661 Shares 1994 views

Co to jest infekcja: definicja, cechy i rodzaje

Środowisko jest wypełniona ogromną liczbę mieszkańców „”, wśród których znajdują się różne mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki. Mogą żyć w doskonałej harmonii z osobą (nie patogenne), istnieją w organizmie, nie powodując szkody w normalnych warunkach, ale stają się aktywne pod wpływem pewnych czynników (oportunistyczne) i być niebezpieczne dla ludzi, powodując rozwój choroby (patogenów). Wszystkie te pojęcia odnoszą się do rozwoju procesu zakaźnego. Co to jest infekcja, jakie są rodzaje i charakterystyka – rozważane w artykule.


podstawowe pojęcia

Zakażenie zwane złożone relacje z różnych organizmów, które ma duży zakres przejawach – od bezobjawowego przewozu do rozwoju choroby. Proces ten jest wynikiem wprowadzenia mikroorganizmów (wirusy, grzyby, bakterie) do życia makroorganizmu w odpowiedzi gospodarza, które powstają na skutek specyficznej reakcji obronnej.

Cechy infekcji:

 1. Zaraźliwość – zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania od osoby chorej na zdrową.
 2. Specyfika – pewien specyficzny drobnoustrój powoduje chorobę, która jest typowa dla jej manifestacji i lokalizacji w komórkach lub tkankach.
 3. Interval – Każdy proces zakaźny ma okresy jej przebiegu.

okresy

Pojęcie infekcji opiera się również na cykliczności procesu chorobowego. Obecność okresach rozwoju charakterystycznej dla każdego podobnych objawów:

 1. Okres inkubacji – czas, jaki upływa od chwili wprowadzenia drobnoustroju do organizmu żywego będąc tak długo jak nie są pierwsze objawy kliniczne choroby. Okres ten może trwać od kilku godzin do kilku lat.
 2. prodromatsii okres – powstanie wspólnego kliniczne charakterystyczne dla większości procesów patologicznych (bóle głowy, osłabienie, zmęczenie).
 3. Ostre objawy choroby – szczyt. W tym okresie, rozwijanie specyficznych objawów zakażenia w wysypka typowych krzywych temperaturowych uderzających tkanek miejscowych.
 4. Rekonwalescencja – czas wygaśnięcia obrazu klinicznego i odzysku pacjenta.

Rodzaje procesów zakaźnych

Aby uzyskać więcej informacji na temat kwestii, że takie zakażenie, trzeba zrozumieć, co to jest. Istnieje znaczna liczba klasyfikacji w zależności od pochodzenia, prądy, lokalizację, liczbę szczepów mikroorganizmów, i tak dalej. D.

1. W ten sam sposób wnikania patogenów:

 • Proces egzogenny – charakteryzuje się penetracją patogenu ze środowiska zewnętrznego;
 • Proces endogenny – aktywuje właścicielem warunkowo patogenne mikroflory pod wpływem szkodliwych czynników.

2. pochodzenia:

 • spontaniczne procesu – charakteryzuje się bez interwencji człowieka;
 • Pilot – zakażenie krwi sztucznie w laboratorium.

3. W zależności od liczby mikroorganizmów:

 • monoinfection – spowodowane przez pojedynczy patogenu;
 • mieszany – zaangażowanych kilka rodzajów patogenów.

4. W celu:

 • Proces podstawowy – właśnie pojawiła się choroba;
 • Sposób wtórnego – a następnie dodanie dalszej patologii zakaźnych na tle choroby podstawowej.

5. Lokalizacja:

 • Kształt miejscem – mikroorganizm jest tylko w miejscu, przez które wniknęło do organizmu gospodarza;
 • Postać uogólniona – patogeny rozprzestrzeniają się po całym organizmie z dalszego osiadania w niektórych ulubionych miejsc.

