255 Shares 8860 views

Prasa próżniowa membranowa. Sprzęt do produkcji półfabrykatów meblarskich

Produkcja mebli w naszym kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. Firmy, które produkują szafki, stoły, zestawy słuchawkowe itp., Jest wiele. W konsekwencji konkurencja w tym segmencie rynku jest wyjątkowo wysoka. Aby uzyskać dobry zysk, przedsiębiorstwa tej specjalizacji muszą zwracać szczególną uwagę na jakość swoich produktów i ich wygląd. Mówiąc prosto, meble powinny być nie tylko dobre, ale także piękne. W tym celu oczywiście chodzi przede wszystkim o stosowanie wysokiej jakości maszyn w produkcji.


Maszyny do produkcji blankietów

W specjalistycznych przedsiębiorstwach takie urządzenia są wykorzystywane do produkcji mebli, jak:

 • Formalne obrabiarki. Ten sprzęt przeznaczony jest do cięcia płyty MDF lub płyty wiórowej.

 • Frezarki do kopiarek. Są one konieczne do nakładania na płytkę pewnej ulgi.

 • Prasy do produkcji wygiętych elewacji.

 • Szlifierki. Są one niezbędne do obróbki detali elewacyjnych przy nakładaniu na nich farb i lakierów.

Również w produkcji mebli obowiązkowe jest prasowanie membranowe, które zostanie omówione w tym artykule. To urządzenie służy do wklejania elewacji szafek i zestawów z dekoracyjną folią PVC lub fornirem. Nowoczesne maszyny tego typu mają dość prosty wygląd i są łatwe w obsłudze.

Podstawowe elementy konstrukcji próżniowej

Ułożone urządzenia tego typu nie są zbyt trudne. Każdy taki obrabiark składa się z pięciu podstawowych elementów:

 • Stół, na którym są rozmieszczone meble. Jego powierzchnia jest zwykle pokryta blachą lub grubą blaszką.
 • Pompa próżniowa.
 • Rama mocująca. Element prasowy wykonany jest również z trwałego metalu.
 • Instalacja grzewcza. Różne prasy wykorzystują różne typy tego sprzętu. System ogrzewania może być podczerwony lub styk.
 • Właściwie sama prasa. Może być wykonany w formie zawiasu lub zwiniętej pokrywy.

Dodatkowe elementy konstrukcyjne

Odkurzanie takie urządzenie nazywa się, ponieważ szczelne dociskanie folii do przedmiotów obrabianych w niej odbywa się poprzez całkowite opróżnienie powietrza spod niego. Z końcem stołu w takich urządzeniach znajdują się wały (jeden lub kilka) w rolkach folii PVC. Aby szczeliny przylegały do materiału tak mocno, jak to możliwe, umieszcza się je na specjalnych podłożach na stole. Przy wykańczaniu płyty MDF lub płyty wiórowej dodatkowo stosuje się specjalny klej. Sterowanie prasą odbywa się za pomocą automatycznego pilota. Jednocześnie operator może ręcznie wyregulować sprzęt.

Rodzaje prasy

W chwili obecnej w przedsiębiorstwach są stosowane tylko dwa główne typy takich maszyn:

 • Właściwie prasa próżniowa. Służy do wykańczania pustych mebli w delikatny sposób. Takie instalacje mogą wywierać nacisk nie większy niż 0,95 kg / cm2.

 • Odkurzanie z dodatkowym ciśnieniem. Takie wyposażenie jest znacznie droższe. Jednocześnie może wywierać ciśnienie do 8,5 kg / cm2.

Pierwsza odmiana jest zwykle stosowana do klejenia folii PVC lub do forniowania prostych półfabrykatów. Prasy próżniowe drugiego typu są stosowane do okładzin elementów meblowych z MDF, o złożonej konfiguracji.

Membrana do prasy

Oba rodzaje maszyn próżniowych są zazwyczaj uzupełniane specjalną membraną. Najczęściej używany jest przy klejeniu wykrojów z fornirem jako dodatkowej "prasy", która zapobiega niepożądanym postępom w pracy. Również membranę stosuje się do wykończenia części bardzo cienkimi foliami, które nie tolerują ekstremalnych temperatur. Ten element jest przymocowany do haczyków usytuowanych wzdłuż obwodu ramy mocującej.

W sferze gospodarki narodowej, podobnie jak w produkcji mebli, stosuje się tylko dwa podstawowe typy membran. Najczęściej te elementy są wykonane z kauczuku. Czasami silikon jest również używany. Ten ostatni uzyskuje się metodą wulkanizacji, a tym samym posiada wszystkie właściwości kauczuku naturalnego. Ponadto, silikon ma również wyższy stopień odporności na ścieranie.

Między innymi zastosowanie membrany gumowej lub silikonowej w prasie umożliwia:

 • Szczegóły dotyczące bardzo małych rozmiarów;

 • Zmniejszyć ilość odpadowej folii.

Wykańczanie filmu

Procedura wklejania bloków meblowych materiałem PVC przy użyciu urządzeń takich jak prasa membranowa obejmuje następujące etapy:

 • Na powierzchni stołu dokładnie wyłożyć podłoża. Jednocześnie pozostają między nimi technologiczne szczeliny o długości kilku centymetrów. Jest to konieczne, ponieważ podczas procesu dociskania folia rozciąga się i ściska, w tym końce półwyrób wzdłuż obwodu. Bez luk jest to po prostu niemożliwe.

 • Elementy obrabiane są układane na podłożach: drzwi szafek, szufladek, części elewacji itp.

 • Stół z obrabianymi przedmiotami jest całkowicie pokryty folią PVC, zwiniętymi z rolek.

 • Na folii wokół obwodu ramka dociskająca jest opuszczana, ciągnąc ją i prostując.

 • W zależności od projektu, sama prasa jest opuszczana lub popychana z boku.

 • Operator naraża na temperaturę i wartości ciśnienia wymagane dla technologii na komputerze i obejmuje sprzęt. Potem film zaczyna się rozgrzewać. Gdy tylko jej powierzchnia osiągnie pewną temperaturę, jednostka próżniowa jest włączona. Pod filmem zaczyna się wypychać powietrze (przy danym ciśnieniu i pewnej prędkości).

 • Po upływie ustalonego czasu operator dezaktywuje prasę i wyrzuca ją z powrotem (lub odsuwa ją).

 • Następnie wyrównaj wklejony film wokół krawędzi. W tym przypadku stosuje się specjalny nóż projektowy, który wyklucza ryzyko uszkodzenia osłony.

Niemożliwe jest naruszenie tej technologii w jakikolwiek sposób. W przeciwnym razie elementy zostaną zakończone słabo. Ponadto, w niedalekiej przyszłości, może okazać się konieczne wykonanie takiej kosztownej operacji jak naprawa urządzeń przemysłowych.

Wykończenie forniru

W tym przypadku procedura okładziny odbywa się w przybliżeniu w ten sam sposób. Różnica polega na tym, że półfabrykat przed okleiną okleiną jest smarowany specjalnym klejem. W tym przypadku zazwyczaj nie są stosowane podłoża. Membrana jest wkładana do ramy. Utrzymuj prasy w czasie oklejania na obrabianym materiale dluej ni w przypadku laminowania – ok. 7-10 minut.

Jak wybrać

Przy zakupie urządzeń takich jak prasa membranowa należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 • Znak pompy. Wyposażone prasy próżniowe mogą być modelami włoskimi lub krajowymi. Pierwszy zwiększa koszt sprzętu, ale jednocześnie jest bardziej niezawodny. Krajowe pompy próżniowe są również dość wiarygodne. Ponadto naprawa tego rodzaju sprzętu przemysłowego nie będzie w żaden sposób stanowić problemu dla właściciela sklepu. Zdobądź wszystkie potrzebne węzły i szczegóły będą łatwe.

 • Materiał używany do okładziny stołu. Ważne jest, aby upewnić się, że jest metal. Niektórzy producenci chowają stoliki z płyty wiórowej. W procesie przycinania folii taka niewłaściwa powłoka może być łatwo uszkodzona.

 • Wymiary. To chyba główną cechą prasy, na której trzeba zwrócić uwagę. Urządzenia o dużych wymiarach umożliwiają przetwarzanie wielu pustych miejsc na raz. Jednak takie prasy są dość drogie. Ponadto w małych sklepach do pracy z nimi może nie być zbyt wygodne. Dziś na rynku są również dwa rodzaje prasy. Ten typ sprzętu najlepiej nadaje się do produkcji dużych mebli. W przypadku małej prasy będziesz musiał zapłacić mniej, ale jednocześnie jego wydajność będzie oczywiście mniejsza.

 • Typ grzejników. Najbardziej praktycznym jest wyposażenie wyposażone w lampy KGT. Prasy takie nie nagrywają folii w górnej części zagiętych części. Podczas używania tego samego sprzętu z TEN należy upewnić się, że odległość do najwyższego punktu obrabianego przedmiotu wynosi nie mniej niż 150 mm.

 • Znak producenta. Oczywiście nie musimy kupować sprzętu z nieznanego producenta.

Cena dla prasy

Ile kosztować prasy membranowo-próżniowej na rynku? Cena maszyn tego typu zależy głównie od ich wymiarów, cech konstrukcyjnych i marki producenta. Małe modele przeznaczone dla małych przedsiębiorstw kosztują około 300-500 tysięcy rubli. Cena za sprzęt, zainstalowana w dużych fabrykach meblowych, zmienia się w granicach 3-4 milionów rubli.

Również na rynku można często znaleźć stosowaną technikę tej specjalizacji. Takie wyposażenie kosztuje trochę tańsze – 200-300 tysięcy rubli.

Aby wybrać najlepszą prasę membranową w tym lub takim przypadku, w razie potrzeby będzie to dość proste. Sprzęt tego typu we współczesnym rynku jest reprezentowany bardzo szeroko. Najważniejszą rzeczą jest określenie wymiarów urządzenia i zwrócenie uwagi na jego cechy. W takim przypadku można kupić najbardziej odpowiedni, wydajny i niezawodny model.