojawiły się na rosyjskim rynku około piętnaście lat temu, a od tego czasu zapotrzebowanie na piece "Buhlerian" rośnie. Ich cena jest bardzo akceptowalna, co jest jeszcze jedną zaletą. W zależności od pojemności pieca jego koszt może wynosić od 9 do 50 tysięcy rubli. Tak więc, piec "Brenenar" (pod tą nazwą produkt ten jest produkowany od 2005 roku) w 10 kW ma cenę 25 tysięcy rubli.

Opis pieców "Bresenaren"

Jednostki te są wykorzystywane głównie do ogrzewania warsztatów i pomieszczeń mieszkalnych oraz są konstrukcjami konwekcyjnymi długiego spalania. Piekarnik "Bresenaren", właściwie dobrany ze względu na jego pojemność, jest w stanie ogrzewać cały dom całkowicie ze względu na jego konstrukcję, co pozwala na okablowanie wszystkich pomieszczeń. Są modele przeznaczone do ogrzewania wody, a także do ogrzewania i gotowania, przeznaczone do gotowania potraw. Kanadyjskie piece z piecem mają dwa typy – 100 i 150 metrów sześciennych.

Cechy strukturalne

Pomimo faktu, że ten piec wykorzystuje drewno jako paliwo, nazywa się generatorem gazu. Powodem tego jest specjalny projekt pieca z dwóch oddzielnych komór: spalanie, w którym oparzenia drewna i wtórne dopalanie powstałych gazów. Wysoka wydajność wymiany ciepła i sprawność pieca dokładnie wyjaśniono. Podczas spalania drewna gazy wchodzą do tej komory, do której wtryskiwacze przeznaczone do podawania tlenu są również wtryskiwane i spalane ponownie. To minimalizuje straty ciepła.

Na wylocie gazów spalinowych i drzwiczek pieca znajdują się regulatory, które pozwalają na przenoszenie sprzętu do systemu dalekiego spalania. W rzeczywistości drewno w takich urządzeniach jest tlące, a proces ten wystarcza do całkowitego rozgrzania powietrza i wody w systemie grzewczym.

Piece "Bugler": koszt, zalety i wady

Zalety:

 • Ogrzane powietrze może być dystrybuowane do pomieszczeń bez względu na ich położenie na podłogach.
 • Jednolite ogrzewanie pomieszczeń.
 • Wysoka sprawność pieców – około 70%.
 • Minimalne zużycie paliwa i ekonomia, łatwa konserwacja i instalacja.
 • Długotrwała praca pieca na jednym paliwie – około 10-12 godzin.

Wady:

 • Analogi tego typu pieca pracują tylko przy użyciu paliwa z drewna litego.
 • Niezależnie od rodzaju rury – cegły lub metalu – musi ona być izolowana.
 • Większość gazu generatora opuszcza komin i nie jest spalony.
 • Niektóre części korpusu pieca ogrzewano do 120 ° C, co prowadzi do spalania kurzu.
 • Potrzeba dużej przestrzeni na zakwaterowanie. Z korpusu pieca do ściany lub innych przedmiotów powinien znajdować się co najmniej jeden metr, z powodu tego, co jest instalowane głównie w środku pomieszczenia. Aby zmniejszyć tę odległość, na ścianach umieszcza się blachy.
 • Ze względu na fakt, że paliwo nie pali się całkowicie, kocioł palący bardzo dużo, niezależnie od pogody na ulicy. Producenci zalecają prowadzenie komina co najmniej trzy metry nad dachem.
 • Ekonomiczna eksploatacja pieca i jego długotrwałe użytkowanie osiąga się tylko wtedy, gdy wszystkie amortyzatory są ustawione prawidłowo, co jest bardzo trudne do wykonania.

Głównym problemem w przypadku pieców kanadyjskich jest powstawanie dużej ilości kondensatu w rurze. Jego skład obejmuje wodę, smoła i sadzy, wynika to z faktu, że gazy odlotowe mają niską temperaturę i paliwo gaśnie niekompletnie. Najbardziej zauważalnym jest kondensat w stropach komina, a gdy kuchenka jest podgrzewana, stwarza nieprzyjemny zapach, który pozostaje w pomieszczeniach przez długi czas.

Koszt kanadyjskich pieców zależy od objętości pomieszczenia, które mogą rozgrzewać. W zależności od tego kryterium cena pieca "Buleryan" może wynosić od 9 do 34 tysięcy rubli.

Zalecenia dotyczące doboru i eksploatacji pieców konwekcyjnych

Przed zainstalowaniem tego typu urządzenia grzewczego należy dokładnie wybrać miejsce jego lokalizacji. Najbezpieczniejszą i najlepszą opcją jest zainstalowanie takiego pieca w oddzielnym pomieszczeniu w piwnicy, który ma dobrą wentylację.

Rekomendacje producentów mogą i powinny być ignorowane podczas układania paliwa, aby poprawić ich rozkład i poprawić jego efektywność. Rozłożone są w następujący sposób: cienkie kłody i wióry umieszcza się na pierwszej warstwie z niewielkimi odstępami, duże drewno jest umieszczone na górze, pozostawiając małą ilość wolnej przestrzeni. Przestrzenie wypełnione są kora, gazety, małe gałązki. Następnie otwiera się amortyzator dmuchawy i przepustnicę w kominie, po czym uruchamia się zapłon.

Termiczny ekran ochronny, zamontowany na ścianach, można go kupić i zrobić samodzielnie. Między blachą a powierzchnią powinna znajdować się luz około 50 mm. Ogrzane powietrze między ścianą a ekranem przesuwa się do góry, ogrzewając pokój.

Piekarniki konwekcyjne istnieją z drzwiami z niewidomymi i przeszklonymi drzwiami. Drugi typ jest znacznie droższy, mało prawdopodobne, aby podziwiać piękno płomienia – zbyt dużo promieniowania z jednostki, a drzwi szybko pali, co pogarsza cały przegląd.

Producenci pieców "Булерьян" twierdzą, że ich produkcja nie jest idealna, jak byłoby pożądane. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze jednostki grzejnej, biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady oraz dokładnie obliczyć lokalizację, moc i wydajność oraz koszty utrzymania.