186 Shares 3533 views

Śledzie Sosvinskaya – jak zobaczyć królewski przysmak na stole

Ryby w naszym kraju były zawsze uważane za przysmak, zwłaszcza rzadkie odmiany. A jeśli uważasz, że najdroższe i rzadkie ryby – koniecznie czerwone i duże, to się mylisz. Dla tytułu najbardziej legendarnego delikatności ryb z powodzeniem może konkurować śledzia sosvinskaya. Co to jest ryba i dlaczego otrzymała to imię?

Cechy ryb

W rzeczywistości śledztwo Sosvy nie jest w ogóle śledziem. Należy do rodziny białej ryby, podrodziny łososiowatych, a najbliżsi krewni to omul, nelma i żar. Prawdziwe imię tej ryby to tugun, i stało się z powodu jego siedliska. Faktem jest, że tugun jest endemiczny, to jest gatunek, który żyje w jednym, ograniczonym miejscu i nie pływa z dala od miejsca urodzenia. W tym przypadku rzeki Syberii. Ale w niewielkim dopływie Ob, w północnej Soswie, w pobliżu miejscowości Berezovoe w obszarze autonomicznym Khanty-Mansi, znajduje się najliczniejszy i najbardziej zachwycający śledzia Sosvinskaya.

Jej zdjęcie przedstawia niespotykane, małe – do 20 cm długości – okrągłe ryby, lekko przypominające na zewnątrz, ale wielokrotnie przekraczające wielokrotnie smak.

Złapią tugun wiosną, podczas wysokiej wody, kiedy idzie do tuczących się szkół. Dlatego złapanie nie jest wygodne dla przędzenia, a nawet siatki, ale okrężnicy. W połowie lata osłabiony tugun powraca z płytkich wód, ujść do dopływu rzek i rzek. W tej chwili łatwo jest złapać. Jednak od jakiegoś czasu populacja została zabroniona, ponieważ liczba ta w regionie szybko spada. Pomimo wszelkich zakazy i ogromnych grzywien, kłusownicy praktycznie przez całą dobę złapają tugun w okresie swojej kolei.

Historia królewskich ryb

W Rosji śledztwo Soswy było kochane od czasów starożytnych, a jeszcze przed nazwą królewskiego śledzia, dostarczając je bezpośrednio do królewskiego stołu. Peter bardzo lubiłem jej smak.

W czasach radzieckich produkcja wyniosła zaledwie 10 ton rocznie, a tylko dzięki temu mieszkała wioska i lokalna fabryka ryb. Raz w roku po złapaniu i wytrawianiu z Moskwy wysłano lodówkę, która przyniosła cenne puszki po stolikach pierwszych mieszkańców państwa.

Znany jest również fakt, że podczas konferencji w Jałcie Stalin potraktował przysmak Churchilla i zjadł koniak rybny. Śledzik Sosvinskaya był tak dobrze podobny przez pana Churchilla, że później beczkę tego delikatności wysłano do niego na bezpośredni lot.

Co sprawia, że śledź sosvinskaya jest delikatny?

Po pierwsze, oczywiście, smak tej ryby. Jest bardzo cienki z lekkim aromatem świeżości, przypomina ogórek. Sam mięso jest tłuste i przetargu, że po leżeniu przez kilka miesięcy w solance, po prostu rozpływa się bez śladu. Dlatego ryby są solone i starają się sprzedawać tam. Nie jest to jednak trudne – dla kłusowników kilogram może kosztować nawet tysiąc rubli. Świeży śledź Sosvinskaya jest bardzo krótki: nawet jeśli trochę się spodoba, smakuje źle – w jego mięsie jest dużo tłuszczu, które w powietrzu szybko utlenia się, a ryba niemal natychmiast staje się, jak mówią, z zapachem. Dlatego oficjalnie sprzedają to nie świeże, ale solone. Nie należy też zamrażać, ponieważ całkowicie zabija niepowtarzalny smak produktu.

Po drugie, chwała jej spowodowała deficyt i rzadkość. Kup to – nawet w regionie Khanty-Mansyjsk wielki sukces, co możemy powiedzieć o centralnej Rosji.

Gdzie spróbować

Ponieważ ta ryba pozostaje troszkę i jest niewiele, nie można jej przywieźć do stolicy, ani nawet do sąsiedniego regionu. Dlatego sól go na miejscu – w fabryce ryb Berezovsky. Są podobne fabryki w sąsiednim Surgut i Tyumen. Przygotuj ją w fabrykach tylko w jeden sposób – jest to pikantny ambasador kalekimu, który doskonale ilustruje smak ryb.

Najprostszym sposobem na kupienie tej ryby jest strona internetowa zakładu rybackiego w Berezovsky "ryby syberyjskie", gdzie sprzedawane są różne warianty śledzia Sosva. W stolicy znajduje się przedsiębiorstwo i przedstawicielstwo, więc jeśli nie wiesz, gdzie w Moskwie spróbować śledzia sosvinskaya, poszukaj tego oficjalnego sklepu internetowego. W stolicy w centrum handlowym "FOOD CITY" znajduje się również autostrada Kaluga. Przy okazji, 200-gram banku kosztuje około 500 rubli.

Jak śledzić śledzia Sosvina w domu

Jeśli udało się uzyskać świeże śledzie sosvinsku, nie wahaj się i nie próbuj tego samemu. Taka ryba powinna być przygotowana jak najszybciej i jak najprostsza – jest to najlepszy sposób na odkrycie smaku jego mięsa. Rybacy zazwyczaj jedli bezpośrednio surowe, wkładając do wiadra i napełniając dużą solą. Potem wszystko było proste – zabrali rybę za ogon, oderwali płetwę, wciągnęli wnętrze, zerwali głowę (z delikatną rybą wszystko to można zrobić jednym ruchem) i wepchnąć do ust.

Ale można uczynić bardziej atrakcyjną wersją ambasadora – można posypać ryby wypatroszone solą i pieprzem i wyjechać na dzień, po którym można jeść bezpośrednio z kości, są tak delikatne i miękkie. Można przygotować pikantną marynarkę. W tym celu umieść całą nieopieczoną rybę w nieutleniających się naczyniach, napełnij ją solą w ilości łyżki na kilogram ryb. Następnie przygotuj marynatę – w 50 ml wody dodaj kilka liści laurowych, łyżeczkę pieprzu, kminu, kolendry i gałki muszkatołowej i zagotuj płyn. Następnie ostygnij i zalać ryby, zmiażdżyć i pozostawić na zimno przez kilka dni.

Każdy, kto kiedykolwiek próbował tego przysmaku, jest jednogłośnie pewny, że nigdy nie zapomnisz jego smaku, więc jeśli można go znaleźć w sprzedaży, bezpiecznie je smakować.