815 Shares 1100 views

Jak rozwijać pamięć dorosłego: ćwiczenia treningowe. Przegląd najlepszych metod rozwijania pamięci

Większość osób okresowo narzeka na pamięć "dziewicy". Co do zasady, praktycznie nie uczestniczą w dziennikach, w których starannie wprowadzają wszystkie swoje plany na następny dzień. Trzeba jednak czekać na kłopoty. Czasami niemożność zapamiętania kogoś może wydawać się raczej żenująca. Albo chęć pomocy dziecku z lekcjami stanie się kompletnym fiaskiem.


Jak rozwijać pamięć dorosłego? Takie pytanie jest zadawane okresowo przez zapominających ludzi. A ci, którzy nie tylko szukają odpowiedzi, ale również zaczynają wdrażać wszystkie zalecenia w życiu, w odpowiednim czasie zauważają doskonały wynik.

Przyczyny złej pamięci

Z wiekiem pogarsza się zdolność pamięci osób, a także pojawia się nieobecność. Osoba musi zachować zbyt wiele informacji w swojej głowie, z powodu których czasami zapomina o najbardziej oczywistych faktach.

Ale to nie jest tak. Im starsze jest osoba, tym gorsza jest zdolność rozumowania z przyczyny. Przyczyny słabej pamięci u dorosłych są ukryte zarówno w zmianach wieku, jak iw niewłaściwym stylu życia, stresu, złym snem i wielu innych. Komórki nerwowe stają się mniejsze, a wraz z tym, coraz trudniej jest, aby człowiek zanurzał się w coś nowego.

Słaba pamięć u dorosłych może być konsekwencją niektórych chorób. Należy zauważyć, że zdolność do zapamiętania, a także myślenia, niekorzystnie wpływa na:

 • Wysokie ciśnienie krwi;
 • Miażdżyca tętnic;
 • Cukrzyca;
 • Kompletność.

Czasami pogarszanie się zapamiętywania może być konsekwencją rozwoju choroby Alzheimera.

Metody poprawy pamięci

Zdumiewająca zdolność może być przeszkolona, jak na przykład mięśnie ciała. Aby to zrobić, musisz wykonać specjalne ćwiczenia pamięci. W przypadku dorosłych, oczywiście, trening wymaga pewnego wysiłku. Przecież to dzieje się najłatwiej w dzieciństwie. Dzieci starają się zapamiętać wszystko, co spotyka ich oczy.

Obciążenie pamięci studenta jest już dość znaczące. Ale kiedy człowiek kończy naukę i zaczyna pracować, jego pamięć nie nadaje się już do systematycznego treningu. Życie staje się nudniejsze i zwyczajne. Aby pamięć mogło się rozwijać, osoba powinna otrzymywać wrażenia. Cóż, jeśli są różne przyjemne wydarzenia, a ludzie starają się nie zapominać o nich.

Wpływ tytoniu

Jak rozwijać pamięć dorosłego? Przede wszystkim musi pozbyć się szkodliwych skutków nikotyny. Liczne badania potwierdziły, że tytoń znacznie pogarsza zdolność zapamiętywania.

Jeśli porównajcie osobę, która trenuje pamięć, a jednocześnie pali się, a druga, która nie działa na zdolność do zapamiętania, ale nie ma złego nawyku, okazuje się, że pierwszy wynik jest lepszy. Jeśli jednak ich warunki zostaną wyrównane, okazuje się, że tytoń nadal pogarsza pamięć.

Badania wykazały, że palący uczniowie są mniej zdolni do radzenia sobie z zadaniami niż niepalących. Chociaż tytoń ma zdolność natychmiastowego zwiększania koncentracji, szybko przechodzi.

Wpływ alkoholu

Giętki umysł nie może być zachowany przy użyciu napojów alkoholowych. W końcu osłabiają pamięć.

Nawet niewielka dawka alkoholu zmniejsza zdolność do zapamiętania. Systematyczna odbiór pozbawia osobę możliwości ustalenia czegoś w pamięci. Dlatego ci, którzy myślą o tym, jak rozwinąć pamięć dorosłego, powinniście zrezygnować z alkoholu.

Przed właściwym ćwiczeniem zaleca się wykluczyć wszystkie rodzaje alkoholu, na które trzeba coś zapamiętać.

Leki

Stosowanie pewnych leków może również wpływać na zapamiętywanie, a nawet powodować zanik pamięci. Obejmują one różne leki kojące lub pobudzające, a także środki przeciwbólowe, przeciwhistaminowe i przeciwzapalne.

Kluczowe zalecenia

Istnieją reguły, które pozwalają pamięci zawsze pozostają w dobrym stanie:

 • Wzbogacenie krwi tlenem;
 • Pamiętaj, aby dobrze spać;
 • Nie nadużywać alkoholu i tytoniu;
 • Odmawiać (jeśli to możliwe) od leków zmniejszających pamięć.

Techniki zapamiętywania od geniuszy

Psycholog Karl Sishor uważa, że zwykła osoba wykorzystuje swoją pamięć tylko 10%, podczas gdy 90% pozostaje bez użycia.

Niewielu ludzi wie, że prawie wszystkie metody rozwoju pamięci w dorosłych są oparte na trzech naturalnych prawach zapamiętywania. Chodzi o emocje, stowarzyszenia i powtórzenia. Znajomość tych zasad może pomóc zarówno w życiu codziennym, jak iw sytuacjach krytycznych.

Prawo emocji mówi, że dla lepszej pamięci wystarczy mieć żywą wrażliwość na dany temat. Najbardziej znaną osobą, która stosowała tę zasadę, był Roosevelt. Zawsze zachowywał szczególną uwagę. Wszystko, co czytał, pamiętał prawie dosłownie. Tajemnica tej metody rozwinięcia pamięci u dorosłych jest ukryta w potrzebie pełnego skupienia, przynajmniej na krótko, niezbędnych informacji. W tym przypadku lepiej będzie pamiętać, jeśli myślisz o tym przez długi czas i rozproszony.

Napoleon pozostawił za sobą niesamowitą technikę. Doskonale pamiętał o przeglądzie żołnierzy lokalizacji każdego z jego myśliwca i jego nazwiska. Tajemnicą jego pamiętania było, że imię jego nazwiska miało być bardziej żywe. Na przykład pytając jak pisze jego nazwisko.

Prezydent Lincoln miał własną metodę zapamiętywania: czytał głośno co było ważne, aby pamiętać. Okazuje się, że musisz zaangażować jak najwięcej narządów sensorycznych, jak to możliwe. Pozwala to skutecznie wpłynąć na rozwój pamięci u dorosłych. Większość ćwiczeń zaleca większość psychologów. Na przykład, aby pamiętać, wystarczy spisać, a następnie wyobrazić sobie, co zostało napisane.

Mark Twain często wygłaszał wykłady. Aby zapamiętać długi tekst, napisał parę słów od początku każdego akapitu. Przed sceną Twain powtórzył cały wykład za pomocą tego oszustwa. Ale przyszedł do niego inny pomysł – i zaczął malować, co trzeba pamiętać.

Tak więc geniusze przeszłości potrafili przetłumaczyć wszystkie trzy prawa zapamiętywania.

Przygotowanie do zajęć

Trening pamięciowy u dorosłych powinien zaczynać się następującymi ćwiczeniami:

 1. 5-10 sekund, zachowaj całkowicie umysł wolny od umysłu. Jest to konieczne do trenowania koncentracji.
 2. Podczas tego procesu nie powinno być żadnych napięć: nerwowych lub umysłowych.
 3. Od pięciu sekund ważne jest stopniowe osiągnięcie trzydziestu sekund ciągłej obecności w tym stanie.

Rozwój zdolności do zapamiętania

Bardzo ważne jest, aby rozwijać nie tylko wizualną lub słuchową zdolność zapamiętywania, ale także inne gatunki. Musimy również pamiętać, że pamięć krótkoterminowa i długoterminowa jest równie konieczna dla osoby.

Poniżej przedstawiono zalecane ćwiczenia dotyczące pamięci u dorosłych. Zastanów się nad nimi.

 • Pamięć wzroku może być przeszkolona przez próbę zapamiętania pojawiania się osób przechodzących. Wystarczające spojrzenie na osobę, która się spotka, a następnie musisz spróbować wyobrazić sobie jego twarz we wszystkich szczegółach.
 • Jest to bardzo przydatne kiedyś spytać, jak wygląda opakowanie ulubionego cukierka, co jest tam opisane. Możesz spróbować wyobrazić sobie to, co widziałeś, gdy znów przechodziliśmy przez sklep, jaki był znak. W ten sposób musisz spróbować zapamiętać wszystko do najmniejszych szczegółów.
 • Aby poprawić pamięć dźwiękową, wystarczy regularnie czytać głośno lub uczyć wierszy z dzieckiem. Śpiewajcie melodii, którą właśnie słuchałeś. W hałasie ulicy próbuj usłyszeć fragmenty fraz i poprawić je w pamięci.
 • Podczas posiłku wyobraź sobie sobie degustatora, który dokładnie zapamiętuje smak potrawy. Powiązać każde danie z czymś. Baw się zgadując, że naczynia z zamkniętymi oczami.

 • W perfumerii spryskaj perfumy na pasku testowym. Następnie spróbuj przypomnieć sobie imię. Pociąg ze wszystkimi zapachami wokół ciebie. Możesz zacząć od prostszych smaków, a następnie przejść do bardziej złożonych smaków.
 • Spróbuj rozwijać pamięć liczbową. Aby zapamiętać całą kombinację, wystarczy wyrzucić kalkulator. Na początek możesz po prostu określić zmianę sklepu przy każdym zakupie. Obliczenia w pamięci pociągu umysłu związane były z liczbami. Spróbuj ustalić cenę za każdy produkt. Rozważ kroki, na przykład od wejścia do mieszkania do drzwi windy. Możesz spróbować przypomnieć sobie, ile razy musisz przewinąć lampę w kasecie przed jej dokręceniem.

 • Wszystkie rodzaje pamięci doskonale rozwijają się przy pomocy dowolnego typu gier planszowych. Przyspiesz procesy myślenia za pomocą szachów i szachownic, kart do gry, domino. Doskonałe treningi pamięci pomogą rozwiązać krzyżówki, a także wszelkiego rodzaju zagadki. Origami poprawia pamięć mechaniczną. Różne typy haftów, takie jak dziewiarskie, haftowe i rysunkowe, poprawiają doskonałe umiejętności motoryczne i koncentrują się na szczegółach.

Wnioski

Każdy ma wspomnienie. Niektórzy ludzie mają po prostu fenomenalną zdolność do zapamiętania. Inni wyznają, że są właścicielami "nieszczelnej" głowy. Zdaniem psychologów osoby o słabej pamięci są bardzo niewielu. Jednocześnie jest wiele osób, które nie wiedzą, jak prawidłowo używać go lub nie wiedzieć, jak rozwinąć pamięć dorosłego.