650 Shares 2464 views

Temple Erechtheion w Atenach: historia, mity i ciekawostki

Każdy kamień w słonecznej Grecji może opowiedzieć swoją historię do słuchacza obojętnym. Mity, legendy i bohaterowie mocno splecione w tym pięknym starożytnego kraju.


Stolica Grecji

Turystów odwiedzających Grecję, nie należy pozostawiać bez uwagi na jej pięknej stolicy – Ateny. Starożytne miasto jest uderzające w jego piękno drobnych, białych piaszczystych plaż i zabytków, z których każdy czytanych w szkole.

Miasto, nazwany na cześć bogini mądrości Ateny, dumnie niósł sztandar oświecenia i sprawiedliwości nie tylko Grecy, ale także do wszystkich narodów basenu Morza Śródziemnego. Ateny w swojej długiej historii wiedział okresów zniszczenia wstyd upadku i bezprecedensowego dobrobytu. Wydaje się, że sama bogini patronuje mu i za każdym razem starannie podniósł się z kolan. Wielu wierzy, Ateny symbol kultury greckiej, jej piosenki.

nowoczesny Ateny

Turyści mówią, że Ateny udało się połączyć najlepsze we współczesnej cywilizacji z dziedzictwa kulturowego swoich przodków. Miasto żyje i oddycha głęboko. Na części Aten są absolutnie nowoczesne miasto. Highway, kawiarnie, restauracje, bary i dyskoteki. Ma wszystko, urzekają turystów. Ale jeśli jesteś zainteresowany trochę historii miasta, hojnie otworzy swój skarbiec dla Ciebie.

Atrakcje Ateny

Ateny bez powodu dumni ze swojej historii. Spacery, zwiedzanie miasta, może być nieskończony. Akropol w Atenach jest uważany za uzasadniony klejnot. Dwadzieścia pięć wieków historii tego majestatycznego budynku otworzyła oczy ciekawy turysta.

akropol

Akropol – the rastirazhirovanny zabytek Grecji. Jego moc wstrząsa ludzi aż do teraz. Wyobraźmy sobie, że ta monumentalna budowla został pomyślany, zaprojektowany i zbudowany przez ręce zwykłych ludzi, to trudno. Chociaż nigdy Grecy uważali się za zwykłych ludzi. Każdy powie legendę relacji z bogami. Teraz ten pomnik znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Akropol sam jest zbudowany na wzgórzu, którego wysokość jest sto pięćdziesiąt sześć metrów. Niestety, nie zachowały się wszystkie jej budynki i starożytnych świątyń. Ale nawet zachowane zabytki dać wyobrażenie o niespotykaną urodą tego miejsca.

Dzisiaj można zobaczyć tylko kilka z greckiego dziedzictwa kulturowego. Przy wejściu można spotkać majestatyczną bramę Propyleje. Na zboczach Akropolu można zobaczyć dwa zniszczone starego teatru. Partenon świątynia pod wezwaniem patrona Aten, na jej szczyt prowadzi do serca duchowieństwa kołatanie bogini. Główną ozdobą Akropolu była świątynia Erechtheion. Historycy i archeolodzy nadal uważają, że najbardziej niesamowite i nieszablonowe zabytek starożytnej Grecji.

Jaki jest Erechtheion?

To pytanie jest często zadawane przez turystów i mieszkańców miasta dokładnie znać odpowiedź. Erechtheion świątynia jest niesamowita fuzja kilku greckich kultach. Zgodnie z faktami historycznymi, Grecy budowali swoje świątynie i sanktuaria dla jednej z postaci z panteonu bogów. Najbardziej czczonych są Athena i Zeus. Na ich cześć przebudowany monumentalne świątynie, które odbyło się barwne procesje i uroczystości.

Starożytni architekci, tworząc na Akropol, świątynia Erechtheion nakręcił swój najcenniejszy skarb. Nawet teraz, jest on najlepiej zachowany wszystkim prezentowane na wzgórzu. Jego wartość dla naukowców jest to, że świątynia Erechtheion nie miał odwiedzić zwykłych ludzi. Prawo do zgłaszania były tylko duchowni, ale wewnątrz świątyni znajdowały się trzy sanktuaria poświęcone Athena, Posejdona i król erechteusz.

Erechtheion: opis świątyni

Łączenie kilku kulty w sobie sprawił, że świątynia jedyny w swoim rodzaju. Ani przed ani po Grecy nie budować takie monumentalne konstrukcje.

