103 Shares 6339 views

Atrakcje Gorokhovets: dokąd się wybrać. Gorokhovets, zabytki: Dom króla grochu

Starożytne miasto rosyjskie na terenie Władimira jest prawdziwym skansenem. Opiszcie słowa atrakcje kulturalne Gorokhovets trudne, ale przynajmniej na krótko zanurz się w szlachetnym życiu XVII-XVIII w. W tym mieście trzeba spacerować po malowniczych ulicach, rozglądać się po panoramie miasta i jego okolicach z góry, a następnie, schodząc i przechodząc przez most, zobacz Gorokhovets odbijające się w powierzchni rzeki, zachowując urok przeszłych wieków.


Architektura miasta

Piękne świątynie, starożytne rezydencje i kamienne domy handlowe – rodzynki i główne atrakcje Gorokhovets. Rosja zachowała na swoim terytorium tylko 20 domów handlowych, a 7 w tym mieście. Ciekawe, że wśród tych budynków nie ma dwóch identycznych elementów. Każdy dom ma własny "status", według którego można ocenić miejsce swojego poprzedniego właściciela w hierarchicznej hierarchicznej drabinie. Tu są zachowane rezydencje i izby zamożnych kupców, domy gildii handlowej średniej ręki i proste chatki dzienne zwykłych pracowników.

Budynki mieszkalne zdawały się rozpuścić w świątyniach i klasztorach, zbudowanych na znacznych darowiznach zamożnych mieszkańców.

Kościoły i klasztory

Liczne kościoły i klasztory wcale nie są głównymi atrakcjami Gorokhovets, ale także zasługują na uwagę. Na centralnym placu miasta stoi Katedra Objawienia. Majestatyczny i ścisły pięciominutowy kościół z wysoką i harmonijną dzwonnicą zbudowano z pieniędzy kupca Ershowa na początku XVIII wieku. Środki tego samego kupca zostały wcześniej zbudowane przez inny kościół – Voskresenskaya, która była pierwszym kamiennym kościołem w mieście. Największe spory między starymi a miejscowymi historykami odwróciły Kościół Wszystkich Świętych, zbudowany w stylu rosyjskim na początku XX wieku. Do tej pory przeciwnicy nie przybyli do wspólnej opinii, na jakiej podstawie został wzniesiony.

W Gorokhovets zbudowano trzy klasztory, zbudowane w XVI-XVII w. Najstarsze z nich to klasztor Znamensky, założony w 1568 roku, otoczony niekończącymi się lasami. A tytuł najwybitniejszego wzgórza Gorokhovets należy do katedry Sretensky, położonej na terenie klasztoru o tym samym znaczeniu w południowo-wschodniej części głównego placu miasta. Koronowany kopułami, ozdobiony stiukiem iluminacyjnym i ciekawymi elementami dekoracyjnymi, przyciąga niezbyt podziwiając spojrzenia.

Dom kupiecki Sapozhnikov

Jednakże, nie tylko i nie tak wiele klasztorów są znane Gorokhovets. Spacerując po mieście z pewnością przechodzą starożytne budynki ziemi miejskiej. Pierwszym budynkiem, który odwiedzimy, jest muzeum handlowe Sapozhnikov (Ershov). Budynek trzypiętrowy wznosi się nad zwykłym jednopiętrowym budynkiem. Niezapomniany wygląd, uderza w wystrój wnętrza. Na parterze są przestronne sale, pokoje typu master i hol dla gości. Po drugiej – sypialnia, której wnętrze zostało odtworzone z największą starannością, można tu zobaczyć i docenić wystrój pomieszczeń zamożnego handlarza tego miasta. Na trzecim piętrze w jednym z pokoi są ciekawe przykłady zabaw stolarskich, które zostały wykonane z pozostałości zrębków drewnianych i malowane jasnymi kolorami. Są tajne fragmenty w domu kupców, przez które właściciele mogli spokojnie wychodzić z mieszkania.

Dom Morozowa

Gorokhovets i jego atrakcje są lepsze do zwiedzania podczas chodzenia, zwiedzania najciekawszych miejsc w mieście. Na ulicy Lenina, niedaleko centralnego placu miasta, znajduje się kolejny bardzo piękny, jednopiętrowy budynek drewniany, pomalowany jasnozielonymi kolorami – dom Morozow. Budynek zdobią łagodne lekkie rzeźby i dziwne wieżyczki, pokryte łuszczonymi zadaszeniami. Teraz dom dawnej kupiecki otrzymuje bibliotekę dla dzieci.

