577 Shares 6732 views

Piła na metale: jak wybrać?

Piła na metalu jest dość popularnym narzędziem wśród mistrzów zajmujących się pracami budowlanymi i remontowymi. Ten sprzęt jest przedstawiony w różnych typach, każdy model ma określony cel, ale nadaje się do pracy w domu.


Jakiego typu piły należy wybrać

Piła okrągła jest nowoczesnym i mocnym analogowym narzędziem ręcznym. Ten sprzęt jest wygodny, ma małą wagę i dużą zdolność manewrowania. Niektóre modele mogą obsługiwać płótno nie z tyłka, ale z dowolnego miejsca na arkuszu. Takie jednostki mogą pracować na pochyleniu, co pozwala widzieć metal pod wymaganym kątem. Piły tarczowe do metalu pozwalają na monitorowanie obciążenia narzędzia od nadajnika, zapobiegając przegrzaniu urządzenia.

Podczas pracy operator może wyregulować wymaganą prędkość obrotową niż modele ręczne nie mogą się pochwalić. Elektryczna piła wyposażona jest w zintegrowany system blokujący silnik i hamujący silnik, który zapewnia bezpieczeństwo podczas wymiany tarczy, gdy są uszkodzone. Niektóre modele podobnych narzędzi mają specjalne zagięcia, do których można podłączyć odkurzacz. Możliwość manewrowania takimi piłami jest niższa, ale służą dalej, ponieważ zmniejsza się ryzyko wadliwego działania.

Piła tarczowa z Makita

Jeśli często trzeba wyciąć stal nierdzewną, rury i różne profile, możesz wybrać model dysku Makita 4131, który będzie w stanie radzić sobie ze stopami i metalami nieżelaznymi. Jeśli porównaćesz się z tradycyjnymi szlifierkami kątowymi, to takie urządzenia mają wiele zalet, między innymi: wyższa produktywność, brak iskier i wykluczenie nagrzewania materiału.

Nie ma możliwości rozróżnienia między wysoką żywotnością ostrza tnącego a brakiem emisji pyłu. Mistrz za pomocą tego narzędzia ma możliwość cięcia metalu na stożku.

Piła tarczowa z Evolution

Piła do metali o znaku Evolution 230 Extreme jest w stanie wytrzymać arkusz, którego grubość wynosi 12 milimetrów. Dzięki swojej pomocy, jak w wyżej opisanym przypadku, można wyciąć rurę, a także metalowy profil. Pierwsza wersja produktu może mieć grubość do 4 milimetrów. W sprzedaży możesz znaleźć model Hilti SCM 22-A 3.3 ACS, który z powodzeniem stosuje się także do cięcia blach i profili metalowych. Sprzęt będzie mógł obezwładnić profil, którego grubość sięga 57 mm.

Jeśli porównamy ten model z młynię kątową, wówczas produktywność pierwszego będzie 4 razy większa. Masa urządzenia wynosi 4 kg, a naładowanie akumulatora wystarcza na 50 sposobów rozcinania profilu montażowego.

Wnioski

Powyższe cechy charakterystyczne piły tarczowej wskazują, że najnowszy model ma większą wydajność. Jeśli jednak preferujesz towary najpopularniejszych producentów, możesz wybrać pierwszą lub ostatnią piłę. Opłata za trzecią opcję będzie wynosić 39.900 rubli.

Jakiego rodzaju zespół wybrał na metal?

Jeśli wolisz pił taśmowych, możesz wybrać model nie tylko dla cech jakościowych i producenta, ale również dla kosztu. Na przykład piła taśmowa do metalu Jet 349V kosztuje 48500 rubli. Długość taśmy piły wynosi 1440 mm, piła jest możliwa pod kątem 45 do 60 stopni. Urządzenie działa z sieci zasilającej 220 V, a jej moc wynosi 1100 W. Możesz pracować przy użyciu sprzętu w jednej z dwóch prędkości. Funkcja chłodzenia nie jest dostępna, a maksymalna wielkość prostokątnego elementu obrabianego może wynosić 125×76 mm.

