678 Shares 8158 views

Logo: typy logo. Logotypy firm. Tworzenie logo

Działalność każdej firmy zaczyna się od stworzenia stylu korporacyjnego, którego głównymi elementami są rozwój logo. To godło, które pokazuje przynależność produktu lub usługi do konkretnego przedsiębiorstwa, wyświetla jego koncepcję i niesie określone obciążenie semantyczne. Rozważmy bardziej szczegółowo, jakie jest logo, typy logo i podstawowe zasady ich rozwoju.


Definicja i znaczenie

Logo – jest to wyświetlanie informacji o firmie w formacie graficznym, symbolicznej reprezentacji, symbolicznej personifikacji, przyczyniającej się do uznania i autorytetu firmy. Innymi słowy – jest to skrócona nazwa organizacji, przedstawiona w formie oryginalnego zarysu, używająca specjalnej czcionki, stylu i ilustracji. Wartość logo w świecie biznesu jest ogromna: odróżnia firmę od podobnych firm, przyciąga do niej uwagę potencjalnych klientów, "mówi" o tym, tworzy pierwsze wrażenie. Są to loga firm, które konsumenci mają pewną opinię na temat swojej działalności.

Siła wpływów

Logo, podobne do znaku towarowego, zawsze i wszędzie będzie w formie ozdób papier firmowych, znaków, wizytówek, dokumentów, formy pracowników. W związku z tym, należy w największym stopniu odnosić się do jego tworzenia, znaleźć właściwą równowagę między pragmatyzmem a podejściem kreatywnym. Logo to nie tylko piękny kontur stworzony do celów estetycznych. Dobrze zaprojektowany symbol może przyciągnąć konsumentów, pozostawiać konkurentów, zapewnić stabilne wyniki wzrostu i przychody firmy. Podczas gdy źle utworzone niefortunne logo szybko stracą wśród jasnych kolegów, którzy wywarli negatywne wrażenie na organizacji.

Co to jest logo: typy logo

Grafika i symbole

Wyświetla dane o firmie za pomocą symboli graficznych – fotografii, zdjęć, rysunków – bez użycia tekstu. Wizualna reprezentacja symbolicznego logo stanowi istotę produktu, ilustrując działalność lub nazwę firmy. Na przykład logo w formie orła może oznaczać nazwę organizacji, "mówić" o jego wysokiej jakości i jakości moralnej, używane przez firmy turystyczne jako symbol niezawodnego i udanego lotu. Graficzne oznaczenia w czystej postaci są rzadko używane i preferowane przez promowane marki. Jednak mając wystarczające doświadczenie i talent, stworzenie właściwego, zachęcającego i wydajnego logo nie stanowi niczego skomplikowanego.

Prezentacja tekstu

Litery są używane przez firmy znacznie częściej niż te graficzne. Loga ma wiele wspólnego: skrót nazwy firmy lub jej działalności, skróty są zwykle wyrażane graficznie za pomocą specjalnych czcionek, unikalnych symboli (na przykład Coca-Cola, Panasonic, Bosch). Zaletą logo tekstowego jest to, że wywołuje wyraźne skojarzenia i jasny obraz firmy.

Łączenie typów

Połączenie dwóch rodzajów logo jest zazwyczaj reprezentowane jako symbioza grafiki z wizualnym napisem (hasło, nazwa firmy lub marka). Logotypy zespolone firm są uważane za najbardziej informacyjne i odnoszące sukcesy dla niewykorzystanych firm.

Styl alfanumeryczny

Ten znak jest najczęstszym i najczęściej używanym przez wiele firm z powodu ich dokładnego wyświetlania informacji. Typ alfanumeryczny tego logo jest stosunkowo łatwy do opracowania, w miarę możliwości informacyjny i zachowuje indywidualny styl znaku nawet po drukowaniu. Przykłady: Ford, Kodak, Sony, Motorola.

Główne cechy udanego logo

Pięknie zaprojektowane logo, typy logo, na których postanowiono zatrzymać wybór, nie gwarantuje wyśmienitych rezultatów, jeśli rozwój nie uwzględnił podstawowych wymagań:

 • Funkcjonalność. Główną misją logo jest zmniejszenie konsumenta do sprzedawcy.
 • Zwięzłość. Godło powinno być wykonane w sposób ograniczony i lakoniczny bez użycia dużej liczby małych części, które są bardzo trudne do przenoszenia na papier.
 • Informacyjność. Prawidłowo zaprojektowane logo zawiera główną istotę informacji o firmie, przedstawiającą coś między wyglądem lakonicznym a najbardziej kompletnym jej wyobrażeniem.
 • Oryginalność i wyjątkowość. Napis nie powinien zawierać skradzionego pomysłu, plagiatu, podobnych cech innej marki i dokładnie identyfikować produkt lub usługę.
 • Imponująca – wpływ na konsumentów poprzez percepcję emocjonalną, estetyczną.
 • Memorabilność. Tworzenie logo polega na znalezieniu równowagi między oryginalnością, unikatowym charakterem i łatwością postrzegania.
 • Koresponencja z wizerunkiem, statusem, kierunkiem działania i celami firmy.
 • Wszechstronność – wyraźny wizerunek logo jak w dokumentach, wizytówek, produktów i pamiątek.

Cechy tworzenia logo

Przy opracowywaniu logo ważne jest przywiązanie do kolorów, czcionki i formy godła, które bezpośrednio lub pośrednio mogą wpływać na jego postrzeganie z psychologicznego punktu widzenia.

 • Kolor . Skala kolorów logo jest wybierana zgodnie z efektem szczególnego odcienia ludzkiej psychiki. Na przykład zielone, niebieskie, niebieskie kolory mają korzystny wpływ na osobę, uspokajającą i uzdrawiającą, podczas gdy czerwona i jasna paleta pomarańczowych zachowuje się ekscytująco i agresywnie. Ponadto należy wziąć pod uwagę znaczenie i powiązanie koloru, aby nie wpaść w bałagan. Eksperci zalecają użycie w projekcie znaku nie więcej niż trzech kolorów, całkowicie oddając cienie, gradację i mieszanie.

 • Czcionki , w zależności od kierunku firmy, mogą być poważne, zwięzłe, skomplikowane, z wykorzystaniem loków i krzywizn. Powinien być łatwy do odczytania i zrozumienia.
 • Formularz . Zalecane kształty to trójkąt, kwadrat, okrąg i ich kombinacje. Prawidłowa forma logo jest integralną, organicznie dopasowaną do dowolnej powierzchni, proporcjonalnym systemem symboli bez użycia małych detali.

Firma rozruchowa, która jest na etapie opracowywania tożsamości korporacyjnej, konieczne jest wiedzieć, jakie jest logo, rodzaje logo, główne wymagania i cechy jego tworzenia. Ponieważ prawidłowo zaprojektowane logo ma ważne znaczenie firmowe.