140 Shares 6733 views

Warszawa budowa masztu radiowego, funkcjonowanie i upadek

Maszt radiowy w Konstantynowie nie jest po prostu transmisji urządzenie, a było około 17 lat najwyższy budynek na świecie. To był projekt, który szczyci się na terenie całej Polski. Niestety, nic nie trwa wiecznie, ale upadek tego budynku była zaskoczeniem dla wszystkich. Dlaczego Maszt radiowy w Konstantynowie zawalił, jak to było budowane i eksploatowane? Przekonajmy się odpowiedzi na te pytania.

Powody, dla budownictwa

Budowa nowej wieży radiowej została przeprowadzona do polskiego radia mogli upewnić nadawanie na terenie Polski i innych krajów europejskich. W celu osiągnięcia optymalnego efektu potrzebne do budowy zarówno wyższą konstrukcję możliwe. Obecna wieża główny nadawanie w Polsce, koło Warszawy, miał wysokość 335 m. Trzeba było zbudować znacznie większą strukturę.

Plany budowy zostały opracowane znany architekt Jan Polak. Według tej konstrukcji było mieć wysokość 646.4 m, który jest prawie dwa razy większa niż istniejąca stacja do tego czasu. Maszt radiowy w Konstantynowie powinien znajdować się w pobliżu miejscowości Konstantyna w województwie mazowieckim powiecie płockim, w 84 km na zachód od stolicy.

Proces budowania

Budynek Maszt radiowy w Konstantynowie rozpoczęła się w styczniu 1970 r. Konstrukcja, która była prowadzona przez inżyniera Andrzeja Shepchinsky uczestniczyli głównie polskich pracowników firmy „Mostostal” i innych organizacji lokalnych. Ale większość konstrukcji – nadajniki w ilości dwóch sztuk – zbudowany szwajcarska firma Brown Boveri. Budowa windy pracował szwedzka firma Alimak.

Wreszcie, 18 maja, 1974, po ponad czterech latach pracy, budowa wież radiowych została zakończona, a 22 czerwca, został oddany do eksploatacji.

podstawowe dane techniczne

Teraz spójrzmy na głównych cech technicznych masztu radiowego w Warszawie. Tak, to jest projekt?

Warszawa wysokość masztu radiowego było 646,4 m. To sprawia, że w tym czasie najwyższe wciąż istniejących budynków na świecie. Całkowita waga struktury wynosiła 420 m. Konstrukcja podstawy, a jego przekrój jest w kształcie trójkąta, którego boki są równe konstrukcji 4,8 m. Caracas składa się z rury ze stali nierdzewnej o średnicy 24,5 cm.

Struktura nie tworzą jednoczęściową konstrukcję, i składa się z 86 części budowli. Każdy kawałek był wysokości 7,5 m. Stabilności, trzy achtersztag wyodrębnia się w postaci lin stalowych o średnicy 5 cm każdy. Całkowity ciężar tych szelki była 80,000 kg.

Ponadto, struktura miał windę, która została specjalnie wyprodukowana przez szwedzką firmę Alimak. Rozwinął on prędkość 21 m / min. Aby wznieść się od dołu do swoich najlepszych obiektów, musi wydać około pół godziny. Jednakże, jeśli chcesz możesz dokonać zwrotu i konwencjonalnych drabiny.

podstacje transmisyjne

Stacje, które mieści część nadawczą struktury wynosi 600 m od wieży radiowej w zamkniętej konstrukcji, która miała objętość 17000. Cu. M. To tutaj mieści się serce całej konstrukcji – dwa nadajniki, produkowany przez Szwajcarię w Brown Boveri. Każdy z nich ma pojemność 1 MW. W celu najdokładniej synchronizacji częstotliwości z dwóch nadajników stosowanych zegar atomowy.

W przypadku przetworników mocy, pobór mocy, co było 6 mW, oddzielna elektrownia została wzniesiona.

Działanie masztów radiowych

Maszt radiowy w Konstantynowie został oficjalnie nazwany „Broadcasting Center Konstantinov.” Został on zaprojektowany do transmisji radiowej na długich dystansach. Z tego zadania jest, aby skutecznie radzić sobie ponad 17 lat. Jego sygnał to obejmuje nie tylko Polskę, ale także w całej Europie. Polskie Radio można słuchać nawet w Afryce Północnej i Ameryce Północnej.

Wyjątkowość projektu było to, że był to jedyny na świecie pół fali radiowej maszt na długich falach. Właściwie od podobnych urządzeń nie jest już zainstalowana.

Maszt radiowy w Konstantynowie wykorzystała spółka nadawcza państwa. Z pomocą tej konstrukcji był transmitowany „pierwszy program Polskiego Radia”, czyli innymi słowy – „Program 1 OL”. Nieformalne jej imię – „Jedność”.

Załamanie budowy

Całkowitym zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że upadły radiowej Warszawa maszt. Załamanie nastąpiło w pierwszej połowie sierpnia 1991 r. Stało się to w czasie z wymianą jednego z chłopaków. Skręcona struktura, rury stalowe przeniósł się z punktu, radio zgięte, a następnie wystąpił w środku jego zniszczenia. Górna część spadła blisko dna i dolnej części – w przeciwnym kierunku. Ta wersja w pełni popiera budowę architekt Jan Polak.

Upadek olbrzymiej konstrukcji bez jej tragedii, ofiary, ofiary nie były wśród ludzi.

Przyczyny upadku

Jakie są powody, że spotkał Maszt radiowy w Konstantynowie? projekt upadek, bez wątpienia, jest to wynikiem błędu popełnionego przez pracowników podczas achtersztagu wymienić. Nie zostały właściwie spełnione wszystkie warunki, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo. Eksperci uważany za zatwierdzony plan zastąpienia kunktatorstwo wystarczającej do zapewnienia, że wszystko poszło bez problemów.

