447 Shares 1853 views

Liam Aiken – utalentowane dziecko świata kina

Liam Padrick Aiken jest aktorem amerykańskiego pochodzenia. Urodził się 7 stycznia 1990 roku w Nowym Jorku. Jego ojciec Bill Aiken był hostem telewizyjnym w MTV, co w rzeczywistości wpłynęło na karierę aktorską Liama. Ojciec Aiken zmarł na raka, gdy dziecko miało zaledwie 2 lata, więc matka wychowywała syna – Irlandczyka Moya Aikena. Liam jest jedynym dzieckiem w rodzinie.


Wpływ matki Liama na karierę aktorską

Pierwszy ekran, Liam Aiken otrzymał podczas studiów w szkole o nazwisku Dweet Englewood. Brał udział w filmie dla firmy Ford Motor Company Windstar. Na scenie Liam był pierwszym, który pojawił się w wieku 7 lat, odgrywając rolę w produkcji Broadwayu Domu Lalek.

Pierwsza rola w filmie młoda Liam Aiken była w tym samym roku, grając Nedy w filmie fabularnym amerykańskiego reżysera Hal Hartley "Henry Full". Film został później nominowany do "Złotego Dłoni". Liam, mówiąc o swojej pierwszej roli, wspomina o nieocenionym wpływie matki, co przyczyniło się do udziału jego syna w filmach. Moya Aiken, matka Liama, przypomina, że rodzina w tym czasie się nie spodobała, ale starała się zrobić wszystko, co potrzebne, aby jej syn przyszedł na studia w przyszłości. Oczywiście przyszła kariera aktorska Liama rozwiązała ten problem.

Rola, która przyniosła chwałę Aiken

Rola, która przyniosła młodą chwałę, można uznać za taką w filmie "Stepmother" – dramat reżysera reżysera Chrisa Kolumba. W tym filmie młody Liam zagrał syna głównego bohatera, którego rolę pełni Susan Sarandon. Warto zauważyć, że w tym filmie nakręcono dobrze znaną aktorkę Julia Roberts. Oczywiście, ta praca nie była marnowana, ponieważ Liam udało się współpracować z prawdziwymi gwiazdami Hollywood. Film opowiada o dramatycznych relacjach między dziećmi, ich matką i macochą.

Ta praca przyniosła chłopcu nagłą popularność. Liam Aiken, którego fotografia polubiła na okładkach czasopism, zaczęła swoją podróż w kinie. W 1999 roku, pod naciskiem matki, która narzekała na mroczność roli i filmu, Liam odrzucił propozycję filmowania Shyamalana "Szósty zmysł". Okazujący sukces tego obrazu sprawił, że młody człowiek żałował swojej decyzji w przyszłości.

Kontynuacja kariery aktora filmowego

Liam Aiken, którego filmografia została uzupełniona w 2002 roku z powodu jego roli w filmie Sam Mendes "Damned Way", odniósł sukces w ciągu jednego dnia. Ten film postrzega się jako dramat gangsterów, a główną rolę w tym filmie grał Tom Hanks. Chłopiec też dostał rolę syna Tom Hanksa, Petera Sullivana. Warto zauważyć, że w tym filmie wzięli udział także słynni amerykańscy aktorzy Jude Law, Paul Newman i Daniel Craig. Liam Aiken za rolę w tym filmie w 2003 roku został nominowany do nagrody za najlepszą rolę drugoplanową. Sam aktor zadowolony był z tej pracy, wskazując, że jego doświadczenie, w połączeniu z wybitnymi aktorami, niewątpliwie odegra ważną rolę w jego karierze.

Po filmie "Damned Way" Aiken podjął pracę w komedii "Shaggy Special Forces". Został zastrzelony przez reżysera Johna Hoffmana w 2003 roku. To obraz jest znaczący, ponieważ po raz pierwszy zagrał główny bohater. Ciekawy fakt: za udział w obrazie Liam został przedstawiony szczeniakowi włoskiego greyhounda, którego aktor nazywa Kesom.

Niepowodzenie kariery Aikena

Być może największym niepowodzeniem w karierze Liam było to, że nie mógł roli magicznego chłopca, bohatera książek Joanny Rowling, Harry Potter. Ta rola, której nie dostał, pomimo faktu, że Liam współpracował już z reżyserem, który miał strzelić pierwszą część – Peter Columbus. Powodem odmowy był narodowość Liam, ponieważ według książek Harry był Anglikiem, co oznacza, że aktor, który wykonuje jego rolę powinien mieć odpowiedni akcent. W końcu Potter grał Daniel Radcliffe.

Jednak jego opowieść Liam wciąż znalazła, z udziałem w filmie "Lemony Snicket – 33 nieszczęściach". Nawiasem mówiąc, to zdjęcie oparte jest na powieści autorstwa pisarza Daniela Handlera. Dyrektorem obrazu był Brad Silberling, a główną rolę – hrabia Olaf – grał Jim Carrey. Liam był bardzo pochlebny w tej pracy, koncentrując się na doskonałej grze Jim, który "rozbawił" wszystkich tylko swoją obecnością na planie.

Liam Aiken dzisiaj

Ostatnim filmowym dziełem Liama była obecnie rola w filmie fabularnym "Killer Within Me", zastrzelony przez Mike Winterbottom i wydany w 2009 roku. Udział w tym filmie gościły Casey Affleck, Keith Hudson i Jessica Alba. Rola Liama na tym obrazie była bardziej prawdopodobna, vsoroplanovoy, a zwłaszcza nie pamiętała, ale mimo to Aiken odkrył nowe aspekty swojej kariery aktorskiej.

Liam Aiken, którego biografia jest pełna ciekawych wydarzeń, obecnie studiuje na uniwersytecie w Nowym Jorku, który wszedł wiosną 2008 roku. Specjalnością Aiken jest kino i telewizja.