Zbudowany na miejscu świątyni była wcześniej inna świątynia, przed założeniem zniszczone i spalone przez Persów w czasie wojny perskie. Postanowieniem z wielkich Peryklesa na tej stronie mamy podwaliny nowego kompleksu świątynnego. Sama budowa rozpoczęła się po śmierci Peryklesa, a według niektórych trwała więcej niż piętnaście lat. Architekt kościoła jest uważana za grecki Mnesikles. Chociaż historycy nie może przyjść do jednomyślnej opinii w tej sprawie. Architekt musiał pokazać wszystkie swoje talenty, aby zaprojektować i zbudować ten cud myśli architektonicznej.

Podłoże, na którym świątynia Erechtheion, ze znacznymi różnicami wysokości. W związku z tym struktura i znajduje się w kilku poziomach. To pomysłowe odkrycie Mnesikles doskonale pasuje do koncepcji kompleksu świątynnego – Ministerstwo kilku kultów religijnych.

Podczas budowy Greków użyto marmuru śnieżnobiały i ciemne penteleysky Kamień fryz dekoracji. Światło słoneczne jest bardzo dobrze błysnął niesamowite marmurową rzeźbę otaczającą fasadę świątyni. Architekt stosować zupełnie nowe rozwiązania i kolumnami świątyni. Zgodnie z tradycją, greckie świątynie zostały urządzone ze wszystkich stron przez masywnych kolumnach. Podczas budowy Erechtheion na tej tradycji przeniesiony. To była otoczona z trzech stron przez piękne portyki, każda różni się od innych ze swojego stylu i rozmiarze. Niektórzy naukowcy sugerują, że nie był czwarty portyk. Ale dowody, że archeolodzy nie odkryli.

Wyglądało to jak świątynia?

Teraz dość trudno sobie wyobrazić, jak świątynią opiekowali się natychmiast po zakończeniu budowy. Chociaż historycy twierdzą, że autorytatywne świątynia Erechtheion nigdy nie została ukończona w środowisku naukowym. Wierzą, że w procesie budowania pierwotny plan został zmieniony i uproszczony kilkakrotnie. Ze względu na długotrwałe wojny peloponeskiej, Grecy byli w pośpiechu, aby zakończyć budowę kosztownych i lewej części sanktuarium w stanie surowym. Pomimo tych założeń, nasi współcześni udało się dokonać opisu. Plan Erechtheion świątynia jest odtworzony w szczegółach.

Łączna powierzchnia świątyni jest prawie trzysta metrów kwadratowych. I to bez uwzględnienia portyków towarzyszących sanktuarium! Świątynia została podzielona na trzy skrzydła, z których każda ma oddzielny dach i poświęca jej boga.

Część wschodnia jest w całości własnością Pallas Athena, strażnik starożytnego miasta. Do jej fasady przylega sześciu filarach, której wysokość wynosiła około sześć i pół metra. W tej części świątyni Erechtheion jest piękny posąg bogini, świeci się dzień i noc, światło złote lampy. Należy zauważyć, że sama lampa jest bardzo interesujące dla naukowców. Jego twórca, Kallimach, wynalazł specjalną konstrukcję, która pozwalała tylko raz w roku, aby dodać olej w lampie. Ta ilość wystarcza na dokładnie trzysta sześćdziesiąt pięć dni.

W północnym skrzydle mógł wejść przez główne drzwi świątyni. Log oprawione cztery bogato ozdobiony marmurowymi kolumnami.

West Wing oprawione cztery półkolumnami, z widokiem na wspaniałą fasadę z freskami. Cała fasada została ozdobiona marmuru na obwodzie gwintowanego z wizerunkami trzech bóstw strychu. Cztery wysokie otwory okienne doskonale pasuje do zachodniego skrzydła proporcjach i uzupełniać ten wspaniały zespół.

Na południe od świątyni Erechtheion przylega wielką zachowanych Pandroseion portyk. Został nazwany na cześć jednej z córek Cecrops, polucheloveka-poluzmeya. Obywatele czczony jako założyciel Aten. Portico został pozbawiony kolumn, podparte jego cztery wdzięku rzeźba kariatydy dziewczęta. Kariatydy świątyni Erechtheion to innowacyjny powitanie w światowej architekturze. Po raz pierwszy w historii greckiej rzeźbie wykorzystywany w konstrukcji nośnych. Później ta metoda została zastosowana w jego dziełach architektów z całego świata. Kariatydy wciąż zadziwia turystów ze wspaniałą wydajność: każda funkcja twarz i ubranie jest wycięte z białego marmuru z wielką wprawą i precyzją.

