612 Shares 2412 views

Odstęp od płyty do okapu: zasady, przepisy i zalecenia

Na każdej nowoczesnej kuchni jest jednostka wentylacja pomieszczenia. Odstęp od płyty do rysunku określa efektywnego funkcjonowania tego projektu.

Rodzaje okapów i ich przeznaczenie

wyciąg chroni przestrzeń kuchennego oraz mebli z brudu i drobne cząstki tłuszczu impregnowanie mieszaniny różnych zapachów. Nikt nie będzie czuć się dobrze na zasłony lub tapicerki krzeseł nieprzyjemny zapach, który także może przenikać do innych dziedzin życia.

Wszystkie urządzenia na zasadzie działania dzieli się na:

 • krążeniu (z filtrem);
 • kanał wylotowy (podłączone do układu wentylacyjnego).

Krążące powietrze jest oczyszczone produkty przez filtr z węglem aktywnym i powracający do kuchni. Te okapy są skuteczne jedynie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości zainstalowania przewodu, a odległość między płytą a okapem musi być mały.

Drugi typ charakteryzuje kaptury lepiej pracować, ponieważ powietrze pochodzi całkowicie z pomieszczenia. Instalowane w dużych pomieszczeniach.

Rodzaje odciągi:

 1. Dzięki płaskiej powierzchni – jest najbardziej powszechny i popularny rodzaj instrumentu, charakteryzuje się kompaktowym rozmiarze. Z reguły działają autonomicznie, dzięki filtrów wbudowanych. Przychodzące gorące powietrze jest oczyszczone z sadzy / olej, a następnie ponownie doprowadzany do kuchni. Te okapy wymagają regularnego czyszczenia i wymiany elementów filtracyjnych.
 2. Dome – również duże zapotrzebowanie. Jednakże, w przeciwieństwie do pierwszych, zanieczyszczonych strumieni powietrza w całości pochodzą z powietrza na ulicy. Ale są modele na typ samolotu – z wbudowanymi filtrami.
 3. Z nachyloną powierzchnią – a konstrukcji kopułowych wydechowych podgatunki. Najczęściej wykonane z żaroodpornego szkła, oprócz podstawowych funkcji, są estetyczne piękno. Nachylone parasole są łatwe w użyciu, ponieważ są one daleko od głowy, a także w niektórych modelach zboczu środkowej części urządzenia można regulować.
 4. Wbudowany w szafie – Air Release ukryć rury.
 5. Tabela – montowana bezpośrednio do samej płyty.

Gdzie powinien znajdować się kaptur?

Przy zakupie kaptur z jej dołączane zawsze następuje zgodnie z instrukcją użytkowania, który pokazuje, gdzie i w jakiej odległości od pieca powinny być umieszczone urządzenie. Struktura spalin mogą być wbudowane w ściany szafy i mogą być umieszczone pod nim, tak długo, jak jej samej wielkości jak powierzchnia do gotowania, i wisiał bezpośrednio nad kuchenką. Ponadto, przed zakupem okapy powinny skonsultować się ze specjalistami na temat jego mocy. Na przykład, duża przestrzeń kuchni nie nadaje małe urządzenie, a mała kuchnia, bez potrzeby instalowania bardzo mocny zespół.

Jak określić optymalną odległość od powierzchni grzewczej do okapu?

Odstęp od płytki do oznaczonej na rysunku ustalone normy. Jeśli kuchnia jest elektryczne klapa spalin powinna znajdować się nie mniej niż 65-75 cm od niego, ale jeżeli maska na kuchence gazowej w odległości między nimi 75-85 cm. W przypadku, gdy urządzenie ma skośną powierzchnię ustawienia parametrów nieznacznie różnić :

 • Odległość od osłon pieca gazowego jest ograniczona do 55-65 cm;
 • Wysokość nad płytą elektrycznego zmniejsza się do 35-45 cm.

Należy również wziąć pod uwagę wysokość człowieka, który będzie bardziej prawdopodobne, aby być przy kuchence i ogólnej wnętrza kuchni.

Dlaczego musimy przestrzegać norm dotyczących instalacji klapę spalin?

Jest to optymalne parametry instalacji ekstrakcji, przyczyni się do jego skutecznego działania. Zmniejszyć lub zwiększyć ich nie jest zalecane. Dzięki wysokiej lokalizacji urządzenia jego moc absorpcji powietrza nie może być pominięte, a zapachy z kropelek tłuszczu szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Niski okap instalacja może kolidować z procesem gotowania. Więc nie tylko niewygodne, aby zbliżyć się do gazu / kuchenka elektryczna i garnki ustawione wysokie, ale istnieje ryzyko struktury grzewczego, jego zapłon i pęknięcia powłoki.

Zatem pytanie, co odległość od płyty do okapu musi być możliwe, aby odpowiedzieć jednoznacznie: 75-85 cm w przypadku kuchenki gazowej, i 65-75 cm – na elektryczny.

Czynniki mające wpływ na usytuowanie elementu wylotowego

Następujące czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie i późniejszej instalacji okapu:

 1. Cooking powierzchnię. Odległość między okapem i kuchenką gazową i piekarnikiem elektrycznym trzeba obliczyć?
 2. Podana pojemność urządzenia.
 3. Projektowanie / wnętrz wyposażenie kuchni.
 4. Zgodność z instalacją wentylacyjną luk w arkuszu danych.