Jeśli wolisz producent Makita, pióro taśmowe z tej firmy może być również zakupione przez Ciebie w sklepie. Dla porównania Makita 2107 FK jest znacznie tańszy od powyższego. Cena sprzętu to 23 900 rubli. Moc agregatu wynosi 710 watów, maksymalna średnica obrabianego przedmiotu może wynosić 120 milimetrów. Rozmiar taśmy piły wynosi 1140x13x0.5 mm. Liczba prędkości, podobnie jak w opisanym wyżej modelu, jest również dwa. Waga – 5,7 kg, nie ma chłodzenia. Spośród dwóch modeli piły taśmowej, ostatni konsument jest wybierany częściej z powodu niższych kosztów i niskiej wagi. Jeśli musisz wykonywać zadania w domu, zaleca się wybór piły Makita.

Kiedy wybrać piłę wahadłową

Piła do metali Bosch GCO 2000 jest urządzeniem wahadłowym. Konsumenci wybierają częściej niż opisane powyżej z tego powodu, że kosztuje znacznie mniej. Jego cena wynosi 17500 rubli. Ale cena nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na popularność wśród kupujących. Biorąc pod uwagę pozytywne cechy, można wydzielić dużą moc, która przekracza powyższe analogi i wynosi 2000 W. Urządzenie waży 19,3 kilograma, ale taka znaczna masa nie zmniejsza komfortu użytkowania.

Bezpieczeństwo zapewnia ograniczenie prądu rozruchowego, co wyraża się gładko. Sprzęt jest uniwersalny, ponieważ może być używany do cięcia metalu, ceramiki, plastiku i kamienia. Odpowiednia piła do zastosowań przemysłowych i prywatnych. Cechą wyróżniającą jest długowieczność silnika, a także czyste cięcie i maksymalnie nawet cięcie.

Robienie wahadła przez siebie

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup sprzętu opisanego powyżej, metalowa pilarka obrotowa z własnymi rękami może być wykonana bez większego wysiłku. W tym celu należy przygotować silnik elektryczny jednofazowy o mocy 340 W. Odpowiedni i trójfazowy typ AOL 21-2, jego moc wynosi 400 W. Przeniesienie obrotów do wrzeciona zostanie wykonane za pomocą pasa klinowego, zapożyczonego z GAZ-24.

Podstawą narzędzia będzie rama wrzeciona o przekroju prostokątnym, na którym spawany jest korpus wrzeciona, a po drugiej stronie płyta mocująca silnik. Poprzez rowek w ramie należy pominąć rurę 1/2 cala, która będzie odgrywała rolę osi huśtawki piły. Podczas wykonywania prac spawalniczych upewnij się, że oś wału silnika, oś skrętna piły i wały wrzeciona są równoległe. Po zakończeniu spawania rama powinna być wyłączona, a szwy czyszczone i malowane nitro-emaliami, wstępnie zaprawiają powierzchnię.

Przy konstruowaniu domowej piły metalowej obudowa tarczy ściernej i obudowa pasa powinny być wykonane z blachy stalowej o grubości 2 mm. Odstępy są spawane ze środka naramiennym szewem. Obudowę paska należy przymocować śrubami do ramy i silnika, a uchwyt napędu musi znajdować się na wymiennej pokrywie obudowy. W przypadku tworzenia piły metalowej łożyska wrzeciona muszą być wypełnione smarem przed montażem. W rowku łożysk są zainstalowane pierścienie filcowe, które najpierw muszą być impregnowane ciekłym smarem.

Wnioski

W zmontowanym narzędziu silnik powinien przewyższyć trzpień od dołu, w przeciwnym wypadku gdy piła zostanie włączona, materiał ścierny uderzy o przedmiot obrabiany, co spowoduje awarię. Podczas pracy z takim narzędziem należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Kabel musi być chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą elastycznego przewodu giętkiego. Można je wypożyczyć z węża natryskowego.

Silnik elektryczny i sama piła muszą być uziemione, a narzędzie robocze musi być przymocowane do wału nakrętką lewym gwintem. Działanie narzędzia musi być wykonane po tym, jak kapitan nosi okulary ochronne. Przed przystąpieniem do cięcia ważne jest, aby przygotować miejsce pracy, należy oczyścić obce przedmioty, a narzędzie musi być zabezpieczone przed upadkiem. Tylko w ten sposób można wykluczyć obrażenia.