Jeśli bakterie rozprzestrzeniają się do krwiobiegu, ale nie jest mnożenie stan zwany wiremii (czynnik sprawczy – wirus), bakteremia (bakterie) fungemii (grzyby), parazytemii (pierwotniaki). W przypadku mnożenia krwi patogenów rozwijających sepsę.

6. Adrift:

 • ostre zakażenie – ma jasny obraz kliniczny i trwa nie dłużej niż kilka tygodni;
 • przewlekłe zakażenie – charakteryzują się powolnym tendencja może trwać przez dziesięciolecia, że ma zaostrzeń (rzut).

7. Na Akcesoria wiekowych:

 • „Dziecinne” infekcje – głównie wpływa na dzieci w wieku od 2 do 10 lat (ospę, błonicy, szkarlatynę, krztusiec);
 • „Zakażenie dorosłych”, sama koncepcja nie jest, jak się patogenów, które powodują rozwój choroby u dorosłych, ciała dziecka jako wrażliwy.

Jest to koncepcja ponownego zakażenia i nadkażenia. W pierwszym przypadku, człowieka, który całkowicie odzyskana po chorobie ponownie zainfekowany przez tego samego patogenu. Przez superinfekcji reinfekcja występuje nawet w przebiegu choroby (szczepy patogenu są laminowane na siebie).

wchodzących ścieżka

Istnieje w związku z wnikaniem drobnoustrojów, które zapewniają przeniesienia patogenów z otoczenia do organizmu gospodarza:

 • kału ustnej (na przewód zawiera wodę lub kontaktowo krajowe);
 • zakaźnego (krew) – obejmuje seksualne, pozajelitowo i przez ukąszenia owadów;
 • aerogenną (ilości pyłu i powietrznych);
 • skontaktuj-seksualne, kontaktowo ranę.

Dla większości patogenów charakteryzują określonej drodze penetracji w makro organizmu. Jeśli mechanizm transmisja zostaje przerwana, choroba może nie pojawić się lub nasilają w jego przejawach.

Lokalizacja zakażenia

W zależności od obszaru, następujące rodzaje zakażeń:

 1. Jelitowego. Proces patologiczny odbywa się w przewodzie żołądkowo-jelitowym, środek wchodzi w drogę kału ustnej. Należą salmonellozy, czerwonka, rotawirusom, dur brzuszny.
 2. Oddechowego. Proces odbywa się w górnych i dolnych dróg oddechowych, mikroorganizmy „ruchome”, w większości przypadków za pomocą powietrza (grypy, infekcję adenowirus, wirus paragrypy).
 3. Na zewnątrz. Patogeny zanieczyszczają skórę i błony śluzowe, wywołując infekcji grzybiczych, świerzb, mikrospory płciową.
 4. Krew. Zakażenie przejdzie w krwiobiegu są prowadzone przez dalsze przez nadwozia (HIV, zapalenie wątroby typu B, choroba związana z ukąszenia owadów).

infekcje jelit

Rozważmy poszczególnych procesów patologicznych, na przykład jednej z grup: – infekcji jelitowych. Co to zakażenie przewodu pokarmowego człowieka, a czym się różni?

Choroby przedstawione grupy mogą być spowodowane przez zakażenie bakteryjne, grzybicze i pochodzenia wirusowego. Wirusowe mikroorganizmów zdolnych do penetracji różne działy przewodu pokarmowego, uznaje się rotawirusów i enterowirusy. Są one w stanie nie tylko szerzyć drogą kału ustnej, ale także kropelki trafienia nabłonek górnych dróg oddechowych, powodując opryszczkową ból gardła.

Choroby bakteryjne (Salmonella, biegunka) są transmitowane wyłącznie drogą kału ustnej. Zakażeń grzybowych występować w odpowiedzi na zmiany w korpusie wewnętrznym, powstające pod wpływem działania antybiotyków i długotrwałym stosowaniu preparatów hormonalnych, w odporności.

rotawirus

Rotawirus zakażenie jelit, które muszą być leczenie kompleksowe i terminowe, co do zasady, jak każda inna choroba jest połowa przypadków klinicznych wirusowych zakaźnych schorzeń jelitowych. Zakażona osoba jest uważany za niebezpieczny dla społeczeństwa od zakończenia okresu inkubacji aż do całkowitego wyzdrowienia.

