398 Shares 2214 views

Milestone to nie tylko niebezpieczna roślina

Trujące rośliny są integralną częścią otaczającej przyrody. Obecność toksyn w nich jest procesem ewolucji w celu ochrony przed naturalnymi wrogami. Niektóre trujące rośliny powodują tylko nieznaczne złe samopoczucie, a inne są śmiertelne i mogą zabić w ciągu kilku sekund. Jedną z nich jest tsikuta – jest kamieniem milowym – trawą rodziny parasoli. Jest bardzo podobny do natki pietruszki, nie tylko zewnętrznie, ale także zapach.


Krótki opis

Milestone to wieloletnia roślina (w przeciwieństwie do natki pietruszki) z rodziny parasoli. Wysokość może wynosić 150 centymetrów. Cykuta ma okrągły, wydrążony łodyg, rozgałęziony z góry i wydrążone szczeliny. Na dole są długie kośćki akcesoriów. Sam system korzeniowy jest pionowy. Kruchy mięsiste, o słabych korzeniach, więc bardzo łatwo wyciągnąć się z ziemi.

Liście petiolatu mają podwójne lub potrójne wycinanie pinnowe, krawędzie lancetowatych płatów są ostro ząbkowane. Kwiaty kamień milowy gęsty, parasole mają 10-20 promienie. Na pędach można umieścić kilka kolorowych parasoli. Kwitnienie zaczyna się w połowie lata – w lipcu-sierpniu.

W wyglądzie, punkt orientacyjny przypomina jeszcze jedną roślinę – kykłuk. Ale jeśli uważnie rozważysz zdjęcie, trujący kamień milowy ma zauważalną różnicę. W dolnej części łodygi nie ma brązowych plam i kropli mącznych.

Dystrybucja i wzrost

Cicuta jest rośliną mroźną. Jednocześnie nie rośnie w regionach o niewielkiej ilości opadów – największe rozpiętości punktu orientacyjnego obserwuje się na obszarach leśnych stepów na mokrych łąkach, wodach podmokłych, na płytkich wodach. Roślina ta znajduje się w Chinach, Mongolii, Kazachstanie, Kirgizie, Japonii, Korei, Syberii, Azji Południowo-Zachodniej, na Kaukazie i na Dalekim Wschodzie, w krajach europejskich.

Zatrucie rośliny

Jak już wspomniano, kamienie milowe są trującą rośliną. Zawiera cicutotoxin. Najbardziej kamień milowy jest trujący w okresie wiosennym i jesiennym – stężenie toksyny osiąga maksimum. Największą kumulację cyklotoksyną w kościachach, w mniejszych dawkach – w liściach kwiatów i łodyg.

Trucizna dotyczy trujących leków alkoholowych, śmiertelny wynik jest spowodowany najsilniejszym zatruciem centralnego układu nerwowego. Jego chemiczną formułą jest C17H22O2. Jest niekompetentnym antagonistą kwasu gamma-aminomasłowego, który bierze udział w neuroprzekaźniku i procesach metabolicznych mózgu.

Pierwsze oznaki zatrucia i pomocy

Trucizna zawierająca kamienie milowe jest bardzo niebezpieczną toksyną. Wystarczy przypadkowo zjeść kilka łodyg lub liści w żywności – przychodzi największe zatrucie. Pierwsze oznaki zatrucia pojawiają się w pierwszych minutach po spożyciu.

Przede wszystkim pojawia się ogólny złe samopoczucie, wtedy jest silny ból głowy, zawroty głowy, zwiększone ślinienie, nudności i wymioty. Po pewnym czasie trucizna traci przytomność, a drgawki zaczynają się. Czas trwania i częstotliwość zależy od ilości toksyny, która dostała się do organizmu. Powoduje paraliż układu nerwowego i dróg oddechowych. Śmierć najczęściej pochodzi za godzinę.

Jeśli istnieje podejrzenie, że ciało zostało wystawione na działanie żywności wraz z pożywieniem, oznacza to, że należy podjąć pilne środki, aby zapobiec dalszym ekspozycjom toksyny na organizm. Konieczne jest umycie żołądka roztworem nadmanganianu potasu. Pamiętaj, aby pić węgiel aktywny 5-10 tabletek (w zależności od wagi ofiary). Potrzebne są również enemy oczyszczające, a wewnątrz – płynna galareta w dużych ilościach. Ofiara powinna być dostarczona do szpitala tak szybko, jak to możliwe.

Skład substancji zawartych w roślinie

Oprócz cyklototoksyn, roślina zawiera wiele innych substancji. Zawiera flawonoidy – izonamnetynę i kwercetynę. A także olejki eteryczne, które zawierają cytytol i nietoksyczne substancje – pinen i fillandren. Wszystkie te substancje są stosowane w farmakologii i różnych gałęziach przemysłu chemicznego.

Zastosowanie Cicuty w medycynie

Pomimo faktu, że roślina jest trująca, jest ona wykorzystywana do wytwarzania leków do leczenia raka, padaczki i chorób skóry. Stosowane także jako trujące sedacje sedatywne – opinie wskazują, że w pewnych ilościach ciało ma działanie uspokajające. W homeopatii cicuta jest stosowana w leczeniu bólów głowy migrenowych, drgawek tężca, kaszel, astmy oskrzelowej, dna moczanowego, reumatyzmu.

Przygotowywanie leków z Cicuta w domu

Dla medycyny jest odpowiednie i kłącza, łodygi i zmiany – kamienie milowe w tym zakresie jest uniwersalny roślin. Przedmiot obrabiany powinien być przewożony w rękawicach ochronnych i zapewnić, że roślina nie dotyka narażonych obszarów skóry.

Aby przygotować nalewkę potrzebujesz bezpośrednio ziół lub jego kłącza. Miąć i przygotować łyżeczkę bez zjeżdżalni (w drobnym proszku) i wlać szklankę alkoholu. Nalegaj, aby mieszanina była w chłodnym, ciemnym miejscu przez 17 dni. Ta nalewka jest stosowana zewnętrznie do leczenia dny moczowej i reumatyzmu.

W celu przygotowania maści w domu, potrzebujesz pieczonego tłuszczu wieprzowego (300 gramów) i łyżeczka milestone powder (kłącza lub zioła). Mieszanina jest podawana przez 10 dni. Jest również stosowany w leczeniu reumatyzmu lub dna moczanowego.

Przed użyciem leków, które zawierają truciznę cicuta, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Organizm każdego człowieka, podatność na działanie leków jest inna. Ponadto może wystąpić indywidualna nietolerancja lub zwiększona wrażliwość na substancje zawarte w trawie lub kłącza w punktacji orientacyjnej.