Dom Priszczowa

Dalej wzdłuż tej samej ulicy jest inny dom "bajek", w którym kiedyś mieszkał prezes rady Zemstvo. To naprawdę wspaniała struktura, prawdziwy cud Gorokhovets. Nad wejściem do domu jest kwadratowa wieżyczka, pokryta płytkami i zwieńczona iglicą. Od podstawy do kalenicy dachu, ponad centralną częścią rezydencji, wybudowano trójkątne szyby, półokrągły system mezzanine, a niezwykła budowla "podpułkowicza" została zbudowana. Innym "wyróżnieniem" pałacu są ramy okienne ozdobujące okna z pięknymi rzeźbami: tutaj w winoroślach i egzotycznych kwiatach, ptaki raju i syreny ukryły się.

Dom Shiryaev

Zabytki architektoniczne Gorokhovets reprezentowane są nie tylko drewnianą architekturą, ale także kamiennymi domami. Jednym z przykładów kamiennych budynków jest dom Shiryaeva. Rodzina handlowa, która pod koniec XVII wieku zbudowała tę posiadłość, nie była obca kultury europejskiej, co znalazło odzwierciedlenie w układzie domu, który znajduje się w pobliżu barokowych budynków pałacowych, ale jednocześnie bliskie pokoje, potężne ściany i dekoracje pozostają typowo rosyjskimi . Jest też stary weranda domu z wąskimi schodami prowadzącymi do "dziewiczego" światła. W latach 80. ubiegłego wieku dom Shiryaevs został przywrócony, przywracając oryginalne formy i szczegóły.

Dom Shorina

Na autostradzie Nizhny Novgorod jest kolejny ciekawy dom, zbudowany w stylu baśni rosyjskich, – posiadłość Shorin, duża hodowla i właściciel statku na początku XX wieku. Ten dom wyróżnia się mieszaniną stylu rosyjskiego i nowoczesności. Główną cechą wyróżniającą tych komór jest wieżyczka na rogach domu i faliste linie otworów okiennych z niezwykłym rozprzestrzenianiem się. Nieznany architekt ozdobił również dom z rzeźbami z rozmaitymi rozetkami w duchu tradycji artystów ludowych.

Dom króla grochu

Jakie inne atrakcje Gorokhovets mają? Dom King Pea znajduje się tu. Miejscowi mieszkańcy znęcają się nad własnym miastem, tworząc prawdziwe królestwo bajkowe w dawnej rezydencji Szorinska (obecnie Dom Rzemiosła i Sztuki Ludowej). Tu na tronie siedzi sam królewski groch, a wraz z nim jego apartament i klauna grochu. Przed zwiedzaniem wycieczki prawdziwa gra odegrana jest opowieściami o pierwotnych tradycjach rosyjskich, pieśniach, tańcach i żartach – żartach, które tworzą uczucie prawdziwego święta. Król ustawia zagadki swoim gościom i traktuje je pureesami z grochu.

Ośrodek narciarski

Pytanie, na które napotykają turystów, kiedy rozejrzeli się wokół atrakcji Gorokhovets: "Gdzie idziesz, aby się bawić?" W sezonie ciepłym można usiąść na letnich tarasach kawiarni lub zanurzyć się w świętej wiosce, która znajduje się w klasztorze św. Mikołaja, 100 metrów nad rzeką Klyazma. Równie interesujące będzie przejście do innego miejsca archeologicznego regionu – do Łysej Góry, gdzie nie ma jednego drzewa. Są legendy o tej górze wśród miejscowych: niektórzy twierdzą, że czarownicy i czarownicy czają się na górę, która podczas tańca tańczy na niej wszystkie żywe rzeczy, inni wierzą, że drzewa na górze nie rosną, ponieważ nie rosną. W czasach starożytnych było pogańskie świątynie, ale naukowcy mają bardziej "ziemską" wersję braku roślinności – nasiona na górze nie powodują silnych wiatrów, które cyrkują przez cały rok.

Zimą warto wybrać się do najbardziej znanego ośrodka narciarskiego regionu Vladimir, który znajduje się na wzgórzu Puzhalova. Istnieje 16 tras o różnym stopniu złożoności z wysokością 70 metrów i szerokości 40-50 m. Osoby pragnące ćwiczyć w sztuce zakrętów, mogą przejść do specjalistycznej trasy. Dla mniej ekstremalnych gości, ośrodek ma tor saneczkowy. Miłośnicy snowboardingu czekają na park snowboardowy z pięcioma postaciami dzibbingovymi. Ciekawą lekcją dla każdego gościa jest Puzhalova Góra.

Nie jest niczym, że atrakcje Gorokowców przyciągają miłośników pierwotnej architektury średniowiecznej Rosji. Wjeżdżając do tego miasta, nieświadomie zanurz się w atmosferze bajki i starożytności, wywołanej przez domy handlowe i stare rosyjskie klasztory.