103 Shares 8230 views

Kamienie szlachetne: szmaragd

Przez wiele wieków ludzie zwracali szczególną uwagę na minerały. I nie na próżno, bo pocieszać, wzmacniać zdrowie, chronić się przed złymi siłami – wszystko to może być dokonane przez prawidłowo wybrane kamienie. Emerald jest jedną z odmian berylu, jest to bardzo cenny klejnot, z których niektóre są cenniejsze niż topaz, diament i diamenty. W dawnych czasach w Rosji nazywano szmaragdem, podobna nazwa znalazła się wśród Greków – "smaragdos", ale nowoczesne imię, najprawdopodobniej, pochodzi z Bliskiego Wschodu. Turcy nazywali minerałami "zymyr", a Arabami i Persami – "zumurrud".


Bardzo trudno jest znaleźć absolutnie doskonały, bez widocznych kamieni defektów. Szmaragd w większości przypadków ma niewielkie zanieczyszczenia piryt, chromit, kalcyt lub molibdenit, pęknięcia również zmniejszają jego wartość. Idealne klejnoty zwykle nie przekraczają 5 karatów.

Jeśli wierzysz w egipskie papirusy, to przez 6 tysięcy lat ludzkość zna ten kamień, być może był wcześniej używany. Każdy człowiek ma różne sposoby nawiązywania kontaktu z minerałem, ale wszędzie go przypisuje się pozytywne cechy.

Klejnot szmaragdu jest wymieniony w Piśmie Świętym, a także jest jednym z 12 klejnotów znalezionych w Rize Aaron High Priest. Minerał był uwielbiony zarówno w Babilonie, jak iw starożytnym Egipcie. Tsarina Cleopatra miała własne kopalnie na terenie nowoczesnej pustyni wschodniej, w której niewolnicy wyekstrahowali klejnoty. Piękno miał zwyczaj oddania wiernych szlachciców klejnotami wyrytymi na nich z własnym wizerunkiem.

Jest też legenda, zgodnie z którą te kamienie szlachetne były używane do przygotowania świętej filiżanki Świętego Graala. Szmaragdowa rzekomo była w koronie Lucyfera, gdy został wydalony z nieba, spadł anioł upadł, a ornament rozdzielił się. Spadek minerału przyszedł do królowej Saby, a ona z kolei przekazała Salomonowi. Po pewnym czasie puchar był wykonany z szmaragdu, z którego wypił Jezus Chrystus, a potem zgromadzono jego krew. Ten mityczny klejnot został poszukiwany przez rycerzy króla Artura, krzyżowców i przedstawicieli III Rzeszy.

Zawsze z mądrością, szczęściem, szczęściem, wiernością i czystością te kamienie były związane. Emerald był szczególnie szanowany na Wschodzie, jego zielony kolor w porównaniu z życiem, ponieważ wszystkie flagi krajów muzułmańskich mają ten odcień. Turcy, Arabowie, Persowie pobożnie wierzą, że minerał przynosi mistrzowską odwagę, wiarę i zdolność do przewidywania. Ludy słowiańskie identyfikują szmaragdowo mądrość, nadzieję i chłód. Jako amulety przeciw demonom i złym siłom użyto szmaragdu złota.

Kamień, zdjęcia biżuterii, z podziwem, minerałem godnym korony królewskiej – często nosiły monarchy. Uważa się, że szmaragd przyciąga radość i radość właścicielowi, więc patronuje twórcom twórczym, powołując się na tę mesę. Ozdoby z nim często można zaobserwować u artystów, muzyków, pisarzy. Według niektórych źródeł Byron, Petrarch i Dante nosili ten piękny klejnot.