Innym powodem katastrofy powinien być nazywany zbyt duże projekty. Zrobili trudno bezpieczną wymianę szelkami.

Dalszy los masztów radiowych

Jednak polski rząd nie zamierza zrezygnować z wieży radiowej. Nikt nie myślał, że budynek ten nigdy nie zostanie przywrócona po upadku. Natychmiast konstruktorzy powierzono planu naprawczego, który w tym czasie ze względu na lokalizację w pozycji leżącej na plecach, ludzie udało się kupić żartobliwy przydomek „najdłuższy wieża na świecie.” Już w kwietniu 1992 roku został przygotowany plan naprawczy.

Opracowanie własne na odbudowę rozpoczęto w 1995 roku. Ale na drodze do celu, który spadł przeszkodę nikt nawet nie marzył. I to nie odnosi się do sfery pomocy lub wydawania zezwoleń finansowych. Przeciwko budowie konstrukcji wykonanych przez wieśniaków Konstantinov, położone bardzo blisko. Argumentowali oni, że promieniowanie spowodowane przez działanie masztów radiowych, biorąc za przejazd na zdrowie mieszkańców, a zwłaszcza głowy przyczyna i innych dolegliwości. Stwierdzono również twierdził, że, podczas gdy stacja nie funkcjonuje w kilku lat, mieszkańcy zaczęli czuć się znacznie lepiej. W wyniku tych protestów odzyskiwania Maszt radiowy w Konstantynowie projekt musiał zostać zamknięty na zawsze.

Od sierpnia 1991 roku spółka nadawcza stan Warszawa wrócił do celów nadawczych dla funkcjonowania starego 335-metrowym maszcie. Oczywiście, to znacznie zmniejszyła swoją zdolność techniczną i zasięg. Aż do 1995 roku, żywił nadzieję, że radio maszt Warszawa mogą zostać przywrócone. Potem radio musiał zaakceptować, że to nigdy nie nastąpi.

Umieść maszt radiowy Warszawa najwyższy wśród innych budynków na świecie

Jak wspomniano powyżej, około 17 lat (od 1974 do 1991) był maszt radiowy Warszawa najwyższą budowlą na świecie, o wysokości 646.4 metrów. Aż do 1974 roku, pierwsze miejsce wśród najwyższych budynków odbyło teleradiomachta KVLY znajdujący się w Blanchard, w amerykańskim stanie Dakota Północna. Wysokość budynku wynosi 628,8 metrów.

Jak widać, wysokość masztu Warszawie było mniej niż osiemnaście metrów więcej, nie tyle dla budynków na taką skalę. Fakt ten daje podstawę do przypuszczeń, że tak wysoki maszt radiowy w Polsce zbudowany, nie tylko w celu pokonanie rekordu KVLY. W tym przypadku wysokość masztu zostało udowodnione nie tylko praktyczną konieczność, jako próżnej chęci być pierwszy. W rzeczywistości, jak widzieliśmy wcześniej, wielkość masztu radiowego w Warszawie i służył jako jedna z przyczyn jego upadku. Tak więc, jak zawsze, pragnienie sławy prowadzi do katastrofy.

W porównaniu do innych dużych budynków, najwyższa wieża na świecie – Ostankino – ponad 100 metrów za wysokości radiowej maszt Warszawie i miał wielkość 540 m, jednak w 1976 roku najwyższa wieża telewizyjna była CN Tower w Kanadzie. city of Toronto, o wysokości 553 metrów, ale to było jeszcze na 93 metrów mniej niż masztu radiowego w Polsce. Do tej pory najwyższa wieża na świecie – Tokyo Skytree, został zbudowany w japońskiej stolicy Tokio w 2012 roku, jednak, o wysokości 634 metrów, to daje około 12 metrów dotkniętych polskiego giganta.

Najwyższe wieżowce tym czasie – Willis Tower w Chicago, zbudowany w 1973 roku, New York World Trade Center (1973) i Empire State Building (1931), odpowiednio, miały wysokość równą 443,2 m, 417 m, a 381 m, który jest ponownie znacznie mniej niż w przypadku masztu radiowego w Warszawie.

Po upadku budynków w Konstantinovo dłoni wśród najwyższych budowli świata zwrócone KVLY ponownie. Ale tu jest najwyższym budynkiem w historii, która istnieje amerykańskiego masztu nie mógł zabrać. Już rozebrany Maszt radiowy w Konstantynowie stwierdził, że tytuł aż do 2008 roku, kiedy to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Dubaju wybudowano Burdż Chalifa. Struktura ta ma wysokość 828 metrów, czyli aż o 182 metrów dłuższe niż wysokość Warszawie był gigantem. Do dziś, Burj Khalifa to najwyższy budynek i strukturę kiedykolwiek zbudowany przez człowieka.

Ogólna charakterystyka masztu radiowego w Warszawie

W pewnym momencie radio maszt Warszawa jest najwyższą budowlą na świecie (646,4 m). Jednak może to jest właśnie celem inżynierów podczas jego budowy, a nie praktyczny zadanie poprawę jakości nadawania i zwiększyć obszar pokrycia. Tylko duży rozmiar masztu, co spowodowało katastrofę.

A co mamy w suchej pozostałości? Budowa kilkunastu lat w opłakanym stanie i struktura tytuł najwyższy wszechczasów stracony w 2008 roku. Już kilka osób pamięta o tym ogromnym budynku, ale w czasie jej będzie pamiętał nawet mniej ludzi, aż struktura będzie cenić nie tylko podręczniki statystycznych.