896 Shares 3063 views

Frustracja nie jest chorobą!

Frustracja … Co to jest? Ten stan niezadowolenia, wynikający z rozbieżności pomiędzy oczekiwanym a rzeczywistym, czyli na drodze do pożądanego celu, rodzi nie do pokonania przeszkodę, która prowadzi do silnego doświadczenia.

Człowiek sfrustrowany szuka wyjścia z jego uczuć, albo poprzez agresję skierowaną do innych, albo rozpacz i zamykanie, obwinia się.

Badanie tego zjawiska dotyczyło takich naukowców jak Simonov, Maslow, Freud, wielu behawiorystów. Określono wymagania, a ich oczekiwania zostały zidentyfikowane. Potrzeby są biologiczne, społeczne, idealne (duchowe). Jeśli dana osoba nie może zaspokoić potrzeby, to ma napięcie psychiczne, co prowadzi do frustracji. Innymi słowy, frustracja jest stresem emocjonalnym.

Konsekwencje

Frustracja jest mechanizmem uruchamiającym konflikt. Niszczycielskie zachowanie skierowane jest do innej osoby lub obiektu (tacy ludzie się gniewają, łamią). Osobista osoba, która potrafi analizować sytuację i sam siebie, spróbuje wykorzystać zewnętrzne warunki i swoje wewnętrzne siły, aby znaleźć najlepsze rozwiązania wyjścia z obecnej sytuacji. Przeciwnie, osoba, która nie umie kontrolować siebie staje się impulsywna w momencie sfrustrowania, traci kontrolę nad sobą, gniewa, skandale, obelgi, może używać siły fizycznej.

Czasami osoba reaguje na sytuację stworzoną przez opiekę. Agresja nie manifestuje się otwarcie, ale jest kompensowana barierami psychologicznymi, takimi jak sublimacja (agresja – sport, płeć – kreatywność); Fantazja (marzenia, świat snów); Racjonalizacja (intelektualne uzasadnienie zachowania). W niektórych przypadkach osoba zaczyna ustępować, tzn. Trudne, nieosiągalne zadanie zastępuje łatwiejsze. Ustalenie następuje wtedy, gdy osoba ma obsesję na punkcie niezamierzonego celu, powodując całkowity paraliż aktywności (nie może myśleć o niczym innym, nic nie może zrobić).

Podstawowe frustracje powodów

Relacje interpersonalne:

– Relacje w rodzinie (problemy domowe, pieniądze, dzieci).

– Relacje w pracy (rozbieżność między zużytą pracą a uzyskanym wynagrodzeniem prowadzi do niezadowolenia z władzami, kolegami itd.).

– Stosunki seksualne (emocje nie znajdują wyjścia, odprężenia).

Frustracja jest traumatyczną sytuacją. To powoduje pewne zachowanie:

– Zniszczenie i agresja;

– apatia;

– długotrwałe podniecenie;

– stałe zachowanie (stereotyp);

– regresji.

Frustracja. Leczenie

Frustracja nie jest chorobą i nie może być leczona. Aby zrozumieć sytuację, która doprowadziła do niezadowolenia, rozczarowania, upadku nadziei, trzeba mieć zdolność do introspekcji. Psychoterapeuci zalecają "przewijać" sytuację, jak film, i spróbować wyobrazić sobie wszystkie wydarzenia w inny sposób, czyli narysować kolejne zdjęcie z pozytywnym zakończeniem. Jest to konieczne dla wczesnego wyjścia ze stanu frustracji.

W stosunkach seksualnych frustracja może prowadzić do zaburzeń neurotycznych, zaburzeń snu, histerii, dysfunkcji seksualnych. Jeśli nie pójdziesz do psychologa lub psychoterapeuty na czas, możliwe są poważne konsekwencje, impotencja u mężczyzn i upokorzenie seksualne u kobiet. W najlepszym wypadku, pary rozkładają się.

Aby przezwyciężyć stan frustracji, trzeba rozwijać wytrwałość, umiejętność analizy sytuacji i traktowania go jako regularnego doświadczenia, a nie ciosu w przeznaczeniu.