Spełnienie tych warunków montażu i eksploatacji urządzeń wentylacyjnych umożliwia najlepsze wykorzystanie urządzenia i chronić kuchnię od zapachów i tłuszczu.

Warunki montażu urządzeń wentylacyjnych

Optymalne działanie urządzenia zależy od następujących czynników i zasad instalacyjnych:

 • Wielkość urządzenia wentylacyjnego musi odpowiadać wielkości płyty grzejnej. Następnie wszystkie gorącego skażonego strumienia powietrza będzie w pełni wchłaniana ekstraktu i wyjście na zewnątrz lub czyszczone przez filtr i dostarczane z powrotem do kuchni. Typowymi wymiarami urządzenia są w zakresie 60 do 90 cm.
 • Prawidłowo zamontowany okap. Odległość od urządzenia do góry do płyty nie powinien zaprzeczać standardy bezpieczeństwa pożarowego i zależy na tabliczce znamionowej. Wymagana odległość od płyty do okapu jest zawsze określony w karcie urządzenia.
 • Podłączenie urządzenia do sieci.
 • Instalacja rur vozduhovyvodyaschih razie potrzeby projektu kaptur.

Montaż urządzeń wentylacyjnych najlepiej pozostawić profesjonalistom. Ale ci, którzy są pewni swoich umiejętności, nie będzie trudne do powieszenia z własnym instrumentem.

Zainstalować okap z rodzaju pracy obiegowa nie jest trudne. Najpierw trzeba zmierzyć wysokość i zaznaczyć punkty odniesienia. Następnie wywiercić otwory w ścianie dla elementów mocujących. Ponadto, urządzenie jest zamontowane na ścianie lub w szafie za pomocą specjalnych śrub i haki wiązek.

Ekstrakcje inny rodzaj oczyszczania powietrza jest ustawiony w taki sam sposób, jak w obiegu. Tylko tu trzeba już podłączyć rurkę powietrzną do ciała parasola. Rura może być z tworzywa sztucznego lub folii.

Do montażu sprzętu jest zakończona trzeba wydać czek kontroli jego pracy (głównie dla drugiego typu modelach). Jeśli okap nie działa lub jest zbyt głośny, konieczne jest, aby dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca podłączenia urządzeń z rur wentylacyjnych, ich integralności.

układ kanałowy

Kanał nie musi być duża ilość zagięć, ponieważ w znacznym stopniu komplikuje wycofania zanieczyszczonego powietrza. Pożądane jest, aby rury były krótkie, proste i zawierał niewielką ilość zagięć. Zmiany w kierunku kanału odbywa się w miejscu o dużym promieniu krzywizny. Wyprowadzanie średnica cylindra musi pasować do otworu w konstrukcji noszy. Nie zaleca się celowo wąski otwór i zamontować dodatkowo elementy łączące między nimi. To utrudnia swobodny przepływ powietrza, odpowiednio, tworzy wielkie obciążenie dla silników pracujących okapów. Może wystąpić nadmierny hałas.

Najczęściej te konstrukcje są wykonane z grubej folii, a następnie maskowane PVC / Skrzynki płyt gipsowo-kartonowych, tak aby nie przeszkadzać wnętrza pomieszczeń.

Gdzie powinien znajdować się wylot na wydech?

Gniazdo elektryczne do podłączenia klapy spalin zwykle zainstalowany na wysokości 2-2,5 m nad podłogą. Tak więc należy się nad zawiasach szafki 10-20 cm. Ponadto, jest przesunięty w lewo lub w prawo od kanału 15-20 cm.

Eksperci zalecają stosowanie nowoczesnych gniazd z uziemieniem, które przy wysokich przepięć są wyłączone i nie pozwala silnikowi spalić urządzenia.

Porady Eksploatacja

 1. Do monitorowania czystości urządzenia i wytrzeć pył i tłuszczowymi płytki po każdym kroku.
 2. Nie wyłącza urządzenie natychmiast po zakończeniu gotowania, ponieważ cząsteczki pary mogą rozchodzić się w kuchni szybciej niż pochłaniają urządzenia. Dlatego konieczne jest, aby pozostawić nawet na kilka minut kaptur tak, że zasysane wszystkich oparów.
 3. Regularnie wymieniać filtry węglowe – co najmniej 2 razy w roku.

wniosek

W artykule przeglądowi powyższe rodzaje urządzeń wentylacyjnych, w jakiej odległości od płyty do powieszenia okapu, metody oczyszczania powietrza.

Przy prawidłowej instalacji okapu urządzenie zapewni czyste powietrze w pomieszczeniach i czystość otaczającego wnętrza. Podczas wyboru i zakupu parasola jest uznawana za posiadającą pasującą metody jego moc kuchni kubaturze, wygląd i oczyszczania powietrza, całkowite wycofanie przez przewód cyrkulacyjny i oczyszczonych przepływów.

Podkreśla specyficzny model instalacji urządzenia z dala od płyty przed rozciąganiem opisane w instrukcji. Konwencjonalne zasady określania wysokości montażu urządzenia: pomiędzy 75 i 85 cm w przypadku kuchenki gazowej; od 65 do 75 cm przy montażu na kuchenkach elektrycznych.