781 Shares 5444 views

Kable i adaptery. Kabel SATA dla dysku twardego

Zakup nowego komponentu do komputera będzie można myśleć dokładnie o jaki rodzaj kabla trzeba, że trzeba kupić więcej i tak dalej. D. Dlatego też, aby uniknąć takich problemów, konieczne jest natychmiast, aby upewnić się, że masz osobną kolekcję komputera nie spowoduje trudności. A jeśli rozumiesz, co jest USB, kabel SATA, które sprawią, że boi.


Co to jest?

Badając model komputerów osobistych, zostały wielokrotnie spotkał się z tym interfejsem. Co to jest i jak ważne jest, nie każdy wie. Nawet zawiłe definicja z internetu nie zawsze dają dokładną definicję tego pojęcia. Wątpię, czy każdy rozumie, co interfejs szeregowy, a nawet nie zrozumieć wszystkie informacje w pamięci.

Żeby było łatwiej, nie od razu powiedzieć, że SATA «się» z innego formatu – ATA, a swoją nazwę zawdzięcza niego. Ten interfejs, lub prościej, złącze posiada system informacji szeregowego. Oznacza to, że dane są przesyłane na 1 bit w pewnym okresie czasu. Gdzie bloki informacyjne są jeden po drugim na jednym kanale.

Kabel SATA jest sparowane z przechowywaniem danych. Zwykle oznacza to, że dysk twardy. Kupiłeś kolejowej i chcesz zainstalować system. Aby to zrobić, trzeba dostać się kabel, który format i podłączyć dysk do płyty głównej.

poprzednik

Zanim będziemy kontynuować do czynienia z naszego interfejsu, możemy dowiedzieć się, co było cechy poprzedniej wersji. ATA ma taką samą funkcję, jak w przypadku SATA, ale to był inny sposób. W przeciwieństwie do poprzedniego interfejsu, współpracuje z równoległej transmisji danych. W rezultacie, transmisja i odbiór danych są przeprowadzane równocześnie.

Ale on nadal funkcjonował w tandemie z nośników, wśród których byli dysk twardy lub napęd optyczny. Po ATA-up SATA, zdecydował się zmienić nazwę pierwszego interfejs PATA (Parallel ATA).

funkcje

kabel SATA do dysku twardego ma swoje własne cechy. Jest on reprezentowany przez złącze 7 stykowe. W przeciwieństwie do poprzedniego, był czasami mniej. ATA zostały wykorzystane aż 40 otworów. Zaletą nowych elementów stał mały, a jego obszar. Po podłączeniu zajmuje mało miejsca, a zatem nie obejmuje przepływ powietrza do chłodzenia innych komponentów. Wiązka przewodów stała uproszczone.

Kształt nowego interfejsu zapewnia możliwość podłączenia wielu przewodów. Mocniejszy niż stal, a kabel zasilający. Posiłki serwowane są na trzech kanałach: 3,3 V, +5 V i +12 V. Wśród nowoczesnych urządzeń, które obsługują ten format, istnieją takie, które działają bezpośrednio ze złączem SATA, a są takie, które wspierają Molex.

Kolejną różnicą w stosunku do poprzedniego formatu było łatwe połączenie. Teraz jeden przewód łączy jedno urządzenie zamiast dwóch jak poprzednio. Teraz, kilka urządzeń może pracować jednocześnie bez opóźnień czy przerw. Zniknął i problem z dużą liczbą kabli i przewodów.

Kontakt

kabel SATA do urządzenia musi mieć zarówno połączenie 7-stykowy i 15-pin do zasilania. Istnieje możliwość zamiast złącza 15-pin używany w kontakcie 4 Molex. Ale warto pamiętać, że jeśli połączyć oba kable do zasilania, to najprawdopodobniej, dysk twardy będzie palić. Interfejs działa na transmisję dwukanałowym. Technologia niskonapięciowego sygnału różnicowego może transmitować dane przy wysokiej częstotliwości, a użycie tańszego związku.

Jest też gniazdo 13 kontaktów. Jest on stosowany w serwerach lub na małych urządzeniach, gdzie stosowane są cienkie dyski. Łączył i składa się z dwóch części: semikontaktnogo magistrali danych i sześć-pin do zasilania.

pierwszy

Od czasu przyjścia do kabli SATA, istnieje wiele rodzajów i odmian. Pierwsza wersja przyszedł w 2003 roku. To działa w paśmie o częstotliwości 1,5 GHz i przepustowości 1,2 Gb / s. interfejs ATA z poprzedniej nowości prawie nie różnią się od parametrów łącza. Komunikacja szeregowa chociaż nieco wolniej niż równoległe, ale parametry są porównywane poprzez podniesienie wysokich. I kosztem odporności na zakłócenia i bezużyteczności synchronizować kanały SATA wygrywa.

drugi

Kabel SATA 2 przedłużyć szybkość transmisji danych do 3 Gb / s. Pierwszy pojawił się w nForce chipset kontroler 4. Uważa się, że z poprzedniej wersji sekundę powinna działać w sposób łatwy, ponieważ istnieje dopasowanie tempo. Ale w rzeczywistości okazało się, że niektóre urządzenia i kontrolery wymagają specjalnego traktowania.

trzeci

Trzecia wersja to najbardziej kompletny i różnorodny. 3 kabel SATA jest przedstawiony w 2008 r. Przepustowość ponownie wzrosła dwukrotnie. 6 Gb / s zostały uzupełnione i modyfikacji sterowania mocą. Twórcy lewo kompatybilność z poprzednimi wersjami, nie tylko w odniesieniu do podłączenia złączy i kabli, ale także wtedy, gdy do czynienia z protokołów komunikacyjnych.

Po podstawowa wersja była jeszcze uaktualnienia. Tak, trochę później pojawił SATA Revision 3.1. To oznaczało realizację Kable do urządzeń kompaktowych. Stale są znane wielkości mSATA SSD 2,5 cala. Wśród nowości są specjalne technologie, które były odpowiedzialne za mocy, wydajności i innych funkcji.

Kabel SATA 3 drugiej wersji był oddzielnie ekspresowe imię. Z jego „ojcem” był kompatybilny na poziomie oprogramowania, ale interfejs PCI Express jest nośnik. Zmieniłem projekt w tej wersji. Teraz to dwa porty SATA, umieszczone obok siebie w długości. Stawka wzrosła do 8 Gb / s, jeśli tylko korzystać z pierwszą część złącza po wybraniu zarówno do 16 Gbit / s.

Hot swap

Równolegle z SATA Powstała i eSATA. Stał się znany w 2004 roku. Pracowałem podłączania urządzeń zewnętrznych i tryb „hot swapping”. Tryb ten – można wyłączyć lub podłączyć urządzenie podczas pracy, bez konieczności zasilanie systemu.

Złącza stają się bardziej skomplikowane, mniej łamliwe i odporne na wielokrotne rozłączenia lub połączenia. Przy konwencjonalnych modyfikacji SATA fizycznie niezgodnych, ale zsynchronizowanym, aczkolwiek w różnych poziomach sygnału. Dla konnektinga z danych opon i zasilania kablem. Wariant się już na metr – 2 m. Aby podczas gdy poziom sygnału pozostaje taki sam, jak poziom transmisji jest zwiększona.

przerobienie

ESATA do pracy, trzeba nie tylko do przesyłania danych, ale również podłączyć kabel do zasilacza. Musiałem użyć osobny kabel jest niezbędne do tego ostatniego procesu. Aby jakoś połączyć te dwie funkcje muszą być zsynchronizowane z kabla USB SATA-Zewnętrznych. Microstar opracowali podgatunku eSATAp. Udało im się połączyć eSATA z USB. Ostatnio odpowiedzialny za odżywianie.

inne gatunki

W ogóle, ponieważ wyjście SATA pojawiła się tak wiele zmian, że niektórzy nawet nie stały się popularne. Były też te interfejsy, które są szeroko wszedł do użytku. Wielu stało adaptery i adaptery do tego formatu. Dzięki modyfikacji przechowywania informacji i modyfikowane sam kabel. Tak więc, istnieje mSATA SAS piorun i in.