152 Shares 9556 views

Zespół Mauriac w cukrzycy

Zespół Mauriac – chorobą, która rozwija się jako powikłanie w wyniku niewłaściwego leczenia cukrzycy w młodym wieku. Po raz pierwszy choroba została opisana w 1930 roku przez francuskiego lekarza Pierre Mauriac pochodzenia. Opisał rodzaju obrazu klinicznego, w którym dzieci cierpiących na cukrzycę i leczenia insuliną przeszłość nieodpowiednich dawkach, wykonywać pewne oznaki zewnętrzne. Zauważył, że wszystkie dzieci są podobne w wyglądzie, co znajduje odzwierciedlenie w niskim wzroście, otyłość, opóźnieniem rozwoju seksualnego.


Przyczyny choroby

Główną przyczyną poważnych powikłań jest nieprawidłowy kontynuowany terapii cukrzycy. W tej choroby trzustki nie działa prawidłowo, bez wytwarzania wystarczającej ilości insuliny. Ze względu na patologii występuje niedobór glukozy w komórkach ze względu na fakt, że koncentruje się w dużych ilościach we krwi.

Rozwój zespół Mauriac u pacjentów z cukrzycą cukrzycę typu 1 wiąże się z niewłaściwego leczenia. Chore dziecko przez długi czas podawano dawki insuliny niewystarczające, lub stosować produkty o niskiej jakości i źle oczyszczone, co prowadzi do chronicznego niedoboru insuliny.

Długotrwały brak insuliny w organizmie prowadzi do następujących procesów:

 • choroby metaboliczne, w szczególności zaburzenia metabolizmu węglowodanów.
 • Zwiększenie rozmiaru wątroby i jej zwyrodnienia tłuszczowego z powodu zwiększonego rozpadu glikogenu.
 • Zmiany w składzie krwi, – wzrost poziomu glukozy we krwi, cholesterol, kwasy tłuszczowe.

Jeśli to nie wszystkie procesy patologiczne w organizmie podczas zespołem Mauriac, również u dzieci doświadczają następującymi odchyleniami:

 • Niedostateczna produkcja ważnych hormonów – kortyzolu, hormonu wzrostu, glukagon, aw konsekwencji naruszenia procesu wzrostu.
 • Rozkład białka i wapnia bogatego wyjściowego i fosforu z kości, co ostatecznie prowadzi do rozwoju osteoporozy i niektórych zanik mięśni.
 • Absorpcja niezdolność witamin w jelitach.

Choroba zwykle objawia się w wieku 15-18 lat, ale proces dysfunkcyjnych zaczyna się dużo wcześniej. Obecnie, w leczeniu wczesnej cukrzycę stosuje nowoczesne i dokładnie oczyszczone preparaty, które w zasadzie eliminuje powstawanie zespołu Mauriac.

Objawy choroby

cukrzyca Mauriac Syndrome ma szereg implikacji:

 • Dziecko pozostaje w tyle w hamowaniu rozwoju i wzrostu. Często nie jest otyłość i niski wzrost. W tym przypadku, chore dziecko może w tyle za rówieśnikami we wzroście o 10-30 centymetrów.
 • Opóźnienie rozwoju płciowego (rozwinięte cechy płciowe i brak miesiączki u dziewcząt).
 • Przedłużające okres dojrzewania.
 • Otyłość, szczególnie na twarzy i górnej części ciała z cienkich części. Chore dzieci są bardzo podobne, mają „w kształcie półksiężyca” na siebie twarzy, szyi, krótkie tłuszczu w ramion, brzucha. W dolnej części korpusu jest bardzo cienka.
 • Zwiększona wątroby towarzyszą okrężną krążenie żylne.
 • Osteoporoza (spowalnia rozwój tkanki kostnej).
 • choroby oczu, w tym chorób siatkówki, a następnie rozwoju zaćmy.

Najczęstszym zespołem Mauriac u dzieci, chorym dzieckiem zdjęcie pokazuje co ma objawy tej choroby.

Rozpoznanie choroby

Diagnoza „Mauriac syndrom” jest ustawiony na oczywistych oznak zewnętrznych chorób, takich jak: brak wzrostu na wiek, obecność otyłości, zwłaszcza w obliczu niedojrzałości seksualnej, osiągając wzrost w wątrobie.

W celu potwierdzenia diagnozy przeprowadzone badania krwi, co prowadzi do powstania następujących objawów należą:

 • niestabilne poziomy glukozy, aby pokazać stale skoki w wielkim, a potem w dół.
 • Nadmierny poziom lipidów we krwi (hiperlipidemia).
 • Znaczny wzrost stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia).

W niektórych przypadkach, dalsze badanie biopsji wątroby w tym celu, aby wydobyć ładunek tłuszczu

choroba

Dla młodego organizmu choroba jest bardzo trudna. Jako ciężką postać cukrzycy, jest to trudne do zrekompensowania. Często powoduje kwasicę i hiperglikemii śpiączkę.

Zespół Mauriac występuje ciężkie z powodu częstego dodawania różnych chorób zakaźnych, jak i złożone i czasochłonne procesy odzyskiwania biochemiczne w organizmie.

Zespół Mauriac i Nobekura: Podobieństwa i różnice

Zespół Mauriac i Nobekura często rozwija się w dzieciństwie, obie choroby są poważnym powikłaniem cukrzycy, który występuje na tle niewłaściwego leczenia. Oba zespoły mają podobne objawy, ale to opóźnienie wzrostu i rozwoju seksualnego, długotrwałej dojrzewania, stłuszczenie wątroby. W tym przypadku główną różnicą Nobekura zespół jest brak nadmiaru tkanki tłuszczowej. W tym przypadku leczenie obu zespołów ma kontuzji leczenie cukrzycy.

Mauriac leczenie syndrom

Bezpośredni leczenie syndromu jak ten nie istnieje. Wszystko terapii mających na celu zajęcie się przyczynami chorób i powikłań spowodowanych przez nich. Aby to zrobić, pacjent jest przypisany do właściwej terapii insuliną w odpowiedniej dawce i jakości z nowoczesnych leków.

Aby zapobiec lipodystrofia odbył szereg zabiegów profilaktycznych w tym celu wyznaczony jako masażu, fizjoterapii i wykresów do iniekcji insuliny. Specjalna dieta może być przypisany oprócz leczenia, są wykluczone z diety wszystkie pokarmy zawierające tłuszcze zwierzęce. W tym przypadku dieta skupia się na białka i węglowodany.

Leczenie farmakologiczne ma również na celu zrekompensowanie rozwijać na tle podstawowych powikłań chorobowych dla tego pacjenta naznachetsya:

 • Wstęp gepatoprotektorov przywrócić komórki wątroby.
 • Witamin z grupy B, aby przywrócić prawidłowy metabolizm.
 • Kompleks leku celu normalizacji poziomów lipidów i cholesterolu we krwi.
 • Leki steroidowe wywołać wzrost organizmu.
 • Leki hormonalne do przywracania ważnych funkcji seksualnych.

Profilaktyka i rokowanie

Aby temu zapobiec niebezpiecznym powikłaniem cukrzycy jak zespół Mauriac, konieczne jest przeprowadzenie prawidłowego leczenia choroby podstawowej i zapobiec niedobór insuliny.

Gdy leczenie skojarzone opracował już syndrom nowoczesnych leków rokowania na tyle korzystny, ale jeśli wszystkie zalecenia lekarza. Prawidłowe dawkowanie insuliny i przywrócić funkcjonalność wszystkich narządów dotkniętych są w stanie powrócić na zdrowie dziecka, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne.