756 Shares 2129 views

Artykuł 110 Kodeksu Karnego: zbrodnia, kara, rodzaj usposobienia, prawoznawstwa, Komentarz do art 110 kodeksu karnego

W prawosławia, samobójstwo jest uważana za jedną z najpoważniejszych grzechów. Religia wyjaśnia to, mówiąc, że osoba w tym samym czasie popełnia morderstwo i wpada w rozpacz. W tych grzechów żałować, że nie będą mogli. Ludzie, którzy popełnili samobójstwo, zanim pochówku odmówiono pogrzebu. Tylko szaleńcy popełnić samobójstwo w stanie zmętnienie umysł, wyjątek yavyalyutsya. Przed samobójstwem grzebano poza cmentarzem. W czasach sowieckich, to było powszechne przekonanie, że akty samobójcze jako wyraźny znak niepoczytalności umysłowej. Oznacza to, że każdy suitsidniku pośmiertnie tytuł nienormalne. Ci, którym udało się uratować, umieścić na koncie całe życie psychiatry. Dziś, samobójstwo może wywołać sympatię, współczucie, litość, aw niektórych przypadkach nawet odpust.


prawo karne

Dziś charakterystyka czynu że przewidziany w art 110 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, stwarza szereg problemów. Spowodowane jest to stosunkowo młoda suitsidnikov wiekowej. Wiele z nich ledwo zamienia 30 lat. Niewątpliwie, człowiek może sam decydować o tym, aby żyć lub umrzeć. Należy jednak pamiętać, że pod samobójstwa osoby może przynieść przestępcą. Pomimo faktu, że ustawa wchodzi w kategorii prokuratury, identyfikując go bez oświadczenia ofiary (w przypadku zamachu) lub krewnych zmarłego jest bardzo problematyczne, aw niektórych przypadkach niemożliwe.

Artykuł 110 Kodeksu Karnego: kara

Przynosząc obywateli do samobójstwa lub próby samobójstwa poprzez systematyczne (stała) poniżenia godności ofiary lub groźbami i złego traktowania obejmuje:

  1. Do trzech lat ograniczenia wolności.
  2. Praca przymusowa.
  3. Uwięzienie.

Okres ostatnich dwóch zdań – do pięciu lat.

Celem z

Jest on utworzony z komisji winni bardzo konkretnych działań, który popycha ofiarą samobójstwa. Według kodeksu karnego RFSR Należą tylko systematyczne poniżanie godności ludzkiej i złego traktowania niego. Kilka szeroko reprezentowane Artykuł 110 Kodeksu Karnego. Zobacz dyspozycja uzupełnione zagrożeń. Systematyczne upokarzanie wyrażone w stałym poniżenia, zniewag, zniesławienia, cynicznym szyderstwem jakiejkolwiek niepełnosprawności ofiary, i tak dalej.

Artykuł 110 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej z komentarzem

Normalnie, nie ma wyjaśnienia dotyczące działań winną osobę. Na przykład, co należy rozumieć przez zagrożeniami? Różnią się one w ich treści. Komentarz do artykułu 110 kodeksu karnego oznacza, że kwalifikacja badanym normy nie zależy od tego, co dokładnie zagraża winną osobę. Na przykład, można powiedzieć, że poniosła śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, ujawnienia informacji, że ofiara chciała utrzymać w tajemnicy, rozwód, zwolnienia konfiskatę nieletnich pozbawionych środków do życia, eksmisji, niszczenie mienia, i tak dalej. Kiedy samobójstwo pod wpływem tych zagrożeń zostaną wykorzystane Artykuł 110 Kodeksu Karnego. Orzecznictwo w tym przypadku bierze się pod uwagę nie tylko treść, ale także czas trwania, częstotliwość występowania. W niektórych przypadkach, nawet błahe zagrożenia mogą doprowadzić ofiarę do samobójstwa gdyby przyjąć formę molestowania. Jednocześnie nie wszystkie słowa, wyraził kiedyś, nawet niebezpieczne treść może być uznana jako metoda, samobójstwa pchania. Dlatego artykuł 110 Kodeksu Karnego używa liczby mnogiej zagrożenie słowo. Aby doprowadzić do sprawiedliwości nie będzie miało znaczenia, jak to sformułował w słowach – pisemne, ustne, anonimowo, otwarcie.

okrutne traktowanie

Jest to kolejna istotna cecha, która wywołuje artykuł 110 Kodeksu Karnego. Stanowi przestępstwo może tworzyć działania, które same działają jako przestępstwo. Na przykład, może to być tortury, celowe zadawanie szkód na zdrowiu, i tak dalej. Jak maltretowanie działa również nielegalne umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym, bezprawne uwięzienie, pozbawienie pracy, żywności, mieszkań, wymuszony akt seksualny, naruszenie innych praw ofiary. Artykuł 110 Kodeksu Karnego nie wymaga prawidłowości tych aktów. Niemniej jednak ważne jest, aby ustalić, co tak naprawdę miały na celu doprowadzenie ofiary do samobójstwa.

wymagane elementy

Ponieważ w rzeczywistości działa bezpośrednio lub próba samobójstwa na niego. Od tego momentu, uważa się, że zbrodnia jest skończona. Oświadczenie o zamiarze popełnienia samobójstwa, przygotowanie do niej, pisząc list pożegnalny będzie nadal tworzą kompozycję określoną w art. Na stosowanie reguły powinno być ustalenie związku przyczynowego między zachowaniem sprawcy i konsekwencje w postaci śmierci pokrzywdzonego albo próbować ją zabić. W tym przypadku, artykuł 110 Kodeksu Karnego jasno wynika, że dla wzbudzenia postępowania karnego konieczne jest próba samobójstwa lub zaszły pod wpływem złego traktowania, systematyczne poniżenia lub zagrożeń. Jeśli samobójstwo działał w odpowiedzi na legalnych działań (na przykład z zagrożeniem narażeniem, ścigania), to zasada ta nie obowiązuje.

Prywatną część

Doprowadzenie do samobójstwa mogą być wykonywane z dowolną formę intencji. Jeśli miał rację, to znaczy, że winny człowiek przewidział prawdopodobieństwo samobójstwa i życzył że ofiara popełniła samobójstwo. W przypadku pośredniego celach przestępczych świadomie dopuszcza ten sam rezultat. Odpowiedzialność karna tego artykułu najbliższych 16 lat. Jako obywatel przedmiotu może działać, w którym poszkodowany w materiale zależy terminów urzędowych lub innych, lub innej osoby.

Zróżnicowanie ze sztuką. 105

Niektórzy prawnicy uważają, że w przypadku bezpośredniego zamiaru doprowadzić do samobójstwa powinny być traktowane jako morderstwo. Pogląd ten jest błędny. Autorzy tej pozycji nie bierze pod uwagę fakt, że celem artykułach 105 i 110 kodeksu karnego są różne. W przypadku samobójstwa, w przeciwieństwie do zabójstwa, nie jest winny podjąć działania, które bezpośrednio spowodować śmierć. Poszkodowany sam postanawia popełnić samobójstwo, a on przynosi ją. Jest on prowadzony przez własnej woli i świadomości. Prawdopodobnie i lekkomyślny podżeganie do samobójstwa. Jednakże, zgodnie z art. 24 godziny. Code 2 w tym przypadku odpowiedzialności.

istotnym czynnikiem

To zostało powiedziane wyżej o delimitacji art. 110 od stacji. 105. W tym przypadku, wskazywano, działania na rzecz świadomości ofiary, popełniając samobójstwo. Jeżeli indukcji samobójstwa skierowany w niewielkim lub przemieszczenie, wówczas czyn kwalifikuje części 1 lub 2 łyżki. 105. Ten sam artykuł akty przymusu fizycznego przez osobę do samobójstwa, gdy ofiara jest pozbawiona możliwości wykonywania własnej woli.

zestaw działań

Występuje, gdy osoba do samobójstwa przyniósł urzędnik. W uzupełnieniu do art. 110, będą stosowane godzin. 3 (n. "W") elementu. 286, który ustanawia odpowiedzialność za przekraczając swoje uprawnienia z poważnymi konsekwencjami. Kolekcja posiada także jeżeli udostępnienie do próby samobójcze lub myśli samobójcze przeprowadzono za pomocą działań stanowiących samodzielną ustawę karną (tortury, wymuszenia itp).

wniosek

Nie zawsze jest to możliwe do zidentyfikowania przyczyn popełnienia ofiar samobójstw. W tym kontekście statystyki dotyczące spraw karnych tej kompozycji jest bardzo słaba. W wielu przypadkach, ofiara nie ma krewnych lub bliskich przyjaciół, którzy mogą mieć żadnej istotnej informacji. W rezultacie, wiele przestępcy uciec sprawiedliwości. Sytuacja ta stwarza poważne wyzwanie dla organów ścigania. Złożoność, w szczególności, okazuje się fakt, że ofiara została wniesiona do samobójstwa, niż świadomie i dobrowolnie wycofał się z życia.