Rotawirus zakażenie jelit u dzieci występuje znacznie trudniejsze niż u dorosłych. Krok ostre objawy towarzyszą obrazem klinicznym następujący:

 • ból brzucha;
 • biegunka (kału ma jasny kolor, mogą być zanieczyszczenia we krwi);
 • wymioty;
 • hipertermii;
 • nieżyt nosa;
 • zapalenie gardła.

Rotawirus zakażenie jelit u dzieci w większości przypadków towarzyszą wybuchy w szkołach i przedszkolach. Przez 5 lat, większość dzieci, które doświadczyły na sobie działanie rotawirusów. W następstwie zakażenia występują nie tak mocno jak w pierwszym przypadku klinicznego.

zakażenie chirurgiczne

Większość pacjentów wymagających interwencji chirurgicznej, interesuje pytanie, jaki rodzaj infekcji chirurgicznej. Jest to ten sam proces, z ludzkiego ciała interakcji z patogenu, występujące tylko na tle operacji lub wymagających interwencji chirurgicznej w celu przywrócenia funkcji w przypadku niektórych chorób.

Są ostry (ropne, zgnilizny, konkretne beztlenowe) i przewlekłą (specyficzne i niespecyficzne).

W zależności od lokalizacji zakażenia chirurgiczne pojedyncze choroby:

 • tkanki miękkiej;
 • stawy i kości;
 • Mózg i jego konstrukcji;
 • jamy brzusznej;
 • jamy klatki piersiowej;
 • narządów miednicy;
 • Poszczególne części lub narządów (gruczołu sutkowego, szczotki, stop i tak dalej. d.).

Agenci zakażeń chirurgicznych

Obecnie najczęściej „gości” ostre ropne procesy są:

 • aureus;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • Enterococcus;
 • E. coli;
 • paciorkowiec;
 • Proteus.

Bramka penetracja są różne zmiany w obrębie błon śluzowych i skóry, otarcia, ukąszenia, zadrapania, pudła gruczoły (pot i gruczołów łojowych). Jeśli osoba przewlekłym gromadzenia ogniska mikroorganizmów (przewlekłe zapalenie migdałków, zapalenie błony śluzowej nosa, próchnicy zębów), stają się przyczyną separacji patogenów w organizmie.

leczenie infekcji

W sercu dyspozycji patologicznego leczenia przyczynowego mikroflora ma na celu wyeliminowanie przyczyny choroby. W zależności od rodzaju zastosowanego środka następujące grupy leków:

 1. Antybiotyki (jeśli patogenu – bakterie). Wybór grupy leków przeciwbakteryjnych i dokonać konkretnego leku w oparciu o badanie bakteriologiczne i określenia indywidualnej wrażliwości drobnoustroju.
 2. Przeciwwirusowe (jeśli czynnik sprawczy – virus). Równolegle, przy użyciu leków, które wzmacniają mechanizmy obronne organizmu człowieka.
 3. środki przeciwgrzybicze (jeśli czynnik sprawczy – grzyb).
 4. Worming (jeśli patogen – robaki lub najprostszy).

Leczenie zakażeń u dzieci poniżej 2 lat spędził w szpitalu, w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji.

wniosek

Po wystąpieniu choroby, mającego szczególny czynnik chorobotwórczy, ekspert spędza różnicowanie i określa potrzebę hospitalizacji. Pamiętaj, aby podać nazwę konkretnego rozpoznania choroby, a nie tylko słowo „zakażenie”. Historia choroby, które dają początek leczenia szpitalnego, zawiera wszystkie informacje na temat etapów diagnostyki i leczenia danej infekcji. Bez potrzeby hospitalizować pacjenta wszystkie takie informacje są zapisane w mapie ambulatoryjnym.