Teraz na Akropolu są dokładnymi kopiami tych rzeźb. Oryginały można zobaczyć w Muzeum Akropolu. Są też fragmenty płaskorzeźb z elewacji świątyni Erechtheion. Jednym z kariatydy został potajemnie podjęte przez angielskiego lorda do ojczyzny i jest obecnie eksponowana w Muzeum Brytyjskim.

We wszystkich częściach świątyni jest sanktuarium. Głównym z nich poświęcone były Ateny, Posejdona i erechteusz. Na terenie Erechtheion przechowywane łupów wojennych, a relikwie są ściśle przestrzegane przez Ateńczyków.

Legendy i mity starożytnej świątyni

Co było faktycznie znanym Erechtheion świątynia w Atenach? Historia starannie przedstawionych ściśle splecionych legend.

Według jednej z nich, świątynia została zbudowana na miejscu sporu między Atena i Posejdon. Dwa bóstwa kłócili się o to, kto będzie patronować pięknego miasta. Przez długi czas nie byli w stanie rozwiązać ten problem. Obywatele zatwardziałych oferowane bogów, aby miasto darem. On którego prezent będzie najbardziej przydatna, jest uznawany za patrona miasta. Posejdon uderzył trójzębem podzielone na wzgórze i przyniósł przepływ wody morskiej do miasta. Athena z kolei podniósł drzewo oliwne, który później stał się symbolem Grecji. Wyższość obywateli dał bogini mądrości, i na cześć tego sporu wzniesiono Erechtheion świątyni. Grecy nadal pokazują turystom jedną ze ścian budynków, które pozostawiły głęboki ślad w trójząb boga mórz.

Erechteusz król zajmuje szczególne miejsce w historii Grecji. Pod jego potężną ręką Ateny osiągnęły najwyższą pomyślność i kult bogini nabył bezprecedensowy wpływ na terytorium Grecji. Po śmierci legendarnego erechteusz został pochowany w świątyni i stworzył sanktuarium.

Wierzono, że w środku Erechtheion świątyni jest jaskinia, gdzie bogini Athena wąż żył. Kapłanką kultu zawsze następuje nastrój tego węża. Jeśli Odmówił przyniósł jedzenie, miasto obiecał poważne kłopoty. Według mitologii greckiej jakiś wąż był uosobieniem legendarnego króla.

Wewnątrz świątyni, dobrze zachowane ze słoną wodą. Grecy twierdzą, że jest to woda wlewa się z skały podczas sporu Atena i Posejdon. To dobrze chronione i czczona przez duchownych Posejdona. Wierzono, że woda w studni nie wyschły, Ateny otrzymają ochronę nie tylko ich bogini, ale również sprzeczne Poseidon. Wszystko to, oczywiście, zabawny legenda. Ale naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić pochodzenie słonej wody na najwyższym wzgórzu Akropolu. Została poddana różnych badaniach i testach laboratoryjnych. Jest udowodnione, że jest to naprawdę woda morska, która nie mogła być w studni. Co więcej, poziom wody jest faktycznie zawsze taka sama.

Zniszczenie świątyni Erechtheion

Upadek cywilizacji greckiej prawie zniszczył ten wspaniały zabytek architektoniczny. Przed XVII wieku, został wystawiony na działanie tylko niewielki dewastacji, ale Wenecjanie barbarzyńskie działania zmieniły swój wygląd nie do poznania.

Przez wiele lat w obrzędach świątynnych obchodzi chrześcijańskich kapłanów, i Turcy, którzy przyszli później uczynił go harem dla żon sułtana.

Pomimo tego, że udało się znaleźć archeolodzy podczas wykopalisk wiele cennych artefaktów, które są obecnie wystawione na turystów Acropolis przeglądu w muzeum.

Grecja dała największe zabytki na świecie, aby zobaczyć, że poszukiwanie turystów z całego świata. Goodly dziedzictwo Grecji jest uznawane za Akropol, świątynia Erechtheion stała się rzadka perła, która jest najlepszą ozdobą zabytków cywilizacji helleńskiej.